Honor Play – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Honor Play – Recenzija - Android

Honor Play službeno je najavljen na IFA sajmu u Berlinu, i predstavlja novu Honorovu uzdanicu u srednjem cjenovnom razredu. Ovaj Huaweijev brand inače je poznat po jednom od najboljih omjera uloženog i dobivenog na tržištu smartfona, pa tako ni Honor Play nije izuzetak. Iako samo ime sugerira kojem profilu korisnika je namijenjen, dakle onima sa […]

Honor Play službeno je najavljen na IFA sajmu u Berlinu, i predstavlja novu Honorovu uzdanicu u srednjem cjenovnom razredu. Ovaj Huaweijev brand inače je poznat po jednom od najboljih omjera uloženog i dobivenog na tržištu smartfona, pa tako ni Honor Play nije izuzetak.

Iako samo ime sugerira kojem profilu korisnika je namijenjen, dakle onima sa sklonostima igranju, to ne znači da njime neće biti zadovoljni mnogi drugi. Naime, uređaj nije posebno dizajniran kao neki gejmerski modeli, nego baš naprotiv, sasvim klasično, kao i većina ovogodišnjih Androida, a donosi vrlo pregledni 6,3-inčni zaslon, koji će zadovoljiti potrebe najšireg spektra korisnika.

Ono po čemu je ipak specifičan je ugrađeni hardver, koji po relativno pristupačnoj cijeni donosi iznimno moćan procesor i GPU Turbo softversku adaptaciju za poboljšavanje iskustva prilikom igranja igara. Tu je još i jednodijelno aluminijsko kućište, prilično dobra baterija, dvostruka kamera i naravno, dvostruki utor za SIM kartice.

Kako se Honor Play proveo na našem testu i kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
157.9 x 74.3 x 7.5 mm

Masa
176 grama

Zaslon
6,3″ IPS LCD 2340 x 1080 406 ppi 19,5:9

SoC
Huawei Kirin 970

CPU
4×2.4 GHz Cortex-A73 + 4×1.8 GHz Cortex-A53

RAM
4/6 GB

Interna memorija
64 GB

Micro SD
Da, do 256 GB

Biometrija
Čitač otisaka prstiju, face unlock

Brzo/bežično punjenje
Da/Ne

Otpornost na vodu
Ne

OS
Android 8.1 Oreo, EMUI 8.2

Kamera
16 MP, f/2.2, PDAF + 2 MP, f/2.4

Prednja kamera
16 MP, f/2.0

Baterija
3750 mAh

Cijena
2799,99

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Aluminijsko kućište i kvaliteta izrade
Osrednje noćne fotografije

Jedan od najjačih procesora na tržištu
4K video nije stabilizran

Natprosječna autonimija

Cijena, omjer uloženo/dobiveno

Dizajn, kućište i rukovanje

S obzirom da veliki broj novih smartfona danas dolazi u kućištu s metalnim okvirom i staklenom poleđinom, Honor Play predstavlja svojevrsnu iznimku, jer je njegovo kućište u potpunosti metalno. Ne treba posebno navoditi prednosti metalne u odnosu na staklenu poleđinu, tako da će ga vrlo brzo zavoljeti mnogi koji imaju loša iskustva sa staklom. S druge strane, aluminij je nešto klizaviji od stakla, pa ne bi bilo zgorega i ovdje koristiti zaštitnu maskicu. Zbog prirode metalnog kućišta imamo i antenske trake, koje su se odlično uklopile u cjelinu kućišta.

Što se samog dizajna tiče, Honor Play najviše nalikuje na Huawei Mate 20 lite, ali i mnoge druge ovogodišnje Androide. Zub na vrhu zaslona i brada na dnu sada već postaju klasika, iako treba primijetiti napredak u odnosu na modele s početka godine, kad je donji rub mnogih Androida bio vidljivo veći.

S obzirom na veličinu zaslona, može se reći da Honor Play vrlo dobro leži u ruci, čemu pridonosi i relativno mala masa od 176 grama, dok 7,5 milimetara debljine ovaj uređaj definira prilično elegantnim. Naš testni primjerak je stigao u plavoj boji kućišta, a u ponudi su još crna, crvena i svijetlo ljubičasta.

Fizičke tipke su klasično smještene na desnom gornjem boku, dok se ladica za SIM kartice smjestila na lijevom. Na dnu je također klasika. Imamo USB-C utor u društvu s vanjskim zvučnikom, mikrofonom, ali i 3,5 mm audio utorom, koji s mnogih smartfona polako nestaje.

Zub na vrhu zaslona sadrži prednju kameru, senzore i telefonsku slušalicu, dok je poleđina rezervirana za dvostruku kameru, bljeskalicu i čitač otisaka prstiju koji se nalazi na logičnom i lako dohvatljivom mjestu. Simetriju kućišta narušava izbočina modula kamere, zbog koje se uređaj postavljen na ravnu površinu ljulja (da, isto kao iPhone), što će definitivno živcirati one koji su navikli na tipkanje na stolu. Problem je rješiv ovisno o tome kakvu zaštitnu maskicu koristite.

Što se biometrije tiče, uređaj ima brz i precizan čitač otisaka prstiju, kao i face unlock, za kojeg koristi prednju kameru, no ne infracrvenu 3D kao na Huaweiju Mate 20 Pro ili iPhoneu XS Max.

Zaslon

Honor Play dolazi sa 6,3-inčnim IPS LCD zaslonom, što je jedan od faktora koji su utjecali na relativno nisku cijenu uređaja u odnosu na one s AMOLED-om. Međutim, to ne znači da je zaslon loš, dapače, već za jedan IPS ima izuzetno dobar prikaz, kontrast, ali i oštrinu, budući da dolazi s rezolucijom od 2340 x 1080 točaka, što mu daje gustoću točaka od 409 ppi. Odnos stranica iznosi 19,5:9, što znači da vam i kad oduzmete zub ostaje čistih 18:9.

Maksimalna svjetlina omogućuje ugodno čitanje sadržaja i pod izravnim udarom sunca, iako je mogla biti i bolja. Boje su postojane i sve u svemu, ovo je jedan vrlo dobar zaslon koji će zadovoljiti mnoge, a nikoga neće razočarati. U postavkama uređaja možete mijenjati način prikaza boja, tako da će i oni izbirljiviji doći na svoje.

Hardver i performanse

Najveći adut u rukavu Honora Play je Huaweijev procesor Kirin 970, dakle isti onaj koji pokreće P20 Pro. Radi se o najjačem Huaweijevom procesoru, sve do pojave Mate 20 Pro, koji šiba na najnovijem Kirinu 980.

To znači da ćete s ovim uređajem bez trzaja moći pokrenuti i odigrati doslovno sve igre iz Google Play trgovine, uključujući i najnovije naslove, odnosno najzahtjevnije poput Asphalta 9 ili PUBG mobile. Naravno, tu je i GPU Turbo Boost, koji na igrama zaista poboljšava performanse grafičkog koprocesora. Poboljšava grafiku i smanjuje latenciju, što svakako podiže doživljaj igranja. Za sada nema konkretne liste igara na kojima GPU Turbo Boost radi, osim službeno na PUBG, no vidljiva su poboljšanja i kod Asphalta 9, Mobile Legends, Arena of Valor i još nekima.

Najbolji dio priče o GPU Turbo Boost je u tome što je te tehnologija tek u povojima, a to znači da će vremenom postajati sve bolja i da će ovo softversko rješenje omogućiti osjetno bolji doživljaj igranja i na hardverski slabijim uređajima.

Za sve one koji smartfone kupuju za korisnije svrhe od igranja, bitno je ponoviti da će je Kirin 970 praktički u rangu s procesorima mnogih ovogodišnjih top modela konkurencije , te će kao takav korisniku pružiti maksimum kad je izvođenje bilo koje aplikacije u pitanju.

Ako pretjerate s igranjem ili općenito intenzivnim korištenjem zahtjevnijih aplikacija, uređaj se zna zagrijati, što se na aluminijskom kućištu osjeti više nego na staklenom ili plastičnom, no upravo zahvaljujući njemu, neće doći do pregrijavanja, jer metal bolje provodi i raspoređuje toplinu.

Za multitasking se brinu 4 ili 6 GB RAM-a, ovisno koju verziju odaberete, a za pohranu podataka 64 GB interne memorije, što je za ovaj cjenovni razred razumljivo. Onaj kome treba dodatni prostor, može koristiti i memorijske kartice, koje su u ovom modelu podržane do 256 GB kapaciteta. MicroSD kartica ulazi drugi SIM utor, što znači da u tom slučaju nećete moći koristiti dvije SIM kartice.

S prijemom signala i telefonskim razgovorom nismo imali problema, kao ni s bilo kojim aspektom povezivosti. Slušalica je dovoljno glasna za ugodan razgovor i u bučnijem okruženju, kao i vanjski zvučnik koji pruža jasan i prodoran zvuk. Ipak, na ovakvom uređaju, dakle prvenstveno namijenjenom igranju, voljeli bismo vidjeti dva zvučnika, no to se očito nije moglo ukalkulirati u ovu cijenu.

Softver i sučelje

Honor Play dolazi s Androidom 8.1 Oreo i EMUI 8.2 nadogradnjom sučelja, koju smo upoznali na modelu Honor 10, a nadogradnja na Android 9.0 Pie, kao i EMUI 9, doslovno je iza ugla. Treba reći da novi EMUI 9 na Huaweijevim modelima donosi integraciju u sami Android kernel, što omogućuje brže pokretanje aplikacija, pa se nadamo da će se isto dogoditi i na Honorovim modelima.

Isto vrijedi i za izvrsno izvedene geste za upravljanje bez navigacijskih tipki, koje su očito inspirirane onima s iOS-a, ali su zato daleko bolje i upotrebljivije od originalnih Googleovih.

No, i s ovom verzijom softvera Honor Play se ponaša očekivano dobro. Brzi procesor je zaslužan za generalno fluidno sučelje i besprijekorno izvršava sve zadatke koje stavite pred njega. Po zadanim postavkama nema izbornika s aplikacijama, već se sve nalaze na početnim zaslonima, no ako vam on baš nedostaje, možete ga aktivirati.

19/11/2018 11:49 AM