Iako iz 300 milijuna eura vrijednog španjolskog startupa Glovo tvrde da još nisu službeno lansirali svoju uslugu dostave u Hrvatskoj, od više zagrebačkih ugostitelja dobili smo pritužbe da su njihovi restorani izlistani u aplikaciji bez njihovog znanja, a neki su odlučili zbog toga povući i pravne mjere.
The post Glovo stigao na hrvatsko tržište i odmah lupio glavom o zid razljutivši zagrebačke restorane appeared first on Netokracija.
Ti naruči, mi ćemo isporučiti, slogan je to poznate aplikacije za dostavu Glovo koja unazad posljednjih nekoliko tjedana djeluje na području Zagreba. Riječ je o španjolskom startupu koji se bavi dostavom hrane, poklona, ali i namirnica iz trgovina, ljekarni… Odnosno, bilo čega što se može dostaviti biciklom ili motorom, kažu u aplikaciji.
I doista, izbor restorana i namirnica koje se mogu kupiti i dostaviti putem aplikacije dosta je bogat, za jedan servis koji, kako mi kažu iz Glova, zapravo i nije službeno počeo s radom. Što znači služben i neslužben početak rada, pomalo je nejasno, jer aplikacija već neko vrijeme funkcionira u Zagrebu, a vozače koje, slično kao putem Wolta ili Ubera, možete pratiti i putem Glovo aplikacije, već su viđeni na ulicama Zagreba prije 10-ak dana.
Prema svemu sudeći, narudžbe putem Glovo aplikacije su moguće, dostavljači dostavljaju naručeno, a tu je i Facebook stranica na Hrvatskom jeziku gdje je najavljeno da je servis dostupan u Zagrebu, uz linkove na aplikaciju u App Storeu i Google Playu te na Instagram profil koji nudi promo kodove novim korisnicima.
Glovo je sada u Zagrebu! Naručite već danas svoju omiljenu hranu, namirnice i gotovo SVE što vam srce može poželjeti u…
Geplaatst door Glovo op Dinsdag 2 april 2019
Čini se da se Glovo, španjolski startup koji je prošle godine prikupio investiciju od 115 milijuna eura za daljnje širenje (među investitorima se nalaze brojna zvučna imena, poput Rakutena, grupacije AmRest, koja vodi brendove KFC, Starbucks, Burger King i druge, nekadašnji potpredsjednik Ubera…), u fazi tihog launcha u Zagrebu pomalo zaigrao growth hacking metodama jer dio restorana koji je naveden u aplikaciji, a putem koje se obećava dostava obroka, nije nikada sklopio partnerstvo s predstavnicima ovog servisa niti čak bio obaviješten o tome.
Dosta je glasna po tom pitanju bila zagrebačka pizzerija Duksa koja se o svemu oglasila na Facebooku:
Poštovani gosti,Prije nekog vremena naša je pizzerija stavljena na listu aplikacije za dostavu hrane GLOVOAPP bez…
Geplaatst door Duksa Pizza op Maandag 1 april 2019
U razgovoru s Mislavom Petrovićem, vlasnikom pizzerije, doznajem da je do informacije kako je Duksa navedena na popisu restorana doznao od svojevrsne Glovove konkurencije – Wolta. Naime, Wolt je nudio Duksi partnerstvo, ali ih je Petrović odbio jer ne želi uopće u ponudi imati dostavu svojih obroka. Na to su ga iz Wolta upozorili da je njegov restoran naveden da vrši dostavu putem servisa Glovo.
Ne možemo kvalitetno odraditi dostavu, a da ne zakinemo goste u lokalu, koji su nam prioritet. Pizza nije jednako dobar proizvod kao kad ga poslužimo u restoranu i nakon što je provela određeno vrijeme u dostavi. Mi jednostavno ne želimo stajati iza takvog proizvoda, stoga dostavu ni ne nudimo. Jedino što nudimo je mogućnost da korisnici osobno preuzmu pizzu u lokalu.
Glovov potez samim time smatra, kako kaže, bezobraznim te da mu je nanio štetu, zbog čega će povući i pravne poteze protiv servisa, iako je, nakon dopisa njegovog odvjetnika, restoran uklonjen s popisa.
Naime, dostavljači Glova ponašaju se poput “običnih” korisnika. Nakon što zaprime zahtjev o dostavi namirnice, obroka ili nečeg trećeg te nakon što je korisnik platio traženo putem aplikacije, oni se zapute do lokala ili trgovine i službenom karticom plate naručeno te dostave korisniku. To se dogodilo i u Duksi, priča mi Mislav, gdje su njegovi djelatnici itekako uočili dostavljača jer je imao poteškoća s karticom kojom je pokušavao platiti pizzu. Tvrde da je cijeli proces trajao 25 minuta, dok je pizza, naravno, čekala sa strane. Samim time, dostavljena pizza nikako ne može biti zadovoljavajuće kvalitete, kaže Mislav, a korisnik će zasigurno biti nezadovoljan ne Glovom, nego pizzerijom koja je pizzu napravila.
Glovo je vjerojatno išao za onom tezom da je lakše tražiti oprost, nego dobiti dopuštenje, jer dijelu restorana ne smeta što su izlistani na Glovu bez njihova znanja. Tako mi je primjerice Josip Matijević, vlasnik Kitchen&Grill Placa, u razgovoru naveo da je danas ionako sve dostupno na internetu, stoga se ne opterećuje pretjerano potezom Glova. No, jedan zagrebački ugostitelj, koji je ipak odlučio ostati anoniman, objasnio mi je u razgovoru zašto nisu odlučili ući u partnerstvo s Glovom, iako je s njima održao već dva sastanka. Prvi sastanak završen je s nekim nerazjašnjenim pitanjima, stoga su zakazali i drugi.
Nakon dva tjedna zakazali smo konačno i drugi sastanak, ali opet njihovi odgovori na moja pitanja nisu bili zadovoljavajući. Primjerice, nisu mi znali reći točnu proviziju, što nam konkretno nude, nisu otkrivali s koliko su restorana sklopili partnerstvo… Upućivali su me da provjerim restorane u aplikaciji, ali ako nisu sklopili partnerstvo s nama, kako mogu vjerovati da su sklopili s ostalim izlistanim restoranima?
Naime, moj sugovornik je nakon prvog sastanka doznao kako je njegov restoran također naveden u aplikaciji, a nakon čega je i on zahtijevao uklanjanje, što je ubrzo i izvršeno.
Koristili su ime restorana i brend bez naše dozvole, a na upit zašto su to radili, dobivam odgovor da se iz njihove središnjice, iz Španjolske, popunjavao popis restorana u aplikaciji temeljem javno dostupnih podataka. To mi je malo nejasno, jer bez lokalnog konteksta, sumnjam da bi mogli tako precizno imati detalje o našoj ponudi.
Teo Širola, General Manager Glova u Hrvatskoj, također tvrdi da su zagrebačke restorane na aplikaciju postavili iz španjolske središnjice startupa na temelju recenzija na Googleu. Također, kaže kako su brzo uklanjali one restorane kojima se to nije svidjelo.
Nismo službeno lansirali našu uslugu u Zagrebu. Za sada smo radili na testiranju tržišta i infrastrukture, a kad budemo službeno lansirali uslugu, svakako ćemo to i objaviti.
Broj restorana u aplikaciji mijenja se svakodnevno kako dodajemo nove partnere. Naravno, formiramo partnerstva s restoranima koji žele biti istaknuti u aplikaciji te koji žele koristiti Glovo ne bi li prodavali i dostavljali svoje proizvode korisnicima. Partnerstva su temelj našeg poslovanja.
Širola mi napominje kako do sada Glovo ima više od 10.000 partnera diljem svijeta te više od 30.000 dostavljača. Trenutno je prisutan u 100 gradova u 22 zemlje, a u Hrvatskoj im je u fokusu za sada samo Zagreb koji žele pokriti “super brzom dostavom gotovo bilo čega”.
No, s obzirom na to da su stali na žulj raznim zagrebačkim ugostiteljima i prije no što su službeno krenuli s radom, možda bi trebali razmisliti o svojoj strategiji – ako ništa drugo, barem pristojno obavijestiti restorane s kojima nisu sklopili partnerstva da sudjeluju u testnoj fazi usluge. Jer, kako mi kaže jedan od ugostitelja, nezadovoljan trenutnim pristupom predstavnika servisa:
Ako želi razvijati svoju uslugu, Glovo treba nas, a ne mi njih.
S obzirom na to da je 2019. godina ključna za internacionalni uspjeh Glova, kao i za dokazivanje njegovog poslovnog modela, svaki potez ove tvrtke, uključujući i one prije službenog lansiranja, u jednom malom Zagrebu, svakako utječe na cjelokupnu priču ovog startupa.
The post Glovo stigao na hrvatsko tržište i odmah lupio glavom o zid razljutivši zagrebačke restorane appeared first on Netokracija.
05/04/2019 01:14 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti