Kada će banka X imati Google Pay? A Apple Pay? Ne brini, sve smo ih pitali!
The post Pitali smo banke u Hrvatskoj kada u njihovu ponudu stižu Google Pay i Apple Pay appeared first on Netokracija.
U posljednjih nekoliko mjeseci dosta smo govorili o temama novih sustava za plaćanje koji nam stižu od dvije najpoznatije tvrtke u sektoru mobilnih telefona: Applea i Googlea. Njihovi Apple Pay i Google Pay nastoje biti najlakši način plaćanja u fizičkim trgovinama – koristeći samo vaš mobitel, a šire se velikom brzinom čitavim svijetom, pa tako i Hrvatskom.
Ako niste upoznati s Google i Apple Pay uslugama, one se najlakše mogu opisati kao aplikacije koje instalirate na svoj mobitel (Android ili iOS sustav) u koje pohranjujete podatke svoje kartice nakon čega ste spremni koristiti svoj mobitel ili pametni sat umjesto te iste kartice zahvaljujući NFC tehnologiji koju gotovo svaki mobitel podržava. Ove usluge su jednostavnije, brže i sigurnije od klasičnih kartica i ne čudi što ih korisnici sve više preferiraju u odnosu na plastične kartice koje se izvlače iz novčanika.
Oni koji prate ove sustave već znaju da, iako mobiteli novih generacija posve podržavaju ove aplikacije, problem nastaje u bankovnim karticama. Naime, kako biste svoju bankovnu karticu mogli koristiti s Apple ili Google Payem, to mora odobriti banka ili izdavač kartice, inače nemate previše sreće. Danas u Hrvatskoj Apple Pay i Google Pay na svojim karticama podržava samo Privredna Banka Zagreb, a možete ih koristiti i s Monese i Revolut Mastercard karticama ako ih imate.
Upravo zbog činjenice da na kraju sve ovisi o bankama i na Netokraciji smo u posljednje vrijeme dobili mnogo upita oko toga kada će banka X uvesti Apple ili Google Pay. Stoga smo ih odlučili direktno upitati, a sve informacije sklopili u sveobuhvatni vodič za vas, korisnike njihovih usluga. Krenimo onda ispočetka – abecednim redom:
Dalibor Kurtović, direktor Transakcijskog bankarstva Addiko Grupe i Izvršni direktor Operativnih poslova Addiko banke za Netokraciju kaže kako u Addiku plaćanja vide kao jedan od segmenata koji će se u kontekstu financijske usluge najviše mijenjati u budućnosti, a potencijal mobilnih plaćanja sve je veći. Interes za ovakve usluge svakako postoji, dodaje Dalibor, prvenstveno kod mlađih korisnika.
Ipak, iz Addika nam nisu dali konkretne vremenske okvire za implementaciju Apple i Google Paya, već Dalibor ističe kako svoje planove u ovome trenutku ne mogu detaljnije najaviti, što ostavlja dosta mjesta za interpretaciju. Ipak, Dalibor se osvrnuo na trenutačno stanje tržišta, i pojasnio kako se danas radi o vremenu u kojem klijenti uvijek žele više, brže i bolje te više nikako ne vrijedi princip “jednog rješenja za sve”. Dalibor:
Ne radi se samo o izazovu za hrvatske organizacije i banke već pitanju na koje sve organizacije moraju pronaći odgovor, jer korisnici, a pogotovo digitalni korisnici, od banaka zapravo očekuju sve tradicionalne pogodnosti u kombinaciji s razinom usluge kao kod jednog Amazona, Googlea ili eBaya.
Od Addika, stoga, nismo saznali previše, iako bismo mogli spekulirati kako se na ovim sustavima već radi, barem se tako čini.
Erste banka trenutačno ne podržava Apple Pay i Google Pay usluge, ali u razgovoru s Igorom Strejčekom, direktorom Sektora direktnih kanala Erste banke saznali smo kako Erste svakako planira uvesti ove usluge u svoje poslovanje. Igor navodi 2020. godinu kao najizgledniji vremenski rok. Erste korisnici trebali bi dobiti pristup Apple Pay usluzi sredinom iduće godine, a Google Pay trebao bi biti implementiran nakon toga, vrlo vjerojatno krajem 2020. godine.
Igor također nadodaje kako se strategija Erste banke temelji na razvoju novih usluga, stoga danas i postoji poznati Keks Pay. Dodaje:
Upravo nas je ta usluga i pozicionirala na sam vrh tržišne ponude, gdje nemamo konkurenciju. Naime, dok bi uvođenje Apple i/ili Google Paya za naše korisnike značilo prebacivanje klasične kartične transakcije na mobilni uređaj, Keks Payom smo omogućili prebacivanje novaca bilo kome iz kontakt liste klijenta bez ikakve naknade i bez obzira koje banke je klijent. Time smo uspjeli izjednačiti pristup klijenata i neklijenata banke toj usluzi.
Igor za kraj dodaje kako će Erste podržavati prebacivanje kartice u Apple i/ili Google novčanik direktno iz ovih aplikacija, ili kroz mobilne aplikacije Erste banke te će klijenti sami odlučiti kako im najbolje odgovara.
Najveća banka u većinski domaćem vlasništvu također ima planove za implementaciju ovih usluga. Iz njihovog ureda za odnose s medijima saznajemo:
HPB želi svojim klijentima omogućiti različite vrste plaćanja, uključujući i Apple Pay i Google Pay usluge. Radimo na implementaciji ovih usluga, a klijentima ih planiramo ponuditi sljedeće godine kada bude veći broj prihvatnih mjesta na hrvatskom tržištu.
Iako nismo sigurni što u ovom kontekstu znače “prihvatna mjesta”, budući da Apple i Google Pay rade na svakom POS terminalu koji podržava beskontaktno plaćanje, pohvalno je što i ova banka tijekom 2020. nastoji ponuditi korisnicima ove dvije usluge. Marija Radonić, izvršna direktorica Sektora direktnih kanala HPB-a kaže kako im je brzina primjene novih tehnologija izuzetno važna, a koliko točno je važna vidjet ćemo iduće godine.
U sličnoj situaciji kao i HPB te Erste nalazi se i OTP banka. OTP također ima planove za implementaciju ovih usluga, a radi se o sličnom vremenskom okviru kao i kod HPB-a i Erste banke. Treba napomenuti i kako OTP planira ove sustave podržati nešto prije nego neke konkurentske banke. Silvija Bareša iz OTP banke pojašnjava kako će uskoro slijediti primjer OTP-a u Mađarskoj:
Naša banka majka već je u Mađarskoj uvela ove načine plaćanja, dok OTP banka Hrvatska priprema uvođenje Apple Pay usluge za početak iduće godine dok će se podrška za Android uređaje osigurati ili uvođenjem samostalnog “novčanika” OTP banke ili Google Payom, što je planirano za sredinu iduće godine.
PBZ je trenutno jedina banka u Hrvatskoj koja podržava Apple i Google Pay usluge u potpunosti, i to na svojim Visa Inspire karticama. Usluga Google Pay nešto je dulje u ponudi domaće banke, a Apple Pay podržavaju nekoliko tjedana. PBZ je time i predvodnik u ovome polju, jer se do sada niti jedna banka nije odlučila na uvođenje ovih usluga.
Dražen Dumančić iz PBZ-a pojašnjava kako su tijekom posljednjih nekoliko mjeseci izrazito uživali u suradnji s Appleom i Googleom, a iskustva tijekom same implementacije bila su pozitivna. Dražen navodi i kako su ove usluge najviše pozdravili klijenti koji prate svjetske tehnološke trendove, a PBZ bilježi pozitivne reakcije korisnika koji pozdravljaju ovu odluku. PBZ kao trenutno jedina banka s podrškom za ove usluge drži poziciju tržišnog vođe u ovom segmentu, a samim time i potiče konkurenciju na djelovanje.
Raiffeisen banka također razmišlja o uvođenju ovih sustava u svoju ponudu, a u razgovoru s Miljenkom Graovcem, direktorom Digitalnih proizvoda RBA saznajemo kako se u ovoj banci trenutno radi na uvođenju Apple i Google Paya. Miljenko kaže:
Sigurno neće biti ove godine, ali je vjerojatno da ćemo ih imati sljedeće godine, ako se postignu odgovarajući komercijalni dogovori.
Dodaje i kako u ovome trenutku banke koje ne podržavaju ove sustave ne uživaju previše nezahvalan položaj jer oni nisu toliko rasprostranjeni, ali kako će se to vrlo brzo promijeniti. Ipak, Miljenko dodaje i kako trenutno u inkorporaciji ovih sustava susreću i određene dileme:
Što se Google Paya tiče, pitanje kojim se trenutno bavimo je; Ima li smisla imati obje usluge istovremeno i na koju se fokusirati? U oba slučaja, plan je da aktivacija kartica bude uključena unutar mobilnog bankarstva.
Poznata domaća banka ovih je dana najavila suradnju s Hrvatskim Telekomom na usluzi Telekom Bankarstvo, ali i u svojoj ponudi i dalje nema Google Pay i Apple Pay. Iz Zabine službe za odnose s javnošću kažu kako su trenutno fokusirani upravo na spomenutu uslugu, ali i da istovremeno nastoje ulagati u digitalizaciju kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Google i Apple Pay iz ove domaće banke ne spominju u svojoj izjavi, a iako Zabin sustav m-novčanik omogućava beskontaktno plaćanje Maestro i Mastercard karticama, on radi samo za Android korisnike. Oni korisnici koji imaju Apple uređaje na žalost ostaju praznih ruku.
Razumljivo je da se Zagrebačka banka odlučila okrenuti ovoj novoj suradnji s Hrvatskim Telekomom, ali čini se kako će deblji kraj izvući korisnici – i to oni korisnici koji imaju Apple telefone.
Čini se kako će 2020. biti burna godina za IT odjele domaćih banaka, jer je izgledno da će gotovo sve banke koje djeluju na domaćem tržištu do kraja iduće godine imati podršku za barem jedan od ova dva sustava. Korisnicima će to sigurno biti dobrodošla vijest, a banke će se time nedvojbeno hvaliti čim dobiju priliku. Ipak, možda će do kraja 2020. biti malo kasno za hvalisanje nečim što je konkurencija napravila još 2018., da ne pričamo o Revolutu i Moneseu koji osim ovih sustava nude još mnogo dodatnih mogućnosti koje domaće banke još uvijek ne nude.
The post Pitali smo banke u Hrvatskoj kada u njihovu ponudu stižu Google Pay i Apple Pay appeared first on Netokracija.
04/09/2019 12:24 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti