Početkom mjeseca povjerenstvo Donjeg doma američkog Kongresa, koje je bilo zaduženo za provedbu istrage u prakse Googlea, Apple, Facebooka i Amazona po pitanju kršenja pravila tržišnog natjecanja, objavilo je dokument u kojem su spomenute tvrtke proglašene monopolistima, odnosno da imaju dominantnu poziciju na određenim tržištima te da koriste svoju dominantnu poziciju kao nelojalna konkurencija korisnicima svojih platformi ili zbog svoje pozicije kupuju potencijalne konkurente i tako smanjuju tržišnu konkurenciju.
Nekakav zaključak je bio da od tog dokumenta neće biti mnogo koristi ako nadležna tijela ne poduzmu potrebne korake, odnosno počnu provoditi anti-trustovske zakone. Američko ministarstvo pravosuđa (eng. Department of Justice, DoJ) službeno je podignulo optužnicu protiv Google za iskorištavanje svoje dominantne tržišne pozicije na području pretraživanja interneta i oglašavanja za sprečavanje konkurencije i kršenja pravila tržišnog natjecanja.
Preciznije, Google se optužuje da je s proizvođačima i operaterima sklapao ugovore o ekskluzivnom korištenju Google tražilice na Android smartfonima, ali spomenut je i ugovor s Appleom prema kojem je Google bio zadana tražilica na Safariju za iOS u zamjenu za navodno 9 milijardi dolara godišnje koje je Google platio Appleu. Time je Google, prema DoJ-u, spriječio bilo kakav pokušaj razvoja ozbiljne konkurencije na tržištu internet tražilica. Slučaj je za sada ograničen na tražilicu i oglašavanje, ali moguće je da bude proširen i na još neke Googleove proizvode, poput Androida.
Google je na optužnicu odgovorio da je korisnici biraju koristiti Google proizvode, a nisu prisiljeni zato što nema alternative.
Sada je na pravosuđu SAD-a da zaključi je li Google monopol i krši li pravila tržišnog natjecanja.
via
21/10/2020 05:27 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti