Poduzetništvo unutar tvrtke vruća je tema, a neke tvrtke se uvelike oslanjaju na komunikaciju i razmjenu znanja među zaposlenicima kako bi došli do novih ideja i saznanja. Kako Raiffeisen Bank Hrvatska kroz IT akademiju njeguje poduzetništvo i stvaranje ideja u tvrtki, otkrili su nam njihovi poduzetni polaznici.
The post Ambiciozni nisu samo osnivači i direktori – želite li poduzetnog zaposlenika, usmjeravajte ga kao poduzetnika appeared first on Netokracija.
U ovoj našoj industriji često govorimo o poduzetnicima koji svojom upornošću i idejama nastoje promijeniti svijet, ili barem svoju okolinu. Slika poduzetnika uvijek je nekako povezana uz angažirane i motivirane osobe koje su samostalno pokrenule ili vode neko poduzeće ili obrt, ali često zaboravljamo da poduzetnički mindset ne znači nužno direktorsko mjesto. Ako mislimo malo šire i poduzetnije, lako je sagledati situaciju drugačije i bolje rješavati probleme, čak i ako vi mislite da ste “samo” zaposlenik.
Ova tema tzv. intrapreneurshipa posebice je aktualna u većim tvrtkama gdje zaposlenici različitih odjela često imaju poslovne ideje, ali im se ne da prilika za njihovu realizaciju. Tvrtke koje unutar sebe njeguju kulturu poduzetništva poboljšavaju motivaciju zaposlenika, stabilnost tvrtke i bolje iskorištavanje resursa, a sve skupa vodi prema uspješnijem poslovanju.
O internim edukacijama i radionicama koje pospješuju kulturu poduzetništva razgovarao sam sa Sanjom Balenović i Mariom Rubinićem iz Raiffeisen Banke Hrvatska koja kroz svoje internu IT akademiju nastoji njegovati upravo poduzetništvo i stvaranje ideja. Mario odmah na početku ističe koliko je važna ovakva neformalna edukacija za polaznike, a dodaje i kako po njegovom mišljenju edukacije poput ove jednostavnim načinom pospješuju razumijevanje unutar firme te znatiželju za novim poslovnim procesima, što je vrlo bitno kada ste dio velike tvrtke.
Edukacija u RBA tako nastoji “protresti” status quo i tražiti nova rješenja koja bi mogla unaprijediti tvrtku, a to je moguće kroz konzistentno i kvalitetno komuniciranje među zaposlenicima i odjelima – svi znamo koliko to ponekad može biti izazovno. Polaznici nakon edukacije mogu bolje razumjeti ne samo svoje IT okruženje već i vidjeti koji su to poslovni izazovi s kojima se susreću njihovi direktori i šefovi te kako ih upravo njihovi odjeli možda mogu promijeniti ili razriješiti. Sanja objašnjava da je to kao…
…otvoren razgovor s direktorima te članovima Uprave, u kojem oni pokušaju objasniti svoje svakodnevne poslovne izazove, dok mi postavljamo „pitanja koja se ne postavljaju“. Ako smo do sada mislili da pričamo različitim jezicima, sada smo to i potvrdili. Dobili smo i povratnu informaciju da napokon netko i njih pita za njihove probleme, jer smo ipak zajedno u ovome.
Ovakve edukacije mogu biti vrlo dobar alat za premošćivanje “jaza” između IT odjela i drugih dijelova korporacije, a iako to nekada ne želimo priznati ovakvi problemi zaista postoje. Mario pojašnjava kako se tu ne radi o preprekama u razgovoru ili među ljudima, već o ciljevima i interesima koji se jednostavno ne mogu uvijek poklapati stoga dovode do konflikata. Ovo je posebice naglašeno u velikim organizacijama, kaže Mario i dodaje:
Ono na čemu IT trenutno intenzivno radi je maksimalna transparentnost jer je to jedini način da se konflikti istraže i razriješe. Postoji li bolji način rješavanja konflikata od komunikacije u čemu je i ova edukacija dala svoj doprinos?! Kako sve ne bi ostalo na riječima i organizacija se polako mijenja.
Tijekom 13 tjedana edukacije polaznicima je na raspolaganju i više nego dovoljno vremena za hvatanje u koštac s problemima s kojima se susreću na poslu, a najvažniji i najzanimljiviji dio tog procesa jest timski rad i razvoj nekih vlastitih ideja i projekata tijekom edukacije. U timskom radu na nekom projektu najveći je izazov upravo rad s ljudima, stoga je zaposlenicima to posebno vrijedno iskustvo, pojašnjava Sanja:
Svi dolazimo s različitim iskustvima i očekivanjima, ali baš je to ključno jer drugačije gledamo na iste stvari. A pozitivna je i mala doza natjecateljskog duha. Stvaranje i rad na vlastitim idejama je poticajan jer se odmaknemo od svakodnevnih obaveza i radimo na nečem novom, međusobno se potičemo na dodani rad na projektu. Dolazimo do raznih prepreka, ali polako ih rješavamo te se nadamo, ako i ne pobijedimo, da ćemo se bolje upoznati i zabaviti.
Mario kaže kako je put od ideje do tržišta vrlo trnovit i nepregledan, ali tijekom ovih internih radionica u RBA se uče biti brži, bolji i konkurentniji ne samo prema drugim bankama nego i prema sve većem broju različitih fintech kompanija.
Sve veći broj fintech startupa i tvrtki svakako je velik problem za gore spomenuti status quo, posebice velikim financijskim institucijama koje su na glasu kao vrlo rigidni i kompleksni sustavi. Tvrtke poput Revoluta danas grickaju tržište ovim firmama, a bankama ostaje jedino mogućnost prilagodbe i agilnijeg razmišljanja kako bi naučili nešto od konkurenata, a ne i dalje gurali u istome smjeru. Jasno, ovo nije nipošto lako kada ste financijska institucija, ali Mario napominje kako imaju svog “asa u rukavu”:
U konačnici možemo reći da smo izgradili i još uvijek nadograđujemo platformu budućnosti na kojoj će se razvijati novi poslovni modeli i u kojoj možemo ideju realizirati u vrlo kratkom roku i plasirati ju na tržište. To čini našu komparativnu prednost u kojoj ćemo se natjecati s drugim bankama i fintech kompanijama. S novom platformom uskoro ćete vidjeti iznenađenje i brzinu izrade novih aplikacija (digitalnih usluga). Bit će dok kažeš keks, ali RBA keks.
Mario pojašnjava kako banke danas u suradnji sa, ali i naspram, fintech tvrtki polako gube dominantan položaj jer sve teže prate trendove i tehnološki napredak. Za sada je, kaže, zakonodavac taj koji novonastalim tvrtkama ograničava totalnu slobodu u razvoju financijskih rješenja, ali i tome bi mogao uskoro doći kraj.
Banke bi se u kreiranju novih usluga trebale sve manje oslanjati na vlastite već arhaične financijske sustave, a sve više ka inovaciji i novim tehnologijama. U suprotnom, s obzirom na to da tehnološki napredak i digitalizacija svih sfera modernog društva nezaustavljivo rastu, moglo bi se dogoditi da će sve prisutnije fintech kompanije s vlastitim uslugama postati sve neovisnije od banaka i klasičnog bankarskog sustava, a što bi moglo nagovijestiti kraj banaka kakve danas poznajemo.
Na kraju će najviše profitirati korisnici, kaže moj sugovornik, jer će nove, jeftinije i naprednije financijske usluge jednostavno biti bolje za njih.
IT akademija o kojoj danas govorimo nije čaroban štapić koji će učiniti banku agilnijom i bližom Revolutu i sličnim sustavima, ali je dobra smjernica za promjenu trendova i učenje od drugih. Iz RBA mi također dodaju kako su i oni nastali kao svojevrsni startup te bili “mali igrač” u svojim počecima, a danas se samo nastoje okrenuti toj energiji i pokušati na njezinim krilima napraviti pomake koji ih usmjeruju u budućnost.
Oboje mojih sugovornika u sklopu edukacije razvijaju svoje vlastite projekte. Mario kaže kako se njegov projekt temeljio na problemu konkurencije i fintech startupa koji bankama “dišu za vratom”, stoga se uvelike razmišlja o tome da i banka postane svojevrsna fintech kompanija. S druge strane, Sanja kaže kako se ideja njezinog tima bazira na digitalizaciji korisničkog iskustva:
Naša ideja ide u smjeru potpuno digitalnog korisničkog iskustva te da će i novi i postojeći klijenti moći obavljati sve negotovinske transakcije iz mira svojeg doma ili ureda. Za to koristimo, za sada novi i relativno nepoznati osobni certifikat. I sama država s nekim medijima radi na promoviraju certifikata pa bi i mi htjeli doprinijeti njegovoj popularizaciji i sve većem korištenju.
Ideje koje razvijaju ne samo ova dva tima, već i ostali u sklopu RBA IT akademije bez sumnje će obogatiti ponudu kompanije, a čak i ako to ne učine u skorijoj budućnosti, saznanja koje zaposlenici dobivaju od Uprave te drugih kolega iz tvrtke tijekom ovih 13 tjedana mogu biti vrjedniji za samu tvrtku od bilo kojeg projekta ili ideje.
The post Ambiciozni nisu samo osnivači i direktori – želite li poduzetnog zaposlenika, usmjeravajte ga kao poduzetnika appeared first on Netokracija.
20/12/2019 10:10 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti