Kako uštedjeti 3 načina da stvorite dobru naviku i podebljate budžet za ljeto - Android

Get it on Google Play

Kako uštedjeti 3 načina da stvorite dobru naviku i podebljate budžet za ljeto - Android

Štednja je stvar navike, a nekad su sasvim male navike dovoljne da dosegnete neki cilj. Financijski blogovi puni su metoda štednje, a aplikacije koje pomažu da pratite budžet broje se u stotinama. Zato smo odabrali 3 najjednostavnija načina da stvorite dobru malu naviku za velike uštede.

Post Kako uštedjeti? 3 načina da stvorite dobru naviku i podebljate budžet za ljeto je prvi puta viđen na Netokracija.

Od legendarnog Minta pa dalje, postoji na tisuće aplikacija koje nam pomažu u praćenju osobne potrošnje, držanju kućnog budžeta pod budnim okom te planiranju i ostvarivanju financijskih ciljeva. 

Ipak, nema puno aplikacija i sadržaja te vrste prilagođenih domaćim uvjetima, mogućnostima, potrebama i željama. Iz inozemnih aplikacija obično možete izvući najviše ako imate i bankovni račun u matičnim im zemljama, što je ogromnoj većini nas praktično nedostupno.

Ali, to ne znači kako trebate izgubiti svaku nadu. Naprotiv – i na hrvatskom tržištu možete pronaći  alate namijenjene vašem mobilnom ljubimcu ili računalu koji će vam pomoći na putu prema uspješnijem upravljanju novcem na svim razinama.

Budžetiranje: Prvo platite sebe

Na prvi pogled, osobne financije vrlo je lako držati urednima. Dovoljno je trošiti manje nego što zarađujete, zar ne? Ako se ne pridržavate tog jednostavnog pravila praktično je nemoguće biti u plusu bez stalnog upadanja u crveno.

Jedan od najjednostavnijih i nama najdražih načina vođenja osobnih financija koju ćete naći na svakom blogu koji se bavi osobnim financijama fokusirana je na štednju i traži da svakog mjeseca platimo prvo – sebe. Odličan je za ljude koji se krajem svakog mjeseca pitaju kamo im je nestala plaća iako zarađuju dovoljno za pokrivanje troškova.

Kako to funkcionira? Krenite tako što ćete izračunati razliku između prihoda i rashoda. Zbrojite plaću i druge prihode s jedne strane, pa od tog iznosa oduzmite režije, kredite, namirnice, odjeću, izlaske, putovanja i sve troškove kojih se možete domisliti. Napravite to za bar šest mjeseci kako biste u obzir uzeli i sezonske razlike u troškovima (recimo, ljeti ne plaćate grijanje, zar ne?)

Da, imat ćete malo više posla na početku, ali jednom kad sve pobrojite imat ćete odličan pregled na što i koliko trošite. No, ujedno ćete koliko vam ostaje za štednju, kao i koje troškove možete rezati kako biste napravili prostora za štednju. U idealnom slučaju, trebali biste prištedjeti oko 15 posto prihoda odmah čim sjedne plaća ili svaki put kad primite veći prihod.

Za to vam ne treba više od nešto vremena, discipline, olovke i papira. 

Postoji i aplikacija za to

Pa ipak, ova metoda postoji od pamtivijeka, a vjerojatno još niste sjeli za papir i pobrojali prihode i rashode – zato su tu aplikacije da nam olakšaju proces. Recimo, Wally je zgodna besplatna aplikacija za Android i iOS koju ne trebate povezati s računom da bi ispunila svoju svrhu.

Između ostalog, Wally nudi mogućnost postavljanja ciljeva štednje. kućnog proračuna i praćenja troškova, sve upakirano u pregledno sučelje s privlačnim ilustracijama i infografikama u kojem se lako snaći.

No to ste ionako lako mogli i na papiru, zar ne? Jedna od najzanimljivijih stavki ove aplikacije je način na koji unosite troškove – umjesto da unesete samo opis i potrošenu sumu(Gablec – 30 kuna), Wally vam omogućava da jednostavno unesete kategoriju, mjesto na kojem ste to kupili (ako se nalazi na Foursquareu) te s kim ste bili.

Tako dobijete jasan pregled, crno na bijelo, gdje najviše trošite, ali i s kime. S tim podatkom na ekranu i u glavi jasnije možete vidjeti koje vam male loše navike naprave rupe u džepu i budžetu.

Male odluke za velike #withSAVE uštede

Ako želite da se  aplikacija povezuje s vašim računom i da imate pregled nad trenutačnim stanjem stvari bez da unosite svaki trošak i prihod, tu vam uvijek ostaju aplikacije za mobilno bankarstvo domaćih banaka.

Sve one imaju iste osnovne opcije, a razlikuju se po dodatnim mogućnostima. Kada je riječ o štednji, redizajnirana aplikacija Privredne banke Zagreb uključuje zanimljivu opciju.

 #withSAVE je opcija za male svakodnevne štednje, a funkcionira vrlo jednostavno – kad potrošite manje no što ste očekivali, otvorite mobilnu aplikaciju i razliku pospremite u virtualnu kasicu.

Recimo da ste krenuli na drugu kavu danas, ali ste se ipak odlučili prošetati umjesto toga. Nekoliko dodira ekrana i spremili ste ih u kasicu:

Odlučili ste se ne počastiti nečim malim, da biste se jednom mogli počastiti nečim većim? Odlično, odmah u kasicu!

To možete napraviti odmah, bez prijavljivanja, na licu mjesta, još dok ste u trgovini ili restoranu. I, što nije manje važno, prije no što vas svlada napast da novac koji možete uštedjeti ipak usmjerite potrošnju!

Aplikacija će taj iznos zapamtiti. Kada ste spremni prenijeti svoju dnevnu štednju s tekućeg računa na štedni račun, jednostavno se prijavite u aplikaciju mobilnog bankarstva, potvrdite transakciju i gledajte kako vaša štednja raste.

Tako možete korak po korak (ili kavu po kavu) početi graditi novu dobru naviku koja će vam se sigurno isplatiti jer nikad ne znate kad će vam ušteđeni novac zatrebati.

I bonus savjet za kraj – puno ćete se lakše odlučiti na štednju ako imate konkretan cilj za koji štedite. To može biti nešto zabavno poput odlaska na koncert, praktično kao štednje za registraciju auta, ozbiljno poput pripreme za školovanje ili dugoročno kao štednja za crne dane.

Spremni za novu dobru naviku?

Post Kako uštedjeti? 3 načina da stvorite dobru naviku i podebljate budžet za ljeto je prvi puta viđen na Netokracija.

09/05/2018 02:42 PM