Stigli su nam novi rezultati ankete Tomislava Grubišića o plaćama developera u Hrvatskoj za 2019. godinu, donosimo pregled najzanimljivijih podataka na osnovu tehnologija i godina iskustva.
The post Programeri u prosjeku zarađuju 10.000 kuna, najbolje su plaćeni iOS developeri appeared first on Netokracija.
Danas su objavljeni rezultati druge po redu ankete o plaćama developera u Hrvatskoj, a koju samoinicijativno provodi Tomislav Grubišić, CEO Bornfighta i Mediatoolkita. Pokrenutoj u travnju ove godine, anketi je pristupilo čak 3000 developera, tisuću više nego prošle godine. Ove godine Tomislav je anketu dodatno unaprijedio pitanjima kako bi dobio sveobuhvatniju sliku – ne samo koje su prosječne plaće developera ovisno o tehnologijama, već i ovisno o iskustvu, modelu rada te veličini tvrtke u kojoj rade.
Ako uzmemo u obzir da je prema DZS-u, ICT profesionalaca u zemlji u 2017. godini bilo oko 54 tisuće, od čega ih je oko 26.000 radilo u IT industriji – govorimo o natprosječno solidnom uzorku da izvučemo dobre i realne zaključke o trenutnoj situaciji developerskih plaća u Hrvatskoj. Tomislav procjenjuje da se oko 10.000 ljudi u Hrvatskoj bavi programiranjem što bi okvirno značilo da analiza obuhvaća 30% te populacije (inače, na razini sveukupne populacije Hrvatske istraživanja se provode na 1000 ljudi). Ovisno i o zastupljenosti developera prema tehnologijama u kojima rade, razumljive su razlike u broju ispitanika kao što je manja zastupljenost GO developera, kao i veća zastupljenost onih koji rade u .NET tehnologiji. Uz to, ove godine su u listu tehnologija dodani i WordPress i GO kao zaseban jezik.
Izuzev informiranja zajednice, developerske plaće posebno su važna tema s obzirom na aktualne rasprave o paušalnim obrtima, a koje mnogi poslodavci i zaposlenici u Hrvatskoj koriste upravo kako bi si smanjili namete odnosno osigurali veću plaću. Tomislav je u ovoj anketi u obzir uzeo različite modele rada poput redovnog radnog odnosa i paušalnog obrta, no u ovim rezultatima je isključio paušalce i sve koji rade remote za strane tvrtke. Ipak, kratko se osvrnuo na podatke:
U ovu kategoriju upalo je oko 5% ukupno svih ispitanih što mi potvrđuje i zaključak da je 5% u Hrvatskoj onih koji su u takvom radnom odnosu. Od tog dijela, 70% paušalaca su seniori i leadovi. Oni u neto iznosu zarađuju 30% više nego programeri zaposleni u radnom odnosu. Konkretno, prosjek senior i lead programera na ugovor o radu je 13.000 neto (brutto 2 za Zagreb je cca 24.000kn) a prosjek senior i lead programera koji radi preko paušalnog obrta je 17.000 neto.
Bez obzira na velike izdatke, kad gledamo sveukupne podatke, primjetan je rast developerskih plaća u okviru svih tehnologija. Ukupno gledano, prosječna developerska plaća, neovisno o tehnologiji, iznosi 9,932 kune, a u prosjeku se ostvaruje s 4 godine iskustva. U odnosu na prošlu godinu, za jednak broj godina znanja i iskustva to je povećanje za skoro 1.500 kuna (16%).
Ispod ukupnog prosjeka nalaze se PHP, Android, Javascript te WordPress plaće, a najveća prosječna plaća odlazi developerima koji su se posvetili iOS developmentu (izuzev još nedovoljno zastupljene developere programskog jezika GO).
Što se tiče najviše prosječne plaće prema tehnologijama, a u odnosu na godine iskustva, studenti će u prosjeku najviše početne plaće imati ako poznaju C/C++ ili .NET. Kao junior najbolje prosječne plaće imaju C/C++ ili iOS developeri, a i oni na middle poziciji imaju u prosjeku značajno bolje plaće kao iOS developeri. Za seniore se pak najviše isplati programiranje u GO-u, dok je na lead poziciji najisplativije onima koji su se posvetili Pythonu, a neće loše proći ni C/C++ developeri.
Međutim, Tomislav ističe kako i dalje na tržištu dominiraju tehnologije .NET i Java u kojima gotovo polovica svih programera i radi:
Druga zanimljiva stvar je što se plaća u svim tehnologijama kreće u prosjeku od 9500 do 10500kn. Prošlih godina je razlika ipak bila izraženija i neke tehnologije su “vrijedile više” od drugih.
Prije nego krenemo u detalje prema svih kategorijama, za razumijevanje podataka važno je znati i kako je definiran senioritet, odnosno razine iskustva developera. Nije u svim tvrtkama niti tehnologijama isti broj godina iskustva preduvjet za poziciju Juniora, Seniora ili Leada tako da je Tomislav odabrao centralnu vrijednost prema odgovorima ispitanika.
Za većinu tehnologija juniorska pozicija postiže se s 2 godine iskustva, za middle poziciju potrebne su 4 godine, za seniorsku poziciju najčešće 8 godina, dok je za lead poziciju potrebno u prosjeku 9.5 godina iskustva. Ipak, ovaj podatak je zanimljiv promatrati upravo zbog odstupanja, gdje možemo primijetiti kao se za određene tehnologije i puno ranije stiže na višu poziciju, što je pogotovo slučaj s mlađim tehnologijama, ističe Tomislav.
Podaci o plaćama u istraživanju izraženi su u centralnoj (medijan) i prosječnoj vrijednosti, no radi preglednosti, u ovom prikazu korištena je samo centralna vrijednost koja reprezentira mnogo realniju sliku distribucije iznosa plaća. S iskazivanjem prosjeka developerske plaće, ne bi mogli računati na velika odstupanja u visini plaće koja su česta čak i kad je u pitanju ista tehnologija ili isti broj godina iskustva. Za detalje, svakako se konzultirajte s podacima iz objavljenih rezultata, a kojima možete pristupiti na stranici Developeri.plaće.
Za .NET developere prosječna plaća iznosi 10.058 kuna, što je povećanje od 17% odnosno skoro 1.500 kuna više od prošle godine. U odnosu na prošlu godinu najviše je porasla juniorska plaća koja iznosi 6.441 kunu, 21% više nego prošle godine, a prate ju i porast studentski. Na razini svih pozicija developerske plaće za .NET tehnologiju su znatno rasle.
Java developeri prosječnom su plaćom bliski prosjeku svih developerskih plaća, a za Java developera ona iznosi 9.685 kuna. U porastu je za 17% od prošle godine kada su Java developeri u prosjeku imali plaću od 8.250 kuna. U odnosu na prošlu godinu vidi se podjednak porast (6%-9%) na svim pozicijama, dok su se leadovi koji programiraju u Javi zadržali na istome – u prosjeku to je iznos od 15.101 kuna.
Prosječna plaća developera koji primarno radi u Javascript tehnologiji iznosi 8.135 kuna, što je 13% odnosno skoro tisuću kuna više nego 2018. godine. Za Javascript imamo nešto manje prosječne plaće po svim kategorijama iskustva, no dobro je što se ipak vide značajna povećanja rasta prosječne plaće na svim godinama iskustva. U odnosu na prošlu godinu najviše je porasla prosječna plaća osobe na lead poziciji, a koja iznosi 14.341 kunu, što je rast od čak 37%. Značajno su rasle plaće studenata i juniora koji rade u Javascript tehnologiji, dok su oni na middle i senior pozicijama uglavnom imali neznatan porast prosječne plaće.
Developer koji kodira u PHP-u imat će u prosjeku plaću od 8.251 kuna, što je 751 kunu više u odnosu na 2018. godinu. Studenti koji rade u PHP-u imaju najmanju prosječnu plaću u odnosu na one koji rade u drugim tehnologijama, no primijetan je značajan rast juniorske prosječne plaće u odnosu na prošlu godinu. Standardno, prema višim pozicijama nešto je manji postotak rasta prosječne plaće, no od juniora do leada, svima su rasle plaće preko 1000 kuna od 2018.
Prosječna plaća developera koji primarno programira u Pythonu iznosi 9.685 kuna, što je 17% odnosno skoro 1.500 kuna više nego 2018. godine. Prosječno je najviše rasla plaća onima na middle razini, a koja parira i prosječnoj plaći .NET developera na middle poziciji. Ipak, kako je plaća za leadove koji rade u Pythonu do sada značajno rasla, ona trenutno stagnira u odnosu na prošlu godinu, kao i juniorska prosječna plaća.
