Dribbble je platforma i zajednica na kojem se dizajneri mogu razvijati, dijeliti radove i zapošljavati. Product design je proces razrade, formiranja i iteriranja proizvoda koji rješavaju korisničke probleme ili adresiraju specifične tržišne potrebe. E sad, na papiru nema razloga da ove dvije stvari budu u sukobu - zašto mi se onda digne kosa na glavi kad u prijavi za product dizajnera dobijem portfolio pun Dribbble radova?
The post Portfolio s Dribbblea je kao loše driblanje u utakmici za posao product dizajnera appeared first on Netokracija.
Što (ne)valja kod Dribbblea i kako se bolje predstaviti budućem poslodavcu ili klijentu?
Dribbble je u teoriji dobar i istini na volju u većini slučajeva služi svojoj svrsi, ali u svijetu product dizajna pomalo gubi smisao. Dribbble je odličan za grafički dizajn, ilustracije, animacije i koncepte, ali njegov format (slika rezolucije 600×800) ne dopušta dovoljnu slobodu koja je potrebna u product dizajnu. Sve to ne bi bio nekakav problem da u zadnje vrijeme nisam primijetio značajno povećanje u korištenju Dribbblea u prijavama za posao product dizajnera.
Naime, svaka slika stavljena na Dribbble može se komentirati i lajkati, a što više komentara i lajkova slika ima, to je vidljivija ostalim korisnicima. Upravo iz ovog razloga, nažalost, motivacija dijeljenja svog rada na Dribbbleu nije više predstavljanje rješenja određenog problema. To se pretvorilo u dijeljenje što je moguće vizualno atraktivnijih radova koji će generirati više engagementa. Forma je prestala pratiti funkciju.
Dizajneri prilikom potrage za poslom sve više “bježe” bespotrebnom pumpanju portfolia s radovima koji na Dribbbleu donose lajkove i komentare. Naravno, ne tvrdim da funkcionalan dizajn ne može ili ne treba biti vizualno lijep. Ipak, radovi koje dizajneri dijele na Dribbbleu često su bez supstance, pojašnjenja, bez pozadinske priče i ne adresiraju stvarne probleme. Rade se manji one-offovi u kojima se predstavi jedan ekran iz aplikacije koji, koliko god potencijalno vizualno atraktivan bio, sam po sebi ne govori baš ništa.
Sam Dribbble se ne pokušava pretvarati da je nešto što nije, njegova vizija i misija i dalje su isti. Odlično je što postoji mjesto na kojem možemo svoje radove podijeliti i na njih dobiti neku barem donekle korisnu povratnu informaciju. Problem je u tome što se naše samovrednovanje, a samim time i osjećaj za kvalitetu radova, gradi na osnovu prihvaćanja od zajednice. Dok će tako naši radovi gomilati lajkove i komentare, rješenja koja smo tu predstavili nisu nužno primjenjiva u stvarnom svijetu, ili još bitnije, kod potencijalnog poslodavca.
Dizajniranje web i mobilnih aplikacija mnogo je više od dvodimenzionalnosti koju nam Dribbble i slične platforme nude; sam proces iza toga prolazi kroz nebrojeno mnogo koraka, a zadnji korak – vizualni aspekt, iako bitan, nije apsolutni temelj kvalitetnog proizvoda odnosno product dizajna.
Kada se prezentiraš nekoj firmi, portfolio nije samo prezentacija tvojih sposobnosti da složiš vizualno atraktivan dizajn, nego i prezentacija tebe kao osobe koja može riješiti problem, koja je po meni puno bitnija stavka. Sexy dizajn je nešto što se da izučiti, iako se stalno mijenja. S druge strane, design-thinking zahtijeva puno više truda i talenta, a samim time je i puno vrjednija osobina product designera.
Stoga, najbolji način za dolazak do dobrog portfolia (i posla) je da jednostavno ispričaš čitavu priču:
Moj Dribbble portfolio je siromašan i rijetko kad tu stavljam svoje radove. Ono što je na njemu su većinom prototipi koji prikazuju dio flowa iz stvarne aplikacije, a u mom su portfoliu oni samo dio jedne dosta šire priče kojom opisujem misaoni proces koji stoji iza onoga što radim.
Sve gore navedene stvari mnogim su poslodavcima, pa tako i meni u Ars Futuri, bitne kada gledamo portfolio i pokušavamo procijeniti je li netko dorastao poziciji za koju se prijavljuje. Želimo vidjeti kako osoba razmišlja i koji pristup rješavanju problema ima, a slaganje zanimljivog dizajna je trešnjica na vrhu ovog sladoleda .
The post Portfolio s Dribbblea je kao loše driblanje u utakmici za posao product dizajnera appeared first on Netokracija.
29/01/2020 09:55 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti