OnePlus 9 Pro – Recenzija - Android

Get it on Google Play

OnePlus 9 Pro – Recenzija - Android

Stigla je nova generacija OnePlusa, vjerojatno najpopularnijeg branda BBK Electronicsa u Europi, a prvi na našem testu je najjači model – OnePlus 9 Pro. Odmah na početku se želimo zahvaliti OnePlusu, odnosno njihovom web shopu zaduženom za EU tržište, koji nam je uređaj ustupio na test. Ukoliko nas redovito pratite, vjerojatno znate da sam OnePlus […]

Stigla je nova generacija OnePlusa, vjerojatno najpopularnijeg branda BBK Electronicsa u Europi, a prvi na našem testu je najjači model – OnePlus 9 Pro. Odmah na početku se želimo zahvaliti OnePlusu, odnosno njihovom web shopu zaduženom za EU tržište, koji nam je uređaj ustupio na test.

Ukoliko nas redovito pratite, vjerojatno znate da sam OnePlus mobitele osobno koristio dugi niz godina, i to od njihovog prvog modela. OnePlus One i par njegovih nasljednika bili su vođeni mantrom „Flagship killera“ budući da su nudili vrhunske specifikacije po osjetno nižim cijenama od konkurencije.

Međutim, brand je postao popularan, ne samo zbog niske cijene u početku, već i zbog mnogih inovativnih rješenja u kasnijim stadijima razvoja, ali i zahvaljujući izvrsnom marketingu. Nikako ne treba zaboraviti ni vlastiti forum koji korisnicima služi kao najbolja i najbrža podrška. Otvaranjem web shopa u EU, odnosno skladišta u Poljskoj, te izvrsnim odnosom prema kupcima, što uključuje i reklamacije, OnePlus je stekao veliku i vjernu bazu korisnika.

Tako je OnePlus od jeftinog flagship killera polako postao respektabilan brand, ali je to, naravno, popraćeno i cijenom. Istini za volju, svi su smartfoni u zadnjih nekoliko godina poskupjeli, pa taj trend nije zaobišao ni OnePlus. Lani su zato izbacili i nekoliko jeftinijih modela, no naše je mišljenje da to baš i nije najpametniji potez, jer se brand tako počeo razvodnjavati, odnosno gubiti identitet. Voljeli bismo da smo u krivu i tko zna, možda ova politika na kraju i poluči uspjeh.

Bilo kako bilo, naš OnePlus 9 Pro je tu, a kako smo se s njime proveli prilikom testiranja i svakodnevnog korištenja u zadnjih desetak dana, saznajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
163.2 x 73.6 x 8.7 mm

Masa
197 grama

Zaslon
6,7″ LPTO AMOLED, 3216×1440, 525 ppi, 120 Hz, 1300 nita, Gorila Glass 5

SoC
Qualcomm Snapdragon 888

GPU
Adreno 660

RAM
8/12 GB

Interna memorija
128/256 GB

Micro SD
Ne

Otpornost na vodu
Da, IP68 certifikat

Brzo, bežično, reverzibilno punjenje
65W/50W/Da

3,5 mm audio utor
Ne

OS
Android 11/OxygenOS

Kamera
48 MP, 8 MP telefoto 3,3x optički zoom, 50 MP ultrawide, 2 MP c/b

Prednja kamera
16 MP

Baterija
4500 mAh

Cijena
929/1029 eura

Ustupio
OnePlus

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Izvrstan 120 Hz zaslon
Od kamere s Hasselblad potpisom očekivali smo više

Najjači trenutno doostupan procesor
Nelogičnosti u aplikaciji kamere

Iznimno brzo sučelje

Glasni vanjski stereo zvučnici

Brzo punjenje bez premca na tržištu

Izvrsna kamera

Dizajn, kućište i rukovanje

Najnovija generacija OnePlusa ne dolazi s radikalnim zaokretom u dizajnu i u velikoj mjeri slijedi dizajnerske smjernice prethodnih nekoliko generacija. Jedina vidljiva razlika u odnosu na lanjski model je drukčiji modul kamere, kojem bi neki mogli zamjeriti da ne izgleda dovoljno atraktivno. Iako je ljepota u oku promatrača, moramo se složiti da su se dizajneri oko njega mogli i malo više potruditi. Naravno, da ne cjepidlačimo previše, ipak je ono što se nalazi u njemu daleko važnije, no o tome malo kasnije.

Pro model dolazi sa zakrivljenim zaslonom na rubovima, što je uobičajena praksa već neko vrijeme. Ukoliko vam je to deal breaker, osuđeni ste na nešto slabiji „obični OnePlus 9, jer on dolazi s ravnim zaslonom. Voljeli bismo da proizvođači jednom shvate sve manjkavosti zakrivljenog zaslona, i dok se to ne dogodi, mi ćemo bez pardona prigovarati. Što je najgore, u Android svijetu uopće nemate alternativu kad su top modeli u pitanju, jer svi proizvođači iz nekog razloga slijede ovaj, da ne upotrijebim težu riječ, nerazuman trend, pa su nas koji želimo ravne zaslone doveli pred svršen čin, dajući nam na izbor da kupimo hardverski slabiji uređaj, ili – iPhone.

S prednje strane ponovno imamo punch-hole rupicu za prednju kameru, dakle isto kao i prošle godine, no osobno nikako ne mogu prežaliti OnePlus 7 Pro, koji je imao potpuno „čist“ zaslon, jer je koristio pop-up selfie kameru, tako da potrebe za rupicom nije bilo. Kad je izašao OnePlus 8 Pro, doživio sam blago razočarenje, a ne mogu reći ni da sam sada pretjerano oduševljen. Mogu shvatiti da je izrada pop-up kamere skuplje rješenje od ove u rupici u zaslonu, no s obzirom na cijenu, smatram da si je OnePlus to mogao priuštiti.

S druge strane, sama izrada i pažljivo birani materijali OnePlusu 9 Pro daju jedan profinjeni štih i možemo reći da kućište ostavlja izvrstan dojam, kako na stolu, tako i prilikom držanja u ruci. Staklena površina poleđine je manje klizava od bilo koje aluminijske, ali ako niste dovoljno pažljivi, teško će preživjeti pad na beton. U tu svrhu je OnePlus u prodajno pakiranje dodao i zaštitnu maskicu, što je svakako pohvalno, no ne sjećam se da sam ikad vidio ružniju, barem kad je boja u pitanju. Naime, proteklih godina su stavljali prozirnu, od debljeg silikona, a sada je stigla nešto tanja i definitivno ružne sive nijanse, barem u paru s našim primjerkom koji dolazi u srebrnoj boji kućišta. Dakle, ukoliko koristite maskicu, sav sjaj „Morning mist“ boje će biti neutraliziran, što s druge strane i nije tako loše, s obzirom da na sebi zadržava tragove prstiju.

Fizičke tipke za podešavanje glasnoće nalaze se na lijevoj strani, što je mnogima „naopako“, ali nakon nekog vremena navika će učiniti svoje. Ona za uključivanje je na desnoj, odmah ispod fizičkog prekidača za podešavanja načina zvonjava-vibracija-tišina. OnePlus potonju već dugi niz godina tradicionalno ugrađuje u svoje uređaje, i slobodno ju možemo nazvati svojevrsnim zaštitnim znakom ovih mobitela.

Ukoliko želite, u OnePlus službenom webshopu možete naručiti objektivno bolje originalne maskice, no upitno je koliko su isplative s obzirom na cijenu od oko 40 eura. Alternativa je eBay i jeftine maskice iz Kine, no one će do vas u pravilu putovati i više od mjesec dana.

12/04/2021 05:30 AM