Kako (bez priprema) u par dana prebaciti edukaciju online - Android

Get it on Google Play

Kako (bez priprema) u par dana prebaciti edukaciju online - Android

Priprema online edukacije nije samo prijenos nastave online. Osim što zahtijeva stabilnu i sigurnu infrastrukturu, jednako je važno, ako ne i važnije, uputiti i pripremiti nastavnike i plan nastave u virtualnom okruženju. Što možemo naučiti od drugih koji su u tome godinama?

The post Kako (bez priprema) u par dana prebaciti edukaciju online? appeared first on Netokracija.

Prvi dan organizirane virtualne nastave u Hrvatskoj nije pošao dobro. Nastava preko HRT3 i Sportske televizije odvijala se po planu, no sustav AAI@EduHr je jučer završio pod kibernetičkim DDOS napadom što je korisnicima uzrokovalo poteškoće s pristupom određenim uslugama. Iako se mislilo da je u pitanju samo preopterećenje sustava s obzirom na to da je CARNet ipak morao podržati nekoliko tisuća korisnika, potvrđeno je već jučer da su za nestabilnost sustava uistinu odgovorni i DDoS napadi. Naravno, iako je sustav AAI@EduHR trenutačno stabilan – i dalje je pod izuzetno velikim opterećenjem.

No, iako je pred njima jedan od najvećih izazova ove krizne situacije, javne obrazovne ustanove nisu jedine koje su se morale pripremiti za pandemiju i potencijalno zatvaranje. Algebra je tako već protekli vikend, na obavijest Kriznog stožera civilne zaštite o zatvaranju škola i fakulteta, pokrenula nastavu u 160 virtualnih učionica.

Njihovi stručni timovi već godinama uspješno organiziraju izvedbu programa obrazovanja, specijalističkih edukacija, preddiplomskih i diplomskih studija u online formatu, stoga je razumljivo da su u svega tjedan dana mogli povećati virtualne kapacitete na 160 učionica i 400 nastavnika. Privatne škole imaju tu privilegiju da mogu bolje uložiti i vrijeme i resurse, ali upravo iz njihovog iskustva mogu naučiti mnogi drugi koji moraju različite oblike edukacija prebaciti online, stoga sam iskoristila priliku da razgovaram s Algebrinim članom uprave, Hrvojem Balenom i saznam kako je tekao proces pripreme kod njih.

Što se može učiniti sad – kad smo već u online procesu?

Iako je Ministarstvo obrazovanja već i prije obavijestilo fakultete, škole i vrtiće o pripremi pred moguće zatvaranje, razumljivo je da se u tako kratkom roku ne mogu postići čuda te je mnoge odluka o virtualnoj nastavi zatekla nespremne. Algebra bi bila u jednakoj situaciji da kroz proteklih par godina nisu uspjeli okupiti stotinjak nastavnika koji su imali priliku držati online nastavu iz njihovih online kabineta i predavaonica u Zagrebu, Splitu, Osijeku i Varaždinu, objašnjava Hrvoje:

Međutim, u ovako naglom procesu, prisiljeni smo povećati nastavničke kapacitete čak četiri puta i tu nam jako pomaže to što već imamo puno iskustva, puno gotovih materijala, određeni broj naših trenera koji znaju kako pripremati nastavnike i predavače, ali i velike timove specijalista za razvoj sadržaja – kako na cjeloživotnom tako i u visokom obrazovanju.

Što se tiče same infrastrukture i njezinog održavanja, naravno da je neophodno održati njezinu stabilnost i sigurnost, ali znamo da je u ovoj situaciji u kratkom roku teško ikome zamjeriti pucanje sustava po šavovima. Jer, pripreme koje (ni)su odrađene sad su manje bitne od onih koje traju i koje će se odraditi – a za koje treba brzo reagirati. One se direktno tiču učinkovitog onboardinga kako nastavnika tako i školaraca u ovaj princip rada i edukacije.

Ono što se mora napraviti u ovom kratkom vremenu je biti spreman na pogreške u prvoj fazi te osigurati prateće specijaliste i timove koji će davati podršku nastavnicima u redizajnu nastave i nastavnicima u provedbi. S druge neophodno je osigurati i timove ljudi koji mogu svakom polazniku/učeniku/studentu u svakom trenutku pružiti pomoć, kako tehničku tako i logističku.

Brza reakcija za strane studente u samoizolaciji

Algebra

Prve online edukacije u Algebri krenule su u subotu u pulskoj poslovnici Algebre s programima pripreme za maturu. Osim toga, uskoro kreću i programi obrazovanja odraslih, specijalistički seminari, ali i projektne radionice digitalne akademije usmjerene osnovnoškolskom uzrastu. S obzirom na to da svako od ovih edukacijskih područja ima svojih specifičnosti, u Algebri se za izvedbu nastave koristi nekoliko tehnoloških platformi.

Microsoft Teams smo izabrali za programe digitalne akademije, prvenstveno zato što je Teams dio Office 365. Naime, školarci u Hrvatskoj dobivaju pristup Office 365 već u nižim razredima osnovne škole i već znaju što ih očekuje. Zatim, ova platforma odlično podržava dijeljene foldere za snimanje uradaka/rezultata zadataka, razmjenu poruka tj. zadaća i povratnih informacija, online alate koje ne treba posebno instalirati već se mogu koristiti direktno te implementaciju interaktivnih sadržaja temeljenih na H5p formatu. U ovom segmentu nam nije bilo primarno snimati radionice pa nam je i to pomoglo u ovoj odluci.

Međutim, kada im nužno nije potrebno dijeljenje foldera, razmjena zadaća i povratnih informacija, dovoljan alat im je i poznata (i besplatna) chat platforma Skype, a koju koriste za pripreme za državnu maturu. Jednostavnost korištenja i dostupnost Skypea dobro je došla i u kriznom trenutku. Zbog stranih studenata koji su došli iz ugroženih zemalja te koji su potom bili obavezni ići u samoizolaciju, morali su se hitno upogoniti online, tako da se preddiplomski i diplomski studiji na Algebri već tri tjedna prenose preko Skype for Business platforme.

Dugoročno povjerenje ide Adobe Connectu

Ipak, kad je u pitanju obrazovanje odraslih, ističe Hrvoje, edukacije se provode na platformi Adobe Connect koja ima neke dodatne funkcionalnosti kao što su kolaboracijski whiteboard, mogućnost razdvajanja polaznika/studenata u manje grupe, ali i snimanje svih predavanja kako bi im omogućili pregledavanje sadržaja i izvan sata.

Adobe Connect koristimo već dulji niz godina i pokazao se kao iznimno stabilna i skalabilna platforma, s odličnom kvalitetom zvuka i slike, ne samo za ovakve manje grupe, već i za izlaganja do 100 polaznika u jednoj virtualnoj učionici. Isto tako, nudi nam dovoljno prostora za snimanje i zadržavanje sadržaja, ali nudi i mogućnost korištenja foldera za različite edukacije koje se održavaju u jednoj virtualnoj učionici, u različitim terminima dana. U kombinaciji s ovim alatom, koristimo i dosta vanjskih resursa kao što su virtualni softverski poslužitelji, testni serveri i udaljene sistemske platforme na kojima polaznici izvršavaju određena podešavanja i zadatke, testiraju softvere, bave se ispitivanjem sigurnosti, administracijom, projektiranjem i sl.

Od drugog tjedna nastave planiraju i preddiplomsku i diplomsku nastavu prebaciti na Adobe Connect.

Algebra

Potpuno drugačiji koncept edukacije od one u učionici

Infrastruktura koju koristi Algebra nalazi se direktno u globalnom „cloudu“, ogromnih je kapaciteta i prilično je robusna za jako veliki broj korisnika. Međutim, i Hrvoje objašnjava kako su za uspjeh online nastave glavne točke dobro pripremljena nastava, potpuno drugačije koncipirana od one u učionici, tehnološki i metodološki obučeni i verzirani nastavnici, dovoljan broj pratitelja nastave koji instantno ukazuju na probleme prijenosa slike, zvuka ili nečega trećeg i pomažu polaznicima/studentima tako da se nastavnici ne moraju baviti tehnologijom i infrastrukturom.

Osim toga, ističe kako je jako važna motivacija studenata, učenika i polaznika koju se može postići isključivo angažmanom nastavnika i stalnim poticanjem na interakciju. Iako i privatne i javne obrazovne ustanove danas imaju uglavnom posla s novim generacijama koje su odrasle komunicirajući online putem različitih platformi, online edukacija je nov izazov u virtualnom svijetu koji im je primarno značio razbibrigu. Hrvoje tvrdi da platforme i njihove mogućnosti jesu važne jer mogu učenicima biti motivator (ili demotivator) kroz korisničko iskustvo koje omogućava i prilagođenost za različite uređaje (tablet, desktop, notebook, mobile). Međutim, ističe kako se interakcija najbolje postiže kroz dobru pripremu i kvalitetno isplanirane nastavne satove te kroz odvajanje funkcije nastavnika i asistenta.

Za pojedine teme dajemo polaznicima i učenicima tzv. sadržaj za pripremu (eng. pre reading) koji se mora pročitati i pogledati prije sata. Riječ je o materijalima napravljenim ili u formi video sadržaja ili interaktivnog video materijala, a kojima se dodaju zadaci za vježbu i kvizovi. Ovaj dio se odrađuje prije nastave i rezultati pohranjuju u zajedničke mape (npr. za programiranje, animacije, montaže video materijala, 3D modeliranje…), a nakon toga djeca pohađaju predavanje i radionicu od 90 minuta u kojem pregledavaju napravljeno i svladavaju novo gradivo.

Sam svoj majstor: Nastavnici su uvelike prepušteni sami sebi

U segmentu priprema za državnu maturu, u Algebri su dosad koristili i dodatne alate za kolaboraciju kao što je primjerice Padlet na koji su klinci mogli dodavati svoje odgovore na zadatke, komentare, pitanja drugima… Tijekom same nastave, nastavnici su poticali interakciju postavljanjem pitanja i zaprimanjem komentara putem chata, dodaje Hrvoje, a specifično za pripreme za maturu koristili su i otvorene edukacijske sadržaje s CARNetovog edutorija, ali i veliku zalihu sadržaja s njihovog portala Toni Milun.

Nastavnici i profesori državnih osnovnih i srednjih škola pak za provođenje nastave na daljinu koriste Loomen, CARNetov sustav za upravljanje učenjem, a uz to i prateće alate G Suite paketa za edukaciju. CARNet je već objavio i neke upute za korištenje vanjskih alata – nadamo se da će one biti dovoljne za početak. No, najveći problem još ostaje, a to je preopterećenje sustava AAI@EduHR, što znači da ni sustavi poput Loomena nisu stabilni.

The post Kako (bez priprema) u par dana prebaciti edukaciju online? appeared first on Netokracija.

17/03/2020 11:26 AM