Honor 8X – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Honor 8X – Recenzija - Android

Među uređajima srednje klase, posljednjih godina vodi se velika bitka. Koliko se truda ulaže upravo u nju, najbolje pokazuje Honor, Huaweijev brand koji nudi vrlo dobre uređaje po pristupačnim cijenama. Predstavljanje Honor 8X modela bilo je na višoj razini nego mnogih uređaja najvišeg cijenovnog razreda. Potrudili su se usporediti ga s iPhoneom X, kao i […]

Među uređajima srednje klase, posljednjih godina vodi se velika bitka. Koliko se truda ulaže upravo u nju, najbolje pokazuje Honor, Huaweijev brand koji nudi vrlo dobre uređaje po pristupačnim cijenama.

Predstavljanje Honor 8X modela bilo je na višoj razini nego mnogih uređaja najvišeg cijenovnog razreda. Potrudili su se usporediti ga s iPhoneom X, kao i posljednjim Samsungovim Galaxy modelima, i prikazati 8x boljim u gotovo svemu.

I uistinu, na toj gala večeri u dvorcu u centru Praga, okupilo se tristotinjak uzvanika i novinara, i cijelom Europom odjeknula je vijest o novom 8x modelu, a ubrzo smo počeli dobivati klasične upite “kad će recenzija?”.

Iskreno se ne sjećam kad je model iz ove klase izazvao ovoliko buke, ali mogu reći i da mi je drago jer smo bili dio toga i što vam direktno možemo prenijeti dojmove o toliko traženom uređaju.

O kakvom se zapravo smartfonu radi, i zašto je Honor uložio tolike napore u njega, saznat ćete uskoro.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
158.3 x 75.3 x 7.6mm

Masa
172 grama

Zaslon
6,5″ IPS LCD 1080 x 2340 19.5:9 396 ppi 84.4% STB

SoC
Huawei Kirin 710

CPU
4×2.2 GHz Cortex-A73, 4×1.7 GHz Cortex-A53

RAM
4/6 GB

Interna memorija
64/128 GB

Da
do 32 GB

Povezivanje
WiFi, A-GPS, Bluetooth, NFC, USB-C, FM Radio

Brzo/bežično punjenje
Ne/Ne

Otpornost na vodu
Ne

OS
Android 8.1 Oreo, EMUI 8.2

Kamera
20 MP f/1.8 27mm PDAF + 2 MP senzor dubine

Prednja kamera
4 MP f/2.0 26mm + 2 MP senzor dubine

Baterija
3750 mAh

Cijena
2.300 (64 GB) do 2.599 kn (128 GB)

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Izvrsna valiteta izrade
Ne podržava brzo punjenje

Omjer zaslona i prednje površine
Stari micro USB utor

Dvostruke prednje i stražnje kamere

Softverske mogućnosti

Natproječna autonomija

Dizajn, kućište i ergonomija

Bez imalo sumnje, najveći prodajni adut Honora 8X je njegov dizajn. Prekrasna dvobojna poleđina dolazi u crvenoj, plavoj i crnoj izvedbi. Naš primjerak je došao u crvenoj i posljednjih dana je plijenio mnoge poglede. Jednim dijelom zbog upečatljive boje, ali drugim zasigurno i zbog ogromnog 6,5” zaslona koji se proteže po prednjoj strani od ruba do zuba.

U Honoru su izrazito ponosni na dizajn i nisu propustili priliku pohvaliti se kako su obrubi oko zaslona iznimno mali, štoviše, manji čak i od onih u Galaxyju S9 recimo. Zub nije širok kao kod Mate 20 Lite modela, stoga i ne zauzima toliko prostora u statusnoj traci, što je svakako pozitivno. Unutar njega smjestile su se slušalica i prednja kamera uz poseban senzor za dubinu, koji je tu kako biste mogli uhvatiti selfie sa zamućenom pozadinom.

Na dnu uređaja je 3,5 mm izlaz za slušalice i vanjski zvučnik, ali i stari micro USB utor za punjenje. Neugodno sam ostao iznenađen ovakvim potezom Honora, a još više kad sam shvatio da lokalni ugostiteljski objekt nema na raspolaganju stari kabel za punjenje, već samo novi USB-C. Statistički, i dalje je veća šansa da ćete pronaći micro USB, ali evo nakon ovog iskustva, definitivno smatram da je vrijeme pregazilo stari utor, i da je krajnje vrijeme za prelazak na novi.

Sve tipke smještene su na desni bok uređaja i vrlo su kvalitetne. Imaju pristojan klik i jasno su razdvojene, dakle one za kontrolu glasnoće od tipke za uključivanje uređaja. Na lijevom boku smjestio se utor za dvije nano SIM kartice i micro SD karticu, s tim da je ladica dovoljno duga da istovremeno možete smjestiti sve tri kartice. Ovo inače nije slučaj jer obično možete koristi samo dvije kartice istovremeno, odnosno ukoliko imate dvije SIM kartice, morali biste se odreći proširive memorije.

Kombinacija stakla i aluminija znači da je uređaj vrlo sklizak, ali na svu sreću i za razliku od Huaweija, Honor u pakiranju prilaže i zaštitnu maskicu, koju toplo preporučujemo da iskoristite kako ne bi došlo do neželjenih oštećenja.

I ovdje su kamere blago ispupčene, ali su smještene uz sam rub uređaja pa može doći do klackanja ukoliko volite tipkati dok uređaj leži na stolu. Čitač otisaka prstiju je kontrastno ulegnut u kućište, ali zadržao logičnu centralnu poziciju, tako da je taman na dohvat kažiprsta. Vrlo je brz i precizan, tako da na njega nemamo zamjerki.

Zaslon

U ovoliko kućište Honor je uspio ugurati zaslon koji mjeri čak 6,5” u dijagonali. Možda ne zvuči toliko impresivno dok ne uzmemo u obzir da je iskoristivost prednje površine jednaka kao i kod iPhonea XS Max, a ovaj uređaj košta otprilike 6 puta manje.

Što se samog prikaza tiče, to sigurno ne možemo reći da je na razini spomenutog iPhonea, ali isto tako da je zadovoljavajući. Honor 8X donosi rezoluciju od 2340 x 1080 piksela, odnonso nešto širi FullHD, kojemu na ovoj dijagonali fale tek 4 ppi do okruglih 400. Svejedno, zaslon je dovoljno oštar i toplo preporučujemo da unutar postavki uređaja zadate višu rezoluciju kao odabranu, jer se korištenjem niže primjeti pad oštrine.

Unatoč prebacivanju na zadanu postavku zaslona, ne postoji određeni prekidač koji bi isključio automatsku korekciju boja ovisno o ambijentu. Zbilja mi nije jasno što se događa, ali sličnih problema imao je i Mate 20 Lite. Naime, u određenim uvjetima kao da zaslon promijeni boje ili izgubi jedan dio kontrasta. To je primjetno jer kontrast je na pristojnoj razini, a boje su generalno prezasićene, pa svaki njihov gubitak dolazi do izražaja. Ovaj problem se vrlo vjerojatno može ispraviti softverskom nadogradnjoim, što očekujemo da se uskoro i dogodi.

Hardver i performanse

Kirin 710 upoznali smo već u spomenutom Mate 20 Lite modelu, a riječ je o 12 nm osmerojezgrenom procesoru čije četiri Cortex-A73 jezgre kucaju na taktu 2,2 GHz, a četiri štedljivije A53 na 1,7 GHz. 4 GB RAM-a je za ovaj cjenovni rang i uz ovaj procesor sasvim dovoljno. Osnovni model dolazi sa 64 GB interne memorije, a naš primjerak je igrom slučaja onaj jači, sa čak 128 GB. Iskreno nisam niti očekivao jači model na našem tržištu, ali za svega 300 kn razlike u cijeni, možete dobiti i njega. Ima li potrebe za njim ili ne, to znate samo vi, a mi možemo reći da je razlika u cijeni potpuno realna.

Tijekom korištenja nisam imao nikakvih problema s radom procesora, tim više što ga koristim praktički posljednjih mjesec dana. Grafički dio posla koji obavlja Mali-G51 MP4 GPU je možda najslabija karika ovom procesoru, jer ima manjih problema s najzahtjevnijim igricama, čak i na najnižim postavkama. To nipošto ne znači da je igrivost umanjena ili da će doći do osjetnog pada fps-a, ili pregrijavanja čak i nakon dužeg igranja, već jednostavno grafika ne može renderirati određene teksture pa prikazuje artefakte umjesto njih. Hoće li se to popraviti, nismo sigurni, unatoč tome što Honor, odnosno Huawei, usko surađuje s proizvođačima najzahtjevnijih igara za smartfone.

3,5 mm izlaz za slušalice je vrlo dobar, pogotovo ukoliko imate imalo kvalitetnije slušalice. Doduše, u pakiranju ih niti ne dobivate, što i nije veliki problem.

Kvaliteta svih signala je na vrlo visokom nivou, baš kao i na Mate 20 seriji, i rekao bih čak da sam ugodno ostao iznenađen. Slušalica je dovoljno glasna za normalan razgovor i u bučnijim uvjetima.

Vanjski zvučnik je mogao biti i glasniji. Sigurno će poslužit svrsi ukoliko ste u tišem ambijentu, ali ne možete ga recimo koristiti za vrijeme vožnje u automobilu i biti sigurni da ćete jasno čuti sugovornika.

Jedina po meni ozbiljnija mana je da baš kao i kod nekih Huaweijevih modela, i Honor ima vrlo slabe vibro motore, pa je moguć veći broj propuštenih poziva ukoliko uređaj držite cijelo vrijeme na vibraciji. Nije ovo samo do 8X modela, takva je situacija i sa nekoliko puta skupljim Huaweijima s kojima dijeli hardver. Ako niste netko tko često prima pozive, a uređaj držite općenito na zvonjavi, ovo vjerojatno nećete niti smatrati problemom.

Softver i sučelje

Da je Honor uistinu Huaweijev brend, to najbolje pokazuje softver koji je u potpunosti preuzet od Huaweija. Riječ je, naravno, o EMUI sučelju, i ovoga puta u osmoj inačici, baš kao i u Mate 20 Lite modelu.

To je ujedno i sučelje s kojim su došli P20 i P20 Pro u prvoj polovici ove godine, a vjerujemo da će Honor 8X eventualno dobiti i nadogradnju na novi EMUI 9, s kojim dolazi Mate 20 Pro.

08/11/2018 06:33 PM