Iako je škola programiranja SmartNinja, prisutna i u Hrvatskoj tri godine, do sada održavala tečajeve isključivo uživo, na fizičkim lokacijama, pandemija koronavirusa preselila je nastavu online, gdje će dio tečajeva vjerojatno i ostati, što nudi nove prilike na tržištu edukacija.
The post Škola programiranja SmartNinja dokaz je da krizna situacija može donijeti i neprilike i – prilike appeared first on Netokracija.
Jedna od glavnih prednosti tečajeva SmartNinje, škole programiranja i drugih digitalnih vještina, jest što se održavaju uživo, u malim grupama, pod vodstvom instruktora. No, u doba pandemije sve su se edukacijske ustanove morale prilagoditi pa tako i ova – i to istodobno na 15 različitih lokacija u SAD-u, Kanadi te u Europi, uključujući i Hrvatsku.
Prošle su ravno tri godine otkako je međunarodna škola programiranja došla u naše krajeve, gdje je nositelj franšize upravo Netokracija, a četiri mjeseca otkako sam u Hrvatskoj operativno osobno zadužena za njeno funkcioniranje. Moja nova titula nije mogla doći u zanimljivije vrijeme – početak godine redovito je vrijeme najvećeg interesa za naše tečajeve, a samo tri mjeseca kasnije, tečajeve više nismo mogli održavati uživo.
Miha Fabjan, direktor i suosnivač SmartNinje na globalnoj razini, otkrio mi je nešto više o tome kako je to izgledalo iz perspektive vlasnika franšize. Naime, SmartNinja je internacionalna škola programiranja koja trenutno nudi tečajeve u 15 gradova Europe, Kanade i SAD-a. Tim, s franšizama, sastoji se od 60 osoba, uz stotinjak instruktora i 75 lokacijskih partnera. Svake godine 1000 osoba uživo pohađa barem jedan SmartNinja tečaj, a u Hrvatskoj, do sada se 436 osoba educiralo kroz tečajeve, od kojih je najpopularniji Web Development 1.
No, onda se pojavio novi virus, epidemija, potom i pandemija, zbog čega se tečajevi uživo nisu više mogli održavati. Za organizacije koje se bave organizacijom takvih tečajeva, to znači potpuni prestanak prihoda, uz mogućnost otkazivanja već prodanih i započetih tečajeva.
Reakcija je trebala biti brza, a Miha se prisjeća kako je sve teklo:
Da budem iskren, nisam očekivao da će situacija eskalirati do razmjera pandemije sve do početka ožujka. No, vrlo se brzo to pretvorilo u stvarnost i bilo je očito da se to neće promijeniti duže vrijeme. Morali smo brzo djelovati.
Sjećam se poziva koji smo moj suosnivač Matej i ja imali tog dana. Počeli smo razrađivati scenarije – od blažih do iznimno negativnih. Napravili smo financijsku simulaciju svakog scenarija i napravili plan aktivnosti koje su uslijedile u idućim danima i tjednima.
Takvi sastanci nikada nisu zabavni, nastavlja Miha, ali nakon njega su i on i Matej bili vrlo pozitivni i uzbuđeni. Sve je bolje kad imaš plan, veli.
Odluka je pala – tečajevi se nastavljaju, putem interneta. Nije to nelogičan scenarij ako pogledamo da su razne obrazovne ustanove napravile isto – od samih državnih škola do privatnih učilišta, ali je izazovno sve to uskladiti. Tako su postojeći tečajevi pauzirani za početak – u Sloveniji i Austriji, državama koje ne posluju kao franšize, na tjedan dana, dok smo se u Hrvatskoj odlučili na pauzu od dva tjedna, kako bismo vidjeli kako teče implementacija online nastave u prvim zemljama koje su se na to odlučile, a potom preuzeli dobre prakse i izbjegli prve potencijalne greške.
Tijekom pauze, postavili smo sve što je bilo potrebno da se nastava nastavi putem interneta. Najviše nas je brinulo hoće li se polaznicima svidjeti online tečajevi ili ne. To je bilo nešto u što se do sada nismo upuštali i nismo bili sigurni kako će sve to izgledati u usporedbi s tečajevima uživo, na fizičkim lokacijama.
Prvo se prelazak na online izdanje odradio s tečajevima koji su već bili u tijeku prije pandemije, a koji su se potom nastavili održavati putem interneta. Kroz taj prvi period tim je prikupljao povratne informacije od polaznika i instruktora kako bi se bolje prilagodio za dalje. Miha napominje kako je bio iznenađen pozitivnim informacijama s obje strane, nakon čega su odlučili sve naredne, najavljene tečajeve također održati putem interneta – i dalje uživo, pod vodstvom instruktora.
Svi su studenti razumjeli našu odluku da nastavimo tečajeve online. Neki od njih bili su skeptični i predlagali su da se termini jednostavno odgode, ali ponudili smo im da pohađaju prvi idući koji će se održati online te nakon toga donesu odluku.
Nakon prvog sata, većina je odlučila da će nastaviti s online tečajem. Svidjelo im se što se tečaj i dalje održava uživo te što imaju mogućnost interakcije s instruktorom. S obzirom na to da se može komunicirati putem mikrofona, dinamika je ista kao da su u učionici s drugim polaznicima i instruktorom.
Mogu reći da je iskustvo u Hrvatskoj bilo slično – komentari i reakcije na uvođenje online nastave bili su pozitivni, a oni polaznici kojima nastava ovog tipa nije odgovarala, odlučili su barem sve isprobati prije no što donesu daljnju odluku. Tečajeve održavamo putem Zooma, gdje instruktori imaju pro verziju, komunicira se s polaznicima putem Slacka, maila i Gita, svi materijali su dostupni polaznicima kroz SmartNinja sučelje, a jedna od prednosti online nastave je to što se lako može i snimati, stoga sve snimke postavljamo na Google Drive kako bi se mogli ponovno pogledati i nakon tečaja.
Izazov je predstavljalo to što su prvi online tečajevi krenuli tik nakon potresa u Zagrebu, zbog čega je dio polaznika imao poteškoća s internetom, a dio njih bio je pod popriličnim stresom zbog tih događaja. Ipak, stvari su se ustabilile, a nastava teče dalje – osim onih u tijeku, već smo krenuli i s dva nova tečaja, a uskoro kreće i treći, posvećen bazama podataka!
Što se tiče drugih franšiza, dio je odlučio prijeći online odmah kad i Mihin tim, a dio je čekao nekoliko tjedana.
Svi smo se složili da će pandemija potrajati još neko vrijeme, stoga je ova promjena bila važna za budućnost SmartNinje. A i razmišljanje ljudi u potpunosti se promijenilo u posljednjih nekoliko tjedana – na početku je bilo mnogo nesigurnosti i straha, ali sad vidimo da bi ovo moglo biti nešto pozitivno. Čak smo i uzbuđeni oko toga što budućnost nosi sa sobom.
No, nije sve gotovo, izazovi, prepreke i strahovi i dalje su tu, veli Miha, samo je potrebno djelovati iznimno brzo, uz dobar plan, da bi ih se premostilo.
A, kad sve ovo prođe, SmartNinja će imati i novi poslovni model – uz tečajeve uživo, u stalnoj će ponuditi biti i oni putem interneta (i dalje uživo).
Polaznici će moći birati ono što im više odgovara.
Iako je pozitivno nastrojen, Miha ne krije da je cijela ova promjena predstavljala ogroman izazov – i za SmartNinju i za njega osobno.
Znam da ću naučiti mnogo iz ove krizne situacije. Takvi događaji nas podsjećaju da nikada ne smijemo uzimati stvari zdravo za gotovo.
Kad se ovakva kriza dogodi, važno je djelovati brzo i prilagoditi se promjeni. I držati otvoren um prema preispitivanju starih “istina”.
Odnosi se to i na posao, ali i na život općenito, zaključuje, a ja se slažem – iako se možda čini jednostavno prenijeti nastavu ovog tipa na internet, ipak je za to bilo potrebno puno truda da bi se reagiralo brzo i prilagodilo na novu situaciju, posebice jer je ona nova za sve uključene. Od prodajnih procesa do izvedbe same nastave, pa čak i samih vizuala na web stranicama i društvenim mrežama, koji više ne prikazuju osobe u grupama, sve se moralo prilagoditi, a možda je najteži bio onaj prvi korak, prihvatiti novo stanje, novu istinu, novo “normalno” i djelovati u skladu s time. Jer život ide dalje, stoga uz hashtagove #ostajemdoma i #radimdoma možemo dodati još jedan – #učimdoma.
The post Škola programiranja SmartNinja dokaz je da krizna situacija može donijeti i neprilike i – prilike appeared first on Netokracija.
07/04/2020 05:45 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti