OnePlus 7 Pro – Recenzija - Android

Get it on Google Play

OnePlus 7 Pro – Recenzija - Android

Prije otprilike pet godina, OnePlus je tehnološki svijet iznenadio svojim „ubojicom flagshipa“, koji je nudio vrhunske specifikacije za realno dvostruko nižu cijenu od tadašnjih top modela. Međutim, kako je vrijeme prolazilo, ova kompanija je svaku novu generaciju prodavala po malo višoj cijeni, pa su tako zadnje dvije generacije već potpuno izgubile prvotni smisao. Ipak, OnePlus […]

Prije otprilike pet godina, OnePlus je tehnološki svijet iznenadio svojim „ubojicom flagshipa“, koji je nudio vrhunske specifikacije za realno dvostruko nižu cijenu od tadašnjih top modela. Međutim, kako je vrijeme prolazilo, ova kompanija je svaku novu generaciju prodavala po malo višoj cijeni, pa su tako zadnje dvije generacije već potpuno izgubile prvotni smisao.

Ipak, OnePlus je ostao prepoznatljiv kao brand entuzijasta, i bez obzira na konstantni rast cijene, njegova se korisnička baza svakim novim modelom širila. Jedan od razloga za to je i izvrsno skrojeno sučelje, odnosno optimizacija Androida, koja je dugo slovila kao najbrža na tržištu, sve dok ju prošle godine nije nadmašio Huawei.

Najnovijim modelom – OnePlus 7 Pro, ova kompanija otvoreno daje do znanja svoj top model od sada prebacuje u viši cjenovni razred, pa su cijene sada tako bliže Samsungovim, Huaweijevim i ostalima koji svoje smartfone prodaju po cijenama većim od 700 eura. Također, po prvi puta svjedočimo lansiranju dvaju top modela, jer je paralelno predstavljen i manji OnePlus 7, koji zapravo predstavlja izravnog nasljednika OnePlusa 6T, a za Pro model možemo reći da ulazi u posebnu kategoriju.

Naime, OnePlus 7 Pro s 8 GB RAM-a i 256 GB interne memorije stajat će vas 749 eura, a onaj sa 6 GB RAM-a tek nešto manje – 699 eura, s tim da je potonja verzija dostupna samo u crnoj boji kućišta. Ako se osilite i poželite najatraktivniju – plavu, morat ćete izabrati skuplju varijantu, tj. posegnuti dublje u džep.

Kao i uvijek, novi OnePlus uvijek je pokretan najnovijom generacijom procesora, a ove godine to je Snapdragon 855, a naš testni primjerak raspolaže s 8 GB RAM-a i 256 GB interne memorije, i naravno, stigao je upravo u gore spomenutoj plavoj boji.

Sukladno sveopćem trendu, OnePlus dolazi s trostrukom kamerom, dok sprijeda imamo skočnu selfie kameru koja je osigurala atraktivan dizajn s prekrasnim AMOLED zaslonom od ruba do ruba, bez zuba.
Ključna stvar kod ovog zaslona, ali i uređaja u cjelini, je ta što je među prvima koji nudi 90 Hz osvježenje zaslona umjesto standardnih 60 Hz, što smo po sebi obećava ukupno veću kvalitetu prikaza, ali i responzivnost, te brzinu.

Uz 90 Hz ratu osvježavanja, drugi najvažniji prodajni adut je nova UFS 3.0 flash memorija, koja pruža veću brzinu čitanja i zapisivanja podataka.

Tu je i 4000 mAh koja obećava, isto kao što i vodstvo kompanije obećava da je uređaj otporan na vodu, ali nije bila spremna platiti IP certifikat. Zanimljiv detalj su vanjski stereo zvučnici, ali nemojte računati na 3,5 mm audio utor.

Sve ostale detalje, naše dojmove, ali i odgovor na pitanje je li OnePlus 7 Pro vrijedan cijene, doznajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
162.6 x 75.9 x 8.8 mm

Masa
206 grama

Zaslon
6,67 AMOLED 90 Hz 3120 x 1440 516 ppi

SoC
Qualcomm Snapdragon 855

GPU
Adreno 640

RAM
6/8/12 GB

Interna memorija
128/256 GB

Micro SD
Ne

Povezivanje
WiFi, A-GPS, Bluetooth, USB-C, NFC, OTG

Vodootpornost
Da, ali bez službenog cerfitikata

Brzo/bežično punjenje
Da/Ne

OS
Android 9.0 Pie

Kamera
48+8+16 MP, ultra wide, 3x optički zoom, OIS, 4K

Prednja kamera
25 MP

Baterija
4000 mAh

Cijena
699, 749, 819 eura 

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Izvrstan dizajn i kvaliteta izrade
Nema microSD ni 3,5 mm audio utor

Zaslon od ruba do ruba, bez zuba i rupce
Zakrivljeni zaslon je manje ergonomičan

Izvrstan prikaz na zaslonu, 90 Hz
Nema službeni IP certifikat

Iznimno brz in-screen čitač otisaka prstiju
Nema LED lampicu za obavijesti ni Always-On zaslon

Jedno od najbržih i najfluidnijih sučelja na tržištu
Selfie kamera nema autofokus

30W brzo punjenje
Poveće dimenzije i masa

Vanjski stereo zvučnici

Dizajn, kućište i rukovanje

Nakon što sam uređaj u njegovoj izvrsnoj plavoj boji vidio na slikama, s nestrpljenjem sam otvorio kutiju, odmotao foliju i počeo ga – gledati. Da, upravo to je ono što ćete činiti nekoliko minuta prije nego što ga uključite. Plava boja stakla s matiranom završnom obradom zaista je jedan od najljepših prizora koje sam vidio u ovih desetak 10 godina testiranja, gdje mi je kroz ruke prošlo skoro 1000 različitih modela.

Dojam je možda subjektivan, ali što je, tu je. Ako u ponudu jednom stigne crvena ili žuta s istom završnom obradom, vjerojatno će se svidjeti nekom drugom profilu korisnika. Volim plavu boju, a ova nijansa pogađa u sridu.

Od same nijanse plave boje, više me fascinirala mat završna obrada stakla, zbog koje uređaj u kombinaciji s prednjim dijelom, kojeg čitavom površinom prekriva zaslon, izgleda uistinu fantastično, a to je ono što smo od pojave prvog zuba čekali. Zali smo da će taj dan jednom doći, a s ovim modelom možemo reći da su nam se snovi ostvarili. Dobili smo mobitel kojem cijelu prednju površinu prekriva zaslon.

Ono što u zadnje dvije godine prolazi ispod radara je konstantno smanjivanje brade smartfona. Naime, do sada smo kod Androida viđali veće rubove na dnu zaslona nego što je to slučaj na iPhoneu, koji se jedini mogao pohvaliti činjenicom da mu se zaslon proteže do samog dna. No, sada se i na tom polju odnosi mijenjaju, jer je donji rub OnePlusa 7 Pro zapravo istovjetan onom na iPhoneu XS Max, dok su ostali rubovi još tanji.

Kad jedan uređaj stavimo pred drugog, OnePlus 7 Pro dizajnom pobjeđuje sve aktualne modele iPhonea (i velikog dijela Androida), a s obzirom na tempo kojim Apple napreduje u dizajnu, vjerojatno već sada šije i sljedeće dvije generacije.

Sama činjenica što se zaslon proteže od ruba do ruba, a da na vrhu nema ni zuba ni rupice, dovoljna je da se u njega zaljubite na prvi pogled, a kad ga okrenete na već opjevanu (plavu) poleđinu, obuzet će vas požuda. OK, sad sam pretjerao, ali mislim da shvaćate poantu. Ovdje se moram ograditi jer mi je na test stigla upravo plava boja, tako da vam ne mogu prenijeti doživljaj bež ili crne.

E sad, čarolija nestaje kad shvatite da je uređaj zapravo sklizak, odnosno da će njime biti jako teško manipulirati bez posebne doze opreza ili zaštitne maskice. Naravno, situacija nije ništa gora od one kod ostalih smartfona sa staklenom poleđinom, ali onaj problem kojeg kod OnePlusa do sada nismo imali je zakrivljeni zaslon. Ovaj pomodni trend (da ne upotrijebim teži izraz) zahvatio je velik broj proizvođača. Nalaže ga imperativ dizajna, što je razumljivo, a treba priznati da je utjecalo i na dodatno smanjivanje okvira kućišta.

No, kao što smo u svim dosadašnjim recenzijama navodili, problem je ergonomija, jer uz samu klizavost materijala kao takvu, zakrivljenje zaslona dodatno otežava rukovanje, pa je uređaj zbog toga realno još klizaviji i nezgodniji za korištenje. Dodatni problem predstavlja činjenica što je takav zaslon više izložen mogućim oštećenjima od ravnog, a čak ni silikonske maskice ga nisu u stanju zaštiti kao što je to slučaj s ravnim.

Dakle, sva ljubav i požuda koju sam iskazao prema mat brušenoj plavoj boji kućišta, topi se prilikom uvlačenja mobitela u zaštitnu maskicu, koja u ovom slučaju dolazi u prodajnom pakiranju. Istina, silikonska maskica je prozirna i ova sexy boja se kroz nju i dalje vidi, ali imajte na umu da će kroz nekih mjesec dana požutjeti i da ćete morati nabaviti novu.

Bilo kako bilo, OnePlus 7 Pro uistinu djeluje fascinantno. Iako je i proteklih godina kompanija davala sve od sebe da uređaji izgledaju kao top klasa, ove godine je na tom polju ostvaren dodatni napredak, tako da je sada, osim cijenom, ušao u top segment i po kvaliteti izrade.

No ipak, digresija su poveće dimenzije, ali i masa koja sada prelazi 200 grama, što će onima s manjim rukama definitivno predstavljati novi izazov za privikavanje, jer 6,67-inčni zaslon, bez obzira na praktički nepostojeći rub, ima svoju cijenu. Uređaj je sa svojih 205 grama osjetno teži je od Huaweija Mate 20 Pro (189 grama), a pogotovo od Samsunga Galaxy S10+ (175 grama), da bi tako stao uz bok s iPhoneom XS Max i njegovih 208 grama žive vage.

Pored toga, njegov 6,67-inčni zaslon iziskivao je i dodatni rast dimenzija, pa je OnePlus 7 Pro zapravo jedan od najvećih na tržištu. Vidljivo veći od Huaweija Mate 20 Pro, Samsunga Galaxy S10+ i iPhonea XS Max, što možete vidjeti i na priloženoj slici.

Kao što ste već mogli zaključiti, OnePlus 7 Pro sprijeda izgleda upravo onako kako smo prije dvije, tri godine zamišljali savršen mobitel. Praktički cijelu prednju površinu pokriva zaslon od ruba do ruba, a fraza koju ću ovdje s guštom ponoviti – bez zuba. Tako je jedna od najvećih Appleovih idiotarija koju su proizvođači Androida besramno kopirali, zauvijek nestala, barem s ovog i još nekih uređaja (npr. Xiaomi Mi Mix 3), a problem smještaja prednje kamere riješen je možda ne savršenim, ali vrlo dovitljivim rješenjem uvlačenja i izvlačenja njezinog mehanizma.

O ovome će svakako biti riječi tijekom maratonskog testiranja koje će uslijediti, pa ćemo iz prve ruke doznati koliko je taj mehanizam uopće kvarljiv i podložan oštećenjima. OnePlus govori da je testiran na 300.000 izvlačenja i uvlačenja, što je pozamašna cifra, no konačni sud dat će korisnička iskustva. Selfie kameru osobno ne koristim puno, ali ću je u svrhu testiranja sljedećih nekoliko mjeseci uključivati barem 20-ak puta dnevno, za što ću potruditi odvojiti dodatnu minutu života.

Inače, mehanizam selfie kamere sastoji se i od senzora koji detektira slobodni pad, tako da ako vam ispadne iz ruke i postigne gravitacijsko ubrzanje, kamera se automatski vraća u kućište, što definitivno smanjuje rizik od oštećenja.

<

05/06/2019 11:18 AM