TalentLyft, hrvatski regrutacijski alat koji olakšava zapošljavanje, od Moj Zaba Start natječaja do danas prikupio je preko 100 klijenata u 20 zemalja, no osim ili usprkos tome što su uspješni u poslovanju, kroz različita događanja, sadržaje i edukacije vraćaju prikupljena znanja i iskustva zajednici.
Post Od financijske potpore do edukacija, zajednica je ključ poslovanja! je prvi puta viđen na Netokracija.
Prije dvije godine na natječaj Moj Zaba Start prijavilo se više od 80 startupova koji su htjeli svojim inovativnim rješenjima pokazati zajednici profesionalaca što nude te na kraju i osigurati svojem projektu financijsku i stručnu potporu. Nekima to nije uspjelo i njihovi projekti su tako dobili prvu evaluaciju – što uvijek može biti dobra povratna informacija za nove radne pobjede. Stoga pobjede koje donosi ovakav natječaj se i ne tiču samo pobjednika jer angažman, iskustvo i rad koji je utrošen u tu pripremu, vrijede svim sudionicima – bez obzira na ishod. Znate onu: “…važno je sudjelovati” – e, pa to.
Naravno, najljepše je dobiti pobjedničku nagradu kojom simbolično i financijski imate priznanje za svoju ideju i rad. Danas uspješna tvrtka, tada još pod imenom Adopto, osvojio je jednu od tih nagrada, priskrbio si 100 tisuća kuna te na krilima pobjede krenuo samouvjereno dalje u svoje prve poduzetničke pothvate.
Uskoro je Adopto prerastao u TalentLyft, ali vizija je ostala ista, ponuditi jednostavan i intuitivan alat za zapošljavanje koji malim i srednjim tvrtkama pruža na jednom mjestu potpuno rješenje za skaliranje tima. Prepoznali su ih prije dvije godine stručnjaci s natječaja, a kako im je zajednica dala – tako su joj oni i vratili.
Svakim danom od tada njihov trud prepoznaju i cijene klijenti poput Rimac automobila, Poliklinike Bagatin i Nanobita, ali i stotine tisuća korisnika koji se koriste svakodnevno njihovim edukativnim sadržajem. Koji izazovi su ih našli na putu razvoja te kako su gradili inbound infrastrukturu saznajemo od jednog od osnivača i CEO-a, Maria Buntića.
Već u studentskim danima razvijala se ideja za budući TalentLyft. Mario Buntić još za vrijeme studija, imao je priliku čuti što brine njegove kolege koji su već otvarali prve tvrtke. Često su isticali kako im je ogroman problem pronaći kvalitetan kadar te kako je upravo taj problem uzrok sporog rasta i stagniranja njihovih firmi. Uskoro je skupljeno znanje s kolegom odlučio pretvoriti u neku vrstu IT Job Boarda. Nisu nažalost završili taj projekt, ali naučilo se mnogo:
Svako iskustvo je jako bitno kada se kreće u startup projekt, pogotovo ako se iz njega izvuče neka pouka. Negativna iskustva također nisu zanemariva jer vam otkrivaju put koji ne vodi prema uspjehu te ističu na što se treba usredotočiti u sljedećem pokušaju.
Naučili su koliko je važno okupiti vrhunski tim ljudi koji su sposobni svakodnevno učiti i savladavati nove izazove te brzo rasti s proizvodom i tvrtkom. Naravno, osim prvog pokušaja, najviše im je značila i povratna informacija:
Također, u razvijanju našeg proizvoda, feedback korisnika bio nam je od iznimne važnosti. Njihovi komentari, zahtjevi i savjeti pomogli su nam da napravimo proizvod koji eliminira najveće probleme i izazove s kojima se HR odjeli tvrtki susreću na dnevnoj bazi.
Uz više iskustva i razrađeniju ideju, TalentLyft je iskoristio priliku 2016. da se prijavi na Moj Zaba Start natječaj kroz koji Zagrebačka banka podupire najbolje projektne prijedloge iz područja novih tehnologija, razvoja novih proizvoda i inovacija. Zaradili su jednu od glavnih nagrada, no dobili su i nešto više od toga, objašnjava Mario:
Više od same nagrade značilo nam je to što nas je netko prepoznao. Kako smo tada bili u samom startu, činjenica da smo odabrani kao najbolji u konkurenciji preko 80 startup-ova, za nas je bila ogromna motivacija da još više i jače radimo.
Kroz natječaj Moj Zaba Start okuplja se nekolicina osoba, poduzetnika, neprofitnih i profitnih organizacija koje žele primjenom inovativnih rješenja izgraditi novo poslovanje ili nadograditi postojeće. Potpora zajednici, a u ovom slučaju konkretno poduzetničkoj, jedno je od glavnih temelja za društveno odgovorno poslovanje. Nije čudno da i najveći poput Googlea pomažu onima, koji su jednako kao i većina današnjih vodećih svjetskih korporacija, počeli upravo u garaži.
Upravo je potpora na početku razvoja ideje posebno važna jer ljudima potvrđuje da je ono što planiraju zbilja smisleno i relevantno za određenu industriju:
Od početka smo vjerovali u naš proizvod, ali veliko priznanje bilo nam je kada su i ostali stručnjaci prepoznali našu ideju i potencijal eliminiranja izazova u HR industriji. Ovim putem htjeli bismo se još jednom htjeli zahvaliti ZABA-i zbog jako pozitivnog utjecaja na našu priču.
Zanimalo me čuti i što je za TalentLyft bilo najvažnije riješiti kroz prvi razvojni proces te kako su pristupili tim izazovima. S obzirom na to da su se odlučili za put bez investicije, priča mi Mario, morali su jako brzo napraviti proizvod koji će se moći prodavati i generirati prihod:
To je bio poprilično hrabar potez s obzirom na to da nitko od nas nije baratao sa značajnim financijskim zalihama. Izazov nam je bio povećavati prihode s budžetom za marketing od nula kuna. Imali smo sreće što smo uspjeli korak po korak okupiti vrhunski tim i sada se, malo pomalo, stvari odvijaju sve brže.
TalentLyft je već u prvih pola godine imao dobar fokus – okrenuli su se automatizaciji i nadogradnji, aktivaciji pasivnih kandidata, a kompanijama su omogućili da ispričaju svoju priču kroz njihov komunikacijski segment employer brandinga. Početkom ove godine pisala sam i o Repslyevom putu do tisućitog klijenta, u kojem se CEO Marko Kovač također osvrnuo koliko je njima, kao manjoj kompaniji, bilo važno usko se fokusirati. Na sličnom tragu potvrđuje se ta činjenica i prema dojmovima iz TalentLyfta:
Danas jednostavno nije dovoljno biti samo dobar, potrebno je biti na vrhunskoj razini. Odabir problema koji ima dovoljno veliko tržište te fokusiran rad na rješavanju istoga, s vrhunskim timom, preduvjeti su za postizanje uspjeha. Osim fokusa važno je imati svoju filozofiju i viziju, koju nije jednostavno iskomunicirati prema van, ali kada se sve uspješno odradi i posloži, nastaju priče poput Basecampa ili Intercoma.
Izgrađena filozofija i vizija TalentLyfta već je sada pokazala svoj značaj kroz mnoga pozitivna iskustva klijenata platforme i korisnika njihovog sadržaja, a Mario navodi kako njihov pristup toj domeni proizlazi iz uvjerenja da tvrtke trebaju promijeniti način na koji dolaze do kvalitetnih ljudi:
Mislimo da uspjeh svake tvrtke ovisi o mogućnostima da privuku vrhunske talente. Mnoge tvrtke danas rade sve što radi i njihova konkurencija, a očekuju drugačije rezultate, što je poprilično apsurdno.
Mario je u razgovoru nakon osvajanja nagrade spomenuo i kako iznos planiraju utrošiti u stvaranje zanimljivog i edukativnog sadržaja za njihove trenutne i potencijalne buduće korisnike. U razgovoru mi potvrđuje kako su uistinu tako i napravili te je velik dio nagrade uložen upravo u inbound marketing:
Zaposlili smo direktoricu marketinga kojoj je glavni cilj bio generiranje kvalitetnog HR sadržaja. Sadržajem koji danas stvaramo, mjesečno dovodimo više od 100 tisuća posjetitelja iz cijelog svijeta na našu internet stranicu, a nedavno je naš blog proglašen jednim od vodećih HR blogova u svijetu.
Ipak, kreiranje bloga i kvalitetnog online sadržaja proces je koji iziskuje mnogo vremena i znanja o industriji stoga i prvi koraci moraju biti promišljeni:
Kada imate proizvod s kojim vaše ciljane skupine nisu upoznate, potrebno ih je educirati kako biste ih uopće mogli privući tome da isprobaju proizvod. Iz tog razloga, naši prvi članci, HR meetup-ovi, online vodiči i newsletteri, fokusirali su se prvenstveno na izazove s kojima se HR odjeli tvrtki susreću.
Tek su naknadno počeli usmjerenije govoriti o tome kako njihov proizvod te iste izazove i probleme može eliminirati, zaključuje Mario. Uostalom, objašnjava da inbound ne donosi brze rezultate, ali je definitivno jedno od ključnih long-term rješenja i faktora za uspjeh:
Kada se kvalitetnim sadržajem pozicionirate na sam vrh Google tražilice, broj posjetitelja na vašoj internet stranici počne rasti nevjerojatnom brzinom, Nakon toga počnu dolaziti i zahtjevi da se alat isproba, a s tim, naravno, raste i broj korisnika.
U školama smo učili o simbiozi i to je jedan od tri načina kako više organizama mogu interaktirati i stvarati suživot. Osim parazitnog i onog gdje druga strana nema ni korist ni štetu, simbioza se kristalizira kao najpovoljniji oblik suživota. Ipak, kada prebacimo tu ideju u mnoge sfere našeg društvenog života, ideja obostrane koristi se često uzima s rezervom. Korijeni te sitne fobije dolaze od straha da je u pozadini nešto namješteno i skriveno koruptivno.
Slično kao što se krše koplja oko toga što bi bilo dobro native oglašavanje, često se ignorira činjenica da vraćanje zajednici može biti izvrsna win-win situacija odnosno – primjer dobro odrađenog inbound marketinga koji koristi i kompaniji i potencijalnim korisnicima. Ako ćemo o primjerima dobrog i kvalitetnog sadržaja koji koristi i zajednici, tu TalentLyft ima pregršt toga za spomenuti:
Ako posjetite našu stranicu pronaći ćete HR blog s trendovima u HR industriji, besplatne resurse za HR profesionalce kao što su predlošci za opise poslova i predlošci pitanja za intervjue, vodiče o tome kako implementirati najbolje HR prakse… Sudionici naših HR meetup-a imaju priliku slušati o najnovijim HR trendovima i najboljim HR praksama. Ako poslušate neki od naših webinara, naučit ćete o uspješnim pričama i dobiti praktične HR savjete.
Mnogo HR-a za sve koje žele znati više, ali ono što TalentLyftovci daju zajednici vraća im se u jednakoj mjeri, pa Mario spominje kako povjerenje čitatelja često prijeđe u suradnju:
Sa strane sadašnjih korisnika, to povjerenje rezultira lojalnošću koja nam je, kao i svakom startupu, od neprocjenjive važnosti. Ukratko, stvaranje korisnog sadržaja i korištenje inbound marketinga uistinu jest win-win rješenje za sve uključene. Ako ste, u moru sadržaja koji ostale tvrtke generiraju, u mogućnosti napraviti i komunicirati nešto inovativno, korisno i zanimljivo možete stvoriti itekako vrijednu konkurentnu prednost.
Bez obzira da li je u pitanju natječaj za financijsku potporu inovativnim rješenjima ili blog sa stručnim savjetima za profesionalce u industriji – od manje tvrtke kao što je TalentLyft do velikog sustava kao što je Zagrebačka banka, svjedoci smo da ulaganje u zajednicu postaje konkurentna prednost, odgovornost te na kraju i zadovoljstvo, ako se radi savjesno i kvalitetno.
Post Od financijske potpore do edukacija, zajednica je ključ poslovanja! je prvi puta viđen na Netokracija.
18/05/2018 10:25 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti