Nije tajna da je OnePlus jedan najpopularnijih smartfona među tehnološki osviještenim, da ne kažem geekovskim dijelom populacije. Ovaj kineski brand je u vrlo kratkom vremenu uspio postići globalni uspjeh, mahom zahvaljujući ugradnji vrhunskih komponenti po relativno niskim cijenama, ali i osluškivanju želja korisnika i promptnim, odnosno brzim reakcijama.
OnePlus je ovim blitzkriegom osvojio mnoga tržišta, što je vremenom stvorilo vojsku fanova. Vidjeli smo, bilo je i ne baš malih problema, navedenih u mom osvrtu nakon godinu dana korištenja OnePlusa 5, no ukupan imidž kompanije nije narušen. Štoviše, ako je cijeniti po novom modelu – OnePlus 6, popularnost bi joj trebala dodatno porasti.
Radi se modelu koji nastavlja tradiciju ponude vrhunskih komponenti po (još uvijek) razumnim cijenama, ali donosi i logične novosti u odnosu na prethodnike. Onaj dio koji baš i nije logičan je – među publikom prilično nepopularni zub. Znam da postoji dio korisnika koji je ravnodušan prema ovom fenomenu, ne mora se priznati da kod većine baš i nije omiljen, što u dobroj mjeri pokazuje i naša nedavna anketa.
OnePlus 6 je dobio i vodootporno kućište, no bez IP certifikata, što znači da se neće proslaviti nakon 30-minutnog boravka na dubini od jednog metra, ali će svakako preživjeti prskanje, zalijevanje pivom na tulumima, a možda čak i slučajni pad u kadu, te brzo vađenje iz iste.
Pored Snapdragona 845 koji pokreće ovaj uređaj, i 6 ili 8 GB RAM-a, novost je što ove godine možete naručiti i model s 256 GB interne memorije, tako da će utor za memorijsku karticu zaista malo kome nedostajati. Osobno me veseli novi 6,3-inčni zaslon, koji je osjetno veći od onog na OnePlusu 5, kojeg sam koristio zadnjih godinu dana, i zanemarivo manji od onog na Noteu 8, kojeg koristim kao sekundarni uređaj.
Dakle, plan korištenja ovog smartfona je sljedećih godinu dana, baš kao što je bio slučaj s trojkom i peticom, tako da možete očekivati i usputne osvrte i maraton testove. Mnogi će sada postaviti pitanje kako i zašto sam se odlučio na mobitel sa zubom, pa da odmah odgovorim.
Moj osobni stav je da je zub najveća Appleova idiotarija, kopirana od strane proizvođača Androida. Posljedica toga je da skoro svi novi Androidi ove godine dolaze sa zubom, pa vam se u slučaju alergije na njega, izbor prilično sužava. Naravno, ima i onih proizvođača koji se opiru ovom fenomenu, kao. npr. HTC, tako da onima koji ne podnose zub, svakako savjetujem novi HTC U12+, barem kad govorimo o uređajima iz segmenta flagshipa i zanemarimo razliku u cijeni, koja baš i neće biti mala.
Isto tako, vrlo je velika vjerojatnost da ni Samsung neće tako skoro predstaviti mobitel sa zubom, no kod njihovih uređaja mi smeta Edge zaslon, tako da je Note 8 realno moj zadnji Samsung, barem dok ponovo ne počnu proizvoditi ravne top modele.
Upravo zato sam izabrao OnePlus 6, koji, eto, ima zub, no manji od onog na iPhoneu X i nekim drugim Androidima. Također, OnePlus je na ovom uređaju osigurao i softversku podršku za “maskiranije” zuba, nakon čega on postaje neuočljiv, no i o tome nešto kasnije.
Da se ovaj uvod sada ne bi previše otegnuo, idemo redom obraditi stavku po stavku.
Nije samo hardver taj zbog kojih biste pomislili da jedan ovakav uređaj treba biti skuplji nego što jest. Ništa manje nije zaslužan ni dizajn, kao ni materijali od kojih je izrađen. Ako zanemarimo prvi OnePlus One, koji je stigao u plastičnom kućištu, modeli koji su uslijedili nakon njega koristili su metal, što je izravno utjecalo na bolji opći dojam. Tako i OnePlus 6 sada na neki način predstavlja prekretnicu, jer za razliku od trojki i petica, dolazi sa staklenom poleđinom.
Mnogima se ovo neće svidjeti, što je sasvim razumljivo. Opasnost od loma višestruko je veća nego kod metalnog kućišta, no samo ako vam ispadne, dok je sama vjerojatnost od ispadanja zapravo manja, jer je stakleno kućište osjetno manje klizavo od onog izrađenog iz brušenog aluminija. Tako mi je, na primjer, OnePlus 5 prvih par dana ispao četiri ili pet puta, dok mi šestica sa staklenim kućištem u istom vremenskom razmaku nije ispala nijednom. No bez obzira na to, uređaj ću svakako koristiti sa zaštitnom maskicom.
Lift up display
Ono što ga ne čini lijepim je, naravno – zub, kojeg, zahvaljujući softveru možete skriti, ali je dobro to da mu je “brada”, dakle dio okvira kućišta na dnu zaslona, zaista tanka i vidno manja nego recimo na Huaweiju P20 Pro ili njegovom klonu Honor 10.
Mirror Black je verzija pozadine koju sam naručio i mogu reći da izgleda vrlo otmjeno. Glupo bi bilo sada reći da izgleda skupo, jer ni 569 eura nije malo, ali ništa bolje ne izgledaju ni oni dvostruko skuplji.
OnePlus 6 je ostao u gabaritima dvojce prethodnika, ali mu je masa sa 153 grama kod OnePlsua 5 i 162 kod modela 5T, porasla na 177 grama. S obzirom da dolazim s originalne petice, razliku u masi odmah sam osjetio, no nije trebalo dugo da se priviknem. Najvažnija stavka je da nisam morao posebno prilagođavati hvat i da nemam problema s rukovanjem, barem kad je u pitanju tipkanje po zaslonu.
OnePlus 5, OnePlus 6, Samsung Galaxy Note 8
Međutim, fizički prekidač za odabir načina zvonjave s lijeve strane prebačen je na desnu, što iziskuje određeno vrijeme za prilagodbu. Dodatni problem nastaje kad uređaj stavite u originalnu maskicu, koja baš i nije jeftina (26 eura). U tom slučaju ovaj prekidač je vrlo teško podesiti na željenu poziciju, jer maskica jednostavno ne ostavlja dovoljno prostora za ugodno pomicanje prekidača prstom i zato često moram koristiti nokat. Sad čekam tanke prozirne maskice s eBaya, za koje se nadam da će biti bolje, pa ću sukladno tome ovaj dio nadopuniti.
Dobra strana ovog prekidača je to što napokon radi kako treba. Prilično nelogičan i bugovit “Ne smetaj” način je izbačen, tako da je moguće birati između tri najlogičnija načina – zvonjava, vibracija i tiho. Uobičajeni “ne smetaj” način je i dalje dostupan u izborniku profila.
Sukladno prebacivanju spomenutog prekidača na suprotnu stranu, istu sudbinu je doživjela i ladica za SIM kartice, tako da se zbog ove rokade sada nalazi na desnom boku. Na dnu se i dalje nalazi vanjski zvučnik u društvu s USB-C i 3.5 mm audio utorom.
Čitač otisaka prstiju nalazi se na poleđini. Ako dolazite s OnePlusa 5T ili bilo kojeg uređaja s istom lokacijom čitača, prilagodba vam neće biti potrebna. S druge strane, osobno dolazim s OnePlusa 5, koji ga je imao sprijeda, tako da s ovim nisam najsretniji, posebice zato jer se zbog okomito postavljene dvostruke kamere, čitač nalazi prilično nisko. No, i to sam prebolio čim sam morao otključati svoj Note 8, koji je realno šampion u nelogičnom pozicioniranju čitača.
Što god mislili o poziciji ovog čitača, one je munjevito brz i precizan. Jedini problem koji povremeno iskusim je ne baš najveća preciznost dok se uređaj nalazi u originalnoj silikonskoj maskici, koja je, ponavljam, prilično debela i nezgrapna. (Jesam li već rekao da je i preskupa, i da s eBaya čekam tanke i prozirne?)
Novost je tzv. Smart unlock. Radi se o opciji koja uređaj neće zaključati ukoliko ste ga držite u ruci, čak i ako ste pritisnuli tipku za zaključavanje. Ako ga stavite na stol i nakon koje sekunde podignete, ponovo će od vas tražiti lozinku ili otisak prsta, naravno, ukoliko za sigurnost niste odrediti otključavanje prepoznavanjem lica.
Uređaj podržava i vrlo brzi face unlock, no osobno preferiram čitač otisaka prstiju. Bez obzira, otključavanje prepoznavanjem lica funkcionira zaista munjevito, tako da je ponekad nećete stići ni vidjeti zaslon, a on će već biti otključan.
Fizičke tipke imaju savršeno dobar klik, ugodan i definiran, naravno, ukoliko uređaj koristite bez maskice. U suprotnom, taj osjećaj ugode morat ćete žrtvovati, a na vama je da izračunate što vam je isplativije, naviknuti se na drukčiji klik, ili riskirati štetu na dvije staklene površine.
30/05/2018 10:01 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti