Kada je u pitanju Valentinovo i darivanje među parovima, zar ne bi bilo bolje ulagati u zajedničke stvari?
The post Ovog Valentinova ne trošite lovu jedno na drugo, nego na – vas (imamo 7 digitalnih prijedloga) appeared first on Netokracija.
Svjesni smo svi da je dugoročno ulaganje u bilo što u našem životu jedini dobar recept za privatno i profesionalno zadovoljstvo. Ulaganje u partnerske odnose nije iznimka. Ipak, s obzirom na užurbanu svakodnevicu, vremena je tako malo, a obaveza tako puno da je nekada najlakše zajedničko vrijeme “ostaviti za sutra“. Upravo zato ovog Valentinova predlažem da ne trošite lovu jedno na drugo (imate rođendane i druge blagdane za to) već uložite u nešto što će vas povezati i veseliti oboje.
Stoga, u duhu Netokracije, pripremamo nekoliko digital (i geek) friendly stvari kako bi što ćešće našli vremena za zajedničke aktivnosti te kako bi i one postojeće prošle što bezbrižnije i sretnije.
Između posla, hobija, ispita, djece, rodbine, prijatelja, lako zaboravimo u raspored staviti termin za naše voljene partnere.Jednom kada su puzzle složene, roboti sastavljeni, a vaš Raspberry Pi isprogramiran baš za specifičnu stvar koja vam je bila neophodna u životu, lako zaboravimo na čari razvoja i slaganja dok je trajalo.
Slaganje LEGO paketa, pametnih robota poput Mindstormsa ili domaćeg Makerbuina i Makerphonea, može trajati danima i satima. Što znači da imate razlog više zadržati se u zajedničkom pothvatu nego biste to nekada imali volje i prilike. No najbolje je što uz fokus traženja odgovarajući dijelova sa svojim partnerima imate priliku provesti vrijeme opuštenog razgovora bez misli okupiranih brigama.
No, ako ste udaljeni, i tome ima spasa uz dobru web kameru, a Logitechova c920 već je neko vrijeme best buy.
Oboje ste rekreativci ili barem pokušavate to biti, a kada ste u treningu ili nekoj sportskoj aktivnosti želite svoje rezultate i mjeriti? Najbolje rješenje za to su, već svima poznate, pametne fitness narukvice, trackeri i satovi. Neki od najpopularnijih u zadnje vrijeme su FitBit Charge 3, Xiaomi Mi Band 3, Moov Now, Amazfit Bip te Honor Band 4.
Najvažnije što svakako želite provjeriti u odabiru fitness trackera jest i kako dobro je optimizirana povezana aplikacija te koje su njene opcije (mogućnosti dijeljenja rezultata i dodavanja prijatelja, sustav notifikacija), ali i kapacitet baterije, kvaliteta ekrana i user-friendly UI te da li ima ugrađen GPS.
A što se tiče toga, ne želite baš doslovno GPS-om pratiti vašu drugu polovicu, iako je i to opcija ako za to imate s partnerom dogovor (putovanja, život u opasnom kvartu?). Inače, znate i da je praćenje lokacije osobe još lakše putem mobitela i povezanih Google računa, no ako želite zaštiti zajedničku imovinu ili kućne ljubimce, mini GPS trackeri svakako mogu pripomoći.
Ako vas zanima i druga vrsta rekreacije, za malo intimnije potrebe dobro dođe i pomoćni aparat Lelo.
Tko kaže da se ne družite s ekipom otkad ste zajedno? Dokažite im suprotno. Ako vam kućni partiji nisu novost, onda znate da “iće i piće” nije dovoljno. Za pravu zabavu i s mnoštvom ekipe koja zbilja uživa, trebat ćete poraditi na dodatnoj vrijednosti. Većini su poznate razne igre za cuganje, kojima je cilj uz dinamiku igranja napiti sudionike kako bi se opustili i prepustili dobroj atmosferi druženja.
Ipak, osim njih, postoji i nekolicina igara s izazovima i zadatcima koje će toliko zaokupiti vaše prijatelje da će im i alkohol brzo ispariti. Kad su u pitanju nedigitalne stvari, tu svakako prvo na red dolaze tabletop igre, malo naprednije i razrađenije društvene igre koje su Monopol ostavile iza sebe davnih godina. Za kultni Magic The Gathering vam i ne treba ekipa, a neke od popularnijih opcija za više igrača su Catan, Munchkin i The Game of Thrones.
Želite si olakšati i maknuti se od velikih mapa, figurica i kartica? Mobitele u ruke, a laptop do televizije. Jedan od najboljih paketa digitalnih društvenih igara na tržištu definitivno je Jackbox Party set koji već broji svoje 5. izdanje, a u svakom dolazi minimalno četiri jedinstveno dizajnirane igre. Spajanjem laptopa na TV ekran, glavni dio igre pokrenute na računalu tako će biti bolje vidljiv svim igračima (maksimalno 8), a svatko od njih treba imati samo mobitel s kojeg će unositi odgovore putem jackbox.tv web stranice.
Ipak, kada vam dosade igre, pravo osvježenje krije su u glazbi. Bez obzira da li znate sve hitove 80-ih, karaoke su uvijek zagarantirani party maker. Ako već druge ne osvojite dobrim glasom, onda budete barem šarmom ili urnebesnim smijehom.
Ali vi možete s vašom ljubavi krenuti na put, no za to ćete se trebati dobro pripremiti. Dakako, mobilne aplikacije svih vodiča gradova u koji idete se podrazumijevaju, kao i skidanje offline mape na Googleu.
Ako ste već otišli na zajednički put, sigurno nije poanta da fotografirate samo jedno drugo, a prepustiti stvari slučajnosti na putu i nije najbolja opcija. Stoga se nemojte nadati da ćete uvijek moći žicati prolaznike za fotku – napokon ima (2x) više smisla nositi selfie stick uokolo! Za one video entuzijaste, kojima su fotke već postale démodé, za dobre zajedničke snimke neophodna je kamera koja snima u Full HD rezoluciji (i po mogućnosti, pomičnim zaslonom za zajedničke vlogove), a najbolje za pokret svakako je GoPro Hero7 Silver ili Black koji snimaju i pri 4k rezoluciji. Za vrhunske snimke i one ambicioznije putoholičare stabilizator poput Gimbala svakako je dobar dodatak.
Za kraj, kako bi sve bilo sigurno na vašem putu, vaše fotke tako i video, ne zaboravite na prijenosnu pohranu, ali i prijenosne baterije s dva USB utora kako bi svoju opremu i mobitele mogli istovremeno puniti tijekom cjelodnevnog razgledavanja.
Kako se gamerski par može najbolje povezati? Nema sumnje – igranjem. Iako u mnogim situacijama kompetitivnost može probuditi i nelijepe reakcije, najbitnije je da se na kraju dobro zabavljate jer sve je to samo igra.
Prve na listi su svakako online igre koje možete igrati zajedno, a za koje vam i ne treba mnogo postavljanja – eventualno novac za kupnju dva primjerka. Imate opcije nekoliko žanrova, od MMORPG-ova poput WoW-a s mjesečnom pretplatom, jednom platiš i igraš shootera kao što su Destiny ili Overwatch, do besplatnih battle royale naslova sa svjetski popularnim Fortniteom i nedavno objavljenim Apex Legendsom.
Ne zaboravimo kako je za svaki zajednički dobar game session neophodna i dobra oprema. Ruku na srce, zbilja ne možete igrati na vrhunskoj opremi dok druga polovica cilja protivnike s mišem od 50 kuna. Želite dobre mečeve i brzo rješevanje levela, pobrinite se da sebi i partnerima nabavite udobnu stolicu, headset za gejmanje te pristojnu tipkovnicu i miš!
Želite se pak maknuti od radnog stola i zajedno zaigrati na kauču neke co-op naslove, provjerite trenutno najpopularnije, svakako preporučujem Overcooked, a ne zaboravite nabaviti i dva joysticka. Na vama je hoće li to biti neki prosječan samo-da-radi joystick ili sigurniji, ali skuplji izbor između Xbox joysticka (bolje optimiziran za igranje na PC-u), i onog za PS4 (nekima možda draži, ali i skuplji).
Kako sačuvati budžet sa svim pretplatničkim opcijama koje nam se danas nude? Kao par možete na to gledati u pozitivnom svjetlu – sve dijelite i plaćate zajedno pa tako i pretplate (i račune).
Prvi na redu je sigurno Netflix, za neke možda i HBO ili Hulu. Ipak, Netflix trenutno kod nas nudi najviše sadržaja, i najzanimljiviji mnogima, barem dok ne krene nova sezona GoT-a. Osim toga, dobra je stvar iako imate jedan Netflix račun, na njemu možete otvoriti više profila pa vam se preferencije, tako ni prijedlozi, neće izmiješati, a algoritam će vas bolje ciljati. Ako želite i najbolje iskustvo gledanja, dobar multimedijski laptop nije naodmet.
Pretplate koje je još važno spomenuti za dijeljenje tiču se i glazbe, a tu su najpoznatiji, još u nas nedostupan Spotify (ali VPN), i Deezer. Nemojmo zaboraviti i na gamere, jedna od najpopularnijih mjesečnih pretplata je Humble Bundle.
A kad smo kod mjesečnih paketa, sigurno ste čuli i za pretplatničke kutije. Iako su većinom oni najpopularniji fokusirani na inozemna tržišta, možda se nekome od vas učini to dobra investicija za vaše voljene, ili za vas oboje.
Svaki pravi tech entuzijast sanja o savršeno funkcionalnom IoT domu. Iako u regiji možda još to nije zaživjelo koliko u Amerikama, mislim da to nikoga ne bi trebalo spriječiti da krene – dapače, evo par stvari s kojima će biti lakše početi.
Pametna rasvjeta, na prvu zbilja ne zanimljiva, ali čim zamijenite sve vaše stare sijalice bit će više nego genijalno, kako estetski tako i funkcionalno. Da ne spominjem RGB opcije… Zatim još neke sitne, ali bitne stvari, poput kamera koje prate pokrete (za ljubimce, aktivne bebe i provalnike) i pametne utičnice, uvijek dobro dođu. Neki od pametnih uređaja, poput termostata, mogu vam i uštedjeti novac, a svakako se na listi prvih stvari u pametnom domu treba naći i pametna televizija. Zašto? Neka vam prenese Ivan Šimić.
Naravno, kako bi povezali sve to što ste nabavili, morate imati jedan glavni hub element kojim ćete sve to moći uskladiti i pratiti kako spada. Moramo tu preporučiti i neke domaće primjerke, poput Zipata.
Stigli smo do kraja, ali kao i s Valentinovom, ovdje priča ne staje. Volite se i posvetite više pažnje zajedničkom vremenu i ostatku dana u godini.
The post Ovog Valentinova ne trošite lovu jedno na drugo, nego na – vas (imamo 7 digitalnih prijedloga) appeared first on Netokracija.
13/02/2019 12:28 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti