Meizu M6T – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Meizu M6T – Recenzija - Android

Meziu brand nam je već neko vrijeme poznat po svojim nešto skupljim modelima, no danas je ispred nas njihov adut u donjem cjenovnom rangu – Meizu M6T. Radi se o modelu s 5,7-inčnim zaslonom, s plastičnom poleđinom, ali i dvostrukom kamerom. Pokreće ga osmerojezgreni MediaTekov procesor MT6750 u kombinaciji s 3 GB RAM-a, a donosi […]

Meziu brand nam je već neko vrijeme poznat po svojim nešto skupljim modelima, no danas je ispred nas njihov adut u donjem cjenovnom rangu – Meizu M6T. Radi se o modelu s 5,7-inčnim zaslonom, s plastičnom poleđinom, ali i dvostrukom kamerom.

Pokreće ga osmerojezgreni MediaTekov procesor MT6750 u kombinaciji s 3 GB RAM-a, a donosi 32 GB interne memorije s mogućnošću proširivanja memorijskim karticama, dok baterija ima kapacitet od 3300 mAh.

Kakav je zapravo ovaj cijenom pristupačni uređaj i kako nas se dojmio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
152.3 x 73 x 8.4 mm

Masa
145 grama

Zaslon
5,7″ IPS LCD 1440 x 720, 282 ppi

SoC
MediaTek MT6750

CPU
Osmerojezgreni

RAM
3 GB

Interna memorija
32 GB

Micro SD
da

Povezivanje
WiFi, A-GPS, Bluetooth 4.1, microUSB, FM radio

Brzo/bežično punjenje
Ne/Ne

Otporan na vodu
Ne

OS
Android 7.0 Nougat

Kamera
13 MP, f/2.2, PDAF + 2MP senzor dubine

Prednja kamera
8 MP

Baterija
3300 mAh

Cijena
1199,99 kuna

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Kvaliteta izrade
Stari micro USB utor

Povoljan omjer zaslona i okvira
Starija verzija Androida

Prilično glasan vanjski zvučnik

3 GB RAM-a

Natprosječna autonomija

Omjer uloženo/dobiveno

Dizajn, kućište i rukovanje

Meizu M6T dolazi u plastičnom, ali fino izrađenom kućištu, koje uopće ne djeluje jeftino, dapače. U ruci leži odlično zbog nešto manjih dimenzija s obzirom na 5,7-inčni zaslon, koji je ipak donio novi 18:9 omjer, uz relativno mali okvir s gornje i donje strane. Ovaj je okvir zapravo manji nego što to zna biti slučaj i na mnogo skupljim uređajima.

Kućište nema oštrih kutova ni rubova, zbog čega ne „reže“ prste i fino upada u džep ili torbu, a masa od samo 145 grama omogućit će ugodno držanje čak i u džepu košulje.

Fizičke tipke nalaze se na desnoj strani, a vanjski zvučnik u društvu s mikrofonom i micro USB utorom na dnu. Da, ovaj uređaj sadrži stari micro USB utor, iako USB-C već godinama predstavlja standard. No ipak, nedavno smo upoznali i skuplje uređaje, čak nešto zvučnijih imena, koji također u neke modele još uvijek ugrađuju ovaj utor, stoga Meizuu M6T to ne možemo posebno zamjeriti.

Straga imamo dvostruku kameru s bljeskalicom i čitač otisaka prstiju, a na lijevom boku utor za SIM kartice od kojih se jedan može iskoristiti i za microSD memorijsku karticu. Na vrhu uređaja nalazi se 3.5 mm audio utor, što s obzirom na pomodni običaj njegovog izbacivanja od strane mnogih proizvođača, svakako treba pohvaliti.

Zaslon

5,7-inčni zaslon izrađen je u IPS-LCD tehnologiji i već na prvi pogled otkriva svoje kvalitete. Naime, pozadinsko osvjetljenje je čak malo iznad očekivanja, što znači da ćete ga bez problema moći koristiti i na danjem svjetlu, pa čak i pod izravnom udarom sunca.

Na prikaz boja nemamo prigovora, kao ni na kutove vidljivosti, no oni s okom sokolovim mogli bi prigovarati na rezoluciju, koja iznosi 1440 x 720 točaka, što rezultira gustoćom od 282 ppi. Naravno, nije puno, ali za ovu cijenu ni ne trebate očekivati više. Oštrina sama po sebi će zadovoljiti prosječnog korisnika, a ako se smatrate natprosječnim, posegnite malo dublje u džep i kupite skuplji model.

Hardver i performanse

Pokretački stroj ovog uređaja je Mediatekov MT6750 procesor, u kojem kuca osam Cortex-A53 jezgri, no sustav je podijeljen u dva dijela. Jedan set jezgri kuca na taktu 1,5 GHz, a drugi na 1,0. Prvi je zadužen za zahtjevnije radnje, a potonji za tzv. hladni pogon, odnosno održavanje sustava.

Jasno je da se ne radi ni o kakvoj moćnoj zvijeri koja će bespogovorno obavljati grafički zahtjevne procese, ali će svom vlasniku omogućiti sasvim pristojno obavljanje svakodnevnih zadaća. To znači da ćete bez problema moći raditi s mailovima, chatati s prijateljima i poslovnim partnerima, ili zgubidaniti na Facebooku, a problema nećete imati ni ako želite dodatno vrijeme ubiti pokojom jednostavnijom igrom.

Pritom će vam od velike pomoći definitivno biti 3 GB RAM-a, što je za ovaj cjenovni razred izdašno. Znamo da se ista količina može naći i u uređajima jeftinijih brandova, ali Meizu je ipak malo zvučnije ime među kineskim proizvođačima.

32 GB interne memorije bi vam trebalo biti dovoljno ukoliko niste zahtjevan korisnik, ali srećom tu je i utor za memorijsku karticu, što znači da praktički cijelu svoju glazbenu zbirku možete nositi sa sobom.

S prijemom signala i jačinom zvuka u slušalici nisam imao problema, kao ni s bilo kojim drugim segmentom povezivosti. Vanjski zvučnik je jedan, ali je prilično jak za ovaj cjenovni razred, tako da ćete, iako mono, moći ugodno slušati glazbu u omanjem društvu. Naravno, umetanjem slušalica dobivate stereo ugođaj i kud i kamo potpuniji ugođaj.

Softver i sučelje

Meizu je jedan od onih proizvođača koji Android temeljito prerade, i operativni sustav nazovu svojim imenom. Tako Meizu svoju nadogradnju sučelja naziva Flyme OS, i na ovom uređaju dolazi u 6.3.4 verziji, temeljenoj na Androidu 7.0. Da, radi se o nešto starijoj verziji Androida, no nadogradnja je na putu i nadamo se da neće trebati dugo čekati.

Bilo kako bilo, Flyme OS donosi vidno izmijenjeno sučelje u odnosu na klasične Androide, i najviše nalikuje Xiaomijevom MIUI-ju. Sučelje je prilično čisto i fluidno. Iako ga ne možemo svrstati u najbrže na tržištu, treba reći da radi uglađeno i konzistentno, dakle bez zapinjanja. Fascinantno je kako kineski proizvođači poput Meizua, Xiaomija i OnePlusa, znaju i mogu izraditi fluidnije i brže sučelje od daleko zvučnijih imena s neusporedivo većim budžetima na raspolaganju.

Flyme nudi jednostavne i lako prepoznatljive ikonice, ali ne i izbornik s aplikacijama, koje su u startu smještene na početnim zaslonima. Kao i kod većine prilagođenih Androida, i na ovome možete podešavati raspored navigacijskih tipki, koristiti geste, ali i mnoge druge stavke za personalizaciju poput mijenjanja ikonica i tema.

Uređaj nema puno bloatware aplikacija, ali s njim dolaze uobičajeni korisni alati, kao i FM radio za nostalgočare.

Kamera

Glavna kamera sastoji se od 13 MP senzora i leće s f/2.2 otvorom blende, te 2 MP senzora dubine za dobivanje bokeh efekta. Za fokusiranje koristi PDAF tehnologiju, što je također jedna od stavki koje su do nedavno bile dostupne samo u višim cjenovnim razredima.

Aplikacija kamere standardno je temeljena na gestama, ali na početnom zaslonu nudi prečice, među kojima su: bokeh za dobivanje efekta zamućene pozadine, uključivanje HDR načina, upravljanje bljeskalicom i dodavanje efekata.

14/12/2018 03:05 PM