Foodex, novi servis za naručivanje i dostavu hrane, domaći je odgovor na UberEats i Deliveroo - Android

Get it on Google Play

Foodex, novi servis za naručivanje i dostavu hrane, domaći je odgovor na UberEats i Deliveroo - Android

Na domaćem tržištu od jeseni je prisutan novi servis za online naručivanje i dostavu hrane- Foodex. Kako funkcionira te što ga izdvaja od konkurencije, saznali smo od njegovog direktora Jana Filipeca.

Post Foodex, novi servis za naručivanje i dostavu hrane, domaći je odgovor na UberEats i Deliveroo je prvi puta viđen na Netokracija.

Svaki dan kada se bliži vrijeme ručka na poslu, razmišljate samo o dvije stvari – što naručiti i koliko brzo će hrana stići? Ako je to slučaj, možda ste već čuli za Foodex, servis za online naručivanje i dostavu hrane koji je odnedavno dostupan u Zagrebu. Zahvaljujući Foodexu, jako jednostavno možete naručiti hranu iz svog omiljenog restorana putem pametnog telefona, a sama Foodex aplikacija dostupna je za iOS te Android uređaje. Nakon što instalirate aplikaciju, potrebno se registrirati odnosno prijaviti i  možete započeti s naručivanjem, a restorane jednostavno birate prema lokaciji i vrsti hrane. Ako vas pri tome Foodex podsjeća na strane servise kao što su Deliveroo, UberEats ili Foodora, ne griješite.

Jan Filipec, direktor Foodexa objašnjava kako je riječ o prvom domaćem servisu koji je napravio aplikaciju takve vrste, a koja samostalno vrši dostavu. Foodex trenutno ima više od 700 registriranih korisnika, a ta brojka raste iz dana u dan i to prvenstveno vikendom, otkriva.

Iako trenutna brojka još uvijek nije prevelika, za početak smo iznimno zadovoljni njenim rastom. Kod naših korisnika po popularnosti prednjači grill hrana, a nakon nje nešto egzotičnija jela. Razlog zašto ljudi naručuju grill je što pri prvim narudžbama većina želi već provjerene, dobro poznate okuse. U kasnijim narudžbama, korisnici eksperimentiraju i naručuju razna jela iz Foodexove bogate gastro ponude.

Foodex kao platforma za isprobavanje različitih restorana

Dodaje da Foodex osim dostave jela istovremeno služi i kao platforma na kojoj se korisnici susreću s raznim restoranima za koje prije možda nisu čuli ili ih nisu imali priliku posjetiti.

Uz Foodex korisnici mogu otkriti nove restorane te imaju mogućnost uživati u tim jelima iz topline svoga doma, što do sada nisu mogli.

Neki od njihovih restorana partnera su Takenoko, Mašklin i lata, Nutelino, Juice box, Konoba Nobile, Slastičarna Zagreb, Brewbites, Cukeraj, Kelly’s grill & bar, Cro.k, Na Dolcu, Maredo, Kasheta, Delicija Libanesi, Makedonski merak te mnogi drugi. U najavi također imaju Bonacu, Pani, Alcatraz, Cantinu, Gračanku, Le mika palačinke, Royal Indiju, Pingvin i druge zagrebačke restorane.

Ističe kako ideja Foodexa nikad nije bila imati puno restorana koji nude isti tip jela nego ponuditi lepezu raznovrsnih jela, od ribljih, plata, zdrave hrane, burgera, kolača, palačinki, sushija, raznih internacionalnih jela i dr.

‘Naši restorani partneri ne trebaju se baviti logistikom dostave’

U razgovoru s Janom me zanimalo me i što Foodex nudi partnerskim restoranima, a on kao prednost ističe što se ne trebaju baviti logistikom dostave.

Naši restorani partneri nemaju vlastitu dostavu niti je planiraju imati jer kvalitetna dostava zahtijeva puno kapaciteta, truda i vremena. Foodex preuzima cijelu logistiku dostave na sebe, dok se restoran može posvetiti onome čemu bi i trebao, a to je priprema vrhunskih jela.

Treba spomenuti kako Foodex trenutno ima deset zaposlenih dostavljača, a njihov broj varira ovisno o danu u tjednu. Vikendom kada imaju i najveći broj dostava, po potrebi uskaču i studenti, a dostave se vrše na Foodexovim skuterima i vlastitim biciklima. Dostava traje maksimalno 25 minuta tijekom kojih korisnik u svakom trenutku može provjeriti gdje se dostavljač nalazi i kontaktirati ga.

Plaćanje preko Foodexa? Karticama i gotovinom

Kad je riječ o plaćanju, jednom kad vam stigne naručena hrana, možete ju platiti karticama, ali i gotovinom:

Od uvođenja gotovine kao načina plaćanja zaprimamo znatno više narudžbi, iako ‘guramo’ kartično plaćanje te planiramo ponuditi razne popuste korisnicima kartica. Prihvat kartica radimo u suradnji s Erste card processorom što omogućava da se kartica upisuje samo pri prvoj kupnji. S Remarisom smo razvili API koji omogućava našim zajedničkim restoranima prihvat i ispis narudžbe u samo tri klika, tako smo znatno olakšali proces prihvata narudžbe u restoranu. Trenutno testiramo API s čijim završetkom će nam se priključiti još nekolicina restorana.

U razgovoru saznajem i da je otvaranje Foodexa bilo jednostavan proces, no da je puno vremena oduzelo prilagođavanje poreznim zakonima i birokraciji.

Problem je nastao kod načina naplate, to jest kako će Foodex fakturirati hranu krajnjem korisniku bez duplog oporezivanja. Zahvaljujući referentici iz porezne uprave došli smo do rješenja da restorani izdaju transakcijske račune, koje mi samo kao prolazna stavka vozimo krajnjem korisniku. Službeno mišljenje porezne uprave smo čekali tri mjeseca što nam je oduzelo puno vremena.

Idući koraci? Širenje partnerskih restorana

Kad uzmemo u obzir da trenutno radimo samo širi centar Zagreba, vidim da je pred nama još jako puno posla, kaže Jan objašnjavajući da im prvi sljedeći koraci uključuju širenje partnerskih restorana.

Sljedeći koraci za Foodex su svakako proširenje na druge gradove u Hrvatskoj gdje smatramo da postoji potražnja za takvim servisom. Trenutno smo završili s ‘nultom fazom’, a to je dovršenje aplikacije, pronalaženje početnih restorana partnera i usavršavanje dostave.

Foodex Facebook

Foodex je kompletan servis koji je povezao 4 sustava

Za kraj, zanimalo me gdje Jan vidi najveću razliku između Foodexa i domaćih servisa kao što su ekupifino.hr, pauza.hr ili food.hr. Kaže da su svi oni odlično napravljeni i osmišljeni, ali da je Foodex kompletan servis:

Foodex je povezao četiri sistema da rade kao jedan (mobilna aplikacija, web aplikacija, aplikacija za dostavljače i aplikacija za restorane). Zbog svoje pristupačnosti i malih provizija imamo priliku raditi sa najboljim restoranima koje Zagreb može ponuditi, s druge strane smo jedina platforma koja naplaćuje delivery fee za svaku dostavu.

Naravno, razgovor nije mogao završiti bez pitanja i o globalnoj konkurenciji koja kuca na vrata, a predvode ju servisi kao što je UberEats ili već spomenuti Deliveroo. Iako oni imaju značajna sredstva za širenje i razvoj poslovanja, Jan je optimističan oko budućnosti Foodexa:

Investitore nemamo, a sredstva za realizaciju projekta prikupili smo sami te napravili poslovni model. Bilo bi odlično prikupiti značajnija sredstva koja bi ubrzala širenje same platforme, ali smo i spremni ići dužim putem. Mislimo da Foodex ima dobru šansu na tržištu, vjerujemo u našu ideju i smatramo da smo prvi ponudili servis koji je stvarno bio potreban kako bi raznoliku gastro ponudu grada Zagreba približili svima.

Budući da smo od svega ovoga ogladnili, a ni vrijeme ručka nije daleko, oslonit ćemo se na Foodex prilikom odabira. I da, dobar vam tech! ;)

U suradnji s generalnim pokroviteljem Vipnetom te partnerom projekta Konzum klik, Netokracija se kroz #DobarTech u studenom potpuno posvećuje potencijalu digitalnog života kad naručujemo gablec – ili hranu kod kuće. Ugostiteljima pak zainteresiranima za digitalizaciju, Vipnet u studenom nudi potpuno komunikacijsko rješenje za male poduzetnike!

Post Foodex, novi servis za naručivanje i dostavu hrane, domaći je odgovor na UberEats i Deliveroo je prvi puta viđen na Netokracija.

29/11/2017 10:13 AM