9 bitnih promjena u propisima za 2019. koji utječu na “poreznu prognozu” freelancera i malih poduzetnika - Android

Get it on Google Play

9 bitnih promjena u propisima za 2019. koji utječu na “poreznu prognozu” freelancera i malih poduzetnika - Android

Digitalni nomadi, freelanceri, mikro i mali poduzetnici uživat će u sunčanim razdobljima ove godine iako im neće biti najvedrije u svim aspektima. Provjerite koje najvažnije porezne promjene smo izdvojili za vas!

The post 9 bitnih promjena u propisima za 2019. koji utječu na “poreznu prognozu” freelancera i malih poduzetnika appeared first on Netokracija.

Što se poreznih novosti u novoj, 2019. godini tiče, možemo reći da je prognoza – pretežno vedro. Obrtnicima je povećana godišnja porezna osnovica za primjenu porezne stope od 24%, a malim poduzetnicima je ukinuto plaćanje općekorisne funkcije šuma i omogućena isplata većih plaća bez primjene najviše porezne stope. Uz to, manji je i broj doprinosa koji se obračunavaju na plaću, s tri smo došli na samo jedan.

Jedina značajnija izmjena koja će nekima, a posebno novim poduzetnicima, otežati poslovanje jest uvođenje obveze plaćanja razlike doprinosa za direktore kojima je ugovorena plaća ispod minimalne mjesečne osnovice odnosno na nepuno radno vrijeme.

1. Nova minimalna plaća

Novi iznos minimalne bruto plaće narastao je na 3.750,00 kuna, a odnosi se na puno radno vrijeme. Počinje se obračunavati za siječanj te se uobičajeno isplaćuje u veljači 2019. Ovdje želim napomenuti i kako određeni sektori mogu imati vlastite minimalne bruto plaće. One, naravno, ne mogu biti niže od propisane minimalne bruto plaće na razini države. Primjer je kolektivni ugovor za zaposlene u graditeljstvu, gdje je minimalna plaća za određene vrste poslova značajno viša od zakonom propisane.

Što se olakšice za smanjenje doprinosa tiče, novi Zakon o minimalnoj plaći propisuje da se olakšica za smanjenje doprinosa primjenjuje samo za zatečene radnike. Za radnike koji će se zaposliti tijekom 2019. godine olakšica za smanjenje mjesečne osnovice, za obračun doprinosa, ne može se više primjenjivati. Radnici koji steknu pravo na olakšicu u 2019. godini (nakon 12 mjeseci rada), moći će koristiti smanjenje osnovice za obračun doprinosa za 50%. U 2020. godini ta će olakšica iznositi 25% umanjenja osnovice za doprinose.

2. Nova minimalna plaća za zaposlenike članove uprave i direktore

Važna porezna izmjena za direktore tiče se minimalne plaće koja se isplaćuje za siječanj, zato obratite posebnu pozornost na novi iznos. Naime, 1. siječnja 2019. došlo je do promjene minimalne bruto plaće (osnovice za plaćanje doprinosa) zaposlenog člana uprave i ona ne može biti niža od 5.491,20 kn bruto.

Konkretno, mjesečna osnovica za obračun doprinosa za rad u punom radnom vremenu ne može biti niža od umnoška svote prosječne plaće i koeficijenta 0,65. Neto iznos ovisi o poreznim olakšicama te mjestu stanovanja zaposlenog člana uprave (cca 4.225,00 kn) dok će mjesečni trošak doprinosa u 2019. godini iznositi oko 2.173,00 kn.

Međutim, najznačajnija novost za direktore je propis koji utvrđuje da, ako je direktor zaposlen na nepuno radno vrijeme, treba platiti razliku između obračunatih doprinosa i zakonom propisanih minimalnih doprinosa. To se čini sukladno minimalnoj mjesečnoj osnovici od 5.491,20 kn. Možebitnu razliku doprinosa za uplatu utvrdit će Porezna uprava godišnjim obračunom te izdati rješenje za njeno plaćanje.

Na vedriju stranu, pri utvrđivanju godišnje obveze doprinosa, oslobođena od plaćanja doprinosa na plaću bit će:

  • osoba do 30 godina života;
  • osoba koja se prvi put zapošljava;
  • dijete hrvatskog branitelja starijeg od 29 godina.

Za direktora koji je osiguran po osnovi radnog odnosa i korisnik je mirovine nije predviđeno utvrđivanje minimalne godišnje osnovice. Međutim, ako je direktor u radnom odnosu i korisnik je invalidske mirovine zbog djelomičnoga gubitka radne sposobnosti, tada se na njega primjenjuje odredba minimalne godišnje osnovice za obračun doprinosa.

3. Izmjena poreznih razreda kod oporezivanja plaće i ostalih dohodaka

Još jedna u nizu dobrih vijesti tiče se izmjena Zakona o porezu na dohodak po kojem se porezna stopa od 24% primjenjuje na poreznu osnovicu (dohodak) do 30 tisuća kuna mjesečno. To će predstavljati prilično značajno povećanje neto plaće kod zaposlenika koji su dosad imali značajno iznadprosječna primanja. Tako, primjerice, zaposlenik koji je dosad u Osijeku (bez djece) koji je dosad primao 20.000 kuna neto, u 2019. će primati 20.787,72 kune, odnosno 787,72 kune više.

Obrtnicima će biti posebno važna informacija da se godišnja porezna osnovica za primjenu stope od 24% povećava na 360 tisuća kuna, za njih i za druge djelatnosti. Ona je, podsjetimo, dosad iznosila 210 tisuća kuna.

4. Mogućnost priznavanja PDV-a za osobna vozila čija je nabavna vrijednost preko 400 tisuća kuna

Ako namjeravate kupiti ili koristiti leasing poslovnog vozila u narednoj godini, pozor!

Prema izmjenama Zakona o PDV-u, od 1. siječnja 2019. moguće je odbiti 50% pretporeza za kupovinu ili najam osobnih automobila nabavne vrijednosti i preko 400 tisuća kuna. Do sada je odbitak pretporeza bio ograničen na 400 tisuća kuna nabavne vrijednosti automobila. O detaljima vozila i primjeni priznavanja PDV-a, pročitajte više na blogu Brojevi.

5. Novi uvjet za ulazak u sustav PDV-a

Izmjenama Zakona o PDV-u od 1. siječnja 2019., porezni obveznik treba ući u sustav PDV-a ako tijekom godine ostvari isporuke dobara i usluga u svoti većoj od 300 tisuća kuna.

Pravilnik o PDV-u propisuje da porezni obveznik koji je ostvario isporuke preko 300 tisuća kuna tijekom godine treba najkasnije do 15. dana u sljedećem mjesecu podnijeti Zahtjev za registriranje za potrebe PDV-a kako bi se upisao u registar obveznika PDV-a.

Primjerice, ako 28. lipnja 2019. godine porezni obveznik prijeđe propisani prag isporuka, treba se upisati u registar obveznika PDV-a već u 2019. godini. Prema navedenom primjeru, trebao bi se upisati u registar obveznika PDV-a najkasnije do 15.07.2019.

6. Izmjene Zakona o doprinosima

Nisu više tri, nego jedan! Izmjenama Zakona o doprinosima od 1. siječnja 2019. ukinut je doprinos za obvezno osiguranje u slučaju nezaposlenosti od 1,7% i doprinos za zaštitu zdravlja na radu od 0,5%.

Doprinos za zdravstveno osiguranje povećan je s 15% na 16,5%, tako da će se ukupni trošak plaće tek neznatno umanjiti. No, barem će plaćanja biti malo jednostavnija.

7. Promjena visine kamate na pozajmice fizičkim osobama

Ako pravna osoba odnosno poduzeće odobrava kredit, odnosno zajam fizičkoj osobi, promjenom Zakona o porezu na dohodak nova će propisana minimalna kamatna stopa iznositi 2%. Ova stopa dolazi na mjesto dosadašnjih 3%.

Oprez! Kad bi se fizičkoj osobi odobrio zajam po stopi manjoj od 2%, to bi se smatralo plaćom u naravi. U tom slučaju bi se na razliku u kamatama trebali obračunati doprinosi i porez na dohodak.

8. Novosti u vezi s plaćanjem naknade za općekorisne funkcije šuma

Za većinu malih poduzetnika – jedna naknada manje!

Novi Zakon o šumama propisuje da naknadu za korištenje općekorisnih funkcija šuma (OKFŠ) plaćaju samo pravne i fizičke osobe koje su obveznici poreza na dobitak te fizičke osobe koje su obveznici poreza na dohodak (obrtnici) ako ostvare ukupni godišnji prihod ili primitak veći od 3 milijuna kuna.

9. Promjena u Zakonu o porezu na promet nekretninama

Za one koji planiraju kupnju poslovnog prostora bit će važna izmjena Zakona o porezu na promet nekretninama. Naime, stopa poreza na promet nekretninama smanjila se s 4% na 3%. To je ujedno i jedina izmjena odredbi Zakonu o porezu na promet nekretninama koja će se primjenjivati od 1. siječnja 2019. godine.

To još uvijek znači da se na sve sklopljene ugovore i druge isprave o stjecanju nekretnina koje su postale pravomoćne do 31. prosinca 2018. godine primjenjuje stopa od 4%. Konkretnije, stopu porezu na promet nekretninama od 4% treba primijeniti na sve promete (kupnje ili prodaje) za koje je porezna obveza nastala do 31. prosinca 2018. godine, odnosno za koje do navedenog datuma još nije izdano porezno rješenje.

Više o drugim poreznim promjenama, prognozama i računovodstvenim prilikama pratite na blogu Brojevi. 

Ovaj pregled poreznih novosti za freelancere i male poduzetnike nastao je uz podršku A1. Ako planirate proširiti svoj tim digitalnih nomada provjerite ponudu za poslovne korisnike i mobilne tarife krojene po vašoj mjeri, fiskalizirajte račune bez komplikacija i pronađite najnovije uređaje kako biste još jednostavnije poslovali, u coworkingu ili uredu!

The post 9 bitnih promjena u propisima za 2019. koji utječu na “poreznu prognozu” freelancera i malih poduzetnika appeared first on Netokracija.

06/02/2019 03:36 PM