Kako je poslovna komunikacija zapela u vremenu? Pitao sam se to i ja s kolegama u Lloydsu, a tražeći odgovor došli smo do ideje za QR Expo Direct aplikaciju koja posjetiteljima, izlagačima i organizatorima sajmova olakšava komunikaciju na događajima.
The post Poslovni događaji bez ‘vizitki’? Vrijeme je. appeared first on Netokracija.
Danas je već ogroman broj procesa u našem svakodnevnom životu digitaliziran – ili bar neposredno osjeća utjecaj digitalizacije. Posebno se to odnosi na komunikaciju, gdje je pametni telefon polako preuzeo središnje čvorište našeg društvenog života. Iako je opravdano strahovanje da zbog njega često gubimo dio tradicionalne povezanosti s ljudima oko nas, u brojnim nam situacijama upravo taj mali uređaj uvelike olakšava život i interakcije. Primjer je poslovna komunikacija, koja nikada u povijesti nije bila brža, lakša i – jasnija! Ima, međutim, nekih situacija – i u poslovnoj komunikaciji – gdje smo još ostali uglavnom na razini prošlog stoljeća.
Da se podsjetimo kako to izgleda: velika sajamska dvorana, besprijekorno sređeni prostori izlagača, prikaz inovacija uživo ili na velikim ekranima, prezentacije i demonstracije rada raznih inovativnih sustava, no u trenutku kada dolazi do razmjene kontakata potencijalnog kupca i izlagača, vraćamo se na staro. Razmjena “vizitki”, prikupljanje hrpe kataloga i brošura, čak i zapisivanje konkretnih upita ili dodatnih ponuda na papir. Pametni telefon vadi se eventualno zbog bilježenja broja ili fotografiranja.
Kada posjetitelj završi posjet sajmu, preostaje mu da sjedne na podužu kavu i prelista cijelu hrpetinu prikupljenih materijala, pokušavajući sabrati misli od kojeg izlagača uopće dolazi koji katalog, povezujući prospekte i posjetnice s licima, glasom, pričom… Još je teže izlagaču koji se kroz dan nerijetko porazgovara i sa stotinjak potencijalnih kupaca. Tko je imao kakve interese i na koji način da mu individualno pristupi u slanju ponude? Rijetki su oni kojima se ove informacije ne pomiješaju u glavi i na papirima.
Više puta smo i sami svjedočili da je upravo komunikacija najnerazvijeniji dio današnjih, većinom tehnološki naprednih poslovnih događaja. Bez obzira na tech-enabled naglasak, komunikacija koja se na takvim eventima odvija nije automatizirana, rijetko je digitalizirana i najčešće je na jednakoj razini kao i u vrijeme održavanja velikih svjetskih izložbi krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Da – ništa bolje već sto godina!
Frustracija dotrajalim pristupima u poslovnoj komunikaciji u 2019. godini ponukala nas je da potražimo rješenje jer ipak je riječ o jednom od najbitnijih aspekata različitih poslovnih događaja. Prvo nas je vodila ideja da mora već negdje postojati jedinstven i svuda primjenjiv sustav kojim se sajamske interakcije olakšavaju i ostaju zabilježene u digitalnom obliku, sa svim relevantnim podacima potrebnima posjetitelju, izlagaču, ali i organizatoru sajma. Činilo se zdravo razumski, ali ne – takvo sveobuhvatno rješenje ne postoji.
Stoga smo mi prionuli na posao.
Osmislili smo QR Expo Direct, kompletno softversko rješenje koje bilježi sve interakcije na poslovnim sajmovima, ali i drugim B2B događanjima poput konferencija ili poslovnih skupova – kroz jednostavno skeniranje QR koda na akreditaciji. Nedoumice, prisjećanja, bilježenja kontakata “u hodu” i gomilanje posjetnica po džepovima nadamo se, s njim, ostaju stvar prošlosti.
Osim što prodajnim predstavnicima olakšava interakciju s posjetiteljem, uz pomoć hvatanja bilješki, brze razmjene posjetnica i nepouzdane metode pamćenja lica i priča, kroz jedan scan akreditacije, sustav bilježi kontakt podatke i interese posjetitelja te daje izlagaču uvid u aktivnosti svog prodajnog osoblja, bilježeći svaku interakciju s posjetiteljem. Na ovaj način voditelji prodaje mogu usporediti uspješnost svojih prodajnih predstavnika na sajmu, valorizirati njihov rad i napraviti optimalan raspored osoblja na izložbenom prostoru.
Umjesto hrpe kataloga, letaka i “vizitki”, posjet sajmu završava se s urednom i 100% točnom bazom kontakata i listom interesa, kojoj se može pristupiti u svakom trenutku kroz mobilnu aplikaciju ili putem back-enda u cloudu.
Godinama smo, kao sudionici brojnih poslovnih evenata, konferencija, edukacija, pa čak i sajmova, komentirali međusobno u firmi kako bi trebao izgledati taj univerzalni sustav – to dobro, a krajnje jednostavno rješenje za razmjenu kontakata i nekoliko osnovnih informacija o osobi s kojom smo ušli u nekakav razgovor, prezentaciju, bilo kakvu interakciju. Znali smo da svakako techieji i druga ekipa iz IT branše ili digitalni marketingaši imaju neke svoje alate koje koriste, izvučene s Apple ili Google Play Storea – iako nisu namijenjeni prvenstveno tome, oni ih pametno koriste u nedostatku boljega.
Ipak, bolje se može. Došli smo tako do ideje i za QR Expo Direct, za koju smo našli i održiv poslovni model. Istina, tisuće sjajnih ideja za besplatne aplikacije rađaju se svakoga dana i sigurno nismo prvi koji su se sjetili ovakvog rješenja – no vjerojatno su, kao i mi, naišli na sličan problem: kako ovakvo rješenje naplatiti ili barem monetizirati njegov razvoj i održavanje?
Nakon jednog polumaratona mozganja, shvatili smo da su investitori za komercijalizaciju aplikacije isti oni koji će imati najviše koristi od cijele baze podataka koju aplikacija skupi, a to su:
Organizatore jako zanima koliko je poslovnih kontakata ostvareno na sajmu, koji su interesi posjetitelja, koji su “štandovi” bili više, a koji manje posjećeni i koji izlagači su bili najuspješniji. Upravo to radi naš sustav: organizatorima sajmova i drugih poslovnih događaja daje uvid u brojne korisne podatke, stvarajući, u realnom vremenu, iznimno vrijednu bazu informacija iz koje organizator istog trenutka može krenuti s optimizacijom svog sajma.
Osim na našoj konferenciji, nedavno smo QR Expo Direct aplikaciju testirali na nekoliko doista raznolikih poslovnih evenata i uvjerili smo se da skoro sve funkcionira kako smo zamislili. Idući je korak, dakako, izlazak iz testne faze i – nadamo se, uspješno – predstavljanje domaćem i međunarodnom tržištu.
The post Poslovni događaji bez ‘vizitki’? Vrijeme je. appeared first on Netokracija.
10/04/2019 12:01 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti