Hrvatska stvara projekt je koji će 2018. diljem Hrvatske pokrenuti Code Clubove, centre koji su otvoreni u preko 130 zemalja svijeta na više od 10 000 lokacija, a u kojima će se osnovnoškolci u slobodno vrijeme moći nalaziti, učiti i stvarati nove tehnologije - a Netokracija je ponosan partner projekta.
Post Hrvatska stvara: U svakoj županiji pokreću se Code Club i besplatne edukacije za djecu je prvi puta viđen na Netokracija.
U petak, 26. siječnja na Fakultetu elektrotehnike i računarstva, pozvani su svi zainteresirani na predstavljanje projekta koji će to omogućiti uz pomoć ključnih partnera STEMI-ja, Udruge programerko, koja povezuje projekt s međunarodnom inicijativom Code Club, te Hrvatske zajednice tehničke kulture i Netokracije. Projekt također podržavaju British Embassy Zagreb, FER te Hrvatska udruga poslodavaca.
Povodom predstavljanja projekta razgovarali smo s Marinom Trošeljom, CEO-om i suosnivačem tvrtke STEMI, koja je uz svoj inovativni Hexapod robot zadnje tri godine pomicala granice percepcije o tome kako djeca uče i kako stvaraju.
Neki od vas će se možda prisjetiti vremena kada su Internet kafići bili popularni i prepunjeni klincima koji su oduševljeno lupkali po izlizanim tipkovnicama i pokušavali izvući najviše iz početnih dana ADSL konekcije. Danas imamo priliku kroz sličan koncept djecu uvesti u klubove programiranja. Omogućiti im da se upute u avanturu istraživanja i stvaranja – da od ideje dođu do konačnog proizvoda, primjenjujući vlastita znanja i vještine.
Projekt Hrvatska stvara će kroz 2018. u svakoj županiji pokrenuti Code Clubove, centre u kojima će osnovnoškolci u slobodno vrijeme moći nalaziti, besplatno učiti te stvarati nove tehnologije. Međunarodna inicijativa te volonterske mreže proširila se već na 130 zemalja i na više od 10 tisuća lokacija.
Marin Trošelj ističe kako su kroz Code Club već pripremljeni projekti koji se mogu raditi s djecom – točno definirani prema koracima, koji pomažu edukatorima volonterima da ih provedu.
Postoje tako projekti za programiranje u Scratchu, izradu web stranica, programiranje u Pythonu, za Microbit, Raspberry Pi, Sense Hat itd. Osim toga, prvi klubovi koji se prijave u svakoj županiji dobit će STEMI hexapod robota u sklopu kojeg dobiju bogatu edukaciju iz izrade mobilne aplikacije, izrada 3D modela robota i Arduino programiranja. Dakle, defacto pristup švedskom stolu mogućnosti, a na edukatorima i djeci je da odluče što ih najviše zanima te da se zajedno upuste u avanturu stvaranja.
Mogućnosti edukacije su raznolike i zapravo najviše ovise o tome što će u konkretnom Code Clubu biti preferencija djece koja će tu edukaciju pohađati. Ipak, sam program ima svoju strukturu neovisno o vrsti projekta.
Code Club kurikulum podijeljen je u module. Primjerice, Scratch 1, Scratch 2, Python 1 i slično. Jedan modul će uglavnom biti razdijeljen kroz period od 6 termina pa će djeca na svakom od njih riješiti po jedan projekt. Stresa oko ocjenjivanja nema, jer kako ističe Marin, cilj projekta nije da se evaluira stečeno znanje nakon nekog vremena – poput škole, već upravo suprotno:
Cilj je kod djece probudit strast prema tehnologiji i razvoju, da onda sami smisle projekte na kojima će zajedno raditi primjenjujući stečena znanja u klubu. Cilj je da postanu stvaraoci, da ne budu konzumenti tehnologije koji mogu samo jako dobro reproducirati sadržaj.
Za uključenje u Code Club nema preduvjeta. Jedini uvjet jest imati inicijativu i prijaviti se, odnosno prijaviti svoju klinku ili klinca. Lokaciju dostupnih Code Clubova u blizini možete pronaći na njihovoj stranici. Djeca mogu uvijek pronaći najbliži klub i besplatno se uključiti jer kako Marin ističe:
Poanta klubova je da budu lokalni i dostupni svima, da nema barijera. Cilj je da se lokalna zajednica aktivira, a to je bit Code Club-a, da bude dostupan svoj djeci bez obzira na lokaciju i financijska sredstva.
Stoga i mogućnost otvaranja novih Code Clubova ima svatko tko dijeli entuzijazam za digitalno stvaranje s djecom i učiteljima na području Hrvatske. Osnivanje Code Club-a je vrlo jednostavno, potreban je volonter i prostor odnosno učionica gdje će se Code Club edukacija odvijati.
U Hrvatskoj trenutno postoji 35 aktivnih klubova. Registracija nove lokacije kao i prijava za volontiranje također se može obaviti putem njihove stranice.
Prijavom kluba na web stranici dobije se pristup Code Club materijalima i može se početi s radionicama. Primjerice, u Primoštenu postoji Code Club u osnovnoj školi, a vodi ga jedan tata. U Đakovu se odvija u gimnaziji i vodi ga profesorica informatike. Pohađaju ga učenici osnovne škole koji žive u blizini.
Prema tome, volonter edukator ne mora nužno biti učitelj, već počevši i od partnera projekta Hrvatska stvara, edukatori mogu biti i knjižničari, stručnjaci iz industrije, roditelji, studenti…
Osoba ne mora imati tehničku pozadinu, dovoljna je želja za učenjem i radom s djecom. Materijali sadrže detaljnije i jednostavne upute za volontere i oni mogu učiti zajedno s djecom. Za početak projekta klubove ćemo osnovati kroz mrežu partnera, tu prvenstveno mislimo na Hrvatsku zajednicu tehničke kulture, ali kad budemo prisutni u svakoj od županija, pozvat ćemo sve zainteresirane da dođu vidjeti Code Club na djelu.
Naravno, broj djece ovisi o lokaciji gdje se Code Club održava, kapacitetu učionice i broju volontera, no u istom prostoru se Code Club može održavati u različitim terminima.
Svaki Code Club mora imati minimalno jednog volontera. Svakako je dobro da ih je više jer se mogu izmjenjivati i uskakati kada netko ima druge obaveze. Ako su djeca već učila Scratch mogu početi s izradom web stranica ili programiranjem u Pythonu. Volonter i djeca odlučuju koje materijale i kojom dinamikom koristiti.
Jedan od glavnih organizatora i predstavnika Code Cluba u Hrvatskoj je udruga Programerko. Ana Nikolć iz udruge naglašava kako projektom žele izgraditi zajednicu volontera diljem Hrvatske koji će biti potpora mladima u njihovoj avanturi stvaranja.
Naš cilj nije da svi postanu programeri, nego da mladi imaju priliku zajedno istraživati i razvijati svoje ideje. Da, u suradnji s vršnjacima, razvijaju digitalne vještine i kreiraju zajedničku budućnost bez obzira koju karijeru odabrali. Želimo osigurati mjesta u cijeloj Hrvatskoj gdje se mladi mogu sastajati, učiti i postati stvaratelji novih tehnologija.
Prilika za motivaciju ovakvom idejom – djeci, mladima ali i starijima bit će kroz iskustva hrvatskih tehnoloških tvrtki koja će okupljeni moći čuti nakon predstavljanja projekta 26. siječnja. Počevši od već etabliranih imena poput Rimac automobila i Hangara 18 do uspješnih mladih poput Ivana Mrvoša čije su pametne klupe osvojile svijet i Alberta Gajšaka, srednjoškolca poduzetnika u usponu kojeg je i Amazon scoutao na nedavnom CES-u.
Na predstavljanju ćete imati priliku čuti i o projektima koji su svojom inicijativom na jedan način, već bili gradili ideju izvannastavnih sekcija programiranja, lemljenja i bušenja koje će sada Code Club oformiti diljem Hrvatske. Jedan takav primjer je i Robotsko kazalište lutaka LenTinTinStudiosa – projekta koji su povodom potrebne odrade prakse, realizirala tri učenika 2. razreda Prve tehničke škole Tesla u Zagrebu, uz mentorstvo tate jednog od njih.
Zaključno o tome što ovakav projekt pruža mladima jest ideja razvoja Hrvatske danas, za Hrvatsku sutra, a Marin Trošelj iz STEMI-ja, kao jednog od glavnih nositelja projekta, poziva sve zainteresirane da se pridruže zbog nekoliko ključnih razloga:
Iako je projekt usmjeren na prirodoslovna i tehnička područja, prije svega služi kao baza za daljnji razvoj pojedinaca i njihovih interesa. Želimo mlade motivirati da postanu aktivni sudionici u društvu koji razmišljaju, istražuju i razvijaju nove ideje. Takvi aktivni sudionici doprinose razvoju gospodarstva i otvaraju nove mogućnosti koje će zadržati mlade u Hrvatskoj. Događanjem želimo školarcima pokazati da i u Hrvatskoj ima mjesta za lijepe i inovativne priče te im pružiti podršku u kreiranju istih. Želimo mladima pokazati kako u istraživanju i razvoju ideja nisu sami.
Projekt Hrvatska stvara koji će to djeci i potvrditi uz glavne organizatore, pomogli su ostvariti i partneri Zagrebačka banka, Školska knjiga, Hrvatski Telekom, Financije Astra, Hangar 18, Altpro, Dalekovod i Perpetuum.
Post Hrvatska stvara: U svakoj županiji pokreću se Code Club i besplatne edukacije za djecu je prvi puta viđen na Netokracija.
19/01/2018 02:32 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti