Googleovi Pixeli u našim krajevima su rariteti, ponajprije zbog neshvatljive Googleove politike koja dio jedinstvenog tržišta Europe potpuno zanemaruje, tj. kao da ne postoji.
Upravo zbog toga smo sumnjali da će nam Pixel 3 XL uopće stići na test. Ali evo, ponovno smo se uspjeli dočepati jednog primjerka, i to zahvaljujući HGSpotu, jer riječ je o iznimno zanimljivom uređaju, kako zbog njegove fantastične kamere, tako i zbog svih kontroverznih odluka koje je Google povukao s ovim uređajem.
Smješna je to situacija u kojoj se Google prve godine ruga Appleu, kao svom najvećem konkurentu, a druge godine sam sebi uskoči u usta.
I evo ga, tako ovoga puta imamo uređaj s definitivno najružnijim zubom na tržištu, jer zub sam po sebi očito nije bio dovoljna šaka u oko. Uređaj je to i s relativno velikom bradom, ali i svega 4 GB RAM-a i 64 GB interne memorije, a nije niti malo pristupačan.
Pa zašto bi onda jedan takav uređaj bio toliko poželjan među ekipom koja se zapravo najviše “razumije” u tehnologiju? Vjerojatno zato što je u određenim stvarima fantastičan, i gotovo da mu nema ravnog.
Pixel 3 XL je uređaj koji je na nas ostavio toliko podijeljenih dojmova, da nismo sigurni volimo li ga ili mrzimo, privlači li nas dizajnom ili odbija. Želimo li s jedne strane dati toliku svotu novca za njega, ili ga apsolutno želimo zaobići.
Kako je to sve uspjelo Googleu, kojim stvarima nas je oduševio, a kojim, blago rečeno razočarao, saznajte u nastavku.
Trend smanjivanja obruba oko zaslona doveo je do Essential Phonea i zuba na vrhu zaslona, koji je implementacijom na iPhoneu obilježio jedan dio povijesti u dizajnu smartfona. Izuzev Samsunga, praktički sve kompanije su u većoj ili manjoj mjeri iskopirale upravo Appleov duboki i široki zub, a ne onaj mali kao na Essentialu.
Na najnovijim Samsungovim i Huaweijevim modelima možemo pronaći rupicu pri vrhu zaslona, kao izrez za smještaj kamere. Xiaomi koristi klizni dizajn, gdje se kamera skriva u donjoj polovici smartfona, skrivenoj ispod zaslona. OnePlus 6T ima tzv. kapljicu, a Google – brk nalik onom kojeg je svojevremeno nosio Charlie Chaplin.
Teško je drukčije opisati ovoliko velik zub, a internet je nemilosrdno zbijao šale na račun Googlea. Ali onda su kupci počeli koristiti Pixel 3 XL i zaboravili su da zub postoji, baš kao što su zaboravili i da vrlo sličan postoji i na iPhoneu, ili bilo kojem drugom smartfonu.
Jedna u nizu opravdanja je činjenica da je Googleov zub jednake površine kao i “bilo koji drugi”, samo je viši. Vjerujem da je to tako, premda nisam računao površine zuba na svakom modelu pojedinačno, ali isto tako smatram da je oblik samog zuba vrlo važan. Teoretski, da se zub svojom cijelom površinom “razlije” po vrhu zaslona, dobili bismo nešto što ima recimo Note 9, dakle gornji dio smartfona bez zuba, i izgledao bi lijepo i atraktivno.
Osobno se nisam niti nakon dva tjedna privikao na zub, no to je bilo i očekivano jer se nisam privikao niti na mnogo manje. Pitao sam i nekoliko prijatelja i poznanika koji rijetko prate tehnologiju, što misle o Pixelu i kako im izgleda i otprilike svi oni koji već imaju smartfon sa zubom, rekli su da je vrlo lijep. Pitao sam ih i što misle o zubu, a tek nakon tog pitanja bi izjavili da izgleda kao iPhone i to je otprilike to.
Njegovu veličinu kao i veličinu brade, donekle opravdavaju fantastično stereo zvučnici. Za razliku od gotovo svih smartfona ove godine, smješteni su na prednju površinu koja je direktno usmjerena prema vama. Praktički ih je nemoguće prigušiti za vrijeme normalne uporabe uređaja, a doživljaj gledanja videa ili igranja Asphalta 0 ili PUGB-a je puno bolji nego na smartfonima gdje je glavni zvučnik na donjem rubu uređaja.
Unutar zuba smještene su i dvije kamere, klasična i širokokutna, što je zanimljiv odabir, budući da na stražnjoj strani i dalje imamo samo jednu. Poleđina više nije dvobojna, a umjesto drukčijih boja, ili samo nijansi boja, imamo drukčije teksture, odnosno završne obrade.
Cijela poleđina je staklena, no donji dio je matiran, a gornji ispoliran. Time se riješio veliki problem packanja staklenih uređaja, a istovremeno se zadržao premium izgled, kao i osjećaj u ruci. S gornjim ispoliranim dijelom, odnosno onim koji nije matiran, zadržali su prepoznatljiv izgled cijele Pixel serije.
Nemamo 3,5 mm izlaza za slušalice, ali u kutiji s uređajem uredno dobivamo adapter. Dobit ćete i USB-C OTG adapter, poželite li spojiti stari uređaj s novim ili možda jednostavno prebaciti podatke s prijenosnog hard diska ili obične flash memorije. Taj adapter nećete moći koristiti za punjenje vašeg uređaja, što biste mogli poželjeti, jer Pixel je jedan od rijetkih uređaja koji se isporučuje s USB-C kabelom na oba kraja, kao i brzim punjačem koji ima samo USB-C izlaz.
Na dnu, pored USB-C utora smjestio se utor za jednu nano SIM karticu, a i ove godine imamo podršku za e-SIM. Micro SD je na gotovo svim Googleovim uređajima nepoznanica, a Pixeli nisu izuzeci.
Tipke su smještene na desni bok uređaja, a ona za uključivanje je i ovoga puta u bijeloj izvedbi, tj. dručkije boje od ostalih. Nježno zelena, ili isprana zelena je ovoga puta kreativni odabir nekog nepoznatog dizajnera, iako se meni osobno više sviđa ona u odnosu na lanjsku narančastu, većina ne dijeli moje mišljenje. Narančasta tipka preselila se na “not pink” izvedbu boje, kako je Google kreativno zove.
Među kreativnim odabirima pronašla se i odluka o samom smještaju tipki na desnom boku uređaja. Naime, na velikoj većini uređaja koji imaju smještene sve tipke na desni bok, one za kontrolu glasnoće nalaze se iznad tipke za uključivanje, a na Pixelu je to obrnuto.
12/01/2019 07:27 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti