Kraj jedne godine i ulazak u novu možete pamtiti po retrospektivi na prošle uspjehe i neuspjehe te novogodišnjim planovima koji su se izjalovili do sredine siječnja. A možete i po tome kako ste napokon odlučili napraviti prvi korak prema ostvarenju svog influencerskog, gamerskog ili freelancerskog sna. Hardver možda nije najvažnija stvar u toj priči, ali je sigurno bitna stvar za početak.
The post Hardverski vodič za sve trenutne i buduće influencere, freelancere i gamere appeared first on Netokracija.
Pred božićne i druge blagdane, nije rijetkost naletjeti na premade pakete koji su osmišljeni kao starter kitovi za neku vrstu područja, hobija ili aktivnosti. Imamo tako i surferske i planinarske starter kitove, ali i one za grafičare, podcastere, DJ-eve, make-up artiste i slično.
Kad je u pitanju digitalna zajednica, zbilja nije teško pogoditi koje vrste interesa odnosno aktivnosti bi to obuhvaćalo. To su nezaobilazni, sveprisutni utjecajnici odnosno influenceri, zagriženi i casual gameri te nezavisni profesionalci iliti freelanceri.
Tražite li dobar savjet pred božićne praznike kako sebe ili bližnje počastiti opremom s kojom bi napokon mogli:
Ovo bi mogao biti božićni shopping vodič za vas.
YouTuberi, Instagrameri, blogeri, svi koji za i od društvenih mreža žive povezani su s multimedijom. Bio to video, fotografija ili objavljivanje tekstualnog sadržaja online, svima njima potrebna je tehnologija i specifičan hardver kako bi mogli svoj rad prenijeti osobama koje ih prate putem različitih platformi.
Prenosiv, kompaktan, a snažan laptop
Prenosivost je ključan aspekt s obzirom na to da mnogi od influencera proizvode sadržaj na različitim lokacijama, ovisno o tematici koju pokrivaju, pogotovo kad su u pitanju oni koji prate modu i lifestyle. Međutim, neovisno o tematici, svi influenceri nužno će raditi s nekom obradom fotografije ili videa (ako i kao blogeri ovo uspijevate izbjeći u 2019., bravo za vas).
Obrada multimedije je zahtjevna, a softveri za obradu fotografija poput Adobe Photoshopa ili za montažu videa poput Final Cut Proa ili Adobe Premiera sami su po sebi “težak” softver koji će trebati upogoniti. Za to će vam trebati solidan procesor, minimalno 8 GB radne memorije i po mogućnosti poletniji disk s kojeg će se svi materijali brže upisivati i čitati, znači nešto veći SSD je obvezan. Neki od favorita trenutno na tržištu su Dell XPS 13, MacBook Pro 13, te HP-ov Spectre x360. Naravno, za one kojima manji ekran nije nužnost, ove serije laptopa imaju i svoje 15″ verzije.
Veći ekran će vjerojatno zanimati one influencere koji se primarno bave videom ili streamanjem, kako bi u radu mogli imati preglednije sučelje softvera. Osim toga, njima će trebati i nešto jača konfiguracija, tako da će i navedeni favoriti biti solidni tek ako odaberete model iz serije u gornjem cjenovnom rangu, s nešto boljim specifikacijama, a računajte da ćete za izbor unutrašnjih komponenti sigurno bolje proći s većim, 15″ laptopom.
Smartphone visokih performansi s odličnom kamerom
Kod influencera nema kompromisa, zna se da su samo najpoznatiji flagshipovi miljenici Instagrama, ali i odabranici za najbolje senzore koji će u svim uvjetima dati odlične video i foto rezultate.
Ako su vam fotografije primaran format, na ovome ne želite štedjeti. Novi iPhone 11 tu je mnogima favorit, ali svakako je i više nego odlična i jeftinija opcija iPhone XS. Međutim, ni iPhone nije s novom verzijom dostigao kvalitetu Pixelovih fotografija, tako da računajte i na Google Pixel 3a kao izvrstan izbor, a kojeg vjerno prati nova pa i nešto skuplja, dobro zaokružena Samsung A serija posvećena upravo “generaciji koja uživo bilježi svoja iskustva”.
Fotoparat za svaku (video) priliku?
Nijedan smartphone ne može zamijeniti mogućnosti DSLR fotoaparata, a kad je u pitanju bilo kakav multimedijalni sadržaj, kvalitetu najveće razine osigurat će upravo neki od klasično dobrih modela, ali i novijih kompaktnijih.
Ako ste novi u svijetu fotografije, prvo i osnovno što morate znati (a prodaje vam se kao značajan faktor inače) jest činjenica da vam megapikseli – nisu toliko bitni. Nemamo prostora ući u detalje, ali ako želite raditi dobre fotografije sigurno ćete se početi igrati s manualnim načinom rada, a uz što ćete naučiti što je to žarišna duljina objektiva, otvor blende i ekspozicija, između ostaloga. Tako ćete saznati i da je objektiv mnogo skupa stvar pa čak i bitnija od samog tijela fotoaparata. No, o tome na internetu imate tone sadržaja za učenje i istraživanje.
Za početak pobrinite se da vam prva kamera ima autofokus, da može snimati u 4K rezoluciji (obvezno za YouTube), obratite pozornost ima li mogućnost povezivanja putem Bluetootha ili WiFi za brži prijenos te ne zaboravite provjeriti i kakvu vrstu digitalnog prikaza ima, za vloganje vam je svakako bolje odabrati one s pokretnim LCD ekranom.
Neki od najboljih modela za vloganje, ali i fotografije su Panasonic Lumix G7, Canon PowerShot G7X III, Fujifilm X-T30 te nešto skuplji Canon EOS 90D, Panasonic GH5 i Sony RX100 VII.
Web kamera (ali ne k’o za skajpanje)
Nekima će web kamera biti jedini izbor za snimanje, pogotovo onima koji planiraju svoj sadržaj streamati te ne vide potrebu za nešto skupljim ulaganjem u DSLR. Uostalom, ako vam je u planu streaming gameplaya, vaš prikaz kadra kamere će vjerojatno činiti 1/16 ekrana pa vam stvarno nije potrebna vrhunska slika. Jedni od vodećih favorita su Logitechov C920 i nešto skuplji, C922 Pro.
Dobar mikrofon je neophodan bili vi YouTuber ili streamer (ili možda podcaster?). Kondenzatorski mikrofon će vam ponuditi čistoću, dubinu i kvalitetu zvuka koju teško možete postići s ugrađenim mikrofonima ili jeftinijom PC periferijom. Uz mikrofon si obavezno morate nabaviti i stalak, ako već ne stiže s njim, odnosno pop filter (ne želite čistiti pljuckanje i šušteće palatale u postprodukciji, vjerujte mi). Ako već i mikrofon ima svoj stalak, planirate li snimati i DSLR-om, stativ za kameru je također nužan. I zadnje, ali nikako manje važno – svjetlo. Nema kvalitetne slike bez dobrog osvijetljena scene, a kad nemate izvor danjeg svjetla, morat ćete srediti bilo profesionalnu lampu (jefitinije opcije na eBayu i Aliexpressu) ili se okušati u DIY-ju.
Osim web kamere i DSLR-a, svakako je zgodno računati i na nešto praktičnija rješenja za vanjske aktivnosti. Tu nema premca GoProu za one nešto dinamičnije svakodnevice kad ne želite propustiti nijedan kadar avanture.
Što se tiče blogera pak, dodala bih samo da u vaš kit definitivno ulazi i neki zgodan tablet s tipkovnicom za on-the-go zadatke i iznenadnu inspiraciju. S iPadom 7 ili novim iPad Airom ne možete pogriješiti, no Apple košta pa ako vam iOS nije nužan, tu su Androidom upogonjeni Samsung i jeftinije Huawei ili Xiaomi opcije. Pri odabiru najvažnije za blogere je paziti na minimalno 4GB RAM-a te odgovarajuću veličinu i kvalitetu ekrana.
Svaki gamer sanja o vrhunskom gamerskom rigu s najboljim mogućim specifikacijama koji će vrtjeti nove naslove bez po muke. Iako čini najvažniji dio seta, računalo je tek jedan dio potrebne opreme za gamera koji planira omiljenim video igrama posvetiti i nekoliko sati tjedno. Što im treba?
Nabrijan gamerski laptop
Tko može odoljeti najnovijim gaming laptopima, prijenosni, a moćni, izbor su svakog gamera koji mnogo putuje ili želi imati mogućnost LAN partija kad god i gdje god. Od Alienwareovih mašina, do kompaktnog 13″ Razera. Naravno, nismo svi te sreće da ćemo bez problema iskeširati 15 ili 25 tisuća kuna na gaming laptop. Dell se zato pobrinuo da niži segment tržišta također dobije dobar deal s G3 3579 i 3590 modelima. Ako bi pak srezali još malo svoje troškove, Acer i Lenovo imaju solidne predstavnike za oko 5 tisuća kuna.
Gotov PC rig
Svi gameri znaju da će dobiti više vrijednosti za isti iznos novca ako se odluče za PC, a ne za laptop, jer, prenosivost ima svoju cijenu. Iako je sastavljanje vlastite konfiguracije san svakog tech nerda, ne žele se svi mučiti s nabavljanjem pojedinačnih komponenti, a zato su tu premade opcije. Jedino što vam u tom slučaju preostaje odabrati jest ili plavi ili crveni tim, odnosno birate li mašinu upogonjenu Intelovim procesorom ili AMD-ovim. Iako je Intel već niz godina favorit kad su u pitanju gaming rigovi, AMD je zadnje dvije godine napravio par dobrih skokova pa danas velikom plavom gigantu itekako parira ne samo pristupačnijom cijenom, već i performansama. Ipak, u ovom Linksovom premade setu AMD konfiguraciju platit ćete više zbog puno bolje grafičke kartice, u koju je svakako dobro uložiti nešto više, ako možete.
Ili možda ipak konzola?
U Netokraciji jesmo primarno PC gameri, ali nećemo diskriminirati kolege konzolaše kao što je to čest slučaj u zajednici.Planirate li razveseliti gamera koji već posjeduje PlayStation 4, nova konzola poput Nintendo Switcha, na kojemu može odigrati nove Super Mario i The Legend of Zelda naslove bit će više nego dobrodošao poklon. S druge strane, za nekog PC gamera, Xbox One ili PlayStation 4 neće sigurno skupljati prašinu s obzirom na to da postoji nekolicina ekskluzivnih naslova i drugih koji su jednostavno kao stvoreni za igranje na konzoli.
Prvo i osnovno: 144Hz monitor
Od kud početi s monitorima za jednog gamera ili gamericu? Od refresh ratea odnosno osvježavanja slike naravno. Većina vas vjerojatno gleda, dok ovo čitate, u ekran koji prikazuje 60 slika u sekundi, odnosno u monitor koji ima refresh rate od 60Hz. Dok pišete tekst, prelazite iz jednog prozora u drugi ili čak gledate video možda nećete toliko primijetiti neka “zastojanja”, ipak, kad su u pitanju dinamične video igre, refresh rate znači pitanje “života ili smrti” za vašeg lika u igri. Ako igrate, u 2020. zbilja nećete htjeti ići ispod 120Hz, a još bolje, odlučit ćete se za 144Hz monitor. Bitna stvar oko osvježavanja jest i vrsta tehnologije koja ga “pospješuje”, ali o tome u detalje nećemo, važno vam je samo znati da li vi ili osoba kojoj kupujete monitor ima AMD-ovu ili Nvidijinu grafičku, u prvom slučaju kupujete monitor s podržanim FreeSyncom, u drugom onaj s osjetno skupljim G-Syncom. Ali možete i bez njih, naravno.
Druga važna stvar jest vrijeme odaziva odnosno prikaza na ekranu, a koji se mjeri u milisekundama. Za učestalije igranje video igara, pogotovo shootera i sličnih, sve ispod 5ms je vrlo dobro, a za one nešto kompetitivnije igrače bilo bi najbolje naći monitor s 1ms odaziva.
Treća stvar je vrsta panela koji osvjetljavaju vaš ekran, ako ste u slobodno vrijeme osim gamera i u nekom dizajnerskom poslu, sigurno već znate da je obvezan izbor IPS panel koji ima mnogo vjerniju reprezentaciju boja. Nažalost, teško ćete naći pristupačan i dobar IPS panel s niskim odazivom, a za one s 1ms odaziva platit ćete dosta. Ako nemate potrebe za vrhunskim bojama, TN panel je više nego dovoljan i uglavnom omogućuje bolje i brže odazive za bolju cijenu. Zlatna sredina između ta dva panela su VA paneli.
Tipkovnica i miš (skuplji od 100 kuna)
Ovisno o tome da li biraju PC ili laptop, tipkovnica će gamerima možda biti malo manji prioritet, ali gamer s touch-padom nije baš idealan spoj. Pogotovo ako su u pitanju shooteri. Nekima će biti dovoljan gamerski set pristupačne cijene, a prepoznatljiv po svom eklektičnom hi-fi dizajnu, neki će htjeti nešto suptilniju opciju, ali ultimativni izbor svakog zagriženog gamera je mehanička tipkovnica te ergonomski miš poput nekih od Logitechovih ili Razerovih top-sellera, a koji imaju mogućnost podešavanja DPI-ja.
Slušalice, headset ili kondenzatorski mikrofon?
Kad su u pitanju slušalice za gamere dosta toga ovisi i o tome da li ste vi ili osoba kojoj ih kupujete – audiofil i u kolikoj mjeri. Ako birate poklon za gamera kome je zvuk bitan toliko da čuje samo što se događa u igri i uživa u glazbi u pozadini, Gamdiasov ili TRUST-ov headset bit će dovoljno dobar izbor. Je li u pitanju netko tko cijeni odličan zvuk, detalje i čistinu koje donose nešto bolji audio driveri, ali ipak želi zadržati praktičnost mikrofona sa slušalicama, za gamere na tržištu ima par best-buy favorita kao što su primjerice ovaj Logitechov Gaming Headset ili Razerov Kraken.
Na kraju, za one koji žele svoje slušalice iskoristiti u različite svrhe te za svaku biti siguran da ima vrhunsku i vjernu reprodukciju studijske kvalitete, ne mogu dovoljno preporučiti Audio-Technicu ili neke od bežičnih Sennheiserovih favorita.
I konačno, mikrofoni. Manjkava 2u1 rješenja poput headseta zasmetat će sve audiofile, a zato najveći entuzijasti idu na odvojena rješenja i traže mikrofon koji će im poslužiti i za neke ambicioznije planove, snimanja videa, podcasta i sličnoga. Od opcija usmjerenih specifično za gamere tu je svakako Razerov Seiren X, ali ako želite ići na sigurno, potvrđeno rješenje mnogih streamera i gamera jest Samsonov Meteor ili Blueov Snowball, solidni mid-range mikrofoni koji će biti više nego sposobni odraditi i druge snimateljske zadaće.
Stolice, podloge i druga periferija
Nijedan gaming kit ne bi bio zaokružen kada u njemu ne bi bilo i nešto accessoriesa. Ako vaš gamer ili gamerica već imaju PC rig, nemojte propustiti priliku da ih počastite s novom podlogom za miš ili za ruke (lako se izližu, a dizajn brzo dosadi tako da će ovo uvijek biti zgodan i pristupačan poklon). Odličan dodatak za PC gamere su svakako gamepadi odnosno kontroleri, tu ne možete pogriješiti s Xboxovim pa ni PlayStationovim, ipak, ako želite nešto jeftinije imate brdo opcija od brendova poput Logitecha, Gamdiasa ili TRUST-a.
Ako možda birate za sebe i nešto skuplje, onda ste vjerojatno već računali da nećete moći udobno igrati bez dobre podrške. Upravo su gameri jedni od glavnih kupaca kad su u pitanju visoko-kvalitetne ergonomske stolice. Iako ćete za tisuću kuna naći odlične modele čak i u Ikei, mnogi brendovi danas rade zbilja kvalitetna minimalistička rješenja za gamere, a jedan od najpoznatijih je SecretLab Titan serija. Onima kojima gamerski izgled zapravo imponira, tu je svakako Gamdias, a za one koji bi radije uložili u nešto robusnije tu je UVI XL.
Freelancera ima različitih, ovisno o području kojim se bave (programiranjem, dizajnom, analitikom, konzultantstvom…), ali i organizaciji radnog dana i prostora (fleksibilno, od kuće, iz coworkinga, uvijek na putu i slično). Svatko od njih stoga ima različite preferencije za set stvari koje su njoj ili njemu potrebne – ipak, svi oni imaju par osnovnih komada hardvera koji su neophodni za one koji tek kreću u freelancing.
Svestran i lagan multimedijski laptop
S obzirom na to da će se većina freelancera odlučiti za neku vrstu rada na udaljenost, mnogima je prenosivost laptopa ključna značajka. Birat će lagane notebookove, ultrabookove, manjih veličina, ali ne na uštrb specifikacija. Kako sam spomenula, i jačina konfiguracije ovisi kakvom se vrstom posla bave, ako je u pitanju bilo kakva obrada multimedijalnog sadržaja ili procesiranje velike količine podataka prioritet će biti na nešto jačim 13″ modelima poput Appleovog MacBook Proa ili Dellove XPS serije.
Ako pak želite 15.6″ model koji vas neće “preopteretiti” u nikojem smislu, tu je ASUS-ov VivoBook koji se može pohvaliti težinom poput petnaest-inčnog MacBooka, s više nego solidnom mobilnom grafičkom i high-end procesorom. Za one kojima je bitna samo prenosivost i dobra baterija uz osnovne multimedijalne funkcionalnosti, modeli poput 14″ Acerove serije Swift 1 ili 3 bit će i više nego dovoljni.
Solidan i pouzdan pametni telefon
Smartphone je neizostavna stvar svakog samostalnog poslovnjaka koji želi biti dostupan klijentima ako bilo kad iskrsne što, ali isto tako će mu dobro doći za porješavati mailove i obaviti osnovne zadatke putem mobilnih aplikacija. Znači, želimo izdržljivu bateriju, ne prevelik ekran, dobre rezolucije s performansama koje će izdržati nešto više multitaskinga.
U toj kategoriji nijedan flagship poput iPhonea 11 ili Samsungovog Notea 10 Plus ne bi bio loš izbor, no pitanje je da li želite kao nezavisni poduzetnik dati 6+ tisuća kuna na jedan komad hardvera (treba i opravdati nekako te poticaje). Računate li na nekakav best-buy nije vam sigurno novost da poznati brendovi iz Kine danas pariraju zapadnjačkim u svakom pogledu, a cijenom su još pristupačniji. Ove godine favorit mnogih je bio Xiaomijev A3, koji se može pohvaliti s čistim Androidom. Niste još spremni na kineski model? Njega prati zgodan Samsung A30 za cijenu do 2 tisuće kuna. Želite li nešto jače i veće od navedenoga, Xiaomijev 9T je, kako kažu Bugovci, najbolje od srednje klase do 3 tisuće kuna.
11/12/2019 09:20 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti