Ako neće sustav, on će - O osnovama elektrotehnike studenti TVZ-a uče (i) na YouTubeu - Android

Get it on Google Play

Ako neće sustav, on će - O osnovama elektrotehnike studenti TVZ-a uče (i) na YouTubeu - Android

Asistent Vladimir Šimović s TVZ-a odvažio se na YouTube karijeru, a njegov kanal Osnove Elektrotehnike već mjesecima pomaže studentima u boljem razumijevanju gradiva i vježbi za ispite.

Post Ako neće sustav, on će: O osnovama elektrotehnike studenti TVZ-a uče (i) na YouTubeu je prvi puta viđen na Netokracija.

Obrazovanje je došlo prilično daleko od onog “uzmi knjigu i čitaj” pristupa na kojem su mnogi od nas odrasli – velika svjetska sveučilišta svoja predavanja ne samo da bilježe, već ih i slobodno dijele na platformama kao što su EdX, Coursera i YouTube, no kada je riječ o domaćim obrazovnim institucijama, slika je mnogo drukčija.

Materijali koji su dostupni uglavnom su rezultat rada pojedinaca – među prvima, ili bar najpopularnijima, svakako je Toni Milun čiji su videi mnogima pomogli da se uhvate u koštac s matematikom, a odnedavno možete na YouTubeu saznati više i o osnovama elektrotehnike, uz Vladimira Šimovića s Tehničkog Veleučilišta u Zagrebu.

Vladimir mi je pojasnio o kakvom se kanalu točno radi:

YouTube kanal „TVZ Osnove Elektrotehnike“ je kanal predmeta Osnove Elektrotehnike s Elektrotehničkog odjela Tehničkog Veleučilišta u Zagrebu. Kanal sadrži video materijale korisne za učenje gradiva vezanog uz spomenuti predmet.

Tako na ovom kanalu možete poslušati Vladimirova predavanja koliko god puta to željeli, a jedan od razloga zašto je počeo snimati videe predavanja i objediniti ih u kanal je jednostavan:

Studentima je tako lakše.

Naime, Vladimir kaže kako na početku svakog semestra novim studentima nastoji objasniti težinu svog predmeta i moli ih da ga shvate ozbiljno, a zatim one koji nisu prošli predmet godinu ranije pita što je bio razlog tome. Studenti su često pojašnjavali kako bi sve bilo lakše da su neke lekcije čuli još jednom i tako se rodila ideja za YouTube kanalom. Osim toga, bilo je tu još nekoliko faktora:

Kroz studentske ankete sam dobio komentar da znam ponekad nerazumljivo
pričati, tj. da imam tendenciju pojesti slovo ili dva. Trudim se to ispraviti, a tome
doskačem tako da stalno studentima ponavljam da me pitaju ako nešto nije jasno. S
obzirom da su predmeti koje predajem na prvoj godina studija, studenti su još pomalo
sramežljivi te im treba vremena da se otvore prema takvom načinu komunikacije.

Sramežljivi studenti tako sada mogu pojačati YouTube do kraja ili staviti slušalice kako im ne bi promaklo nijedno slovo, a Vladimir vjeruje kako je ovaj potez svakako korak u pravome smjeru.

YouTube ne zamjenjuje konzultacije

Ako se pitate o čemu to točno Vladimir govori na svom kanalu, radi se o Osnovama Elektrotehnike 1 i 2, koje i sam predaje. Kroz “virtualna” predavanja govori se o elektrostatici, elektromagnetima, izmjeničnoj mreži i električnim strujnim krugovima.

Kako je sada iskusan YouTuber, a ne samo predavač na fakultetu, zanimalo me gdje Vladimir “smješta” YouTube kada je riječ o obrazovnom procesu:

YouTube kanal svakako nije zamjena za „klasične“ konzultacije, već njihov produžetak. Student ima priliku izvan nastave jednostavnije razjasniti neke nedoumice oko gradiva i tek onda dolazi na konzultacije. Također, postoji opcija i komentiranja samog videa, tj. postavljanja pitanja vezanog uz neki zadatak ili neki dio gradiva. U idealnom slučaju, student dolazi pripremljeniji na konzultacije i imamo više vremena pozabaviti se težim pitanjima.

Naravno, kada nekome date predavanja na YouTubeu, manje su šanse da će se pojaviti na onim “pravim” konzultacijama, dodaje Vladimir, a tako gubi priliku kroz pitanja ukazati studentu na moguće rupe u znanju. Osim toga, Vladimir kaže kako mu YouTube zaista nekad otežava posao:

Video je trebalo snimiti, producirati, dignuti na servis, a otvorio sam si još jedan kanal komunikacije sa studentima koji trebam pratiti. Također, pošto na kanalu rješavam i objašnjavam sve svoje međuispite i ispite, prisiljen sam stalno smišljati nove zadatke.

Kroz šalu Vladimir dodaje i kako dnevno održi gotovo 40 sati nastave, ako brojimo njegova virtualna predavanja na najvećoj svjetskoj stranici za videe.

U koraku s vremenom

Jasno, u našem razgovoru nismo mogli ignorirati činjenicu da ipak živimo u 2018., godini i pišemo o YouTube predavanjima koja bi već trebala biti svakodnevica. Vladimir kaže kako se radi se o tehnologiji prošlosti, koja je ipak privlačna zbog svoje pristupačnosti, neovisnosti i jednostavnosti, a kroz kombinaciju s Facebookom pruža odličan kanal za komunikaciju koji nije “ograničen” nekim akademskim pravilima.

Upravo zbog toga, Vladimir je otvorio i Facebook stranicu svog kolegija na kojoj dijeli zanimljivosti struke, ali i memove – jer što je život bez memova?

Jedan od glavnih razloga zašto još uvijek nemamo YouTube predavanja na svakom fakultetu je trom i rigidan sustav, kaže Vladimir i dodaje:

Skrivanje prezentacija, ispita i materijala generalno od studenata bi trebala biti stvar
prošlosti, ali nažalost mnogi i dalje imaju stav da je to dio i čar studiranja. Također
mislim da je mlađi kadar više na ti s novim tehnologijama i lakše može percipirati
beneficije istih.

Upravo u mlađem kadru Vladimir vidi pomake i kaže kako “nada umire posljednja” kada je riječ o razvoju sličnih kanala i načina edukacije, iako mu je jasno zašto profesori to ne rade sami od sebe:

Jednostavno, osim nekakvog osobnog motiva, nema razloga zbog kojeg bi si
netko zadao dodatan posao koji ujedno otvara njegov rad pogledu i kritikama drugih.
Mnogima nije ni u interesu da se vide njihova predavanja.
Mislim da nadležne institucije tu ne mogu napraviti puno, ali mislim da veliku
ulogu mogu odigrati same obrazovne institucije jer bi se dostupnost ovakvog tipa
materijala tj. pomoći u učenju, moglo percipirati kao dodana vrijednost od strane budućih studenata.

Izgradnja kanala je tek početak

Tehničko Veleučilište u Zagrebu podržalo je Vladimirovu inicijativu kroz Centar za Multimediju koji je aktivno sudjelovao u snimanju i produkciji videa na njegovom kanalu. Ovo je malen korak, ali svakako koračaju u pravom smjeru.

Na kraju našeg razgovora, pitao sam Vladimira koji su sljedeći koraci u razvoju njegovog kanala i što možemo očekivati u skorije vrijeme:

Standardna aktivnost je snimanje rješenja i objašnjena međuispita i ispita, a u pripremi je video o korištenju kalkulatora. Iznenadili bi ste se koliko studenata ne zna koristiti taj instrument. Pravi, veliki iskorak u kvaliteti kanala će se desiti snimanjem tzv. „topical videa“. Dakle video za svaku temu zasebno, koji bi uključivao teorijsku razradu teme te pokuse koji najbolje oslikavaju pojavu koju obrađujemo.
Također, u planu je napraviti seriju videa zvanih „Nulti semestar“. Kroz godine rada s
studentima, a i u razgovoru s kolegama te razmjenom iskustava, primjećujemo da je
najveća prepreka uspješnom praćenju nastave prve godine, loše razumijevanje
srednjoškolske matematike. Ideja je studentima prilikom upisa studija ponuditi priliku da ponove gradivo vezano uz matematičke alate potrebne za lakše savladavanje gradiva prva dva semestra studija.

Čini se kako će Vladimirovi studenti uskoro imati još više sati sadržaja u kojima mogu uživati, a ja se nadam kako će njegov primjer slijediti više profesora i asistenata na fakultetima i srednjim školama, kada je već sam sustav spor oko promjena.

Vladimir za kraj dodaje kako su jedni od zaslužnih za razvoj ovog kanala svakako i njegovi profesori Nada Brković iz XV. gimnazije i prof.dr.sc Ilko Brnetić s FER-a, čija ljubav za poslom ga je potaknula da istu prenese svojim studentima.

Post Ako neće sustav, on će: O osnovama elektrotehnike studenti TVZ-a uče (i) na YouTubeu je prvi puta viđen na Netokracija.

05/02/2018 10:38 AM