Najnoviji razvoj događaja u Huaweiju upućuje na to da bi svoj HarmonyOS na koncu mogao primijeniti i na mobitele, i to počevši od sljedeće godine. Naime, kad je službeno predstavljen, HarmonyOS je prvenstveno bio namijenjen manjim i nosivim uređajima. Sada, kako Googleovo dobivanje licence od američkog ministarstva trgovine baš i nije izvjesno, Huawei bi mogao krenuti svojim putem.
Osim mobitela, HarmonyOS će se nalaziti i na Huaweijevim satovima i ostalim proizvodima poput Smart TV-a i sl.
No, tu problemi ne prestaju. Američka administracija nedavno je TSMC-u, s kojim Huawei ima parterski odnos, zabranila daljnju suradnju s ovom kompanijom, što znači da od 15.9. više neće moći isporučivati Kirin čipove. Kako sada stvari stoje, novi 5nm Kirin 9000 će ipak ugledati svjetlo dana i bit će ugrađen u Huawei Mate 40 seriju, dok je nakon toga sve neizvjesno.
Naime, američke sankcije brane kompanijama poput TSMC-a da proizvode čipove za Huawei, budući da rade na strojevima koji sadrže američku tehnologiju. U TSMC-u navodno rade 24 sata dnevno kako bi Huawei opskrbili dovoljnom količinom čipova do 15. rujna. Podsjetimo, TSMC i Samsung su trenutno jedini foundryji koji su u stanju proizvesti 5nm čipsete, dok recimo kineski SIMC za njima još uvijek zaostaje.
Naravno, s obzirom na uspon kineske elektroničke industrije u zadnjih nekoliko godina, i primjenimo li analogiju naglog osvajanja tržišta smartfona, niti malo ne sumnjamo da će i njihovi founryji uskoro postati konkurentni TSMC-u i Samsungu, što će kroz koju godinu još jednom okrenuti industriju naopako i dugoročno samo naštetiti zapadnim proizvođačima.
07/09/2020 06:38 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti