Kontinuirani rast IoT industrije bit će transformativna snaga u svim aspektima ljudskih života, a nove koristi moći će iskusiti svi. Priliku da se to ostvari i u Hrvatskoj donosi IoT Challenge!
The post IoT Challenge: Riješite problem u vlastitom ili tuđem poslu, industrijskom sustavu ili gradu i osvojite 20.000 kuna appeared first on Netokracija.
Pojavom interneta način na koji se spajamo i komuniciramo s ljudima, ali i načini na koje obavljamo određene zadatke, u potpunosti su se promijenili. Globalna raširenost i dostupnost interneta olakšala je naše živote na mnoge načine, a značajan utjecaj na našu svakodnevicu mogao bi nam donijeti i internet stvari (IoT). Unatoč njegovoj velikoj popularnosti van Hrvatske, Internet of things (IoT) pojam je koji se kod nas nešto rjeđe spominje, a još manje primjenjuje, iako bi baš on mogao označiti začetak nove industrijske revolucije.
Srećom, ima onih koji mijenjaju postojeći status quo. IoT Net Adria kao tvrtka zaslužna za razvoj prve IoT mreže u Hrvatskoj i jedini Sigfox operater u Hrvatskoj pokrenula je natječaj pod nazivom IoT Challenge čiji je izazov osmisliti kreativnu, inovativnu ili bilo kakvu korisnu ideju koja se temelji na Sigfox tehnologiji.
Bruno Crnički, direktor tvrtke IoT Net Adria, izjavio je kako od kandidata natječaja očekuje da osmisle inovativni senzor, softversko rješenje ili da postojeće elemente spoje u plug-and-play rješenje:
Veselim se svježim idejama te kreativnim i entuzijastičnim ljudima. Natječaj smo nazvali IoT Challenge baš iz razloga da stavimo izazov pred kandidate kako bi vidjeli jesu li dorasli zahtjevima da svoju ideju, ako je zaista dobra, ponude ne samo na domaćem, već i globalnom tržištu. Sigfox kao globalna mreža prisutna u više od 60 zemalja nudi upravo tu mogućnost, a Hrvatska je jedna od Sigfox ready zemalja.
Tema natječaja ostavljena je na izbor natjecatelja, bila to rješavanje problema u vlastitom ili tuđem poslu, industrijskom sustavu ili gradu, a mogu se prijaviti svi startupi, developeri, studenti, hobisti, kreativci i ostali IoT entuzijasti u timu s minimalno dva člana.
Kriteriji na koje će stručni žiri najviše paziti su:
Tri najbolja idejna rješenja osvojit će vrijedne nagrade. Nagrade za prvo mjesto su 20.000 kuna i mentorska podrška stručnjaka IoT Net Adrije i Sigfoxa u tehničkom, ali i poslovnom aspektu kako bi napravili dodatni korak prema komercijalizaciji svoje ideje. Drugo mjesto osvojit će nagradu u iznosu od 10.000 kuna, a treće mjesto u iznosu od 5.000 kuna. Svi ostali natjecatelji dobit će priliku putem Sigfoxa svoje ideje predstaviti na globalnom tržištu.
Izazov se sastoji od nekoliko dijelova koji su strogo određeni datumima. Rok za predaju idejnog rješenja je 1. travnja, a objava rezultata o prolasku u sljedeći krug bit će 15. travnja. Kandidati koji uđu u uži izbor, za razradu i predaju finalnog rješenja imat će vremena do 1. svibnja.
U završni krug bit će odabrana tri finalista koji će 16. svibnja u Zagrebu, na TOUCHPOINT konferenciji prezentirati svoja rješenja pred vodećim regionalnim tehnološkim i poslovnim stručnjacima.
Kako bi se prijavili na natječaj potrebno je popuniti obrazac dostupan na službenim stranicama IoT Net Adria gdje možete pronaći i ostatak uputa za finalizaciju prijave.
Ako niste dovoljno dobro upoznati s IoT-om, u kratkim crtama, to je koncept sustava međusobno povezanih računalnih uređaja, strojeva, objekata, životinja ili osoba koje imaju jedinstvene identifikatore i mogućnost prijenosa podataka putem mreže, bez potrebe za interakcijom. Jednostavnije rečeno, ovaj sustav zamislite kao slučaj da vaš automobil ima ugrađen senzor koji će vas obavijestiti kada vam je, na primjer, pritisak u gumama nizak, što eliminira potrebu da ih vi provjeravate.
Ali kako ovaj sustav točno radi, pitate se.
IoT ekosustav sastoji se od pametnih uređaja koji imaju mogućnost pristupa internetu ili drugim sličnim uređajima. Oni koriste ugrađene procesore, senzore i komunikacijski hardver za prikupljanje, obradu i slanje podataka koje prikupljaju iz svojih okruženja. Ponekad ovi uređaji komuniciraju s drugim srodnim uređajima i djeluju na temelju informacija koje dobiju jedan od drugoga. Iako ljudi mogu komunicirati s tim uređajima – postaviti ih, dati im upute ili pristupiti podatcima, oni sami rade većinu posla bez ljudske intervencije.
IoT zapravo uključuje sve uređaje od mobitela, aparata za kavu, perilica rublja, svjetiljki, pa čak i pametnih hladnjaka. Također se odnosi i na dijelove mehaničkih i digitalnih strojeva, na primjer mlazni motor aviona ili bušilicu naftne platforme.
Za ostvarenje ovoga koncepta jedan od najangažiranijih aktera je francuski mrežni operater Sigfox koji IoT želi oživiti na globalnoj razini. Cilj je stvoriti niskoenergetsku, jeftinu i pouzdanu radio-mrežu koja će se koristiti za spajanje senzora i uređaja. Koristi ovog sustava trenutno su nemjerljive, pogotovo za medicinu i poslovanje, ali i okoliš.
Možda ste se zapitali zašto bi uopće htjeli toliko međusobno povezanih uređaja? Postoji mnogo primjera kako bi potpuno razvijeni IoT sustav mogao izgledati ili kakva bi potencijalna vrijednost mogla biti.
Recimo da ste na putu na sastanak. Vaš automobil može imati pristup vašem kalendaru i već znati najbolji ili najkraći put do posla kojeg onda automatski ubacuje u navigaciju. Ako je promet gust ili postoje drugi prometni problemi, vaš automobil može poslati poruku vašem klijentu ili poslodavcu i obavijestiti ih da ćete zakasniti. Što ako vas budilica probudi u 6 sati ujutro, a zatim obavijesti vaš aparat za kavu da vam počne kuhati kavu?
Na većoj skali, IoT se može primijeniti na prometne mreže pametnih gradova što može dovesti do smanjenja prometnih zastoja, poboljšanja javnog prijevoza, ali i smanjenja otpada i zagađenja uzrokovanog ispušnim plinovima motornih vozila.
Sigfox kao vodeći globalni servis za IoT povezivanje, u suradnji s IoT Net Adria, prethodno je organizirao niz radionica diljem Hrvatske kako bi pokušali približiti Sigfox mreže i tehnologije startup, tehnološkoj i poslovnoj zajednici te drugim interesentima za internet stvari. Početak natjecanja obilježila je radionica u Zagrebu, a najavljene su i nove. Varaždin, Rijeka i Čakovec tek su dio gradova u kojima ćete uskoro moći uživo čuti sve o internetu stvari te o boljem, kvalitetnijem i pametnijem svijetu koji se na njima stvara.
The post IoT Challenge: Riješite problem u vlastitom ili tuđem poslu, industrijskom sustavu ili gradu i osvojite 20.000 kuna appeared first on Netokracija.
05/03/2019 05:13 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti