Što je najveći izazov kod početka rada u brzorastućoj tvrtki i kako u tome pomaže nagrađivani onboarding program?
The post Kako izgledaju prvi dani rada u jednoj od najbrže rastućih domaćih IT tvrtki? appeared first on Netokracija.
Prilagodba na novi posao često nije jednostavna, a može biti još zahtjevnija ako se radi o tvrtki koja brzo raste, kao što je to slučaj kod Infobipa. Tvrtka koja ove godine planira zaposliti otprilike 1000 novih ljudi, od čega velik broj inženjera i developera u Hrvatskoj, ima razvijen globalni onboarding proces koji od novih zaposlenika stvara “prave” Infobipovce.
Infobip se upravo krajem prošle godine okrunio s dvije nagrade povezane sa zapošljavanjem: onu za najbolje brendiranje poslodavca u IT sektoru na Croatia’s Best Employer Awards 2019. te nagradu Best Employee Experience Activity upravo za ovaj onboarding program o kojem govorimo.
O detaljima ovog procesa razgovarao sam s Draganom Benčićem, senior softverskim inženjerom u Infobipu, te Vladimirom Dujićem, voditeljem edukacije i razvoja. Dragan mi kaže kako u onboardingu sudjeluju ne samo developeri već i “mrežaši” te Linux, Windows i administratori baza podataka. Polaznicima onboarding procesa znanja od samog početka prenose osobe koje imaju višegodišnji staž u firmi te koje su razvijale baš te platforme koje ćete koristiti u svome poslu. Vladimir dodaje:
Svaki od zaposlenika pri dolasku dobiva svoj onboarding plan koji je kreiran po metodi 30-60-90 gdje ima listu aktivnosti, procesa i ljudi koje treba usvojiti ili upoznati. Svi zaposlenici pri zaposlenju prolaze kroz našu Akademiju gdje u 5 dana (ili više od 5 ako dolaze iz “customer facing” odjela) dobivaju osnovne informacije o kompaniji, procesima i našim proizvodima i uslugama.
Pojašnjava i kako zbog velikog broja novih zaposlenika Infobip osniva i tzv. learning and development hubove u Manili i Kolumbiji gdje će se raditi akademije za sve novozaposlene.
Poznato je da se kvalitetnim onboarding procesom u nekim slučajevima povećava produktivnost zaposlenika za do 50%, a Dragan mi kaže kako se inženjeri tijekom procesa imaju priliku upoznati s osnovnim komponentama platforme na kojoj rade te bolje razumjeti sve divizije i timove unutar tehničkog odjela tvrtke i projekte na kojima oni rade. Kada dođete u novu tvrtku ovo može biti zaista ogromna količina informacija, ali ako ste od samog početka uključeni u proces koji je stvoren kako bi vam sve transparentno predstavio, sve postaje mnogo lakše.
Novi zaposlenici nakon onboardinga su bolje upoznati ne samo s procesima u tvrtki, nego i s kolegama.“Šira slika” posla vrlo je važna kako bi novi zaposlenici lakše prebrodili jaz koji može nastupiti prilikom ulaska u ovako velik sustav, pogotovo ako se radi o osobama koje su prije Infobipa radile u manjim tvrtkama. Jedno je znati što se od vas očekuje i kako raditi na poziciji na kojoj radite, ali posve drugi par rukava je shvaćanje zašto neki vama relativno strani odjel u tvrtki radi ono što radi i kako to utječe na vas. Upravo je ovo jedan od izazova koje onboarding nastoji riješiti, pojašnjava Dragan i dodaje:
Nadogradnja tehničkih vještina i znanja, odnosno učenje, ponekad je ključni izazov za dio novih zaposlenika koji do Infobipa nisu bili u prilici raditi na tako sofisticiranoj i složenoj platformi. Važno je napomenuti kako svi zaposlenici, ne samo novi, imaju punu sustavnu podršku za razvoj znanja, jer je rast svakog pojedinca jedan od osnovnih gradivnih blokova rasta same kompanije.
Dragan kaže kako se posebna pažnja tijekom onboardinga posvećuje mikroservisnoj arhitekturi koju razvija Infobip: načinu na koji servisi međusobno komuniciraju, kako se nadziru, održavaju, testiraju i drugo. Neki dijelovi platforme, poput podatkovnog sloja, obrađuju se detaljno, dok se neki drugi pojasne samo na osnovnoj razini.
Vladimir pojašnjava kako se ovdje, zbog veličine organizacije, radi o učenju u kojem se sadržaj koji je prenosiv elektroničkim putem bude odrađen online, a u edukacijama uživo timovi se bave temama koje se ne mogu obraditi drugačije. Vladimir kaže i kako se na Sharepoint platformi i e-learning sustavu Infobipa nalazi baza znanja, a nagodinu Infobip uvodi i novi moderni HRIS sustav pametnog upravljanja ljudskim resursima pomoću kojeg će i proces onboardinga biti lakši i ugodniji.
Tijekom onboarding procesa radi se mnogo i na takozvanim “mekim vještinama”.Kada govorimo striktno pragmatički, dobar onboarding i aktivnosti unutar tvrtke recept su za dobar brend poslodavca. Vodnjanska IT tvrtka toliko brzo raste da jednostavno više nije dovoljno napisati oglas za posao i nadati se najboljem. Monika Ivanović, Employer Branding koordinatorica, pojašnjava mi kako učinkovit onboarding program, koji počinje Akademijom u Vodnjanu, igra vrlo važnu ulogu edukacije i motivacije novih zaposlenika kako bi postali produktivni članovi timova i tvrtke.
Danas svi žele čuti autentično i iskreno iskustvo radnika, dodaje Monika, a ako svojim novim zaposlenicima ponudite program koji je stvoren kako bi im olakšao prve korake u poslu, pomažete i sami sebi. Nemojmo zaboraviti da je usmena predaja i dalje jedan od najboljih alata za pronalazak novih ljudi, a zadovoljni zaposlenici najbolji su regruteri koje možete zamisliti.
Čak i ako vam se onboarding ne čini kao pretjerano “seksi” strategija, ne možete poreći njegovu važnost kada je riječ o perspektivi vaše tvrtke prema van. Novi zaposlenici o dobrodošlici u tvrtku tako će govoriti samo najbolje, što će se odraziti i na bolju sliku prema zajednici i veći broj prijava na nova radna mjesta.
Edukacije i onboarding odvijaju se u prostorijama Infobipa u Vodnjanu.Lako je govoriti teoretski, ali vjerujem da je vrlo važno znati i kako praktično izgleda onboarding proces u ovoj (a vjerojatno i u mnogo drugih) tvrtki. U tome mi je pomogla Petra Čamić, Junior Database Admin u Infobipu, koja je nedavno završila proces onboardinga. Petra mi kaže kako se tijekom tjedan dana Akademije na Infobipovom kampusu u Vodnjanu vrlo dobro informirala o tome što Infobip jest i kako funkcionira, ali priznaje i da je tjedan bio vrlo intenzivan.
Polaznici Akademije stižu iz različitih okruženja i kultura, budući da Infobip posluje u čitavom svijetu i ne zapošljava samo domaću radnu snagu. Petra pojašnjava kako je nedugo nakon početka Akademije “kliknula” s kolegama i povezala se s njima mnogo bolje upravo zahvaljujući onboardingu.
S druge strane svijeta, Omkar Goulay iz Indije također je sudjelovao u onboarding procesu i pohađao Akademiju u Vodnjanu. Kaže kako je riječ o vrlo zanimljivom projektu i dobroj inicijativi te dodaje:
Ovaj proces pomogao mi je da bolje shvatim tehnologije koje se ovdje koriste, a učili smo o protoku poruka i različitim dijelovima naših servisa. Predavanja o programiranju, integraciji i međuprocesnoj komunikacijskoj infrastrukturi pružila su kvalitetan pogled na stvaranje novih servisa.
Omkar kaže i kako je bilo vrlo zanimljivo razgovarati s osobama iz core tima Infobipa te shvatiti njihovu perspektivu i razloge zašto procesi u tvrtki funkcioniraju na način na koji rade. Na kraju, nema ništa bolje od toga da vam proces rada iz prve ruke pojašnjava osoba koja je zaslužna za realizaciju tog procesa i koja će vam vjerojatno biti voditelj odjela kada jednom krenete raditi punom snagom. Također, u ovih tjedan dana lakše je iz prve ruke shvatiti izazove s kojima se suočavaju osobe koje već neko vrijeme rade u kompaniji, kako biste odmah od početka razmišljali u smjeru rješavanja problema.
Izazovi prilikom prelaska u novu radnu cjelinu mogu biti čak i oni koje ni malo ne očekujete, poput prilagodbe na inženjersku kulturu tvrtke u koju dolazite, dodaje Dragan za kraj. Programeri i inženjeri ponekad imaju problema s privikavanjem na veće sustave kao što je Infobip, ali i druge tvrtke. Atmosfera na koju se morate priviknuti gotovo uvijek se zasniva na timskom radu i suradnji, a ako od samog početka ne budete “na ti” s ovakvim načinom rada, kasnije može doći do problema.
Logično je, stoga, da sve veće tvrtke intenzivno rade na razvoju boljih i kvalitetnijih onboarding procesa koji će od novih osoba u firmi stvoriti ne samo bolje i produktivnije zaposlenike, već i bolje kolege i susretljivije osobe s kojima je lako raditi. Nemojmo zaboraviti da, koliko god je važno dobro razraditi sve procese i tehničke aspekte vašeg poslovanja, vaša najveća snaga su upravo zaposlenici, koji od samog početka rada za vašu tvrtku trebaju imati osjećaj da pridonose i sudjeluju u rastu. Ako to ne misle, radite nešto krivo, a prakse uspješnih tvrtki, čak i ako su vaša direktna konkurencija mogu biti ono što će vam pomoći u uspješnom brendiranju tvrtke i boljem rastu i razvoju.
The post Kako izgledaju prvi dani rada u jednoj od najbrže rastućih domaćih IT tvrtki? appeared first on Netokracija.
09/01/2020 02:16 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti