Ima li načina da senior developer zadrži seniorsku plaću, a promijeni tehnologiju - Android

Get it on Google Play

Ima li načina da senior developer zadrži seniorsku plaću, a promijeni tehnologiju - Android

Bavite se ne tako aktualnom tehnologijom i ne želite više stagnirati? Kako zadržati seniorsku plaću i sigurno promijeniti svoju karijeru? Odgovor su programi poput Five Career Upgradea.

The post Ima li načina da senior developer zadrži seniorsku plaću, a promijeni tehnologiju? appeared first on Netokracija.

U tehnološkoj industriji naučeni smo na promjene više nego u većini drugih. Gledamo li samo Gizmodov popis najinovativnijih gadgeta proteklog desetljeća, začudit ćemo se da je Raspberry Pi na tržište došao tek 2012., a konzola Nintendo Switch prije dvije godine.

U početku, kad smo kretali od nule, bilo je lako biti inovativan i razvijati se u novim smjerovima poput razvoja mobilnih aplikacija. Cijela generacija hrvatskih tehnoloških tvrtki se tako razvila, uostalom. Ali desetljeće kasnije, nisu uhodane samo tvrtke kojima prihodi rastu toliko stabilno da se godinu za godinom nalaze na Deloitteovom popisu najbrže rastućih, već i ljudi – mi.

Na Fakultetu organizacije i informatike prije dva tjedna predstavljeni su rezultati istraživanja koje su proveli dr. sc. Katarina Pažur Aničić, docentica na Fakultetu organizacije i informatike (FOI) i voditeljica Centra za podršku studentima i razvoj karijera (CPSRK) FOI-ja te dr. sc. Vjeran Bušelić, viši predavač na Tehničkom Veleučilištu Zagreb (TVZ) i voditelj karijernog savjetovanja na temu toga što je poslodavcima važno u kontekstu studentskih vještina i znanja.

U istraživanju u kojem je sudjelovalo preko 155 predstavnika poslodavaca u Hrvatskoj pokazalo se da su kompetencije poput brzine učenja i timski rad puno bitniji od tehničkih znanja. Podrazumijeva se naime, da će sposoban developer moći vrlo brzo prihvatiti novu tehnologiju. Naravno, studentima koji tek ulaze u industriju je jednostavno prihvatiti novu tehnologiju, jer im je ona logičan izbor. Seniorima je… malo teže, posebno ako su se kao svoji poslodavci uhodali u način na koji industrija radi, na projekte, uspjehe… Budimo realni – ugodno vam je.

Ne smijemo stoga zaboraviti da prihvaćanje određene tehnologije u pravi trenutak može dati ključnu prednost vašoj karijeri ili uspjehu vaše tvrtke. Najbolji primjeri toga su hrvatske tehnološke tvrtke poput Fivea, Infinuma i Nanobita koje su se, kad se pojavio prvi iPhone, počele baviti razvojem mobilnih aplikacija za tada još ne tako očito uspješnu platformu.

Nekad se i ActionScript programere plaćalo u zlatu

Pisali smo o tome koliko su mnogi bili sumnjičavi da će iOS uspjeti bez podrške za Flash – a gle tko danas traži Flash developera? U to doba Flash developeri koji su vladali ActionScriptom su se plaćali zlatom, ali Appleovo ‘ubijanje’ Flasha značilo je velike promjene za mnoge programere.

U vrlo iskrenom članku na Mediumu, jedan od developera koji je kasnije radio na glazbenom servisu Pandora, otkrio je kako je učenje ActionScripta promijenilo njegov život, jer – kada je bilo aktualno – na prvom poslu zaradio je više od svoje majke koja je dotad bila medicinska sestra već 20 godina. Na žalost, kad je ActionScript izgubio svoju primamljivost među poslodavcima i klijentima, izgubio je i on kao stručan kadar koji s njim radi:

Kad je Apple ubio Flash i ActionScript više nije bio popularan, moji karijerni mentori su mi preporučili da izbrišem svaki spomen tih tehnologija iz svog životopisa. Kad su u Pandori odlučili maknuti podršku za Flash, više me nisu htjeli.

Na žalost, neprilagođavanje novim uvjetima na tržištu rada, ali i globalnim promjenama u tehnologiji zaista može drastično utjecati na vašu karijeru. Dok su animirane Flash stranice postajale zastarjele, trend mobilnih aplikacija zaista je utjecao na rast tvrtki koje se bave njihovim razvojem za iOS ili Android i pretvorio ih u najuspješnije na tržištu.

Robit Pretković / Netokracija
Igor Staudacher, nekadašnji senior Java developer koji je postao senior iOS Developer, u Fiveu je s mentorom učio na primjeru jednog od najvećih njihovih projekata, za tvrtku Rosetta Stone.

Jeste li spremni za kratkoročno manju plaću za bolju budućnost?

Jedan je od iznenađujućih izazova odličnih rezultata hrvatske tehnološke industrije, u kojoj se traži programer više, da su financijski uvjeti zaista dobri. Dapače, dobra plaća za nekog seniora postala je “higijena” u procesu regrutiranja pri čemu se podrazumijeva da morate dati zaista dobre financijske uvjete kako bi mogli uopće privući kvalitetnog zaposlenika.

Karijerna promjena, s druge strane, ne daje tu sigurnost. Poput pokretanja vlastitog projekta ili poduzetništva, morate biti spremni na manju plaću, jer ulazite u nešto novo. Odlučite li se baviti novom tehnologijom ili područjem, očito je da nećete moći od početka zahtijevati istu plaću ili satnicu koju ste imali na tehnologiji za koju razvijate godinama. To ne mora biti ni do vašeg znanja ili brzine učenja, nego primjerice referenci kojih – za novo područje – nemate.

U Fiveu su tome doskočili tako što su kroz program Five Career Upgrade omogućili seniorima da zadrže seniorske plaće dok prelaze na novu tehnologiju, smatrajući kako je dobar developer – dobar developer, bez obzira na tehnologiju. Cijeli projekt je krenuo kad su u Fiveu imali situaciju u kojoj je jedan developer htio prijeći na drugu tehnologiju. Imajući na umu spomenute izazove, shvatili su da bi možda bilo dobro napraviti program koji to olakšava. Bili su u pravu.

Želiš li promijeniti karijeru, trebat ćeš mentora

Iako na tržištu ima programa za edukaciju studenata i novih talenata, programi koji bezbolno omogućavaju prijelaz seniorima na novu tehnologiju su izuzetno rijetki, upravo zato je osmišljen Five Career Upgrade. Kao jedan od ključnih elemenata programa pokazala se i potreba za rad s mentorom, o čijoj smo važnosti pričali i u posljednjoj epizodi Netokracija Podcasta.

Mentori su na tržištu jedan od izazova, jer si mnoge tvrtke ne mogu priuštiti da njihovi mentori mentoriraju ni juniore, a kamoli iskusnije kolege s obzirom na obujam posla. Takav pristup, na žalost, rezultira stagnacijom, jer uz više projekata zaista trebate te nove tehnološke snage.

U Fiveu su znali da mentor mora biti osiguran, kako bi – ne samo pripremio tutorijale i literaturu – već doslovno svaki dan sjeo sa seniorom i raspravljao o najboljem rješenju. Prvo za primjere projekata, a potom i za stvarne projekte. Igor Staudacher, nekadašnji senior Java developer koji je postao senior iOS Developer, s mentorom je učio na primjeru jednog od najvećih Fiveovih projekata, za tvrtku Rosetta Stone:

Zapravo mi je vrlo malo sati bilo potrebno da svladam samo programiranje. Ali onda počinje onaj kompleksniji dio. Skužio sam da znam programirati u Swiftu, ali kako nešto najbolje arhitekturalno riješiti? Htio sam početi pisati svoj kod, ali kako treba. Uzeo sam postojeći projekt Rosetta Stone i iščitao strukturu projekta na repozitoriju. U dogovoru s mentorom sam počeo raditi na nekom svom mini projektu kako bih ulovio strukturu koda. To sam pushao timu nazad i učio kroz njihove komentare.

Nakon što se Career Upgrade program završi, Five senior developere uključuje u projekt na novoj tehnologiji uz plaću i zadatke koji odgovaraju njihovom dosadašnjem iskustvu.

Five je s Career Upgrade programom omogućio developerima da pređu na novu tehnologiju, a zadrže benefite seniora

Bit će jako zanimljivo vidjeti kako će se iskusni hrvatski developeri prebacivati na nove tehnologije ili smjerove karijere uopće, posebno s obzirom na sve veću potrebu u razvoju digitalnih proizvoda. Programi poput FIVE Career Upgradea za koji se već danas možete prijaviti kao senior developer, svakako će pomoći!

The post Ima li načina da senior developer zadrži seniorsku plaću, a promijeni tehnologiju? appeared first on Netokracija.

19/12/2019 12:18 PM