Noa N10 je ovogodišnji top model hrvatskog Noa branda, kojeg smo upoznali u veljači na MWC-u u Barceloni. Na tamošnjem sajmu je bio izložen rani prototip kojeg baš i nismo mogli isprobati, no nakon ovih par mjeseci dorađivanja i usavršavanja, spreman je za izlazak na tržište, pa se tako našao i u našim rukama.
Kao što je već poznato, radi se o smartfonu sa 6,18-inčnim zaslonom 19:9 omjera s FHD+ rezolucijom, i sada već uobičajenim zubom za ovogodišnje Androide. Dolazi u izvrsno dizajniranom (ako izuzmemo zub), kvalitetno izrađenom i vrlo laganom keramičkom kućištu, a na našem testu se našao model sijajuće srebrne boje, čime u startu privlači znatiželjne poglede.
Treba reći da N10 nije izravni nasljednik lanjskog modela H10, jer ne dolazi s nasljednikom njegovog procesora, već s nešto slabijim, ali zbog toga i nižom cijenom. No ipak, tu su 4 GB RAM-a i 64 GB interne memorije, što inače predstavlja minimalnu konfiguraciju u najskupljim modelima, 3600 mAh baterija, Android 8.1 i dvostruka stražnja kamera. Kao i ostali Noa modeli iz Element serije, N10 dolazi sa sada već tradicionalnom DTS certifikacijom zvuka i Noa Premium jamstvom na fizička oštećenja.
Kako smo se proveli s ovim uređajem u proteklih desetak dana i kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte u nastavku.
Prilikom otpakiranja, odnosno vađenja uređaja iz kutije, prvo što ćete primijetiti je njegova relativno mala masa s obzirom na dimenzije. 165 grama za uređaj ovih dimenzija je izvrstan rezultat, pogotovo za one koji žele veliki zaslona, ali su mu se toj želji odupirali jer on za sobom povlači i veću masu. Tajna relativno male mase je magnezijski okvir i keramička poleđina, koja je i oku i ruci ugodnija od npr. brušenog aluminija, a i nije toliko klizava.
Druga stavka koju ćete primijetiti je zaista izvrsno dizajnirana poleđina kućišta, barem kad govorimo o modelu u srebrnoj boji, koji nam je stigao na test. U današnje vrijeme, kad su blještavi i sjajni smartfoni u trendu, ovaj nikako neće ostati nezamijećen, čak i ako na njega stavite prozirnu silikonsku maskicu, koja inače dolazi u prodajnom pakiranju.
Okomito postavljena dvostruka kamera u skladnoj je liniji s čitačem otisaka prstiju ispod nje, no simetriju donekle razbija bljeskalica, koja se nalazi s desne strane kamere. Prednja strana je kućišta je klasika za ovogodišnje Androide. Veliki zaslon koji se proteže do samog vrha, ali uz neizostavni zub, kao i brada na dnu. Ipak ova brada nije toliko velika kao na nekim drugim uređajima, tako da je ukupan dojam solidan. Još bolje bi bio da postoji softversko rješenje za skrivanje zuba kao na OnePlusu ili Xiaomiju, no ako isti vam baš smeta, odnosno uzrokuje OCD kao meni, potražite neko alternativno rješenje u Google Play trgovini, kao npr. Notch remover.
Obje fizičke tipke nalaze se na logičnom mjestu, tj. na desnoj strani, dok se na lijevoj smjestila ladica za SIM kartice. Jedan od ovih utora, naravno, možete iskoristiti i za umetanje microSD memorijskih kartica. Na dnu je klasika: USB-C utor u društvu s vanjskim zvučnikom i mikrofonom, a na vrhu kućišta nalazimo samo sekundarni mikrofon za otklanjanje buke. Sprijeda u zubu se nalazi prednja kamera, koja inače služi i za otključavanje prepoznavanjem lica, a pored nje telefonska slušalica.
Generalno, uređaj vrlo dobro leži u ruci, posebice zbog relativno male mase, a usprkos keramičkoj pozadini, nije previše klizav. Čitač otisaka prstiju je brz i precizan i objektivno sigurnije rješenje od face unlocka.
Primijetit ćete da uređaj nema 3.5 mm audio utor, što je trend kojeg očito slijedi sve više proizvođača. Dobra vijest je da s uređajem u prodajnom pakiranju dolaze slušalice s USB-C standardom, što znači da ih odmah možete početi koristiti, a ako to poželite sa starima, morat ćete nabaviti adapter. Ovdje dodajmo da prodajno pakiranje sadrži i dodatnu zaštitnu foliju za zaslon.
IPS in-cell zaslon Noe N10 u dijagonali mjeri 6,18 inča, dakle mrvicu manje od OnePlusa 6. Omjer iznosi 19:9, no ako oduzmemo područje koje pokriva zub, svodi se otprilike na 18:9 kao i kod ostalih ovogodišnjih Androida. Radi se o relativno novom formatu zaslona koji u zadnjih godinu i pol polako postaje standard. Svrha ovakvog omjera je ugodnije gledanje videa, bez crnih štrafti sa strane, no isto tako će trebati vremena da se i svi popularni video servisi, kao npr. YouTube prebace na ovaj standard.
Zaslon sam po sebi predstavlja pravi dragulj kad je pozadinsko osvjetljenje u pitanju, i moram priznati da nakon onog na modelu N7, ovaj napokon zadovoljava moje neizmjerno stroge kriterije po tom pitanju. Vjerojatno već znate da spadam u onu skupinu korisnika koja osvjetljenje zaslona stalno drži na 100% i da mi sve ispod toga lagano budi hormon štitnjače. Znači, ne samo da je osvijetljene izvrsno u zatvorenom prostoru, već je čitljiv i pod izravnim udarom sunca.
Noa N10 pokretan je MediaTekovim procesorom MT6763/WT s osam jezgri koje kucaju na taktu 2,5 GHz. Društvo mu čine 4 GB RAM, a za pohranu se brine 64 GB interne memorije, što je sada standard čak i na najskupljim mobitelima. Procesor sam po sebi spada u nekakvu srednju klasu, zbog čega će zadovoljiti svakog prosječnog, ali i malo zahtjevnijeg korisnika.
Nedugo nakon što mi je uređaj stigao na test, Gameloft je lansirao najnoviju Asphalt 9: Legends igru, koja po svim kriterijima spada u najzahtjevnije. Noa N10 je uredno pokrenuo igru, odvozio sam nekoliko utrkica, bez bilo kakvih znakova umora ili pregrijavanja. Nešto niža rezolucija zaslona nego na npr. Noteu 8 možda neće oduševiti najsitnijim detaljima, ali će i dalje pružiti solidnu razinu igrivosti.
4 GB RAM-a su još uvijek standard, čak i u najvišem cjenovnom razredu, i tako će još neko vrijeme ostati. To znači da u pozadini uvijek možete imati pozamašan broj aplikacija koje su konstantno spremne za akciju ukoliko vam zatrebaju. 64 GB interne memorije bi trebalo biti dovoljno prosječno zahtjevnim korisnicima, kojima je ovaj uređaj inače i namijenjen. No, kao rezerva, tu je uvijek i utor za memorijsku karticu, koju možete koristiti umjesto sekundarne SIM kartice.
Kod prijema signala i kvalitete razgovora nemamo prigovora, kao ni na glasnoću vanjskog zvučnika. Naravno, korištenjem slušalica osjetit ćete da je zvuk zapravo puno bolji, što možemo zahvaliti DTS certifikatu. Svakako treba spomenuti da uređaj posjeduje i FM radio prijemnik, kojeg nostalgičari mogu koristiti u kombinaciji sa slušalicama koje služe kao antena.
Android 8.1 temelj je i ovog uređaja, no kao izvjesna nadogradnja sučelja tu je sada već dobro nam poznati Noa Launcher. Kao što smo do sada vidjeli, ne radi se ni o kakvoj nadogradnji u punom smislu riječi kao kod npr. Samsunga ili LG-a, već tek o minornim zahvatima na čistom Googleovom Androidu, dakle nešto slično onome kakvog susrećemo na OnePlus uređajima.
Zahvaljujući minimalnoj intervenciji, sučelje je iznimno brzo i fluidno, štoviše, brže od onog na uređajima spomenutih zvučnijih imena. Intervencije se donekle vide u izborniku s postavama, a dodana je nekolicina korisnih funkcija za upravljanje gestama, kao i proizvoljni raspored mreže ikonica na početnim zaslonima i njihovo jednostavno povećavanje štipanjem (pinch-to-zoom), dakle kao na web pregledniku.
04/08/2018 09:37 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti