Honor 7c – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Honor 7c – Recenzija - Android

Honor 7c je prvi od tri nova uređaja ovog branda iz nižeg cjenovnog razreda koji se našao na našem testu. Radi se o modelu koji donosi i 6-inčni zaslon u 18:9 omjeru stranica, Snapdragon 450 kao pokretački stroj, 3 ili 4 GB RAM-a, i 32 odnosno 64 GB interne memorije. Tu je dvostruka kamera po […]

Honor 7c je prvi od tri nova uređaja ovog branda iz nižeg cjenovnog razreda koji se našao na našem testu. Radi se o modelu koji donosi i 6-inčni zaslon u 18:9 omjeru stranica, Snapdragon 450 kao pokretački stroj, 3 ili 4 GB RAM-a, i 32 odnosno 64 GB interne memorije. Tu je dvostruka kamera po uzoru na skuplje modele, 3000 mAh baterija koja na ovakvom hardveru obećava, a sve to upakirano u atraktivno dizajnirano metalno kućište

Kako se Honor 7c proveo na našem testu i kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
158.3 x 76.7 x 7.8 mm

Masa
164 grama

Zaslon
6,0 IPS LCD, 1440 x 720, 18:9, 269 ppi, 76,3% pokrivneost

SoC
Qualcomm Snapdragon 450

CPU
8x Cortex-A53 1,8 GHz

RAM
3/4 GB

Interna memorija
32/64 GB

Micro SD
Da

Povezivanje
WiFi, A-GPS, Bluetooth, FM radio

Brzo/bežično punjenje
Ne/ne

Otproran na vodu
Ne

OS
Android 8.0 Oreo

Kamera
13 MP, f/2.2, PDAF + 2 MP (bokeh)

Prednja kamera
8 MP

Baterija
3000 mAh

Cijena
1599,00 kuna

Ustupio
Honor

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Dizajn i kvaliteta izrade
Stari microUSB utor

Prilično precizan face unlock
Malčice usporeno sučelje

Cijena – omjer uloženo/dobiveno
Relativno mala rezolucija zaslona

Solidna autonomija

Dizajn, kućište i rukovanje

Honor 7c dolazi u metalnom kućištu, barem kad je poleđina u pitanju, i s te strane u popriličnoj mjeri podsjeća na iPhone. Sprijeda donosi vrlo dobar omjer zaslona i okvira kućišta, ali bez zuba. Zaobljeni kutovi i relativno mala masa osiguravaju dobro ležanje u ruci, iako je brušeni aluminij prilično klizav. Dvostruka kamera se nalazi u gornjem lijevom kutu zajedno s bljeskalicom, a na sredini gornje polovice, dakle na logičnoj poziciji, imamo čitač otisaka prstiju.

Vidljivo je da je kućište vrlo kvalitetno izrađeno, kao i fizičke tipke koje se nalaze na desnom boku. Imaju dobar „klik“, i nisu pretvrde. Na dnu imamo vanjski zvučnik, microUSB (da, onaj stari) utor i 3.5 mm audio utor, dok se ladica za SIM kartice smjestila na gornjem dijelu lijevog boka.

Osim brzog i preciznog čitača otisaka prstiju, Honor 7c donosi i face unlock. Ova tehnologija nje na razini IR kamere kao na iPhoneu X, ali prepoznaje 1024 točke lica i čuva ih u kriptiranom obliku, što predstavlja veći stupanj biometrijske sigurnosti od klasične selfie kamere.

Aluminijska pozadina je zanimljiva utoliko što je brušena, zbog čega pod različitim kutovima daje različite efekte, odnosno prikazuje se u različitim nijansama. Izrazito je zanimljivo u plavoj boji koja nam je bila na testu. Radi se o sada prilično popularnoj sivo-plavoj nijansi, za koju smo vidjeli da ju koristi i Samsung Galaxy Note 9, no za razliku od njega, ovaj se toliko ne sjaji.

Zaslon

Honor 7c dolazi sa 6-inčnim zaslonom u 18:9 omjeru stranica. Rezolucija iznosi 1440 x 720 točaka, što i nije reprezentativna rezolucija u 2018. godini, kao ni 269 ppi gustoća točaka. Naravno, ovo je jedna od stavki na kojoj se štedjelo kako bi se postigla što niža cijena, no ukupna kvaliteta prikaza zaslona je vrlo dobra. Prigovarat će oni koji su navikli na veću gustoću, no prosječnom korisniku, odnosno onom koji cilja na ovaj cjenovni razred, manja rezolucija neće smetati.

Prikaz boja je dobar i prirodan, a problema neće biti ni na danjem svjetlu. Iako i pod izravnim udarom sunca neće biti problema, smanjeni kontrast ne osigurava baš najbolje rezultate, što, ruku na srce, s obzirom na cijenu uređaja nismo ni očekivali.

Navedimo i to da uređaj dolazi s već nalijepljenom zaštitnom folijom na zaslonu.

Hardver i performanse

Honor 7c je pokretan Snapdragonom 450, dakle procesorom namijenjenom uređajima nižeg cjenovnog razreda, i zbog toga na području performansi ne treba očekivati čuda. Uređaj će uredno vrtjeti većinu aplikacija, no ukoliko želite zaigrati bilo kakvu grafički zahtjevniju igru, radije razmislite o skupljem mobitelu, odnosno nekom s jačim procesorom.

3 GB RAM-a osigurava sasvim ugodan rad s velikim brojem normalnih aplikacija, tako da ćete bez problema prebacivati iz jedne u drugu dok recimo pregledavate mailove, chatate na WhatsAppu, gledate Youtube i provjeravate novosti na Facebooku, Instagramu, ili surfate u više otvorenih prozora na internet pregledniku.

Rezultati benchmark testova nisu impresivni, što od Snapdragona 450 nismo ni očekivali, no ukupne performanse će svakako zadovoljiti manje zahtjevne korisnike, a ne one koji traže igraću konzolu.

Kad je povezivanje u pitanju, imamo standardnu podršku za sve uobičajene protokole, ali i FM radio za nostalgičare. Nedostaje NFC, no u ovom cjenovnom rangu ga nismo ni očekivali, a tu je i podrška za microSD memorijske kartice.

Ono što nikako ne možemo pohvaliti je već spomenuti stari microUSB utor, i to u vrijeme kad USB-C već godinama predstavlja standard.

Softver i sučelje

Honor 7c kao softverski temelj koristi Android 8.0 Oreo, a povrh njega Huaweijevu EMUI nadogradnju sučelja. Glavna karakteristika ovog sučelja je izostanak izbornika s aplikacijama, tako da vam se sve u startu nalaze na početnom zaslonu, kao na iOS-u ili MIUI-ju. Istini za volju, ovakav način prikaza aplikacija u zadnje vrijeme je sve popularniji, pa su neki proizvođači počeli nuditi mogućnost odabira – s izbornikom ili bez.

S druge strane, EMUI nudi i nešto što mnoge druge nadogradnje Androida nemaju, a to je mogućnost podešavanja mreže ikonica na početnim zaslonima. Tako su ponuđeni 4×6, 5×6 i 5×5 rasporedi, a vi jednostavno odaberite najbolju varijantu koja vam odgovara.

Tu su i dodatne

08/09/2018 03:33 PM