Android 10 je lansiran, ali ako nemate Nokiju ili Googleov telefon, ne očekujte ga uskoro - Android

Get it on Google Play

Android 10 je lansiran, ali ako nemate Nokiju ili Googleov telefon, ne očekujte ga uskoro - Android

Kao da to nije dovoljno, treba spomenuti da je ovo verzija Androida koja ne nosi ime po nekom slatkišu. :(

The post Android 10 je lansiran, ali ako nemate Nokiju ili Googleov telefon, ne očekujte ga uskoro appeared first on Netokracija.

Ovih dana najavljen je novi Android koji, na žalost mnogih od nas, više ne nosi ime po nekom slatkišu, kao što su Ice Cream Sandwich, Pie, Lolipop i drugi, već jednostavno – 10. Novi Android već danas mogu imati korisnici Googleovih uređaja, a (gotovo) svi ostali čekat će još nekoliko mjeseci, čak i godinu dana.

Android 10 tako donosi tamni mod, dodatne postavke privatnosti, nešto bolje notifikacije te još niz sitnijih nadogradnji koje i nisu previše bitne prosječnom korisniku, ali čine korištenje mobitela boljim.

Razlozi za to su mnogi, no korijen svih problema, u kojima su Samsung, Huawei, Xiaomi i drugi Android proizvođači, leži upravo u tome što ih je – hrpa. Upravo zbog toga što je Android otvorenog koda, gotovo svaka tvrtka koja se imalo bavi elektronikom danas ima svoj mobitel. Tako Android uređaje proizvode i tvornica baterija Energizer, ali i Caterpillar koji inače izrađuje bagere i sličnu tešku mašineriju.

100 mobitela, 100 Android skinova

Ogromna količina proizvođača stavlja Google u nezavidnu poziciju – iako je Android 10 “pušten” svima, da bi on došao do korisnika treba proći dosta vremena na što Google više nema utjecaj. Primjerice, prvog dana izlaska ovog novog Androida, timovi kod proizvođača kreću na posao da novi bazni sustav prilagode svojim vlastitim nadogradnjama za njega, i tu kreću problemi. Dok Apple ima nekoliko modela uređaja, može u tjedan dana pustiti novi sustav na sve njih, gotovo svaki proizvođač koji se oslanja na Android koristi neki svoj skin za njega. Skinovi često daju dodatne funkcionalnosti, ali i kompliciraju nadogradnje.

Samsungov novi OneUI nije nikako loša stvar (pogotovo u odnosu na stari TouchWiz), ali kako se ne radi o stock Androidu, Samsung prvo mora spojiti svoj softver s onim od Googlea, i to učiniti za svaki mobitel koji planira nadograditi. Zato se najčešće događa da nadogradnje Androida dobiju samo oni “najbolji” uređaji, jer se prilagodba mobitelima od 1000 kuna jednostavno ne isplati nikome (a ti korisnici ionako ne mare za to da imaju novi Android).

Ovo zna biti nevjerojatno frustrirajuće jer znate da je sustav izašao i dostupan je, ali vi do njega ne možete doći osim ako se okrenete rootanju uređaja o kojem sada ne pričamo. Također, frustrirajuće je i ako nakon godinu dana korištenja mobitela izađe nova generacija koja ima novi sustav, a vi ga čekate već dugo. 

Nokia najbrža, Samsung gotovo najsporiji

Prema istraživanju tvrtke Counterpoint, prvo mjesto na ljestvici brzine donošenja novih nadogradnji drži Nokia, kojoj u prosjeku treba mjesec dana da svoje mobitele prilagodi novom sustavu, ali to je uvelike zbog toga što njihovi uređaji rade na Android One verziji sustava, odnosno gotovo pa “golom” Androidu bez ikakvih dodatnih funkcija. Nokia zato ne mora raditi gotovo ništa nego samo čekati da im Google, barem ja to tako zamišljam, pošalje mailom .zip file u kojem se nalazi nadogradnja, i to za sada funkcionira vrlo dobro. 🙂 Među najgorima nalaze se LG i OPPO, ali i Samsung koji nakon šest mjeseci podržava novi Android na samo 30 do 40 posto uređaja.

Ono što je još gore jest to da dobar dio Android korisnika zapravo više voli iskustvo “golog” Androida, bez dodatnih nadogradnja koje tvrtke poput Samsunga i drugih vole staviti na njega. Upravo zbog toga se sve više tvrtki poput spomenute Nokije, OnePlusa i drugih odlučuje na što je moguće čišću verziju sustava kako bi olakšali život sami sebi, ali i korisnicima koji jednostavno žele sve nove funkcionalnosti što je moguće prije. To je dobra politika, ali nije ekonomski toliko isplativa kao ona koju ima konkurencija koja reklamira svoje nadogradnje na Android kao nešto što ih razlikuje od drugih.

Counterpoint

 

Lagan pomak naprijed

Google jednostavno nema druge osim da proizvođače gura u smjeru češćih nadogradnji telefona, ali podaci pokazuju kako od toga nema previše koristi. Prosječne korisnike ionako nije previše briga za to kada će im stići novi Android jer dosta funkcionalnosti koje on donosi (recimo tamni mod) već jest ugrađeno u neke od mobitela. Google i dalje ima prednost kada je riječ o njihovim uređajima koji su najsličniji onom iskustvu koje nudi Apple, ali njihove cijene i relativno teška dostupnost diljem svijeta i dalje okreću korisnike onima koje je lakše dosegnuti.

Ako ste korisnik Androida vjerojatno ste se već naviknuli na ovaj čudni niz okolnosti zbog kojeg ne dobijete nadogradnje kada bi trebali, a osobno je to vjerojatno najveći razlog zašto bih ikada prešao na Apple (ili kupio Pixel). Google ima u planu nove sustave koji bi mogli ovo promijeniti, ali ne vjerujem da ćemo ih sresti još barem nekoliko godina.

The post Android 10 je lansiran, ali ako nemate Nokiju ili Googleov telefon, ne očekujte ga uskoro appeared first on Netokracija.

06/09/2019 02:25 PM