Kako (sigurno) plaćati putem pametnog sata, narukvice, prstena – u Hrvatskoj - Android

Get it on Google Play

Kako (sigurno) plaćati putem pametnog sata, narukvice, prstena – u Hrvatskoj - Android

U redu, možda plaćanje prstenom još nije dostupno kod nas, ali polako se krećemo u smjeru plaćanja nosivom tehnologijom, sve manje karticama, a još manje gotovinom. No, kako uopće plaćati ‘gadgetima’ u Hrvatskoj?

The post Kako (sigurno) plaćati putem pametnog sata, narukvice, prstena – u Hrvatskoj? appeared first on Netokracija.

Dan kad sam prvi put platila nešto putem svog pametnog sata za mene je bio svečan. Nakon što su svi moji proizvodi na blagajni bili “otkucani”, ponosno sam pokazala zapešće, dva puta kliknula gumbom s desne strane sata ne bih li aktivirala Wallet i čekala da me blagajnica zadivljeno pogleda ili bar da se zbunjeno upita “što sad”. I jedna i druga reakcija je izostala, a blagajnica me samo nezainteresirano uputila da prislonim sat na POS aparat.

Naravno, za mene je cijela ova procedura bila novost jer je Apple Pay tek došao u Hrvatsku, ali prodavačica se morala susresti s ovakvim načinom plaćanja jer je Google Pay već neko vrijeme bio dostupan kod nas i vjerojatno su neki njeni kupci već plaćali pametnim satom ili je bar prošla edukaciju za takve situacije.

Na moje veliko razočarenje.

Zanimljivo, u međuvremenu Google Pay za pametne satove više nije dostupan u Hrvatskoj, nego samo u desetak zemalja diljem svijeta. Google Pay je dostupan za mobilne uređaje, dok je Apple Pay tu i za mobitele i za satove – mi redovito osvježavamo listu banaka koje nude te usluge, stoga bacite oko na taj tekst.

Situacija s mogućnošću plaćanja putem gadgeta u Hrvatskoj trenutno

Google Pay je dostupan uz ove banke u Hrvatskoj – ali trenutno ne i za pametne satove:

  • Curve, Paysafe, Privrednu banku Zagreb, Revolut i TransferWise.

Apple Pay je u Hrvatskoj dostupan uz banke:

  • Curve, Erste & Steiermärkische Bank, iCard, Monese, Privrednu banku Zagreb, Revolut i TransferWise.

Uz ta dva načina plaćanja, u Hrvatskoj su dostupni i Fitbit Pay, što znači da se može plaćati Fitbitovim pametnim narukvicama te satovima koji podržavaju ovu opciju, a tu je i Garmin Pay.

Fitbit Pay je dostupan uz:

  • Revolut, TransferWise, bunq i Curve.

Garmin Pay dostupan je u bankama:

  • Curve, Revolut i TransferWise.

A na službenoj Garminovoj stranici može se pronaći popis satova koji podržavaju ovu opciju.

Kako se koristi Apple Pay?

Wallet je vrlo korisna opcija, ali postala mi je mnogo draža otkako sam je doista i mogla koristiti za plaćanja.

Iako bih voljela da su na naše tržište (i moje prste) već stigli ovakvi – prsteni, osobno sam od gadgeta kojima se može plaćati isprobala samo ono na Apple Watchu, stoga ću podijeliti iskustvo o tome. Ono što je prethodilo mom prvom i ne baš ispunjavajućem iskustvu kupnje satom je bilo postavljanje Apple Paya na mobilnom uređaju, iPhoneu. Za to je bilo potrebno da otvorim opciju Wallet i tamo dodam karticu.

Wallet sam do tada koristila najviše za avionske karte, odnosno boarding pass ili ukrcajne propusnice, koje, zahvaljujući ovome, nije bilo potrebno printati, spremati u PDF-u na uređaj ili slično, nego bi se one, nakon check-ina, “pojavile” na ekranu mobitela i/ili sata uoči leta te nakon što je let završen i “nestale”.

No, ako želimo Wallet koristiti i za plaćanja, nakon otvaranja opcije i dodira ikone u obliku plusa, otvara se mogućnost skeniranja bankovne kartice. Lako sam skenirala svoju karticu, a u slučaju da ta opcija ne funkcionira, detalji o kartici mogu se dodati i ručno. Nakon što se doda kartica i prihvate uvjeti korištenja, na mobitel se od banke dobiva jednokratna lozinka za aktivaciju usluge koja vrijedi 30 minuta.

Nakon što se aktivira, usluga je odmah spremna za korištenje – na mobitelu.

Potom slijedi postavljanje usluge na satu. Sat i telefon već su ranije upareni, stoga se na telefonu nalazi aplikacija Watch, putem koje se upravlja aplikacijama i postavkama na samom satu. Tu je potrebno odabrati Wallet i Apple Pay te potom ili dodati željenu karticu (ako nekim slučajem želite novu dodati samo za plaćanje putem sata) ili unijeti sigurnosni kod da biste na sat dodali onu koju ste već autorizirali za plaćanje putem mobitela.

Kad sve dovršite, dobit ćete SMS čestitku od svoje banke što ste uspješno aktivirali uslugu i već iduće sekunde možete početi plaćati pametnim satom!

Za plaćanje na fizičkim blagajnama trebate prvo vidjeti podržava li POS uređaj beskontaktno plaćanje (obično to bude označeno naljepnicom), a u tom je slučaju potrebno da je sat otključan. Ako vam je na ruci, vjerojatno i jest, a tada je dovoljno samo prisloniti sat prema POS uređaju. Ako POS ne prepozna Apple Watch, samo pritisnite dva puta brzo gumb sa strane sata kako bi se otvorio Wallet. Tu, inače, prelaskom prstom preko ekrana možete i odabrati kojom karticom ćete platiti ako ih imate više.

Koliko je sigurno plaćanje satom?

Zanimljivo je što, nakon što ste prvi put otključali sat PIN-om, više nije potrebno dodatno autorizirati plaćanje – dovoljno je da je sat otključan i da se nalazi na ruci. Ako koristite Apple Watch, vjerojatno ste primijetili da se automatski zaključava čim ga skinete s ruke, stoga je plaćanje moguće samo nakon što ste sat otključali i dokle god se on nalazi na ruci.

Što se tiče slanja podataka o kartici prilikom plaćanja, ona se tokenizira, stoga se stvarni podatci ne prenose u platnoj transakciji. A zgodno je što se, u slučaju nestanka sata ili bilo kojeg drugog uređaja gdje se Apple Pay koristi (a to može biti i Mac ili iPad), kartice mogu ukloniti putem iClouda iako se, naravno, potrebno javiti i banci za svaki slučaj.

Upravo ova jednostavnost i praktičnost plaćanja, zbog koje više nije potrebno nositi novčanik sa sobom, primamljiva je mnogima. U doba pandemije koronavirusa, argument za ovakvo plaćanje je svakako i higijena, jer ni u jednom trenutku ne morate ni vaditi novčanik, ni prtljati po gotovini ili karticama, razmjenjivati “kusur” s trgovcem… Samo prisloniti zapešće i ići dalje.

Apple Pay se na mobilnim uređajima koristi uz autentifikaciju otiskom prsta ili prepoznavanjem lica, dok je na satu dovoljno da se on nalazi na ruci te da je otključan.

Postavlja se pitanje koliko je siguran ovakav način kupnje, ali ako uzmete u obzir da sat ne napušta vašu ruku, da se zaključa svaki put kad ga skinete i da kod svakog otključavanja morate unijeti njegovu lozinku, da morate uključiti Wallet i približiti ga POS-u kad želite plaćati… Rizici su maleni (ne kažem da ih nema!).

Kako izgleda dobro korisničko iskustvo u kontekstu sigurnosti?

Dok je s jedne strane nosivom tehnologijom lako plaćati u trgovinama (ako je usluga dostupna u Hrvatskoj, ali to je jedna druga tema), gadgeti su ujedno sve praktičniji za plaćanje online. Naime, uređaji koje nosimo sa sobom, poput ovakvih pametnih satova ili mobilnih telefona, dio su dvostruke autentifikacije koja je postala standard u sigurnosti bilo kakvih online transakcija (ovo je i podsjetnik da je aktivirate gdje god možete!).

Ako niste upoznati, SCA (Stronger Customer Authentication) podrazumijeva da će se provjera autentičnosti vaše transakcije, dakle provjera da ste transakciju napravili upravo vi, raditi kroz kombinaciju dvaju faktora: jedan faktor je nešto što imate (npr. mobitel), drugi je nešto što znate (npr. PIN), a treći je nešto što jeste (otisak prsta ili scan lica).

Kad god je potrebna dodatna razina sigurnosti, pokrenut će se autentifikacija putem navedenih faktora. Iako vam to možda sada izgleda kao suprotno od ugodnog korisničkog iskustva, novi načini autentifikacije, a posebno biometrijske potvrde transakcija, poput ovih o kojima sam pisala za Apple Pay, dovest će zapravo do boljeg korisničkog iskustva jer je SCA prilagođen novim navikama korisnika (kupnji kroz mobilne aplikacije, kupnji preko mobitela). Jednako bitno, dvostruka autentifikacija tu je kako bi omogućila još veću sigurnost vaših informacija i smanjila prijevare.

U pozadini ovog procesa tako banke zajedno s kartičnom kućom poput Mastercarda rade na tome da sve bude spremno za potpuni prelazak na jaču zaštitu za sve sudionike procesa. I da korisničko iskustvo bude barem jednako dobro kao ovo na koje sam navikla uz Apple Pay.

Ovaj članak pripremljen je u suradnji s Mastercardom. Njihova Identity Check™ tehnologija napredne autentifikacije, kao i mnoge od predstavljenih opcija o kojima pišemo na Netokraciji, obilježavaju pomak u svijetu online plaćanja. Pomak ka bržoj i sigurnijoj kupnji kako na webu, tako putem mobitela i gadgeta. Kriznu 2020. obilježit će mnoge promjene, a jedna od njih je i značajan rast online transakcija – uz ovaj serijal želimo vam pomoći da prođu uspješno i sigurno!

The post Kako (sigurno) plaćati putem pametnog sata, narukvice, prstena – u Hrvatskoj? appeared first on Netokracija.

19/11/2020 10:53 AM