Najrazvikaniji tehnološki pojmovi danas su 5G i iPhone 12 - isprobao sam oboje - Android

Get it on Google Play

Najrazvikaniji tehnološki pojmovi danas su 5G i iPhone 12 - isprobao sam oboje - Android

Kada je Apple prije nekoliko tjedana najavio nove iPhone 5G modele sjećam se kako mi je prva misao bila "ovo će učiniti čudesa za popularnost 5G-a", ali osim te jedne rečenice nisam imao previše materijala za jedan pravi tekst. Danas sam pametniji, a nakon što sam isprobao iPhone 12 i taj famozni 5G, mogu vam reći da je: u redu, ali...

The post Najrazvikaniji tehnološki pojmovi danas su 5G i iPhone 12: isprobao sam oboje appeared first on Netokracija.

Pisati recenziju i prikaz bilo kojeg iPhonea je uvijek zanimljiv i poseban osjećaj. Kao cjeloživotni Android korisnik, ovaj puta sam se odlučio posebno potruditi i deset dana prije recenzije zamijeniti Samsung nešto starijim, ali još uvijek dobrim iPhoneom 8 koji zaručnica još uvijek neobjašnjivo drži u stanu. Moram priznati kako je to baš ono što mi je trebalo za shvaćanje tog Apple stanja uma, i upravo zbog toga imam neke zanimljive zaključke.

Na testu sam imao bijeli iPhone 12 sa 64GB memorije. Za razliku od iPhonea 11, ovogodišnji modeli su oštrijih rubova i na trenutak podsjećaju na iPhone 5, što je plus. Plus je također i sjajan novi ekran što konačno znači da se Apple u mobitelima udaljio od LCD-a i prešao na OLED stranu. Rezultat je bolji kontrast, ljepša slika i točnije boje, što ujedno ispravlja i najveću zamjerku iPhonea 11. Za sada dobro, zar ne?

Može stajati samostalno, to svaka recenzija mora reći.

Kome treba novi iPhone?

Ako ste prošle godine kupili 11 i pitate se jeste li trebali, sada se vjerojatno ne osjećate dobro. Dok je 11 bio relativno mlak napredak od Apple dizajnerskog jezika koji gledamo još od modela 6, 12 se po prvi puta u dugo vremena doima kao potpuno novi uređaj. Pro modeli su također nešto drugačijih boja i završne obrade, ali više ili manje imate telefon koji je jednostavno ljepši i moderniji nego prošlogodišnji uređaj i izgleda kao da je u njegov razvoj otišlo više truda, barem meni.

Drugi veliki dodatak ove godine je MagSafe, koji je sada postao brend magnetskih dodataka za iPhone; od novčanika do maskica. Iako se to sve čini zanimljivo, na tržištu tek tu i tamo vidimo nove MagSafe dodatke pa predviđam da će se pun potencijal ove tehnologije ostvariti tek kod iduće generacije iPhonea.

Novost je i količina uređaja, odnosno dodatak mini modela uz standardni. Apple ovom velikom ponudom uređaja cilja na sve one koji su u posljednjih 10 godina koristili njihove telefone; od nostalgičara koji se žale kako je 5 bio najbolji, do onih kojima uvijek smeta što ne postoji manji ili veći telefon.

Danas imate sve moguće izbore – pa birajte.

Cijene se kreću od oko 6500 do oko 13500 kuna, ali imajte na umu da svi ti telefoni imaju identičan procesor, razlika je u kamerama, veličini, materijalima i još pokojoj sitnici.

Fotografiranje iPhoneom je uvijek jednostavno, iako možda i previše jer ne postoji posebni “pro” mod u kojem možete podešavati ISO i slično.

5G revolucija? Možda prije… 4.3G

Velika stvar kod iPhonea 12 je 5G. Ovo je zapravo jedan od razloga zbog kojih Apple misli da ćete potrčati u trgovine, ali za sada kod nas 5G samo diže cijene uređaja jer prave podrške neće biti barem do polovice iduće godine. Prema tome, ako vam je do pravog 5G-a i samo do njega, bolje čekajte, možda cijene padnu za pola godine.

Prije svega – informacije: Hrvatski Telekom je prije otprilike dva tjedna najavio kako će u pogon pustiti 5G mrežu u Hrvatskoj, ali ovdje se ne radi o “pravoj” 5G mreži. Riječ je o 5G-u DSS (Dynamic Spectrum Sharing) tehnologije, što ukratko znači kako se koristi 4G infrastruktura da biste dobili 5G signal. Ako bih morao to bolje definirati, rekao bih da se radi o 4.3G-u. Ipak, tu je i radi, ako vas to zanima. Onaj “pravi” 5G koji obećava gigabitne brzine još čeka na dodjelu spektra od HAKOM-a, stoga iako iPhone i drugi mobiteli kažu da jesu na 5G-u, nećete dobiti te brzine.

Pokrivenost je još uvijek rezervirana za nekoliko većih gradova, a čak ni tamo nema nikakvih pretjerano impresivnih stvari. Ovakav “skoro pa 5G” je najavio i A1 do kraja godine na našem posljednjem Digital Brunchu, pa će još više korisnika moći iskusiti kako radi, a kako Telekom obećava da neće povećati cijene za taj 5G, koristite ga kako vas je volja!

Kolike su šanse da isti dan kada meni stigne iPhone 12, uključe 5G u Osijeku?

To što sam nekoliko dana imao ikonicu 5G na mobitelu mi iskreno nije značilo apsolutno ništa. Tijekom tih nekoliko dana mnogo sam puta u širem centru Osijeka testirao brzinu i redovito imao relativno neimpresivnih 120 do 150 Mbps brzine pri downloadu. Svi koji koriste mrežu Hrvatskog telekoma vjerojatno znaju da ona i sada može puno bolje, a posebno me rastužio prijatelj koji na HT-ovu 4G-u ima oko 300Mbps, što je duplo više od mog sjajnog novog 5G-a. Prema tome, pravi 5G stiže tek nagodinu i ne dajte se nagovoriti na marketing, molim vas.

Inače sam korisnik jedne od tri glavne mreže u Hrvatskoj i mogu reći da bih dao svašta da mogu imati barem 100Mbps, jer je moja brzina, pazite sad – 10Mbps. Kakav 5G, doslovno imam 4G+ sličicu na mobitelu i surfam na 3G brzini. A takva situacija nije mnogo drugačija za većinu stanovnika Hrvatske – dok se svađamo oko 5G tehnologije, pola države nema ni stabilan 3G. Razmislite o tome prije kupovine novog telefona.

Također, ako ste gledali fotografije iPhonea 12 za tržište SAD-a, primjetili ste da ima izrez na desnoj strani za takozvani “milimeter wave” 5G. Ovaj naš domaći iPhone nema izrez, ali ni podršku za tu tehnologiju pa je time čak i malo ljepši?

I dalje “kralj videa”

Što se tiče korištenja samog telefona, moram priznati da je iOS 14.1 i novi iPhone do sada najbliže Androidu kada je riječ o samom iskustvu. Slon u sobi je pitanje kako mi je bilo koristiti ga kada nisam dobio punjač i odgovor je – sasvim jednostavno jer imam 100 različitih kabela i punjača u stanu, a baterija je izdržala više od pet sati upaljenog ekrana i korištenja svakog dana. Što se tiče toga, u redu ste.

Osim novog sustava i nedostatka stvari u kutiji, velika stvar su nove kamere i ekran. iPhone 12 radi izuzetno dobre fotografije (što se i očekuje od mobitela po 1000€ u 2020. godini), a kada uzmemo u obzir da u trenutnoj Apple ponudi postoje čak dva (Pro i Pro Max) telefona koji bolje fotografiraju, mogli bismo sigurno reći da je Apple vratio krunu smartphone fotografije u Cupertino. Ovo se najviše primjeti u slabim svjetlosnim uvjetima ili noći, u kojoj nitko od nas previše ne fotka, ali je postala svojevrsna demonstracija sile za nove telefone.

Ako uspoređujemo ovaj telefon s nekim starijim Apple uređajima, velik napredak leži ne u optici kamere, nego u procesoru koji je svake generacije nešto pametniji. Za početak, tek od modela 11 Apple ima noćni mod i svoj “Deep Fusion” sustav koji rade u pozadini kako biste vi kao korisnik imali bolje fotografije. Kako se sve odvija automatski, najvažnije je ovo: svake godine je sve bolje.

Loša rasvjeta standardno je problem za svaki telefon, ali iPhone 12 se dobro bori i u ovakvim uvjetima.

U stvarnom svijetu, dakle u oblačnim jesenskim danima punim danjeg svijetla ovaj će mobitel raditi izuzetne fotke. Recimo to laički: ovaj telefon radi bolje fotke nego 11 Pro, ali ne dovoljno bolje da ga kupite ako imate taj mobitel. Video je standardno na izuzetnom nivou, Apple je uvijek bio “kralj videa”, a iako se razlika polako smanjuje i dalje je video snimljen iPhoneom vidno bolje kvalitete nego velika većina (ako ne i svi) ekvivalentni mobiteli.

Za mene je najveća i najbolja stvar ovdje – ekran. Iskreno, Apple ekrani mi nikada nisu bili loši, bez obzira radi li se o iPhoneu 8, 6 ili 11. Ono što mi je uvijek smetalo je taj LCD koji je jednostavno inferioran kada ga stavite pored OLED ekrana, i to nigdje nije očitije nego sada na novim iPhoneima. Boje su toliko bolje, kontrast jači i stvari više ne izgledaju tako blijedo kada ih stavite pored bilo kojeg telefona koji ima OLED ekran. Iako Apple u iPadu Pro ima 120Hz osvježavanje, ovdje to nije slučaj, ali ako ste Apple korisnik koji nema taj iPad ionako ne znate koliko bolje izgleda 120Hz pa vam je svejedno. Ako ste koristili mobitel sa 120Hz bilo kada prije, primjetit ćete razliku.

Svaki mobitel u posljednjih pet godina radi super fotke, pa tako i “obični” iPhone. Ako vam je do fotografskih posebnosti, za vas je vjerojatno Pro ili Pro Max.

Nije sve dobro, ali nije sve ni tako strašno

Apple se već godinama bori protiv USB-C standarda i novi iPhone modeli nisu donijeli ništa novo na ovom području. Mnogi YouTuberi i mediji govore o tome kako je ovo možda i posljednja generacija iPhonea s ikakvim utorima – što je u najmanju ruku hrabro.Vjerujem da je to mjesto na kojem Apple aktivno želi biti nekada u budućnosti, a mi se samo vozimo u istom vagonu.

Druga stvar je činjenica da je cijena i ove godine malo viša nego prošle. Ovaj puta to mogu još i opravdati jer je došao 5G, a svaki skuplji model ima neke malo bolje specifikacije, ali to ne znači da je imalo normalno da najskuplji iPhone model košta 13500 kuna.

Najjeftiniji iPhone ove generacije (12 Mini) košta otprilike 6700 kuna, što je taman otprilike duplo manje. Je li 12 Pro Max duplo bolji telefon od mobitela iste tvrtke i generacije? Ne, nikako. Ali to nije ni poanta.

Što se mene tiče, u trenucima pisanja ovog teksta sam se vratio na Android i mislim da je mjesec dana korištenja dva iPhonea samo učvrstilo moju vjeru u Googleov sustav. Znate kako kažu – znate koliko vam je do nekog stalo tek kada ga izgubite? 

iPhone 12 u bijeloj boji i sa 64GB memorije, zajedno s maskom i još nekoliko dodataka posudila nam je trgovina iStyle, Apple Premium Reseller s trgovinama u Zagrebu i Splitu. 

The post Najrazvikaniji tehnološki pojmovi danas su 5G i iPhone 12: isprobao sam oboje appeared first on Netokracija.

12/11/2020 12:12 PM