C/C++ developeri primaju veću plaću od ukupnog prosjeka, a ona iznosi 10.029 kuna. To je ujedno i tehnologija koja bilježi najveće povećanje prosječne plaće u odnosu na prošlu godinu, a koje iznosi 34% odnosno 2.500 kuna. Vidimo i najveća povećanja prosjeka plaća na razini studentske, juniorske i middle plaće, dok je očito stagniranje ili opadanje prosječne plaće developera na razini seniora i leada, a koji su već dostigli solidnih 11.838 kuna odnosno 15.373 kuna.
Android developeri također su prosječnom plaćom bliski prosjeku svih developerskih plaća, a za njih ona iznosi 8.940 kuna. U porastu je za 8% od prošle godine kada su Android developeri u prosjeku imali plaću od 8.299 kuna. U odnosu na prošlu godinu plaće na većini Android pozicija su neznatno rasle ili stagnirale. Ipak, zanimljivo je istaknuti kako Android developeri puno prije od kolega stižu na više pozicije. Za juniora to je godina iskustva manje (od 2 u prosjeku), dok Android leadovi imaju tek 6 godina iskustva za razliku od prosječnih 9.5 za istu poziciju na drugim tehnologijama.
iOS developeri primaju najveću plaću u prosjeku, a ona iznosi 11.175 kuna. Prosječna plaća u porastu je za 40% od prošle godine kada su iOS developeri u prosjeku primali 7.998 kuna. Na razini godina iskustva zanimljive su oscilacije pa tako imamo stagnaciju seniorske plaće, ali je zato značajno porasla prosječna plaća za middle iOS developere, a nešto manje i lead. Kao što je slučaj s Android developerima, i iOS developeri mnogo ranije od svojih kolega zauzimaju više pozicije.
U prilog tome govori i poseban fenomen što iOS lead developeri imaju skoro istu ili nižu prosječnu plaću od seniora i middlea. Kako komentira Tomislav, “doslovno se tržište prepolovilo na to jesi li početnik ili znaš programirati u Swiftu i prema tome su se formirale i plaće.”
Developeri koji primarno programiraju u Node.js u prosjeku primaju plaću od 9.797 kuna što je porast od 22% u odnosu na prošlu godinu odnosno povećanje za više od 1.700 kuna. S obzirom na 2018. godinu, plaće na većini Node.js pozicija su neznatno rasle, a ponajviše middle pozicija. Programeri koji rade u Node.js-u također ranije stižu na seniorske i lead pozicije, u prosjeku skoro s tri godine manje iskustva od kolega koje rade u drugim tehnologijama.
WordPress developeri u prosjeku imaju najniže plaće u odnosu na druge tehnologije. Njihova prosječna plaća iznosi 7.937 kuna. S obzirom na to da prijašnje godine ova tehnologija nije bila uključena u anketu, podaci o postotku rasta nisu dostupni. Juniorska plaća u WordPressu tako iznosi 7.823 kune, dok će WordPress lead u prosjeku imati 11.622 kune plaću. Godine iskustva za navedene pozicije odgovaraju prosjeku.
Developeri koji primarno programiraju u programskom jeziku GO imaju prosječnu plaću od 10.058 kuna. S obzirom na to da prijašnje godine ova tehnologija nije bila uključena u anketu, podaci o postotku rasta nisu dostupni. Iz tog razloga, ali i činjenici da je riječ o mladoj tehnologiji, razumljivo je da middle i senior developeri imaju po godinu manje iskustva od prosjeka za te pozicije, a sami seniori i skoro 5 godina manje iskustva, pola onoga što se inače traži.
Uz to, svakako je važno napomenuti da seniori koji programiraju u GO-u imaju najveću prosječnu plaću na razini svih tehnologija.
Nema mnogo developera koji su se posvetili Ruby tehnologiji, niti su zastupljeni po različitim godinama iskustva. Jedina kategorija za koju postoje podaci su senior Ruby developeri koji u prosjeku imaju plaću od 12.360 kuna, što je druga najbolje plaćena tehnologija za developere s 8 godina iskustva.
The post Programeri u prosjeku zarađuju 10.000 kuna, najbolje su plaćeni iOS developeri appeared first on Netokracija.
17/09/2019 09:42 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti