Honor 10 Lite predstavljen je krajem prošle godine, tj. nekih šest mjeseci nakon osnovnog modela Honor 10. „Laka“ verzija dolazi s nešto slabijim procesorom, ali suprotno očekivanjima, i vidljivo većim zaslonom, što je za posljedicu imalo i rast dimenzija kućišta.
Osim dimenzijama, zaslon Honora 10 lite se razlikuje i manjim zubom, koji je sada zapravo suza, kao i manjim rubom (bradom) na dnu, što je vidljiv napredak. Nije izostalo ni sjajno kućište koje sada već postaje Honorov zaštitni znak, a zanimljivo je da svaki novi model dolazi s novom idejom po tom pitanju.
Količina radne memorije u testnom modelu iznosi 3 GB, a spremišne 64 GB. Softverski temelj je Android 9.0 Pie, dok baterija raspolaže kapacitetom 3400 mAh. Za fotografiju se brine 13 MP kamera s 2 MP senzorom dubine, a za selfije 24 MP prednja kamera.
Kakav je Honor 10 lite u praksi, i kakav je dojam na nas ostavio, čitajte u nastavku.
I dok je prva polovica prošle godine u Android svijetu bila obilježena velikim zubom na vrhu zaslona, u drugoj polovici se počeo pojavljivati vidljivo manji zub, popularno nazvan waterdrop ili suza. Tako je Honor 10 lite zahvatio noviji trend, što je rezultiralo boljim rješenjem smještaja prednje kamere. Osim estetske, tu je i objektivna ergonomska prednost, jer je gornjem dijelu zaslona sada oslobođen p-dodatni rostor za statusnu traku s indikatorima i obavijestima. Za razliku od „običnog“ Honora 10, lite verzija ima i manji donji rub, tj. bradu.
Za poleđinu možemo reći da je jednako sjajna i atraktivna kao na originalnom modelu, iako je vidljiva promjena u nijansiranju. Naime, na ovom modelu plava boja s dna prema vrhu polako prelazi u sivo-bijel. Honoru očito ne nedostaje ideja za atraktivnu poleđinu napraviti još atraktivnijom, a jednu od najboljih smo vidjeli u top modelu Honor View 20. Međutim, za razliku od skupljih modela, poleđina ovog je izrađena iz plastike, no to nimalo ne utječe na njegov ukupan izgled. Vremenom će se vjerojatno prije početi primjećivati tragovi korištenja nego na staklu, ali će se zato i teže razbiti u slučaju pada.
Bilo kako bilo, Honor je u prodajno pakiranje i ovdje ubacio silikonsku zaštitnu maskicu koja će vam svakako dobro doći.
Fizičke tipke uređaja (za uključivanje i podešavanje glasnoće) smještene su na desnoj strani, a ladica za SIM i memorijsku karticu na vrhu. Na dnu su smješteni spomenuti micro USB utor i mikrofon, u društvu s vanjskim zvučnikom i 3.5 mm audio utorom, tako da je lijeva strana ostala potpuno prazna.
Treba reći da je waterdrop zub, odnosno suza, jedna od najmanjih koje smo do sada vidjeli. Iznad nje je diskretno smještena telefonska slušalica s vanjskim zvučnikom, a mjesta se našlo i za LED-icu za obavijesti.
Za uređaj ovih dimenzija Honor 10 lite ima i relativno malu masu. Sa svojih 162 grama neće predstavljati opterećenje ni u džepu košulje. Mala masa ide u prilog i ergonomiji, tako da je ukupan dojam kod držanja uređaja u ruci odličan.
Kao što je iz specifikacija vidljivo, Honor 10 lite dolazi sa 6,2-inčnim zaslonom izrađenim u IPS LCD tehnologiji, što je i razumljivo, jer u ovom cjenovnom razredu nismo ni očekivali AMOLED. Rezolucija iznosi 2340 x 1080 točaka, što rezultira gustoćom od izvrsnih 415 ppi.
Zaslon ima izvrstan dobar prikaz, i po tom pitanju se lako može mjeriti sa skupljim modelima. Pozadinsko osvjetljenje nije najjače na tržištu, ali je više nego dobro s obzirom na cijenu. Boje su realne, a oštrina i kontrast na visini.
Ovo iznad možda zvuči štreberski, ali objektivno je teško uputiti bilo kakav prigovor na bilo koji zaslon smartfona na tržištu, jer su vremenom svi postali dobri, a razlike u kvaliteti prikaza su minimalne.
Na kraju priče o zaslonu dodajmo i to da u startu dolazi sa zalijepljenom zaštitnom folijom.
Srce uređaja je relativno novi Kirin 710, Huaweijev procesor namijenjen srednjem i srednje-višem cjenovnom razredu. Karakterizira ga 12 nm proces u kojem je izrađen, što jamči visoke performanse i štedljivost, barem u usporedbi s 14 nm i starijim procesorima koji se još uvijek ugrađuju u neke smartfone. U njemu kucaju četiri nove Cortex-A73 jezgre na taktu 2,2 GHz te dodatne četiri Cortex-A53 na taktu 1,8 GHz, dok je za grafiku zadužen Mali-GP1 MP4 koprocesor.
Naš testni primjerak dolazi s 3 GB RAM-a, što je početni model, a u ponudi su još 4 i 6 GB varijante. Pohvalno je što početni model dolazi sa 64 GB interne memorije, a to u ovom cjenovnom razredu i nije tako česta pojava. Ako vam je 64 GB malo, možda biste trebali razmisliti o 128 GB modelu ili eventualno koristiti memorijske kartice, koje su također podržane, a možete
20/02/2019 08:20 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti