Kako privući brendove da sponzoriraju vaš događaj - Android

Get it on Google Play

Kako privući brendove da sponzoriraju vaš događaj - Android

Njegovanje dobrog odnosa sa sponzorima izuzetno je važno za svaki događaj, a tajna uspjeha je, čini se, međusobno uvažavanje i dobra priprema. O tome kako se sedam godina za redom gradi dobar događaj znaju iz Pannonian Challengea i Vipneta.

Post Kako privući brendove da sponzoriraju vaš događaj? je prvi puta viđen na Netokracija.

Kada čujete “Slavonija” vjerojatno vam prvo na pamet padnu kulen, rakija, konji, iseljavanje u Irsku. Osim ovih stereotipa s kojima me ljudi zatrpavaju svaki puta kada odem imalo zapadnije, Osijek je poznat i po još nečem: najvećem festivalu ekstremnih sportova u regiji i šire, Pannonian Challengeu.

Već 19 godina za redom Osijek je domaćin priredbe koja okuplja ponajbolje BMX, skate i in-line vozače iz regije i svijeta, a Pannonian je odličan primjer kako se i na krajnjem istoku zemlje događaju stvari svjetskog kalibra, ali i primjer na kojemu se mnogo toga može naučiti.

Festival je u posljednjih nekoliko godina privukao sponzore poput Red Bulla, Oakleya i mnogih drugih, ali glavni sponzor festivala već je godinama Vipnet. O tome kako je zapravo došlo do velike ljubavi ovog događaja i branda i što zapravo Pannonian može naučiti neke druge događaje razgovarao sam s Lordanom Kondićem, voditeljem marketinga Vipneta i Juricom Baraćem, voditeljem organizacije Pannoniana.

Nedavno završeno 19. izdanje Pannoniana je, kaže Jurica, bilo do sada najveće i najbolje:

Ove godine smo okupili preko 250 vrhunskih sportaša iz cijelog svijeta, preko 30.000 posjetitelja, više od 10 milijuna kontakata na društvenim mrežama, rasprodali hotele u Osijeku i proveli se kao nikada do sada. Sigurno jedna odlična uvertira za jubilarni 20. PC koji će se dogoditi sljedeće godine!

Nije sve u novcima?

Kada govorimo o Vipnetu, njihovo generalno sponzorstvo Pannoniana traje već sedam godina u kojima su bili partner i na izdanju koje je ugostilo FISE World Series, svjetsko prvenstvo u BMX-u. Lordan kaže kako je suradnja Vipneta i Pannoniana došla zapravo vrlo prirodno, jer Pannonian okuplja segment mladih koji je Vipnetu važan i zanimljiv, te se sudjelovanjem u ovakvom događaju mogu njima obratiti na način koji im je blizak. Također, Lordan kaže:

Generalni smo sponzor već punih sedam godina i vjerujemo da smo im, osim financijski, i svojim iskustvom pomogli da postanu najveće natjecanje u ekstremnim sportovima u našoj regiji s međunarodnim značajem.

Ako pitate bilo koga tko je Pannonian posjetio više od nekoliko puta, jednostavno vam neće moći izdvojiti jednu najbolju stvar za ovaj festival. U sličnoj situaciji se našao i Lordan, koji kaže kako je kod Pannoniana najzanimljiviji upravo “paket” atraktivnih natjecanja i dobrog glazbenog sadržaja koji svake godine ispuni smještajne kapacitete grada na Dravi.

Postavlja se pitanje: koja je tu tajna uspjeha i kako je festival poput Pannoniana privukao neke od najvećih regionalnih i svjetskih brendova u Osijek. Jurica kaže:

Fokusirani smo na kvalitetan program, dobru zabavu i svake godine nastojimo imati par inovacija na festivalu. Urbani sportovi i urbana kultura sve više privlače mlade ljude i kada se to spoji s određenom konstantom kvalitete onda vas prepoznaju i uspješne kompanije kao što je Vipnet.

Tajna je u dobroj komunikaciji

Skromno od Jurice, ali iako ne odaje lako tajne uspjeha festivala, rado je rekao kako u Pannonianu Vipnet smatraju više kao prijatelje, a ne kao sponzore. Ovo je vrlo zanimljivo gledište, budući da dobar dio događaja nastoji samo “izvući pare” od sponzora kako bi ostvarili ciljeve, a odnosi su generalno dobri dok god ima novaca.

Pannonian i Vipnet to već nekoliko godina rade drugačije, a možda je to zapravo tajni sastojak: pronaći sponzora s kojim možete normalno komunicirati i koji razumije što želite napraviti. Jurica dodaje:

Vipnet je uložio toliko energije, truda, vizije i resursa u ovaj projekt da se jednostavno smatraju organizatorima festivala zajedno s nama. Financijska podrška je naravno bitna no tu je mnogo više elemenata kojima je Vipnet potvrdio status najboljeg partnera. Mislim da je ključ bio kvalitetan, iskren i prijateljski odnos.

Slušajući Lordanove izjave na jednoj od panel rasprava na ovogodišnjoj TO DO konferenciji o sportskim događajima, za uho mi je posebno zapela činjenica da Vipnet ulazi u sponzorstva tek kada s nekim događajem “kliknu” na pravi način. Ipak, to ne znači da Lordan ne dobiva gomilu mailova koji ga ” vuku za rukav” da uloži u ovaj ili onaj događaj. Kaže:

U pravu ste, stvarno dobivamo dosta upita. No, bez obzira radi li se o nekom manjem događaju ili velikom projektu koji potencijalno uključuje višegodišnju suradnju, važno je da nam se pristupi iskreno i da vidimo da se organizator potrudio svoju ponudu prilagoditi našim potrebama te nam pokazao i da će kroz događanje i naši korisnici doživjeti neko ugodno iskustvo, zabavu ili zadovoljstvo. Savršenu situaciju imamo u slučajevima kada već na prvom sastanku ili prezentaciji „kliknemo“ s organizatorom pa se to kasnije razvije u dugoročan odnos.

Generične ponude gotovo nikada ne prolaze

S druge strane, kada dobivate toliko upita, lako vam je primijetiti i neke najveće greške koje organizatori rade. Kao jednu od najvećih Lordan svakako ističe jednostavno nedostatak prilagodbe ponude sponzoru, već slanje iste ponude na gomilu različitih adresa. Neki se, čak, ni ne potrude razraditi ponudu ili su nefleksibilni za alternativne načine uključivanja u projekt, osim onog vida koji su organizatori unaprijed zacrtali.

Jedina stvar gora od toga je, kaže Lordan, nepoštivanje prava i obveza koje su unaprijed dogovorene, što rezultira prekidom suradnje od strane Vipneta, a vjerujem i bilo kojeg drugog sponzora.

Kada je riječ o savjetima koje bi sada već iskusni Pannonian organizatori mogli dati drugim organizatorima koji nastoje od sponzora osigurati financije i suradnju na svojim događajima, Jurica izdvaja neke:

Svima koji žele privući sponzore bi sugerirali prvo da se dobro pripreme, da istraže što potencijalni sponzori uopće žele i gdje se vide, zatim da naprave kvalitetne prezentacije i gotove prijedloge aktivacija za sponzore te da krenuo lagano odnosno step by step bez napucavanja cifri jer je potrebno određeno vrijeme kako bi se steklo povjerenje i kako bi se gradila cijela priča sponzorstva. Budite konstantni, jedne godine će sponzor možda imati više očekivanja a manje sredstava a već druge godine obrnuto – treba se razvijati odnos.

Kako je očito da Jurica i Lordan razmišljaju slično, nije ni čudo da se već sedam godina dobro razumiju i razvijaju Pannonian priču. Vipnetovo stajalište se uvelike temelji na jasnom definiranju svih prava i obveza koje organizatori imaju, a nakon toga se lako gradi priča na obostranu korist. Lordan kaže da rezultati jednostavno ne mogu izostati ako se obje strane drže svog dijela dogovora i razumiju jedna drugu.

Prema tome, ako planirate događaj na kojem želite Vipnet ili neku drugu veliku tvrtku kao partnera ili sponzora, ključ je u dobroj pripremi i istraživanju – tko zna, možda baš upravo vaš projekt oduševi Lordana i krene se razvijati isto kao i Pannonian!

Post Kako privući brendove da sponzoriraju vaš događaj? je prvi puta viđen na Netokracija.

27/06/2018 08:20 AM