Sredinom osmog mjeseca upitali smo se: Može li tvorac najpopularnije igre današnjice razbiti duopol Apple i Google trgovina? Čini se da smo dobili odgovor.
The post Hoćete li ući u koaliciju protiv Applea uz vodeće tech tvrtke poput Basecampa, Spotifya i Epic Gamesa? appeared first on Netokracija.
Sjećate se možda kako je Epic Games, tvorac Fortnitea, prošli mjesec napunio naslovnice tehnoloških medija? Mučkim potezom Epic Games zaradio je pozornost zaobilazeći poreze Google Playa i App Storea za mikrotransakcije unutar svoje planetarne gaming uspješnice, a čim su shvatili, Apple i Google su Fortnite sa svojih app trgovina i uklonili.
Epicova taktika tada se činila nepromišljena, ali uskoro smo saznali da je itekako pomno isplanirana. Epic Games je isti dan priložio tužbu o nepravednoj tržišnoj utakmici protiv obje korporacije, razrađenu na 150 stranica.
U podcastu krajem 8. mjeseca pitali smo se može li tvrtka vrijedna skoro 17 milijardi dolara napokon učiniti nešto da se promjene okolnosti za sve koji razvijaju i objavljuju svoje aplikacije na Apple i Google trgovinama… čini se da je Epicov potez bio kap koja je uistinu prelila čašu mnogih.
Mjesec dana nakon, Epic Games, Basecamp, Spotify, ProtonMail, Deezer i Blix između ostalih osnivaju Coalition for App Fairness! Na stranicama koalicije stoji da primaju “tvrtke bilo koje veličine, iz bilo koje industrije, koje su predane zaštiti izbora potrošača, poticanju konkurencije i stvaranju jednakih uvjeta za sve programere aplikacija i igara na globalnoj razini.”
𝘋𝘪𝘥 𝘠𝘰𝘶 𝘒𝘯𝘰𝘸? Massive app store taxes cut into developer profits and reduce mobile users’ purchasing power.
It’s time to put an end to unreasonable fees that put businesses at a competitive disadvantage and drive up prices for consumers: https://t.co/w2FKEpZ2t8 pic.twitter.com/toHeyYwtAk
— Coalition for App Fairness (@appfairness) September 24, 2020
Epic Games, vlasnik Tindera – Match Group i Spotify, jedni su od glavnih osnivača koalicije kojom se Apple konačno želi pritisnuti da promjeni trenutne prakse i uvjete za developere aplikacija. Okupljenim tvrtkama cilj je utjecati na Apple da smanji proviziju koju uzima od developera, a koja trenutno iznosi 30%, ali i da se stane na kraj monopolističkim praksama općenito.
Ovim ujedinjenim izlaskom pred javnost, tvrtke poput Spotifya i Basecampa žele ispraviti tržišnu utakmicu u kojoj sudac i sudi i igra. Predugo su igrali po Appleovim pravilima jer ga nitko nije mogao dotaknuti. Kako je u podcastu komentirao Tomislav Gojević iz Fury Studios:
Ako Epic Games, kao dovoljno velika tvrtka koja može voditi borbu s tech gigantima, uspije natjerati Apple i Google da smanje svoj udio, to će Epicu povećati prihode, ali i svim drugim tvrtkama koje izdaju igre ili aplikacije – to je za nas samo plus.
Iako iz kolacije tvrde da ovo nije odgovor na incident koji se odvio nedavno vezano uz Fortnite, nije teško povezati da je upravo to pokrenulo razgovore među osnivačima okupljenih tvrtki da napokon istupe.
Naime, Epic borbu s Googleom i Appleom oko provizije njihovih trgovina vodi već dvije godine. Međutim, ima tvrtki koje su u tome još duže od njih. Jedan od glavnih je spomenuti Spotify koji je unazad pet i više godina podnio EU nekoliko antitrust tužbi protiv Applea. Iako su u pozadini vodili borbu, mogli su nešto bezbolnije zaobići poreze za pretplatu nego što je Fortnite mogao za mikrotransakcije pa je poslovanje teklo neometano.
Nažalost, ne mogu svi zaobići Apple tako lako, mnogi jednostavno nemaju izlaza nego plaćati… ili ne biti dostupni korisnicima Apple uređaja. I ne, nemojte tu reći “pa to je njihov sustav”… Da, to je njihov sustav koji je tako zanimljiv zbog niza aplikacija koje korisnici mogu koristiti na tim uređajima.
Osim značajnih 30%, problem je tim veći što se provizija obračunava za sam iznos aplikacije, ako se ona plaća, ali i za svaku mikrotransakciju unutar aplikacije! No, osim provizije, velik trn u oku mnogih razvojnih tvrtki je i nepravedna prednost koju Appleove aplikacije i usluge imaju pred tuđima. Konkurencija se slabo može nositi s Apple Music, Apple Podcasts i Apple Arcade servisima na App Storeu koji je – Appleov.
Možda se pitate zašto su se samo okomili na Apple? Apple je mnogo veći problem od Googlea iz jednog osnovnog razloga. Ne postoji način da netko tko je razvio aplikaciju za iOS istu ponudi svojim Apple korisnicima osim putem App Storea.
Dok Google nudi opciju instalacije aplikacija iz third-party izvora (aplikacije se mogu preuzeti od bilo kuda, ne moraju nužno samo s Googleove trgovine), Apple ne nudi nikakvu opciju korisnicima. Osim toga, za Android Google Play Store nije jedina trgovina, tu je i Samsungov Galaxy Store, tako da korisnici mogu birati, isto kao i tvrtke, gdje im je najisplativije objaviti aplikaciju.
Međutim, Apple u svom slučaju bezbrižno uživa App Store monopol.
Najzanimljiviji detalji u svakoj pravnoj priči su oni koji prođu ispod radara. U ovoj priči to je povlašteni položaj koji odnedavno uživa Amazon. Tiho, tiše, u vrijeme najveće korona panike, Apple i Amazon su potpisali značaj dogovor o suradnji. Unatoč Appleovom uvjetu da se sva digitalna dobra moraju kupiti putem njihovih sustava plaćanja, odjednom se u travnju na Amazon Prime Video iOS aplikaciji ukazao gumb koji je vodio na eksterni sustav za iznajmljivanje i kupnju filmova.
Odjednom imamo iznimku.
Novinari koji su usko pratili ovu vijest shvatili su neke nelogičnosti u tome kako se Apple izvlačio, a koji se izjasnio da je takva vrsta suradnji već duže vrijeme aktivna i specifična za premium video pretplate. Ukratko, otkrilo se da je Amazon imao neku vrstu “moći u pregovaranju”: Apple ima očite pretenzije da privuče što više premium video servisa na vlastiti Apple TV, a Amazon da plati manje para, zaključni dogovor: gumb na vanjsku trgovinu za Amazon, a dio prihoda od novih Prime pretplatnika za Apple.
Ako vam 30% nije dovoljno već iscrpilo i zadnju kap tolerancije prema Appleovim praksama, nadam se da ovakve makinacije hoće. Ulazite u koaliciju?
The post Hoćete li ući u koaliciju protiv Applea uz vodeće tech tvrtke poput Basecampa, Spotifya i Epic Gamesa? appeared first on Netokracija.
24/09/2020 03:57 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti