Huawei u svojoj ponudi ima vrlo široku paletu uređaja, čak i ako izuzmemo njegov Honor brend koji na tržištu od nedavno djeluje potpuno samostalno. No pokraj svih uređaja koje godišnje izbaci, proljetna P i jesenska Mate serija najvažniji su faktori koji guraju Huawei u sam vrh mobilne industrije.
Huawei je nedavno pretekao Apple po ukupnom broju isporuka i zasjeo na drugo mjesto, kao što smo i prognozirali, a već iduće godine, s obzirom na trendove, mogao bi preteći i Samsung. Ukoliko se to ostvari sljedeće ili 2020. godine, Huawei će zasluženo zauzeti prvo mjesto po broju prodanih primjeraka. Naravno, ništa od navedenog nije se dogodilo slučajno, već je plod pametnog strateškog planiranja i ulaganja, no to već nekoliko godina znaju svi koji nas redovito prate.
Prošle godine Huawei je na oduševljenje jednog dijela publike, predstavio pristupačniju inačicu Mate 10 modela, a koji se uskoro pokazao kao pravi hit. Slična je situacija i ove godine, samo što ovoga puta ne znamo točno kakav će biti Pro u odnosu na Lite.
Ono što znamo jest da je Mate 20 Lite vidljivo skuplji nego što je to prošle godine bio Mate 10 Lite, a sukladno tome čovjek bi očekivao da je utoliko i bolji, no to nije nužno slučaj. Huawei postaje vrhunski brend poput Samsunga, i sukladno tome formira svoj imidž, kojeg opet prati i odgovarajuće formiranje cijena.
Mate 20 Lite pokretan je novim Kirin 710 procesorom, dakle jačim od Kirina 659, koji pokreće P20 Lite. Uređaj dolazi s više memorije, kako radne, tako i interne, ima veću bateriju, ali i veći zaslon.
Kakav je zapravo Mate 20 Lite, potrudili smo se doznati kroz posljednjih desetak dana, koliko je s nama proveo na testu, a u nastavku pročitajte sve o njemu, kao i naše dojmove.
Mate 20 Lite je osjetno veći uređaj od modela P20 Lite. Dimenzijama otprilike veličine lanjskog Mate 10 Lite, s razlikom u dijagonali zaslona koja mjeri 0,4” više. Kućište je izrađeno od stakla, s aluminijskim okvirom i izgleda vrlo atraktivno, pogotovo u plavoj boji kakav je naš testni primjerak. Poleđina skriva dvije nijanse plave, vrlo slično kao kod prošlog Mate 10 Pro, s tim da je ovoga puta druga nijansa, s prugastim uzorkom, primjenu našla tek oko okvira kamere, a ne po cijeloj širini uređaja.
Osobno me se dizajn dojmio, kao i većinu poznanika, ali staklo i aluminij u kombinaciji sa zaobljenim kućištem, zahtjevaju veliku dozu opreza.
Nažalost, Huawei ove godine nije priložio zaštitnu maskicu u pakiranju, tako da toplo preporučujemo nabavku jedne paralelno s uređajem, kako ne bi došlo do neželjenih posljedica.
Kamere na poleđini su blago ispupčene, ali čak niti nakon desetak dana odlaganja uređaja na stol, klupu i slične grube površine, nisam primijetio niti najmanje tragove oštećenja na njihovom zaštitnom okviru. Premda se radi o samo desetak dana, i ovo je donekle pristojan pokazatelj kvalitete izrade.
Čitač otiska prstiju je, kao suprotnost lećama kamera, ulegnut u kućište. Ovakva kombinacija s ispupčenim kamerama i ulegnutim čitačem otiska prstiju rezultirala je time da niti jednom nisam pokušao nasloniti prst na leću kamere misleći da je ona čitač otiska prstiju. Takve zabune relativno su česte na mnogim drugim modelima, ponajprije Samsungovim.
O samom čitaču nema se što puno za reći, radi praktički perfektno i bez zamjerke.
Na dnu uređaja su USB-C utor kao i 3,5 mm izlaz za slušalice. Pokraj njih su glavni mikrofon i zvučnik.
Na vrhu zaslona, u famoznom zubu, nije se smjestio drugi zvučnik, već samo slušalica, prednja kamera i set senzora. Tu ćete pronaći i LED-icu za obavijesti, ali ona je toliko loše izvedena da sam tek nakon nekoliko dana korištenja shvatio da je imam.
Tipke su smještene na desni bok uređaja, taman na dohvat palca desne ruke. Imaju odličan klik, precizno su izrezane, dakle baš onakve kakve trebaju i gdje trebaju biti.
Na suprotnoj strani je ladica koja skriva utor za dvije nano SIM kartice ili jednu SIM i jednu micro SD karticu.
Mate 20 Lite je i relativno velik uređaj, što i nije toliki problem, jer ipak je ovo Mate. Zahtjeva određenu dozu gimnastike, a koja i ne bi bila problem da nije riječ o vrlo skliskom kućištu. Zato je vrlo lijep i atraktivan, a to je uz proširivu memoriju i dual SIM opciju, jedan od prodajnih aduta.
Huawei voli LCD zaslone, a nema razloga ne voljeti ih, jer su se pokazali vrlo dobrima. FullHD rezolucija na 6,3” dijagonali možda ne zvuči kao nešto posebno, ali s preko 400 ppi je sasvim dovoljno da ne biste smjeli imati nikakvih problema s oštrinom.
Osobno me zanimao prikaz crne, te kako će se u konačnici zub sakriti, i moram vam potvrditi da je rezultat vrlo dobar. Dapače, zub se praktički niti ne primijeti, već izgleda kao da vam samo fali jedan dio crne statusne trake za obavijesti.
Huawei, baš kao i većina proizvođača, gura svojevrsne automatske postavke zaslona, ovisno o ambijentu. Nažalost, senzor ambijenta nije toliko precizan, pa povremeno krivo podesi prikaz boja i onda sve izgleda čudno i bez kontrasta.
U postavkama nema opcije koja bi isključila ovakvo automatsko podešavanje načina prikaza, ali zato možete ručno prilagoditi svjetlinu zaslona kako poželite.
Kirin 710 je Huaweijev novi 12 nm osmerojezgreni procesor. Četiri Cortex A73 jezgre kucaju na taktu 2,2 GHz, a četiri štedljivije A53 na 1,7 GHz. 4 GB RAM-a je za ovaj cjenovni rang i uz ovaj procesor sasvim dovoljno, a 64 GB interne memorije, koju uz to možete i proširiti, polako postaje osnova srednjeg cijenovnog ranga.
Tijekom korištenja nisam imao nikakvih problema s radom procesora, dapače, poslužio me za sve zadaće koje sam stavio pred njega. Neke zahtjevnije igrice poput PUBG-a zavrtio bih na srednjoj razini detalja, ali uz određene artifakte koji bi se pojavljivali prilikom renderiranja terena ili objekata.
Niti nakon 30-ak minuta igranja ovako zahtjevne igrice, Mate 20 Lite se nije značajno zagrijao, a da ne pričamo o pregrijavanju. To bi značilo da je sasvim pristojan čak i za duže igranje grafički zahtjevnijih igara.
Kvaliteta svih signala je na vrlo visokom nivou, i rekao bih čak da sam ugodno ostao iznenađen.
Slušalica je bila dovoljno glasna da sugovornika čujete i u nešto bučnijem ambijentu.
Vanjski zvučnik je pak pretih za moje gušte, pogotovo kad ga upotrijebite za razgovor. Poslužit će svrsi ukoliko ste u uredu i sl., ali prilikom vožnje u autu definitivno sam morao znatno spustiti brzinu kako bih jasno čuo sugovornika.
S pozitivne strane, 3,5 mm izlaz za slušalice je vrlo dobar, pogotovo kad ga uparite s nekim kvalitetnijim slušalicama. Za razliku od prethodnika, Mate 20 Lite ima i NFC, a to znači da ga možete iskoristiti i za Google Pay, koji je od nedavno dostupan i u Hrvatskoj.
Najveći prigovor na hardver odnosi se na preslabu vibraciju koja se na Huaweijevim modelima već duže primijeti. Zbog tako slabašne vibracije, u posljednjih desetak dana propustio sam velik broj dolaznih poziva, jer u trenucima kad nisam čuo da uređaj zvoni, nisam ga ni osjetio u džepu.
Sličan je slučaj bio i sa P20 modelima, ali P20 Pro kojeg sam koristio, imao je osjetno jači zvučnik, pa nisam imao ni problema s s propuštenim pozivima.
Kao iznenađenje, Mate 20 Lite dolazi i s ugrađenim FM radio prijamnikom na kojeg smo svi već pomalo zaboravili, ali drago nam je da još uvijek živi u nekim uređajima.
Prošle godine imali smo prigovora na Mate 10 Lite koji je došao sa starijom verzijom Androida u odnosu na Mate 10 Pro. Ove godine to nije slučaj, samo zbog toga jer Mate 20 Pro nije još izašao. Kako stvari stoje, on bi trebao doći sa EMUI 9 sučeljem, temeljenim na Androidu 9 Pie.
Mate 20 Lite je zato temeljen na Androidu 8.1 Oreo. Naravno, i ovdje imamo Huaweijev EMUI, u inačici 8.2, a koja je otprilike istovjetna onoj u P20 modelima.
Kad uređaj pokrenete na zaključanom zaslonu imamo vrijeme i datum, uz brojač koraka kao što priliči trendovima u kojima se promiče zdravlje. Početni zasloni zadano dolaze u iOS stilu, dakle bez izbornika s aplikacijama, ali na svu sreću, to bez problema možete podesiti unutar postavki uređaja.
Super je što imamo mogućnost dodavanja takvog izbornika, ali isto tako bismo voljeli vidjeti i mogućnost korištenja gesti za njegovo otvaranje, ili još važnije, za spuštanje trake s obavijestima.
02/10/2018 04:26 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti