Isprobali smo kako se Google Home snalazi na Balkanu - Android

Get it on Google Play

Isprobali smo kako se Google Home snalazi na Balkanu - Android

Google Home Mini vrlo je pametan i malen zvučnik u kojem živi Google Assistant, ali koliko dobro radi u Hrvatskoj i kako ga je koristiti?

Post Isprobali smo kako se Google Home snalazi na Balkanu je prvi puta viđen na Netokracija.

Pisati o tehnologiji u 2018. i ne koristiti nikakve blagodati poznatih IoT (internet of things) rješenja vjerojatno je bogohuljenje za koje sam kriv i bit ću još neko vrijeme. Uz more različitih predmeta koje možete spojiti na internet i nazvati ih “pametnima” i silan govor o njima nekad se osjećam zaostalo jer palim svjetlo na prekidač, a ne aplikaciju.

Ista stvar mi se događa i kada posjetim IKEA trgovinu i poput budale stojim ispred onog izloga s pametnom rasvjetom i zamišljam kako bi svi mislili da sam užasno kul kada bih na druženjima s prijateljima aplikacijom kontrolirao temperaturu svjetla.

Ipak, još uvijek živim relativno jednostavno i nemam prevelikog dodira s raznim predmetima koje kontroliram drugim pametnim predmetima, ali me uvijek zanimalo u čemu je tolika hajka oko osobnih asistenata. Znate ih; Alexa, Siri, Google Assistant čiji nedostatak ljudskog imena toliko dobro ide uz imidž tvrtke?

Kada sam s dobrim ljudima iz HGSPOT-a razgovarao o kratkom laičkom testu novog Home Mini zvučnika rekao sam im kako iskreno nemam pojma kako bi mi koristio u svakodnevnom životu, ali da je upravo to razlog zašto ga želim isprobati. Za nekoliko dana kutija je stigla, zvučnik je bio spojen i to je bio početak ostatka mog života.

Ili nije?

Produžetak Google ruke u domu

Prije nego što govorim bilo što, želim napomenuti kako je Google Home, zajedno s Amazon Echo i novim Apple Homepodom dobra ideja. Fora je imati virtualnog asistenta kojem možete reći da pusti glazbu ili nekoga nazove, ali problem nastaje kada shvatimo gdje se nalazimo.

Istina, Echo i Home su genijalni uređaji ako ih koristite u Americi ili čak nekim drugim zemljama Europe, ali ne postoji način na koji možemo pobjeći od činjenice da nemaju punu funkcionalnost ako ih koristite u Osijeku ili Zadru, kao i toga da baš i ne razumiju naš jezik.

Ako živite u Dallasu, recimo, možete svom Home zvučniku reći da vam upali rasvjetu, pokrene vaš omiljeni album putem Spotifya ili podesi temperaturu vašeg doma pomoću Nest sustava. U Hrvatskoj neke od ovih funkcionalnosti na žalost ne rade, ali to ne čini ovaj pametan zvučnik ništa lošijim komadom tehnologije.

Google je Home Mini zamislio kao “produžetak” onog standardnog Home zvučnika koji izgleda kao da će svakog časa ispuhati mirisan oblak vanilije. Google zamišlja korištenje Home Mini zvučnika kako biste vašeg digitalnog asistenta doveli u svaki kutak vašeg doma, ali to je ipak mnogo novca.

Jedan kabel, jedan prekidač

Budući da je ipak mnogo manji od svoje braće Home i Home Max, Minijev zvučnik je slabiji, ali dovoljan da ga čujete ako ste u istoj prostoriji, a tri mikrofona su dovoljno osjetljiva da vas čuju kako govorite onaj poznati “OK, Google” kako biste ga probudili iz sna.

U praksi ovo radi jako dobro, a proces postavljanja ovog pametnjakovića obuhvaća instalaciju aplikacije na mobitel i spajanje u običnu utičnicu. Nakon što ga konfigurirate da “uhvati” vašu Wi-Fi mrežu, Home će neko vrijeme “razmišljati” pomoću svojih šarenih lampica vidljivih kroz tkaninu, a ubrzo potom će biti i spreman za korištenje.

Jedini prekidač na Home Miniju je onaj koji isključuje njegove mikrofone kada ga ne trebate, a možete ga “poglušiti” i glasom ako mu kažete nešto u stilu “OK Google, mute the microphones”. Jasno, ako ih želite ponovno uključiti ne možete to reći iz očitih razloga, već morate koristiti onaj dobri stari “ugasi pa upali” način pomoću spomenutog prekidača.

Također, gornja strana Home Minija je osjetljiva na dodir i podržava neke osnovne komande, tako da možete pojačati i smanjiti glasnoću ili prekinuti pretragu i slično.

OK, Google. Znaš li gdje si?

Kada ga jednom spojite i ostavite na polici, to je više manje to. Zvučnik funkcionira tako da osluškuje komandu “OK Google” i nekolicinu sličnih, te se onda uključuje uz veseo zvuk. Nakon toga mu možete dati neku od stotina naredbi poput “kakvo je vrijeme” ili sličnog.

Na Weekend Media Festivalu prošle godine slušao sam kako Dominik Osterholt iz Googlea govori o tome da će već ove godine Google Home i slični sustavi za glasovno prepoznavanje “razumjeti” naš jezik, a prema nekim prognozama Google Assistant će naučiti oko 30 jezika do kraja ove godine. Ovo je svakako pohvalno za velik broj zemalja, ali tek čekamo vijesti o novim jezicima.

Jasno, ako vam nije problem komunicirati na engleskom na glas u vašem domu, Google Home je dosta zabavan. U mojih desetak dana korištenja često sam Google Assistanta ispitivao neke elementarne gluposti samo kako bih čuo što će reći, i bio je prilično dobar. Jasno, ako ga držite odmah kraj računala nema nekog smisla razgovarati s njime, a po mojoj procjeni Home je najbolje staviti u kuhinju ili dnevnu sobu.

Sviraj Majke!

Google Assistant može odgovoriti na zaista gomilu toga, pa ga možete pitati gdje da sletite u Fortniteu ili da vam ispriča loš vic. Ako imate Google Home i mislite kako je glup i dosadan, zaputite se na Googleove stranice i vidite što sve može – možda vas iznenadi.

Ono što Assistant (i Home u kojem živi) ne mogu jest puštati glazbu preko Spotifya ili Deezera. Kod Spotifya je jednostavno: nema ga kod nas, a iako se do njega može doći nekim zaobilaznim putevima to nije poanta ove priče. Kod Deezera je priča nešto drugačija.

Naime, iako je servis za glazbu dostupan kod nas i možete ga koristiti odmah, Google Home ga još ne podržava u našoj regiji. To znači da, iako u postavkama vašeg Home uređaja Deezer ponosno stoji, proći će još neko vrijeme prije nego što budete zapravo mogli reći “OK Google, open Deezer.”. Ostaje vam samo Google Play Music koji je, srećom, dostupan i kod nas.

Prvi odabir aplikacije za glazbu možete podesiti u postavkama vašeg uređaja, a zatim možete samo reći vašem novom prijatelju da pusti glazbu i sve će raditi kako treba. Kvaliteta zvuka nije loša, ali je proporcionalna s veličinom zvučnika koji je veličine solidne krafne. Prema tome, nemojte očekivati najbolji zvuk ikad i bit ćete u redu.

Google

Ako imate pametne zvučnike kod kuće ste više kod kuće nego kad ih nemate. Logično.

Sjajan, ali…

Kada je riječ o Google Assistantu i Home Mini zvučniku, ne mogu reći da mi se nisu svidjeli, niti da je nešto radilo loše. Sustav radi svoj posao, ali problemi nastaju kada od njega očekujete da priča na vašem jeziku ili pušta Deezer, zajedno s još nekim sitnicama.

Google Home Mini treba gledati kao ono što jest: pametan zvučnik u kojem živi Google Assistant i koji nipošto nije savršen. Ako vam se jednostavno ne da koristiti mobitel za “guglanje” ili volite kontrolu glasom ovo bi mogla biti prava stvar za vas. Assistant će se bez problema spojiti s vašim mobitelom, podesiti alarme, reći kakvo je vrijeme ili kakav je rezultat, a u rukavu ima još stotine zanimljivosti.

Ima li problema? Ima, ali oni su uvelike posljedica regije u kojoj živimo i koja jednostavno nije toliko privlačna brendovima da bi se borili za nju. S druge strane vjerujem kako će se uskoro i na balkanskim Home uređajima moći govoriti regionalnim jezicima i slušati Deezer, kada već nemamo Spotify.

Google Home je za mene bio zanimljiv prijatelj ovo kratko vrijeme koje smo proveli skupa, a iako ne mogu reći da ne mogu bez njega sada kad ga nema, malo bolje razumijem što ljudi vide u njemu. Kada jednom bude imao sve funkcionalnosti rođaka iz SAD-a, možda se nađe i u mom domu, ako mu Amazon Dot i Alexa ne otmu mjesto na polici.

Ili možda ne.

Post Isprobali smo kako se Google Home snalazi na Balkanu je prvi puta viđen na Netokracija.

20/03/2018 10:12 AM