Facebook želi da gledate svijet kroz njegove uređaje, no želite li zbilja pametne – Ray Banke - Android

Get it on Google Play

Facebook želi da gledate svijet kroz njegove uređaje, no želite li zbilja pametne – Ray Banke - Android

U pomalo iznenađujućem predstavljanju jučer, Facebookov Mark Zuckerberg najavio je dva nova proizvoda: Oculus Quest 2 i pametne naočale, a za Netokraciju ih komentira Darian Škarica, osnivač tvrtke Delta Reality.

The post Facebook želi da gledate svijet kroz njegove uređaje, no želite li zbilja pametne – Ray Banke? appeared first on Netokracija.

Otkako je Facebook kupio Oculus jasno je kako se ova tvrtka uvelike kladi na VR i AR tehnologije. Osnivač Mark Zuckerberg ne krije oduševljenje proširenom stvarnosti, a tijekom prošle godine najavio je i Oculus Quest, VR headset koji je posve bežičan, i vjerojatno najbolji koji je do tada izašao iz Oculusa. No, stigao je nasljednik.

Tijekom jučerašnjeg online događaja Facebook je najavio da nam uskoro stiže Quest 2, naprednija i bolja verzija ovog uspješnog headseta koji će po svemu biti bolji od prethodnika. Osim njega, najavljene su i pametne naočale! O svemu ovome razgovarao sam s Darianom Škaricom, osnivačem tvrtke Delta Reality.

Naravno, VR još uvijek nije toliko raširen koliko bi Facebook i druge tvrtke u tom polju voljele, ali činjenica da se originalni Quest rasprodao u vrlo kratkom roku upućuje da se i novo izdanje neće dugo zadržati na policama, iako ovaj uređaj nije baš savršen.

Je li 300 dolara i dalje preskupo?

Darian mi kaže da je jučerašnja najava novog Questa bila lijepo iznenađenje, jer se do prije nekoliko mjeseci govorilo o samo malim promjenama na Questu druge generacije:

Najugodnije iznenađenje što dolazi sa Snapdragonom XR2, što je veliki pomak u odnosu na originalni Quest. Originalni Quest je bio prvi pravi cjeloviti VR uređaj, na temelju kojeg će se VR industrija u budućnosti graditi. Ovo je mali, ali dobar korak koji nastavlja taj put. Ništa revolucionarno, ali ove godine se nije više niti očekivalo.

Quest 2 tako se više doima kao Pro verzija prve generacije. Hardver je solidno unaprijeđen, no postavlja se pitanje je li novi procesor i bolja rezolucija dovoljna da potakne na kupovinu kada je prošlogodišnji Quest bio sam po sebi dobar. Osim toga, iako je Quest 2 solidan izbor za sve koji žele prvi put ući u svijet AR/VR-a, mnogi neće htjeti prijeći preko toga da je za korištenje Questa 2 obvezno povezati Facebook račun.

Može li spuštanje cijene pomoći?

Tristo dolara, koliko košta novi Quest, vrlo je primamljiva cijena, ali Darian kaže kako bi se trebala spustiti barem još 100 dolara da bismo došli do ranga koji uvjetuje brzo širenje:

Uz to same naočale trebaju još dobiti malo veću rezoluciju, biti malo manje, imati malo bolji hand tracking itd. S tim da sad pričamo o potrebnim malim inkrementalnim pomacima da dođemo do “prvog iPhone trenutka” VR uređaja.

Neovisno, potrebno je još par godina prije iole veće adopcije, gdje je i dalje pitanje hoće li ljudi prihvatiti masovno VR naočale, ili vjerojatnije ćemo čekati XR naočale za veće prihvaćanje od strane tržišta.

Trebaju li nam pametne RayBanke?

Drugi dio jučerašnje najave bio je vezan uz naočale koje su mnogo bliže onima koje možda upravo nosite. Radi se o pametnim naočalama, ali ne onima koje imaju ugrađen ekran poput headseta kao što je Quest. Na pametnim naočalama ne možete iskusiti kompleksne virtualne svjetove, ali možete prebacivati pjesme, slušate glazbu i brojiti korake. Ništa previše pametno, ali pametnije nego ove koje nosite.

Danas takve naočale proizvode startupi kao što je Level, a cijene im se kreću od 300 na više dolara. Ovdje imamo i Amazon, čije Echo Frames ugrađuju Alexu u naočale i tek trebaju stići na tržište. Naravno, tu je i Google Glass koji je od “masovne potrošnje” prebacio fokus na poslovanja i danas ga koriste radnici u proizvodnim pogonima diljem svijeta.

Facebook se ne da smesti – i priprema svog konja za utrku. Iako još nemamo nikakve slike prototipa, u velikom hypeu su najavili svoju verziju pametnih naočala.