Sadržaj je ključni faktor zbog kojeg korisnici dolaze interaktirati s vašim brendom. Sadržaj je kralj, a eCommerce tu nije iznimka. Od poslovnog plana, općeg sadržaja i opisa proizvoda, ovo su stavke koje svaki uspješan webshop mora pokriti.
The post Ovo je potpuni plan za sav sadržaj koji uspješan webshop mora imati! appeared first on Netokracija.
U prošlom članku sam opisao zašto je odabir tehnološke platforme važan korak pri izgradnji webshopa (i zašto je WooCommerce objektivno dobar izbor). No iako je odabir platforme bitan korak, on sam po sebi neće dovesti do cvjetanja tisuću cvjetova. I da, doista je laka pozicija stručnjaka kada kažu da je za uspjeh bitan svaki segment online projekta (Thank you Capt. Obvious).
Ideja ovog serijala je da opišemo početne momente na koje vi sami možete utjecati, a danas nam je cilj prikazati sadržaj kao okosnicu eCommerce strategije. Većina trgovaca “pada” upravo na tom koraku, a razlog je donekle jednostavan – dobar sadržaj podrazumijeva težak rad na duge staze i tu doslovno nema prečice. Pojest ćemo žabu na početku dana (kako kaže Mark Twain) i pretvoriti nezgodan sadržaj u slojevitog eCommerce saveznika.
“Sadržaj je kralj” ne zvoni toliko upečatljivo kao njegova engleska izvornica: “Content is king”, no svi digitalci se bez grama srama slažu: ovo je jedna od provjerenih dogmi online doba. Slogan se inače pripisuje Bill Gatesu i njegovom istoimenom eseju iz 1996. ali Quora navodi da je termin zapravo skovan 1978. unutar Photographer’s Market knjige.
Korisnici vaših usluga, bile one offline ili online, prije svega žele interakciju sa sadržajem. Brend, domena, CX, UX, UI, DevOps (i ostale tehnikalije koje ćemo kasnije opisati) su samo prinčevi i princeze u digitalnom dvoru. Inženjerski gledano, sav web dizajn i programiranje zapravo pomažu da korisnik interaktira sa sadržajem na najsmisleniji način i kroz sve vrste uređaja. I upravo citat iz spomenute knjige pogađa u svevremensku srž: “Content is king. It is the meaning that counts. Form and technical considerations, although important, cannot substitute for content”. Hej, 1978 godina!
Što to znači za vas, novopečenog trgovca koji se naglavačke baca u eCommerce?
Za početak, krenite raditi na tri vrste sadržaja koje ćemo detaljno opisati, a i koji će vam biti temelj izrade cijelog eCommerce sustava. Inače, sadržaj nije samo ono što nalazimo na blogovima i portalima… već svaki tekstualni segment koji je nužan da web aplikacija bude legalna, informativna, pretraživa i intuitivna za korištenje.
Navedeno uključuje:
A. Kratki poslovni plan – dosadna no temeljna žaba.
B. Opći sadržaj za web shop – opisi vaše kompanije, poslovni uvjeti, opisi brenda, generalni opisi kategorija proizvoda, kontakt informacije, opisi poslovnica ako ih imate.
C. Detaljan sadržaj za web shop – detaljni opisi svakog proizvoda zasebno, nešto što će Google svakodnevno grickati.
Planiranje je dokazana metoda da doista i pokrenete poslovanje – studije pokazuju da inicijalno pisanje poslovnog plana pospješuje operativno otvaranje vlastite kompanije za 152%. Naravno, vaš prvi poslovni plan će zapravo biti dječja lista želja, no ne dajte se obeshrabriti. Pisanje poslovnog plana je temelj daljnje izrade sadržaja i određivanje smjera u kojem želite razvijati internetsku trgovinu. Na njemu zapravo nikada nećete prestati raditi.
U razvoj poslovnog plana krenite ovim redoslijedom:
Opis glavne poante biznisa, misije, vizije (opišite zašto uopće poslujete i koji problem rješavate).
Raspišite kontekst i okolinu unutar kojih poslujete. Ovdje možete koristiti poznati STEEP (Social, Technological, Economical, Environmental, and Political) framework koji služi za opis konteksta u kojem će webshop funkcionirati. Na primjer, EU kompanije moraju biti u skladu s GDPR pravilima i to će utjecati na vaš dizajn, copywriting i backend procese pri obradi osobnih podataka. Također, dostupnost dostavnih službi, procesora kreditnih kartica, slobodnih developera i hosting kompanija su sve vanjski faktori koji će utjecati na rad webshopa. Upravo je zato bitno da napravite kvalitetnu STEEP analizu, jer ona će vam ukazati na prijetnje i prilike što nas pak dovodi do sljedeće točke…
SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats) je najosnovnija introspektivna analiza gdje trebate biti iskreni sami sa sobom i popisati slabosti, prijetnje, ali i snage i prilike vašeg novog biznisa. Iako SWOT iskače iz svih poslovnih pašteta, nemojte ga ignorirati jer vezan je uz ostale točke koje opisujemo ovdje. Detalje i kako ga napraviti pročitajte na ovom interaktivnom vodiču. Legitimna “caka” je i da analizu predstavite partneru, prijatelju, roditelju… čisto da vidite realnost vašeg razmišljanja. Tipična prijetnja je dobavljivost proizvoda (npr. aktualne zaštitne maske) no to ujedno može biti i prilika ako imate ugovoreno partnerstvo s tvornicom koja ih direktno proizvodi. Tipične slabosti su nemogućnost kontrole dostavnog procesa, a primjer snage bi mogao biti veličina cash-cushiona tj. količina kapitala s kojom raspolažete.
Marketing miks 7P (Analiza 7P unutar marketing miksa se odnosi na definiranje stavki: Product, Price, People, Place, Physical, Promotion, Positioning). S time ćete zapravo opisati što je točno vaš proizvod, koga poslužujete, po kolikim cijenama. Marketing miks je mesnati dio poslovnog plana i zapravo plan sam po sebi. Tom dijelu dokumenta pristupite “strateški” jer njega pišemo kako bi definirali smjer razvoja poslovanja. Na primjer, možemo odlučiti da imamo webshop koji prodaje vrtne patuljke, no samo premium kvalitete (cijene) i to samo uz fizičku osobnu dostavu. Vi za tako nešto možete imati poslovni rezon, a upravo će marketing miks analiza pomoći da odredite fokus poslovanja i ciljano tržište. Još jedan primjer – fizički dokaz usluge tzv. “Physical evidence” je sastavni dio opisa marketing miksa. Kod eCommerce sustava, paketna dostava, načini dostave i sam dizajn cijelog paketa je tipičan primjer kreativne prilike koja vam se otvara pri razradi marketing miksa. Dobra ambalaža i trud oko cijelog dostavnog procesa je već dokazana praksa kako poboljšati cijeli Customer eXperience. Marketing miks je povelika tema – ovaj vodič i knjižica bi mogli pomoći da produbite znanje oko pisanja tog dijela plana.
Opis idealnog kupca. “Moj idealan kupac je muška osoba, 35 – 60, vlasnik kuće, koji voli uređivati vrt vikendom”. Pričam, naravno, o našem webshopu s vrtnim patuljcima.
Opis glavne konkurencije. Ne biste vjerovali koliko novih trgovaca prolazi kroz život s tvrdnjom da za njihovu ideju ne postoji konkurencija. Istina, konkurencija ne mora biti odmah vidljiva odnosno izravna. Ako otvorite webshop koji prodaje samo čvarke od fajferice (i s time ste prvi specijalizirani hrvatski webshop), mesnice na placu su vam itekakva konkurencija. Ideja je da i ovdje ne budete lijeni te da razmislite i napravite domaću zadaću.
I za kraj, iskreni popis mogućih prihoda, marži i potrebnih troškova (ovo će se stalno mijenjati, no ideja je da imate prvi okvir prihodovne i rashodne strukture). Standardni poslovni planovi sadržavaju detaljnu cash-flow analizu i opis prodajnih kanala, no tolika detaljnost za početak nije ključna kao prvih 6 točaka.
Već i ovo opisano će biti dosta da eCommerce put bude jasniji, jer kako je Eisenhower rekao “Plans are useless, but planning is essential”. Prebacit ću diskusiju u znanstvenu domenu jer ovo već postaje leksikon LinkedIn krilatica – Domegan i Hastings u svojoj knjizi “Social Marketing” dobro opisuju potrebu za poslovnim planiranjem – teorije i planovi su samo vodiči koji mogu pretpostaviti ponašanje potrošača.
Planovi trebaju pomoći pri usmjeravanju razvoja firme i proizvoda, ali one nisu zamjena za istraživanje, kreativan rad i kritičko promišljanje. Upravo ovdje dolazimo do kreativnog dijela pisanja općeg i detaljnog sadržaja za eCommerce.
Benefit pisanja poslovnog plana je generiranje kreativnih ideja oko samog eCommerce poslovanja. Sve što pišete razrađujte unutar nekog od online alata poput Google Docs jer ćete se lakše organizirati, a i lakše podijeliti taj cijeli sadržaj jednom kada dođemo do suradnje s copywriterima, developerima i dizajnerima. Raniji primjer marketing miksa (7P) i opisivanja paketa vas, recimo, može dovesti do toga da sam paket bude promocijski materijal za vaše ostale proizvode. U tom trenutku se možda sjetite da stavite QR kod koji vodi na stranicu friško izlistanih proizvoda na popustu ili pak najbližih poslovnica.
Postoji dosta smjernica i tekstova kako napisati opći sadržaj, a razni eCommerce konzultanti ili udruge su čak i izdavali PDF knjige na temu. Ono što je svima zajedničko je da se ograđuju od detalja i pozivaju da se u nekim slučajevima javite odvjetniku i računovođi kod finaliziranja i provjere svih aspekata tih dokumenata. To je zdravorazumski savjet, a ja ću otići korak dalje te napisati da baš u svakom slučaju morate uposliti i računovođu i odvjetnika da zajedno s vama rade na svim potrebnim dokumentima.
Opći sadržaj za eCommerce bi trebao imati par dijelova:
Nakon toga se obavezno dogovorite s odvjetnicom i uložite sredstva da zajedno raspišete:
Uz to, zamolite odvjetnicu da vam objasni poslovno-pravni kontekst u kojem ćete raditi. Na primjer, kupac ima pravo na jednostrani raskid ugovora u roku od 14 dana “no questions asked”, pravo da mu se roba dostavi unutar 30 dana, pravo na zamjenu robe itd. (no za to uvijek postoje iznimke). Upravo zato je bitno da uložite sredstva i platite odvjetnika. Pohvalno je da se vi samostalno informirate, no odvjetnik će vam ta sva pravila i procese posložiti u jednu koherentnu cjelinu. Dobri izvori informacija su EU potrošački centar te naravno, zakon o zaštiti potrošača.
Inspektorica iz Sektora tržišne inspekcije (Ministarstvo gospodarstva) secirala je recimo jedan eCommerce projekt na kojem smo radili, a na moje pitanje “kako ste došli do ovog webshopa?”, dobio sam odgovor “guglala sam kupnju pudera u Zagrebu” što je pohvala za SEO, no i pokazatelj da bilo tko može doći na tapetu.
Pri toj inspekciji se gledalo samo pravila korištenja, pravila privatnosti te pravilnik o dostavi. S druge strane, inspektorica uopće nije gledala CX, UX, checkout funnel i ostale dizajnerske elemente. Poanta ove digresije je da ne štedite na sredstvima za odvjetnika. Nema smisla ulagati desetine i stotine tisuća kuna za cijeli CX i UX, a da padnete na takvom, ruku na srce jednostavnijem, pravnom koraku.
I za kraj sekcije, nikako se nemojte igrati s kopiranjem nečijeg tuđeg općeg sadržaja jer to je bukvalna krađa intelektualnog vlasništva.
Ukradeni dokument nije rađen za vaše poslovanje (pa ćete i odmah biti u inspekcijskom prekršaju). Ako pak želite provjeriti krade li netko vaš sadržaj postoji pozamašna količina alata za provjeru: od besplatnog Copyscape-a do odličnog i uvijek profesionalnog SEM Rusha. Kinsta je objavila izdašnu listu svih dobrih online alata za provjeru gramatike i dupliciranog sadržaja.
Proizvodi ili usluge su temeljni sadržaj svakog webshopa te glavni razlog zašto korisnici dolaze interaktirati s vašim brendom. Razrada tog sadržaja se namjerno radi nakon točke A i B jer sada već znate kontekst, a i prepoznajete opseg cijelog eCommerce tržišta.
Jedno od glavnih pitanja ako već koristite neki ERP ili računovodstveni sustav za upravljanje proizvodima je: mogu li unijeti proizvode iz već postojećeg sustava u moj novi eCommerce? Ukratko, odgovor je DA, no trebate pripaziti na par stvari: računovodstveni i ERP sustavi uglavnom imaju samo naziv, cijenu i SKU (Stock Keeping Unit) proizvoda, a to nikako nije dovoljno sadržaja za eCommerce sustav. U takvim slučajevima ćete uvijek trebati oplemenjivati postojeći sadržaj proizvoda s dodatnim atributima, multimedijom i opisima.
WooCommerce npr. podržava ogroman set podataka koji se mogu vezati uz jedan proizvod, a ovdje ćemo proći samo osnove s kojima trebate krenuti. Bazične minimalne informacije koje trebate kreirati za svaki proizvod su:
Sa završenim točkama A, B i C imamo dobro posložene temelje sadržaja za eCommerce projekt. U sljedećem tekstu ćemo obraditi kako tehnički samostalno postaviti webshop (Do-It-Yourself), a u zadnjem dijelu serijala ćemo pak obraditi suradnju s eCommerce agencijom tj. profesionalcima koji cijeli ovaj posao mogu realizirati uz vas.
Dio – Kako otvoriti webshop? Važan korak je odabir platforme – što nudi WooCommerce?
Dio – Kako otvoriti webshop? Planiranje i priprema sadržaja (ovaj članak)
Dio – Kako otvoriti webshop? Samostalno tehničko postavljanje web shopa – Do It Yourself (slijedi)
Dio – Kako otvoriti webshop? Rad s eCommerce agencijom (slijedi)
The post Ovo je potpuni plan za sav sadržaj koji uspješan webshop mora imati! appeared first on Netokracija.
10/07/2020 09:12 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti