Svojim mobilnim telefonima možemo plaćati u dućanima, platiti parkiranje, na njih dobivamo virtualne ulaznice za kino i koncerte, ali u većini hrvatskih gradova (a i mnogim svjetskim) još uvijek se oslanjamo na papirnate ili plastične kartice kada je riječ o javnom prijevozu. No to nije slučaj u Osijeku, gdje se građani mogu opušteno voziti znajući da im je karta sigurna u aplikaciji na pametnom telefonu.
Post Može li se plaćanje gradskog prijevoza učiniti “pametnijim” u nekoliko tjedana? je prvi puta viđen na Netokracija.
Riječ je o aplikaciji Smartica za pametne telefone koju je s partnerima kreirao Vipnet, a na zadovoljstvo putnika implementirao osječki Gradski prijevoz putnika (GPP). Preko nje jednostavno možete kupiti dnevnu ili jednokratnu kartu koja će se naplatiti s vašeg računa (bilo da imate pretplatu ili bonove), pratiti kada ističe i čuvati neaktivirane karte za neke druge vožnje.
Danas se to čini prilično jednostavnim i uobičajenim (iako u Zagrebu još uvijek čekamo rješenje koje bi nas lišilo karata i kartica), no Vipnet je na ovom rješenju počeo raditi prije gotovo osam godina, kada je takav način plaćanja prijevoza nije bio zastupljen ni u svjetskim metropolama, ispričao nam je Alen Gojčeta, direktor ICT prodaje i rješenja u Vipnetu:
Vipnet je još 2013. godine ponudio inovaciju Vip mPrijevoz koja se temeljila na ugradnji sigurnosnih elemenata tradicionalnih „plastičnih“ NFC kartica u SIM kartice pametnih telefona. Treba spomenuti da je prema izvorima krovne svjetske GSM asocijacije, do tada produkcijska mobilna aplikacija za NFC plaćanja u javnom gradskom prometu bila implementirana u samo četiri države svijeta: Japanu, Južnoj Koreji, Francuskoj i Turskoj.
Ta je usluga plaćanja karata za javni prijevoz SMS-om evoluirala u sustav Smartica, koja je danas dio Vip Metronet Business Solutions ponude za poslovne korisnike – podsjetimo se, od prosinca prošle godine Vipnet i Metronet nastupaju pod zajedničkim brendom kao jedinstvena cjelina u pružanju telekomunikacijskih i ICT usluga poslovnim korisnicima.
Smartica je kao platforma predstavljena prije ljeta prošle godine, ističe Alen, a osječki GPP i drugi put se pokazao spremnim za inovacije:
Iako nije bio među prvima s kojima smo radili na predstavljanju, GPP se pokazao kao najagilniji i najkonkretniji u prihvaćanju inovativnog pristupa koji smo ponudili. Pokazali su interes temeljem kojega je tijekom ljeta napravljen mali pilot na kontroliranoj bazi korisnika, koji nam je poslužio da poboljšamo iskustva putnika s platformom. Nakon toga je uslijedio pravi pilot projekt na području samo jedne gradske zone, da bismo negdje pred kraj prošle godine omogućili građanima nesmetano korištenje Smartice za pojedinačne i dnevne karte u obje gradske zone.
Trenutno Smartica podržava samo plaćanja SMS-om, ali Alen ističe kako se u duhu digitalne ekonomije radi o otvorenoj platformi koja nije zaključana za Vipnetove korisnike te da su se pružanju usluge kroz Smarticu pridružila i preostala dva mobilna operatora kako bi svi Osječani i posjetitelji mogli koristiti pogodnosti Smartice, bez obzira na operatera.
Aplikacija se, dakako, sastoji od dijela za krajnje korisnike koji je dostupan u Apple Storeu i Google Play trgovini, no cijela se platforma se temelji na još nekoliko nevidljivih elemenata: sustavu validatora te robusnom cloud pozadinskom sustavu s pripadajućim sučeljima za integracije sa servisima trećih strana, administrativnim sučeljima i analitičkim aplikacijama.
Projekt je razvijen u suradnji s tvrtkama Trilix i Grafik net, a Alen kaže kako im je pritom najveći izazov bio kako se suzdržati da ne odu preširoko, već da se drže strategije i budu najbolji u onome što rade.
No najbolji dio Smartice, krajnjim korisnicima također nevidljiv, je možda upravo činjenica da uvođenje ovakvog načina plaćanja ne zahtijeva mjesece, godine i pola gradskog budžeta – dapače, Smartica je napravljena kako bi se mogla integrirati – u tek nekoliko tjedana:
Smartica je otvorena platforma koju možemo u roku nekoliko tjedana implementirati u bilo kojem gradskom prometnom poduzeću. Bitno je reći da je Smartica osmišljena tako da ne ugrožava postojeće sustave upravljanja u gradskim prijevoznim poduzećima, već se na njih naslanja. Pri tome smo otvoreni i za integracije s takvim sustavima koje mogu ponešto odgoditi uvođenje, ali nužno ni ne moraju kočiti početnu implementaciju i odgađati trenutak u kojemu će građani dobiti nov, atraktivan i jednostavan način kako nabavljaju i koriste karte javnog gradskog prometa.
Ovaj se sustav može proširiti različitim mogućnostima, ovisno o potrebama prijevoznika – drugim metodama plaćanja i oblicima putnih karata, kao i podrškom za integralni prijevozni sustav – no planovi za njeno širenje mnogo su veći od samo domaćih prijevoznika:
Kad govorimo o tržištu, skrećemo pažnju da se radi o digitalnoj platformi koja je kao takva sposobna za implementaciju bilo gdje u svijetu, a naša je ambicija da ovaj hrvatski proizvod u najmanju ruku plasiramo u zemlje u okruženju i zemlje u kojima se nalaze tvrtke članice Telekom Austria grupe.
A prije no što Smarticu vidimo implementiranu u gradovima diljem Europe, nadamo se da ćemo je vidjeti i u drugim gradovima hrvatske, gdje nam ne bi smetalo da se odreknemo papirnatih karata.
Post Može li se plaćanje gradskog prijevoza učiniti “pametnijim” u nekoliko tjedana? je prvi puta viđen na Netokracija.
21/03/2018 12:52 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti