Nokia 1 prvi je HMD-ov Android Go uređaj te najpristupačniji član Nokia obitelji Android smartfona za 2018. godinu. Nokia 1 nastavak je davno predstavljene strategije „sljedeća milijarda“, kojoj je cilj 1,3 milijarde korisnika običnih telefona na svijetu prebaciti na smartfone, naravno one Nokijine. Ta inicijativa predstavljena je 2012. godine, a Nokia 1 svojima karakteristikama i cijenom zamišljena je kao uređaj koji će nove korisnike uvoditi u svijet smartfona. Koliko je Nokia 1 dobra i bismo li je ikome preporučili kao „uvodni“ uređaj, pročitajte u nastavku.
Nokia 1 zanimljivo je dizajniran uređaj, koji svojim oblinama izrazito podsjeća na novu Nokiju 3310. Zapravo, mogli bi reći da kad bi nova Nokia 3310 postala smartfon, vjerojatno bi izgledala poput Nokije 1. U svakom slučaju, glavni materijal izrade uređaja je plastika, a Nokia 1 u dimenzijama mjeri 133,6mm x 67,78mm x 9,5mm, iz čega možemo zaključiti da je riječ o prilično kompaktnom uređaju.
Prednja strana, uz crno „meso“ oko zaslona, opasana je bijelim obrubom. Zaslon je za današnje standarde male dijagonale od 4,5-inča i niske FWVGA rezolucije, što i ne čudi jer je riječ o najpristupačnijem smartfonu od Nokije. Iznad zaslona nalazi se slušalica, prednja 2MP kamera, senzori te Nokia logo, dok ispod samo imamo mikrofon.
Desna strana uređaja je lišena elemenata, kao što je na svakom Nokia smartfonu. Na lijevoj strani uređaja nalaze se tipke za kontrolu glasnoće te tipka za otključavanje zaslona. Tipke su pristojnih dimenzija, dovoljno izdignute te relativno tvrde na pritisak. Na vrhu uređaja nalazi se 3,5mm utor za slušalice, dok je dno rezervirano za MicroUSB2.0 utor za punjenje i prijenos podataka.
Stražnji poklopac uređaja, koji obuhvaća i njegove strane, može se odvojiti od kućišta, a baterija je također izmjenjiva. Za pristup utoru za nano SIM, odnosno utorima za nano SIM ako je uređaj u Dual SIM varijanti, potrebno je izvaditi bateriju, što nije slučaj kod utora za MicroSD karticu koji se nalazi iznad utora za primarni SIM. Odvojivo kućište, odnosno takozvane Xpress-ON maske jedan su od prodajnih aduta Nokije 1, jer korisniku omogućuju personalizaciju uređaja stavljanjem neke nove Xpress On maske, koja bi se trebala naći u zasebnoj prodaji po cijeni od 8 eura (60-ak kuna). Na poleđini uređaja nalazi se 5MP kamera s LED bljeskalicom i zvučnik, te Nokia logo.
Uređaj je solidne izrade za svoju cjenovnu kategoriju, sa, moglo bi se reći, nadprosječnim dizajnom, koji privlači poglede usprkos tome što je riječ o low end modelu. Uređaj dolazi u standardnoj plavoj i crvenoj boji, no paleta boja se širi Xpress-ON maskama. Plava boja koju smo imali na testu većinu vremena nalikuje na crnu, te se samo kod jačeg osvjetljena može vidjeti jači plavi ton. Kod držanja, odmah se osjeti da je uređaj napravljen od plastike te se čvršćim pritiskanjem može čuti krckanje, što i nije strano jeftinim plastičnim uređajima. U ruci leži izvrsno, zahvaljujući oblinama i kompaktnim dimenzijama.
Nokia 1 dolazi sa 4,5-inčnim LCD zaslonom rezolucije 480 x 854 piksela ili FWVGA rezolucija kako se još naziva. Zaslon je niske rezolucije i ispranih boja. Moguće ga je koristiti vani u pristojnim uvjetima, no ne ako je izložen direktnoj sunčevoj svjetlosti.
Unutar Nokije 1 nalazi se MediaTekov MT6737M četverojezgreni procesor na taku od 1,1GHz. Tu je još i čitavi gigabajt LPPDDR3 radne memorije te 8GB interne memorije, od kojih je korisniku dostupno oko 5GB, što znači da operativni sustav (Android 8.1 Go) na Nokiji 1 zauzima samo oko 3GB, što je značajno manje nego kod „standardnih“ Android uređaja.
Nokia 1 podržava 4G, WiFi b/g/n, Bluetooth 4.2 te ima i FM Radio. Uređaj nema NFC, a od senzora tu su senzor blizine, osvjetljenja, g-senzor (senzor gravitacije), a možemo spomenuti i GPS. Tu su već spomenuti 3,5mm utor za slušalice i MicroUSB (2.0) utor za punjenje.
Vanjski zvučnik Nokije 1 pristojne je glasnoće te slabije kvalitete zvuka. Kvaliteta i glasnoća zvučnika kod poziva je standardna za Nokiju, tj. iznadprosječno dobar zvuk koji je veoma glasan, što pomaže ako se nalazite u bučnim okruženjima. Primjetan je nedostatak sekundarnog mikrofona za smanjenje pozadinske buke prilikom poziva, koju sugovornici čuju.
Zasigurno najinteresantniji dio Nokije 1 njezin je softver, Android 8.1 Go. Nokia 1 dolazi i kao prvi globalno dostupni Android Go uređaj, a Android Go je verzija Androida prilagođena uređajima sa slabijima hardverom i sa jednim i manje GB radne memorije.
Razlika između Androida i Androida Go je većinom „ispod haube“, dok je vizualan identitet više-manje isti. Općenito se Android Go isporučuje s manje predinstaliranih aplikacija i aplikacije imaju oznaku Go (GMail Go, Maps Go, itd.) kao pokazatelj da su napravljene za Android Go, odnosno optimizirane za slabiji hardver.
Performanse Androida Go iznenađujuće su konzistentne. Očekivao sam dosta rušenja aplikacija i poruke o „popunjenosti radne memorije“, no operativni sustav Nokije 1 poprilično je stabilno odradio sve zadaće. Doduše sporo, no sve u svemu veoma stabilno.
Na Nokiju 1 instalirao sa aplikacije poput Facebook Lite i Messenger Lite, dizajnirane za uređaje slabijeg hardvera, s kojima nije bilo problema. Uređaj sam koristio 5 dana kao primarni te sam normalno obavljao Whatsapp poruke, pozive, surfanje internetom, YouTube, Instragram, Twitter i sl. Korištenje zahtjeva strpljenja, ali je moguće, što me je uistinu i iznenadilo jer sam se nakon dva dana i privikao na sporost, a najbitnije je bilo što nije bilo slučajnih prekida rada uređaja i aplikacija. Ako koristite gore navedene aplikacije svakodnevno, Nokia 1 nije uređaj za vas, osim ako ste mazohist.
Nokia 1 mi je bila i sekundarni uređaj 5 dana i kao sekundarni uređaj ispunja očekivanja. Kao što sam izgled usporedio s novom Nokijom 3310, može se reći da je Nokia 1 zapravo smartfon kakav bi Nokia 3310 trebala biti, a to je da ima Whatsapp, WiFi i neke pametnije aplikacije.
Vizualno Android Go nalikuje običnom Androidu, ali ne dolazi sa svim značajkama koje pronalazimo na drugim Android uređajima. Na primjer, Google Assistant nije integriran u OS, nego je potrebno preuzeti aplikaciju Assistant Go za korištenje asistenta. Zvučne naredbe dolaze s uređajem, a Google Assistant Go nema sve opcije kao puni Assistant. Npr., nije moguće postavljanje podsjetnika, dok je primanje obavijesti o vremenu omogućeno.
Značajka koja me je na Nokiji 1 iznenadila je Ambijentalni zaslon, a to je opcija prikaza sata i obavijesti na zaključanom zaslonu kada obavijest pristigne. Nešto slično kao Always On (ili Glance), samo što se aktivira primanjem notifikacije. Tu su i aplikacije za uštedu mobilnih podataka kao i predinstalirana Files GO aplikacija za upravljanje datotekama, koja ujedno nudi i često brisanje nepotrebne memorije.
Galeriju snimaka zaslona Android 8.1 Go OS-a na Nokiji 1 možete pogledati u nastavku.
12/05/2018 06:14 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti