Znate li da od 1400 regionalnih influencera najviše pratitelja prosječno imaju influenceri u dobi od 30 do 40 godina? To je samo jedna od zanimljivosti koje otkrivaju podaci domaće Milenial platforme...
The post Pošto kila utjecaja? Kod domaćih influencera od 5 do 700 eura! appeared first on Netokracija.
Ah, ta riječ influencer. Jednostavno ju ili mrzite ili vam je svojevrsni guilty pleasure jer mislite da to i nije toliko loše koliko se priča. Bilo kako bilo, ne možemo pobjeći od toga da postoji sve više osoba koje se tako nazivaju te koje svoju egzistenciju osiguravaju putem društvenih mreža, YouTubea i drugih platformi za širenje utjecaja.
Ali koliko zapravo zarađuju i naplaćuju utjecajnici iz regije, i na koga uopće utječu? Na to je nastojao odgovoriti tim iza platforme Milenial koja se najlakše može opisati kao mjesto na kojem možete pronaći odgovarajućeg influencera za svoj brend. Iako mlada, ova domaća platforma do sada okuplja više od 1400 korisnika iz regije. Odlučili smo se, stoga, analizirati podatke koje su u Milenialu prikupili posljednjih godinu dana kako bismo saznali možemo li regionalne influencere malo bolje razumjeti.
Iz Mileniala napominju kako se radi samo o podacima o influencerima koji su aktivni na njihovoj platformi, ali i kako su na temelju podataka koje su dobili od samih influencera uspjeli doći do podataka koji stvaraju zanimljivu sliku regionalnih instagramera, YouTubera i drugih. Inače, platforma Milenial djelo je Emanuela Guberovića Luke Matoševića i Filipa Turčinovića koji na njoj aktivno rade nešto više od godinu dana. Korištenje platforme je potpuno besplatno, što donekle pojašnjava i relativno velik broj influencera koji se njome koriste, a Filip nam kaže kako planiraju ugradnju elemenata strojnog učenja kako bi se influenceri mogli što bolje povezati s brendom koji im odgovara, što će biti i izvor prihoda za tim.
Prva zanimljivost koja možda i ne dolazi kao veliko iznenađenje jest da u regiji postoji gotovo dvostruko više influencerica (64%) nego influencera (36%), ali zanimljivo je i da muški influenceri u prosjeku imaju otprilike upola više pratitelja nego njihove kolegice. Od pet najpraćenijih influencera (YouTube je dominantna platforma) četvorica su muškarci, a jedina djevojka na listi poznata je YouTuberica Va Vana, iako za sada na platformi nema onih izuzetno velikih influencera, kao što je to recimo BakaPrase
. Kada je riječ o dobi, najviše regionalnih influencera ima između 20 i 30 godina, dok samo tri posto influencera ima više od 40. Ipak, najviše pratitelja prosječno imaju influenceri u dobi od 30 do 40 godina, a dobar dio njih je u ovom poslu već više od pet godina, poput Vojislava Perića poznatijeg kao SupremeNexus.
Ako se pitate koju društvenu mrežu influenceri regije najviše vole, neće vas iznenaditi da se radi o Instagramu, mreži koju i ostatak svijeta u posljednje vrijeme daleko najviše preferira. Od 1400 influencera na platformi samo je 10% njih označilo YouTube kao mrežu koju preferiraju, a njih gotovo trećina i dalje se oslanja na dobri stari Facebook. Prosječni YouTuber ipak ima više pratitelja nego prosječni Instagram influencer (32 tisuće naprema 12 tisuća).
Najviše pratitelja od svih na Milenialu ima meme stranica Eburaz.Ako želite otvoriti svoj profil na ovoj platformi morat ćete i odlučiti u kojoj se kategoriji najbolje pronalazite, a ako je vaš odabir recimo lifestyle znajte da se radi o kategoriji u kojoj je gužva najveća, i odabire ju 60% od svih influencera na Milenialu. Ništa manje gusto nije ni u modnoj kategoriji u kojoj se nalazi 59% svih influencera i influencerica.
Kategorije travel i beauty su također vrlo zastupljene, a označilo ih je oko 50% influencera. Ovi podaci idu i ruku pod ruku s onim čega se sjetimo kada netko spomene riječ “influencer” – modu, putovanja, lijepe fotografije i slične stvari.
Ono što je meni podosta zanimljivo jest da dvije moje omiljene kategorije (videogames i automotive) ujedno imaju i najmanje influencera koji ih označavaju, što je možda dobra prilika za mene? Šalu na stranu, influenceri koji se bave igrama ipak imaju najveću prosječnu bazu pratitelja, stoga se i ta razlika pomalo balansira. Također, samo je u ovoj kategoriji YouTube dominantna mreža, što je i logično jer se ponajviše radi o snimkama igranja igara koje nisu toliko instagramične kao fotke s putovanja.
Ipak, ono što će brendove u suradnji s influencerima zanimati najviše jest cijena. Cijene suradnje s domaćim i regionalnim influencerima Milenial je podijelio po količini pratitelja, a iako je tako malo lakše vidjeti tko koliko naplaćuje, i dalje postoje ogromne razlike od influencera do influencera, tako da je i dalje najbolje individualno uspoređivati tko vam više odgovara. U Milenialu influencere prema zaradi svrstavaju u jednu od četiri skupine: od tisuću do 10 tisuća pratitelja; od 10 tisuća do 50 tisuća; od 50 do 100 tisuća pratitelja te više od 100 tisuća pratitelja.
Dvije trećine svih influencera na Milenialu spadaju u ovu prvu skupinu, dok influencera druge skupine ima oko 26%. Dvije najpraćenije skupine skupa čini oko 9% influencera, a kako oni naplaćuju?
Ako vas ovi podaci zbunjuju, niste jedini, jer prema njima za neke objave influencer od tisuću pratitelja može naplatiti i više nego influencer od 100 tisuća pratitelja. Raspon od 70 do 700 eura za najpopularnije influencere je također nevjerojatno širok što otežava bilo kakve analize.
Ove brojke donekle idu pod ruku s videom koji je snimila influencerica BiBi Andy, u kojem se između ostalog spominje da za profil od otprilike 10.000 pratitelja na Instagramu s otprilike 800-1000 lajkova na objavu realna cijena jedne objave na Instagramu iznosi otprilike 100€, ali to ne podrazumijeva popuste na nekoliko postova za istog klijenta i slično. Također, ako se radi o profilima s engagement rateom koji je vrlo visok (nekoliko tisuća lajkova na 10.000 pratitelja na Instagramu), cijene za jednu objavu se mogu penjati do više od 200€. Za influencere od više od 40.000 pratitelja BiBi Andy predviđa cijene oko dvije do tri tisuće kuna po jednoj objavi.
Stanje influencer marketinga mnogo je teže protumačiti nego što se može saznati iz ovakvih podataka, jer nitko osim samog influencera ne određuje svoju cijenu. Ako imate 1000 pratitelja koji su nevjerojatno angažirani oko vas i stvorili ste dobru zajednicu, možete po objavi zaraditi mnogo više nego neki “influenceri” koji svaku objavu reklamiraju nešto posve drugačije i imaju bespotrebno velik broj različitih sponzoriranih postova koji zaista ne zanimaju nikoga, a od kojih nema koristi ni brend, niti publika – samo influencer koji si je malo podebljao džep. Također, ako ste Stanija ili netko ovog kalibra, bilo kakva pravila ili cjenici za vas jednostavno – ne vrijede.
Istraživanjem Mileniala također ćete primijetiti da se nezanemariv broj influencera može “pohvaliti” s vrlo niskim engagement rateom, koji se kod nekih influencera ne penje ni do 1%, a pak kod drugih nekada iznosi i više od 10%. Tko tu koga mulja, ostaje na vama da saznate.
Ovakve platforme odličan su način za pronalazak potencijalnih influencera i ambasadora za vaš brend i u to nema nikakve sumnje, ali svaki brend treba istražiti točno s kime planira surađivati kako ne bi ušao u suradnju s nekim influencerom koji uopće ne radi ono što vama treba i samim time pridonosi generalno lošoj percepciji vašeg brenda, ali i “zanata” influencera, ako ga možemo tako nazvati.
The post Pošto kila utjecaja? Kod domaćih influencera od 5 do 700 eura! appeared first on Netokracija.
15/07/2019 01:57 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti