Prema trenutnom režimu sankcija, američke tvrtke i tvrtke koje koriste određeni postotak američke tehnologije u svojim proizvodima, moraju se prijaviti za licencu ako žele nastaviti normalno poslovati s Huaweijem. Licenca se izdaje u slučaju kada suradnja nije u suprotnosti s američkim nacionalnim interesima, pa je tako Microsoft odmah nakon uvođenja sankcija dobio dozvolu za nastavak suradnje s Huaweijem, dok Google nije.
Googleov dužnosnik Sameer Samat izjavio za njemačke medije da se tvrtka ponovno prijavila za licencu kako bi mogla nastaviti suradnju s Huaweijem. Licenca bi omogućila Huaweiju da na svojim novim uređajima može isporučivati Google aplikacije i povezane usluge, odnosno da korisnici novih Huawei uređaja koji dolaze ili će doći bez Google servisa, kao što su Mate 30 serije, Mate Xs i P40 serija, mogu instalirati aplikacije iz Google Play trgovine.
Huawei je u 2019. godini bio drugi najveći proizvođač pametnih telefona i sa tehnološke i inovacijske strane jedna je od vodećih tvrtki na tržištu. Google od početka sankcija lobira da se Huaweiju omogući pristup Google uslugama s argumentom kako je Android uređaj bez Google usluga nesiguran. Iako je to u jednu ruku točno jer Google koristi servise poput Play Protect za provjeru aplikacija i redovito izdaje mjesečne Android zakrpe, možda još bolji argument za nastavak suradnje je potencijalno stvaranje Google Play alternative koja bi mogla ugroziti Googleov monopol na tržištima izvan Kine.
Kao i Googleu, tako je i Huaweiju u interesu nastavak suradnja, ali izgledno je da će bez obzira na ishod Googleova zahtjeva za licencom, Huawei nastaviti s razvojem alternativnog Harmony OS-a i Huawei Mobile Services usluga za Android uređaje.
29/02/2020 03:33 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti