Trenutna izolacija mnoge je dovela u situaciju da prvi put rade od doma. Oni koji uz sve te nove okolnosti moraju voditi i brigu oko djece našli su se u nezavidnoj situaciji. Kako odraditi svoje zadatke kad vam klinci konstantno odvraćaju fokus i pažnju?
The post Rad s djecom u izolaciji: Vodič digitalnih alata koji će vam pomoći (pre)živjeti appeared first on Netokracija.
U mom zagrebačkom kvartu jučer nije bilo jako veselo kao prošli tjedan kad su djeca tek nevino i naivno zaigrana iskoristila prve dane otkazane nastave da se igraju na suncu pred kućama. Nažalost, ovaj tjedan pada nam snijeg, a iza nas je potres koji je bacio mrak na sve tmurnije dane u izolaciji. Dok nas je jedan problem tjerao da budemo doma, drugi nas je potjerao van kuća i stanova.
Danas smo u situaciji da će nas taj izlet vani vjerojatno koštati dodatnog rasta zaraženih – zato je bitnije nego ikad da se držimo svoja četiri zida. Djecu više ne možete tek tako poslati da se igraju oko kuće i po ulici, što znači da će ostati doma. Dok ste vjerojatno i sami na remote radu, sigurna sam da vam neće biti lako. Želite li ih što lakše animirati i uposliti kako bi i vi mogli riješiti svoje dnevne zadatke, evo par stvari koje će vam dobro doći.
I don’t have kids, but this has me wheezing pic.twitter.com/opL8X7nKWN
— Just Bre (@ShesSoOffbeat) March 17, 2020
Danas je najmlađe barem lako zabaviti. Uz mobitel ili tablet, otvoren im je čitav svijet različitih sadržaja. Problem je, naravno, što taj sadržaj često nije za njih prilagođen. U redu je dok gledaju mačiće i psiće, ali dok vi tipkate sedmi mail, nećete primijetiti kad autoplay ode u drugom smjeru. Koristite stoga YouTube Kids.
Ako se već niste registrirali, svakako je bolje da to učinite kako biste mogli pristupiti većem broju značajki i kontrolama roditeljskog nadzora. Što znači da ćete za samu aplikaciju moći urediti i vremensko ograničenje nakon kojeg će se ona zaključati.
Na YouTube Kids aplikaciji moći ćete odabrati i vrstu sadržaja za svoje djete, a koji je primjeren njihovom uzrastu. Tako djeca do 4 godine mogu gledati videozapise koji potiču kreativnost, igru, učenje i istraživanje poput poznatih crtanih serijala Pocoyo i Miffy, ali i nezavisnih kanala Baby Genius, NuNi.
Nešto stariji klinci do 7 godina, već će moći sami istraživati svoje interese i pretraživati širok raspon tema, uključujući pjesme, crtane filmove, dječje rukotvorine i druge sadržaje. Iako su jedni od najpopularnijih kanala među predškolskom djecom oni s videima otpakiravanja igračaka, poput Ryan’s Worlda, moram upozoriti da se takva vrsta sadržaja također treba dozvoljavati u određenoj mjeri. Umjesto toga možda ćete radije htjeti da prate Sesame Street, Peppa Pig ili LEGO kanal, koji pripremaju i pregledavaju stručnjaci.
Ako imate nešto starije klince, barem na njih utječite da gledaju nešto primjereno svojem uzrastu. Neki od poznatijih kanala za preporuku u kategoriji komedije i parodije su Smosh, Good Mythical Morning, Lily Singh, od animacije provjereni The Pals i TheOdd1sOut, a za malo “uradi sam” stvari i nešto više edukacije tu su Brave Wilderness, Rosanna Pansino, Crash Course Kids i minutephysics.
Teška vremena uz teške mjere donose i neke dobre stvari. Mnoga poslovanja su odlučila pružiti ruku pomoći i znak pažnje dijeleći posebne popuste, tarife ili besplatno neke od svojih usluga. A sadržaj za djecu nije izostao u akcijama.
Amazon je objavio da svatko s njihovim profilom može besplatno pregledati više od 40 TV serija, emisija i filmova za djecu, bez obzira na to imaju li Amazon Prime račun ili ne. Od dostupnih primjerice to su Shrek Forever After film, ali i Peppa Pig serijal.
Za one najmlađe do 5 godina nije lako naći kvalitetne igre koje uključuju i edukativne elemente. Srećom, isplati se kopati po trgovinama aplikacija, a mi smo iskopali Labo Shape (Android, iOS), Sago Mini World aplikacije (Android, iOS) te Colors & Shapes (Android, iOS).
Nije od jučer vijest da su STEM zanimanja jedna od najtraženijih i najbolje plaćenih. Želite li svoje mališane zainteresirati za IT svijet, ili ih samo pripremiti na budućnost koja će neminovno biti prožeta tehnologijom – poznavanje logike kodiranja je dobra vještina. Tu će sigurno dobro doći platforma codeSpark, iako se plaća mjesečno, nude besplatan prvi mjesec. Želite li izbjeći troškove svakako pogledajte Khan Academy Kids i ScratchJr koji podržavaju aplikacije za iOS i Android.
Vaši školarci inače idu na sate nekog instrumenta, no što sad? Koliko će volje imati vježbati klavir i gitaru kad nema domaće zadaće? My First Classical Music App (Android, iOS) mogla bi biti dobro rješenje. Ako želite da malo odmore od klasike, začinite im glazbeno iskustvo s GarageBand aplikacijom čiji punokrvni računalni softver koriste i mnogi odrasli.
Za one predškolskog uzrasta tu su zgodne i nešto manje napredne aplikacije poput Piano Kids (Android) i Music Sparkles (iOS), a za mališane do 3 godine izvrstan izbor je nagrađivana aplikacija Baby’s Musical Hands (Android, iOS).
Čuvajte sebe i djecu – ova izolacija odlična je prilika da vas izlude, ali isto tako se podsjetite kako je ovo jedinstvena prilika da s njima provedete vrijeme koje inače ne bi mogli!A što je s novoupisanim tečajem engleskog, njemačkog ili francuskog?
Ako svojim školarcima već niste na pametnim uređajima uredili poznate aplikacije na dohvat ruke, Duolingo je nezaobilazan za sve uzraste te dolazi s velikim izborom jezika.Svakako je uz njega za osnovnoškolce i starije odlična Drops aplikacija.
Za nešto mlađe, ako se želite fokusirati na engleski zgodan je Lingokids uz ovu lijepu AR-om potpomognutu englesku abecedu. A za one najmanje, svakako će oduševljenje biti šareni The Very Hungry Caterpillar & Friends.
Besplatni sadržaji za online učenje matematike na portalu ToniMilun.hr u ovim su danima, kada većina učenika prati školsko gradivo od kuće, traženiji i posjećeniji no ikad. A nedavno je krenula i nova sezona Toni Milun Lige, kviz natjecanja koje je Toni osmislio u suradnji s poznatim kviz autorom Joškom Lokasom i partnerima Podravkom, Algebrom i digitalnom agencijom Euroart93. U sklopu Lige, mladi natjecatelji imaju priliku pokazati stečeno znanje i dokazati svoje vještine razmišljanja i primjene znanja kroz online testove u nizu kola.
Želite li biti sigurni da prate matematiku po kurikulumu, izvrstan izbor je i platforma Matific. Tamo ćete pronaći matematičke lekcije do 6. razreda osnovne škole koje su osmislili podagoški stručnjaci. Inače uz pretplatu, ova platforma sad vam je besplatna jer se Matific udružio s Ministarstvom znanosti i obrazovanja kako bi omogućio pristup platformi svim školama u Hrvatskoj kao pomoć u učenju na daljinu i online nastavi.
Uradi sam iliti DIY koncept popularizirao se zadnjih godina pogotovo u području STE(A)M-a. Iako bih vam mogla nabrojati nekolicine takvih svjetskih projekata, najpoznatiji je sigurno LEGO Mindstorms. Međutim, u ovakvim vremenima, podrška zajednici je posebno bitna, a u DIY sferi i mi imamo svoje konje za utrku.
Hrvatski CircuitMess, tvrtka mladog Alberta Gajšaka, ima na tržištu već dva DIY proizvoda uz koji klinci mogu proći osnove elektronike, ali i programiranja. Koncept svakog od njih je da ih korisnici sami sastavljaju u funkcionalan elektronički uređaj. Uz par alata, koje možete naručiti zajedno u paketu, od obične prazne matične ploče može nastati Makerbuino, igraća konzola ili Ringo, mobilni telefon.
Svestran uređaj koji vaši klinci mogu izraditi je i Hexapod domaćeg STEMI-ja. Ovaj robot pauk provest će ih kroz kreativan način kroz osnove robotike, 3D modeliranja, dizajniranja i programiranja. No, jednom kad je sastavljen, nije kraj zabavi. STEMI se pobrinuo i za širok spektar edukativnih sadržaja i mini-projekata koji će najmlađe zabaviti danima.
Imate li pak više klinaca, dobro će im doći i par igara koje se mogu igrati u dvoje ili više igrača, a čije smo slične verzije i mi nekada igrali… samo na manje digitalan način.
Sjećate se franje ili pikula? Meni su još u dobrom sjećanju, a prebirale su ih u rukama generacije i generacije djece do sada. Ovih dana ne želite baš da vam frcaju po kući, ali zato mogu po ekranima, a Marble Mixer će za to biti izvrstan izbor (iOS, Android).
Bojanke su evergreen, no ako vam ponestane živaca skupljati bojice i brisati mrlje po zidovima, okrenite se digitalnoj bojanci Crayola, a čija aplikacija uz opcije bojanja donosi i par zanimljivih mini igara. Ako želite imati više toga na izbor, svakako si zabilježite i Bimi Boo Bojanku (iOS, Android).
U ovoj kategoriji svakako je nezaobilazan set aplikacija koje prate poznati crtić, Maša i medvjed (Android i iOS). Ako može nešto na hrvatski ipak? Može, za predškolski uzrast i prvašiće, uz aplikacije Pisalica, Pamtilica, Jezična i Matematička igraonica, proći će sati…
Za osnovnoškolce, svakako je preporuka domaća igra Mundus. Klasična ploča i mehanika iz igre Čovječe ne ljuti spojila se s modernim uređajima poput smartphonea. Rezultat je zanimljivo interaktivno i edukativno iskustvo kroz niz kvizova, a koje možete i sami stvarati. U ove dane, osim Plestigramovih kvizova na Instagramu, možda bi mogli zaigrati i koji s klincima…
Kad i vaši klinci prerastu franje, doći će red na neke dinamičnije igre. I sama sam provela sate i sate svojih osnovnoškolskih dana na sajtovima poput Miniclipa. Tih godina preuzela sam toliko mini igara i skupila toliko virusa na obiteljski PC da smo prestali brojati odlaske u servisera. Srećom, danas nešto provjerenije stranice donose slične mini zabave, a definitivno je jedna od popularnijih zbirka Cartoon Networka.
Za nešto mlađi uzrast do 7 godina zanimljiv izbor igara naći ćete na KidMoons stranici, a za iskusnije moja preporuka svakako odlazi Minecraftu (odgodite Fortnite koliko možete).
Za kraj je još važnije spomenuti da sve ove aplikacije, igre i web platforme podrazumijevaju i njihovo odgovorno korištenje. Ovaj vodič osmišljen je da vam pomogne u brzom izboru zanimljivih digitalnih alata, ali svjesni smo činjenice da vam je kao roditeljima posebno stalo i kako osigurati da alate koje odaberete, vaše dijete koristi umjereno.
Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje da djeca ispod 1 godine ne bi trebala biti izložena elektroničkim ekranima, a da djeca između 2 i 4 godine ne bi smjela više od jednog sata provoditi sjedilački pred njima.
Neke aplikacije imat će u sebi ugrađene funkcionalnosti pomoću kojih možete pratiti provedeno vrijeme, poput spomenute aplikacije YouTube Kidsa – no mnoge neće. Srećom, danas i Android i iOS imaju u postavkama alate koji vam omogućuju pratiti korištenje aplikacija. Definiranjem postavki kroz tzv. Screen time na iOS-u odnosno uz instalaciju Googleove Family Link aplikacije na Androidu, možete specifično ograničiti vrijeme koje vaše dijete provodi s određenim aplikacijama.
The post Rad s djecom u izolaciji: Vodič digitalnih alata koji će vam pomoći (pre)živjeti appeared first on Netokracija.
26/03/2020 09:11 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti