Blackview je tvrtka sa sjedištem u Hong Kongu čiji su uređaji već godinama dustupni na svjetskom tržištu, ali malo manje su poznati kod nas. Vrijeme je da se tome stane na kraj pa vam predstavljamo jedan model koji će oduševiti one kojima je potreban čvrst i otporan smartfon, a budžet im je relativno ograničen. Riječ je o BV7000 Pro, uređaju kod kojeg su uski rubovi oko zaslona, tanko kućište i mala masa u zadnjem planu, što je sasvim očekivano jer drugačije nije ni moguće postići otpornost.
Unatoč tome, performanse nisu zapostavljene, a tu je i dovoljno memorije da posrami i pojedine top modele te vrlo kvalitetan zaslon. U nastavku pročitajte koliko nas je impresionirao.
Dizajn je upravo onakav kakav se očekuje od jednog robusnog uređaja. Mnoštvo oštrih rubova, vidljivi vijci – sve to u kombinaciji kvalitetnog polikarbonata, metala i stakla s prednje strane. To staklo je Gorilla Glass 3 i tu je da bi zaštitilo zaslon, kao i senzore, LED lampicu za obavijesti, selfie kameru i kapacitivne tipke koji se nalaze ispod njega. Kod zvučnika za pozive se nalazi jedan metalni element koji malo razbija monotoniju prednje strane, odnosno pomaže da se malo izjednači s prilično šarolikom poleđinom.
Poleđina je izrađena od polikarbonata koji na većini svoje površine ima hrapavu teksturu koja pospješuje sigurno držanje uređaja u ruci. Oko kamere i čitača otisaka prstiju je vijcima pričvršćena metalna pločica zbog koje je ukupna debljina uređaja još malo veća, a na dnu imamo i zvučnik za multimediju.
Lijevi i desni bok uređaja su izrađeni od metala s po dva dijela od polikarbonata. U lijevom gornjem se nalaze utori za kartice (kombinacija dvije nano SIM ili jedne nano SIM i jedne micro SD), a donji je tu samo radi simetrije i boljeg držanja. Na suprotnoj gornjoj strani se nalaze tipke za glasnoću i uključivanje, a u donjoj tipka kojoj se mogu dodijeliti čak tri funkcije – jednim pritiskom, s dva pritiska i dugim pritiskom. Nažalost, fizičke tipke su preosjetljive za jedan ovakav uređaj. S gornje strane je smješten 3,5-mm priključak za slušalice i s donje USB-C priključak te glavni mikrofon.
Svi priključci i utori su zaštićeni gumenim čepovima koji ih štite od prodiranja vode i prašine, jer na kraju krajeva BV7000 Pro ima punokrvni IP68 certifikat. Osim toga, postavljeni su prilično duboko pa nećete moći koristiti bilo koji kabel za punjenje baterije jer će njegov priključak biti jednostavno prekratak. Nažalost, isto vrijedi i za većinu slušalica. Da bi kućište stajalo na mjestu, upotrijebljena su čak 22 vijka, od toga 16 na poleđini i po tri s lijeve i desne strane.
Krajnje granice kućišta ovog uređaja nismo testirali pa ne znamo koliko toga zapravo može podnijeti, ali vjerujemo da će dobro štititi od prodora vode i prašine, pa čak i od pada s visine. Budući da odlično leži u ruci, pretpostavljamo da neće biti previše padova. Što se tiče samih dimenzija i mase, definitivno je iznad prosjeka i sa svojim 5-inčnim zaslonom je veći od pojedinih smartfona sa 6-inčim zaslonima, a masa od 222 grama je također itekako primjetna i u ruci i u džepu. No ovo nije uređaj kojemu je svrha biti kompaktan i lagan, nego baš suprotno.
Prodajno pakiranje je vrlo bogato, u njemu ćete pronaći punjač od 2 A, standardni USB-C kabel, dodatni USB-C kabel sa ženskim priključkom na drugoj strani za punjenje baterije drugog uređaja, adapter s micro USB na USB-C priključak, slušalice, rezervni čep za utore za kartice, dugačku iglu za izbacivanje ladice za kartice, zaštitnu foliju za zaslon (jedna je već tvornički stavljena) i korisničke upute.
Zasloni dijagonale od 5 inča su nekad bili hit, a danas se smatraju minijaturnima. Ne želimo uopće pomisliti koliko bi bilo kućište da je zaslon imalo veći od toga pa je ova veličina zapravo idealna. Pored toga je rezolucija zaslona Full HD, što daje izvrsnu oštrinu od 441 ppi.
BV7000 Pro je uređaj čija je primarna zadaća korištenje u otvorenom prostoru, tj. često pod direktnim Sunčevim svjetlom, stoga ne čudi što je vidljivost vrlo dobra, rekli bismo i iznad svojeg cjenovnog razreda. Kontrast i prikaz boja su također dobri, što je sreća jer u postavkama nema nikakvog podešavanja boja.
Blackview BV7000 Pro pokreće MediaTekov procesor MT6750T koji ne traži posebno predstavljanje. Poznat je kao česti izbor kod smartfona iz donje srednje klase, a sastoji se od ukupno osam jezgri, po četiri u svakom clusteru. Četiri brze imaju takt do 1,5 GHz, a druge četiri koje se brinu za manje zahtjevne zadatke idu do 1 GHz. GPU je Mali-T860 MP2. Performanse su s ovim čipsetom daleko od lošega, no velikim dijelom je za to zaslužno i 4 GB RAM-a. Ovoliko radne memorije imaju još uvijek neki top modeli, što vrijedi i za 64 GB interne memorije. Ona se može proširiti micro SD karticom kapaciteta do 32 GB, što nije puno, ali može biti spasonosno.
Kod ovakvog uređaja smo očekivali vrlo glasan zvučnik i nismo se razočarali. Bez obzira u kakvoj se buci nalazili, uvijek ćete čuti melodiju zvona, ali isto tako i sugovornika putem zvučnika za pozive. Za reprodukciju multimedije je dobar, ali ne i idealan jer već nakon polovice jačine dolazi do distorzije zvuka. Također mu u prilog ne ide ni položaj jer je zvuk prigušen kad je položen na ravnu površinu.
Bežično se uređaj spaja putem Wi-Fi-a, mobilnog interneta ili Bluetooth veze, a za spajanje na računalo ili punjenje baterije se koristi USB-C priključak. Budući da u paketu dobivate i adapter s micro USB na USB-C, lako možete upotrijebiti i kabel sa starijeg ili jeftinijeg uređaja. Čitač otisaka prstiju je prosječno brz, ali je zato vrlo precizan.
Kad prvi put uključite Blackview BV7000 Pro, dočekat će vas operativni sustav Android 6.0 Mashmallow, no u međuvremenu je izašlo ažuriranje na verziju 7.0 Nougat koje vam preporučujemo instalirati. Općenito se radi o generičkom Androidu s malo izmijenjenim ikonama na kojima prevladavaju šarene boje kao kod nekih tema. Nažalost, ovdje nije moguće promijeniti temu, već samo pozadinu.
Nema ni posebnog izbornika za aplikacije pa su sve poredane na početnim zaslonima, zajedno s widgetima. Sustav je opremljen nizom gesti i posebnim načinima navigacije koji olakšavaju rad jednom rukom. Tzv. Float Gesture je mini izbornik s nekoliko prečaca koji uključuju način igre za isključivanje kapacitivnih tipki, način čitanja za konstantno uključeni zaslon, geste koje prvo sami morate unijeti i spremiti te plutajući prozor za reprodukciju glazbe ili videa. One Hand FloatView povlačenjem iz donjeg desnog kuta otvara malo bolje opremljeni izbornik koji osim prečaca iz Float Gesturea sadrži i tipke za snimanje zaslona i QR skener. Način rada jednom rukom se aktivira povlačenjem preko dna zaslona slijeva nadesno.
Parallel Space klonira aplikacije i vrlo je koristan za npr. dva WhatsApp ili Messenger računa. Dodatna multifinkcijska tipka se može programirati za pokretanje ukupno triju funkcija ili aplikacija. Ona prepoznaje tri načina – jedan pritisak, dva pritiska i dugački pritisak.
Sustav nije natovaren nepotrebnim aplikaicijama, ali dolazi s Android Preglednikom, Kalendarom, Satom i E-poštom pa će vam se te aplikacije udvostručiti ako instalirate (bolje) Google aplikacije poput Chromea itd.
Blackview je po pitanju fluidnosti sustava uspio odraditi izvrstan posao – malo je uštedio na procesoru i ugradio više RAM-a, što se čini kao odličan recept.
Ono u čemu vas BV7000 Pro neće baciti s nogu je kamera, i prednja i stražnja. Stražnja ima maksimalnu rezoluciju od 13 MP i otvor blende f/2,0, a prednja 8 MP i f/2,2. Na papiru to zvuči prosječno, a tako je i u stvarnom životu.
Sučelje je prilično jednostavno, s desne strane se odabiru načini snimanja (Video, Photo, Beauty i Advance – Pro) i filteri te se tu nalaze tipka zatvarača i prečac za galeriju, dok s lijeve imamo postavke, prebacivanje između prednje i stražnje kamere, gumb za odabir HDR-a i panoramskog snimanja i kontrolu bljeskalice.
27/06/2018 02:47 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti