Kad je HTC prošle godine predstavio U11, mnogi su ostali razočarani količinom mesa oko zaslona, da bi pola godine kasnije predstavio U11+, uređaj kakav je U11 u startu trebao biti. Prati iste dizajnerske smjernice zadane još od vremena modela U Ultra. Poleđina izrađena od nekoliko slojeva stakla koja mijenja nijansu boje ovisno o ambijentu, identična je onoj u starijem U11, isto kao i aluminijski okvir. No ovoga puta, unutar kućišta smjestio se utor za dvije SIM kartice, dok je istovremeno zadržan i utor za micro SD.
Zvučnici su još glasniji i kvalitetniji, a neke sitne promjene pogodile su i kameru.
Najveća novost očigledno je “rastegnuti” zaslon, gotovo od ruba do ruba, a sukladno tome, i baterija je narasla s 3000 na čak 3930 mAh. Dodana su i 2 GB RAM-a, a interna memorija narasla je sa 64 na 128 GB.
Naizgled samo malo veći brat, ali ipak, U11+ je po specifikacijama dosta bolji i jači model. No osjeti li se to u svakodnevnici, imaju li potrebe vlasnici U11-ke patiti za novim modelom, i kakav je u konačnici U11+, potrudili smo se saznati kroz posljednjih 10-ak dana, koliko je proveo u druženju s nama.
Nakon poduljeg perioda, HTC je s najkvalitetnijih jednodijelnih aluminijskih kućišta prešao na staklo. Očito su se zaželjeli promjene, a ona je vizualno, mnogima privlačna. Osobno bih uvijek izabrao aluminij ispred stakla, ali situacija je takva kakva je.
Kućište ovog uređaja je prilično sklisko, a za razliku od manjeg U11, kojeg se još možda i dalo koristiti bez maskice, zbog povećanih dimenzija U11+ je praktički nemoguće koristiti bez nje.
Uz to, ne treba zaboraviti niti da je staklo neusporedivo krhkije od aluminija i k tome veliki magnet za otiske prstiju. Također, HTC i dalje smatra da je 3,5 mm audio utor nepotreban.
Koliki je ovo problem, govori i priključeni adapter koji je nakon svega pola godine otkazao poslušnost. U posljednje vrijeme, od kada koristim U11 bez 3,5 mm izlaza za slušalice, čak 3 adaptera su se dematerijalizirala. Drugog objašnjenja za njihov nestanak nemam.
No to je neko novo vrijeme i treba se priviknuti na njega. Srećom, priložene slušalice spajaju se na USB-C priključak i s njima nisam imao nikakvih problema. Dapače, i nakon dužeg vremena me jednako dobro služe, a HTC je smatrao da ih nema potrebe mijenjati u odnosu na originalne koje su došle i s U11. Podržavaju i aktivno otklanjanje šuma, i generalno su jedne od boljih koje dobivate u prodajnom pakiranju jednog smartfona.
Baš kao i U11, tako je i U11+ dizajniran kao svojevrsna rezonantna kutija. Taj poseban dizajn je donekle i unaprijeđen u posljednjih pola godine, pa su zvučnici još glasniji i kvalitetniji. Njihov smještaj ostao je identičan. Jedan zvučnik je smješten u slušalici, a drugi na dnu uređaja pokraj USB-C utora.
I U11+ dolazi s 4 mikrofona koji, osim što služe za snimanje zvuka, koriste i kod slušanja glasovnih naredbi. Našem govornom području to još uvijek ne znači previše, ali je definitivno dobra podloga za budućnost.
Vodootpornost je podignuta na višu razinu, sa IP67 na IP68. Osim ako s ovim uređajem ne planirate roniti, što nikako ne preporučujemo, ovaj certifikat će vas jednako dobro poslužiti zalijete li uređaj vodom ili nekom drugom tekućinom.
Zbog zaslona rastegnutog preko gotovo cijele prednje površine, čitač otiska prsta morao je pronaći novi smještaj, na poleđinu ispod kamere. Lako ga je dohvatiti kažiprstom i radi očekivano – vrhunski.
HTC se i dalje drži svojih SuperLCD zaslona (šesta inačica) koji su definitivno među najboljim LCD zaslonima na tržištu. Konačno je prihvatio novi 18:9 standard, pa je tako zaslon nešto izduženiji nego kod starijeg brata. Sada mjeri 6” u dijagonali, a rezolucija je sukladno tome narasla na 1440×2880 piksela. Ovo rezultira iznimno visokom gustoćom točaka od 538 ppi.
Zadano dolazi s nešto jače saturiranim bojama, ali svi oni koji žele drukčiji prikaz, to lako mogu promijeniti u postavkama. Osobno sam ga koristio na sRGB postavci na kojoj ima vrlo vjeran prikaz. Kutovi vidljivosti su odlični zahvaljujući IPS matrici. Iako su se neki recenzenti žalili na slabiji prikaz pri direktnoj izloženosti suncu, osobno nisam imao nikakvih problema. Rekao bih da je vidljivost sasvim solidna, premda je vidno lošija u odnosu na najbolje Samsungove uređaje.
Što se samog prikaza tiče, velikih promjena u odnosu na U11 nema, bez obzira na noviju inačicu SuperLCD-a. Zaštićen je Gorilla Glass 5 zaštitnim staklom, što je potpuno očekivano, ali mnoge bi mogla iznenaditi činjenica da podržava i Always-On način rada.
Prisjetimo se, za vrijeme dok je zaslon isključen, a uređaj mirno leži na stolu, prikazivat će sat, datum i informacije o zadnjim pristiglim obavijestima. Vrlo zgodno i praktično, a iznenađujuće je to što se ne primijeti da je cijeli zaslon uključen, uzevši u obzir da je u pitanju LCD, a ne LED zaslon. No ipak, morate biti spremni da će kroz 24 sata mirovanja ovakav način rada zaslona uz stalnu uključenu sinkronizaciju svih pozadinskih servisa, potrošiti i do 50% baterije. Bez uključenog Always-On zaslona, U11+ bi potrošio otprilike 10 puta manje baterije, a to je osjetan pad. Vjerujem da će ovakvu funkciju koristiti tek manje zahtjevni korisnici. Valja napomenuti i da se Always-On zaslon može uključiti samo u trenutku kad pokupite uređaj sa stola. No s obzirom na LED-icu za obavijesti, ovakvu funkciju nisam pronašao pretjerano korisnom.
Snapdragon 835 je lanjski najjači Qualcommov procesor. Ove godine dolazi noviji i jači 845, koji je već predstavljen u nekoliko novih modela smartfona, no to ne umanjuje snagu 835-ice i sposobnost da na najbolji način zavrti sve aplikacije koje su trenutno na tržištu. Manjak snage bi se mogao osjetiti tek s pojavom zahtjevnijih igrica ili aplikacija i to ne tako skoro. Još jedna moguća situacija u kojoj biste eventualno mogli poželjeti noviji procesor jest određena buduća nadogradnja Androida koja bi zahtijevala noviju generaciju Snapdragona, no to se u ovom trenutku ne čini izvjesnim u nekom kratkom roku.
U11+ dolazi sa 6 GB RAM-a i 128 GB interne memorije, što definitivno smatramo standardom za najvišu klasu uređaja za 2018. godinu. Ako vam 128 GB nije dovoljno, memoriju lako možete proširiti s memorijskim karticama, a koje danas sežu i do čak 500 GB.
HTC je imao dobar RAM management i na U11, a na Plusu je još bolji. Osjetno više aplikacija ostaje u RAM-u, što će posebno oduševiti sve zahtjevnije multitaskere. Konačno je dodan i Bluetooth 5.0 koji omogućuje spajanje na više uređaja istovremeno. Prijem signala ostao je na vrlo visokom nivou, a isto vrijedi i za kvalitetu WiFi signala.
10/03/2018 06:27 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti