Huawei i njegovi korisnici postali su žrtva važne odluke SAD-a, ali hoće li to zaista boljeti one koji koriste mobitele ovog brenda?
The post Rakar: Korisnici Huaweija i Googlea diljem svijeta postali su kolateralne žrtve borbe Kine i SAD-a appeared first on Netokracija.
Posljednjih desetak dana počeo sam sve više razmišljati o kupnji novog mobitela. Trenutno sam vlasnik Galaxyja S8+, i tražim alternative koje će mi u dlan donijeti nove trendove. Kao takav razmatram novi Galaxy S10, OnePlus 7, Google Pixel i Huawei P30 Pro. Jedini problem je to što zbog nedavne odluke Googlea – Huawei gubi podršku za Android i još mnogo toga. Što to znači za mene kao potencijalnog kupca, i još važnije, što to znači za sve one koji su kupili Huawei mobitele do sada?
Prema odluci ministarstva trgovine SAD-a, Huawei se od danas nalazi na njihovoj crnoj listi, odnosno to znači da će telekomunikacijski gigant mnogo teže dolaziti do softvera i hardvera koji razvijaju američke tvrtke. Razlog za ovo je potencijalna prijetnja nacionalnoj sigurnosti o kojoj iz SAD-a govore već mjesecima, a osim Huaweija na listi se našlo čak 70 tvrtki povezanih s njime. Ono što je najviše očito je činjenica da je jedna od tvrtki koje više ne mogu poslovati s Huaweijem upravo Google, tvorac Androida koji pokreće sve Huawei telefone.
For Huawei users' questions regarding our steps to comply w/ the recent US government actions: We assure you while we are complying with all US gov't requirements, services like Google Play & security from Google Play Protect will keep functioning on your existing Huawei device.
— Android (@Android) May 20, 2019
Dio je to velikog trgovinskog rata kojeg administracija Donalda Trumpa vodi protiv Kine, a lomi se preko leđa tvrtke koja je s posljednjih nekoliko modela mobitela i laptopa izazvala divljenje čitave industrije. Naravno, nije ovdje riječ samo o mobitelima, već o tehnologiji kojom Huawei raspolaže i eventualnim sumnjama da s njom žele raditi ne baš tako dobre stvari, iako to još uvijek nije dokazano. Štoviše, trenutno ne postoji istraga oko toga da Huawei špijunira ikoga, već se na sudovima bore jer su, navodno, između ostalog krali ideje i tehnologiju drugih tvrtki, što i nije toliko iznenađujuće s modernim korporacijama.
Radi se o tome da Huawei posjeduje izuzetno naprednu 5G tehnologiju i (navodno) ima tijesne veze s državom Kinom kao takvom, što je dovoljno da podigne određene sumnje u mogućnost špijunaže i sabotaže putem istih tih tehnologija koje bi se kroz nekoliko godina trebale proširiti diljem svijeta. Ako Huawei zaista ima takve planove, mogao bi se pod paravanom 5G-a ušuljati u sustave diljem svijeta, ali isto bi mogao i Samsung ili Nokia, no njih nitko ne spominje – iako Nokia ima kineske vlasnike. Robert Williams iz Paul Tsai China Centra dobro je objasnio ovu situaciju:
Pitanje ovdje je u tome jesu li rizici špijunaže ili sabotaže neprihvatljivo visoki, što dijelom ovisi o tome može li tvrtka kredibilno tvrditi da je neovisna od strane vlade o kojoj je riječ. Ovako je lakše objasniti zašto se zapadne vlade slažu oko toga da je Huawei sigurnosni rizik, čak i ako se ne slažu oko toga kako se s tim rizikom treba nositi.
Ono što je sigurno jest to da će novi Huawei mobiteli zbog ovih novih odluka ostati bez privilegije korištenja Google Play trgovine, YouTubea, Gmaila i drugih Google aplikacija te novih nadogradnji softvera. Huawei će tako moći koristiti samo otvorenu inačicu Android sustava koja je besplatna, ali je u mnogočemu ogoljena. Iz Googlea i Androida kažu kako će Google Play i Google Play Protect i dalje funkcionirati na svim postojećim Huawei uređajima, ali kako navodi engadget, nadogradnje sustava su off-limits ilitiga obustavljene, barem za sve naredne modele. Oni postojeći su, srećom, još podržani. Huawei kaže:
(Da) će nastaviti pružati sigurnosna ažuriranja i usluge nakon prodaje svim postojećim Huawei i Honor pametnim telefonima i tabletima, kako onima koji su prodani tako i onima koji su na zalihama.
Veze s Huaweijem polako raskidaju ili zamrzavaju i druge velike tvrtke iz SAD-a kao što su Intel, Qualcomm, Broadcom i Xilinx, a moguće je da će uslijediti i drugi, poput Microsofta čiji se Windows ugrađuje u Huawei laptope. Iako Huawei MateBook laptop koristi Intel procesore, pošto se model ne prodaje u SAD-u nije jasno kako će ovo utjecati na ove uređaje, ali je zato izgledno kako Windows na Huawei laptopima nećemo više gledati. Na njegovo mjesto bi mogao doći Linux.
Jasno, treba reći kako niti jednoj od ovih tvrtki nije drago što ovo mora činiti, budući da ovo znači kako moraju odustati od vjerojatno pojedinačno najvećeg korporativnog kupca svoje tehnologije, dodaje analist Marko Rakar.
Huawei nije potpuno nespreman dočekao ovu odluku. Korisnici Huawei mobitela znaju kako ova tvrtka u proizvodnji mobitela koristi svoj vlastiti hardver, a početkom godine su razvili i svoj operativni sustav koji bi trebao biti kvalitetna zamjena za Android, iako je ta ideja daleko od idealnog rješenja problema koji ih snalaze. Ipak, teško je vjerovati da Huawei može samo tako biti samostalan bez SAD-a, jer iako koriste svoje procesore, softveri kojima ih dizajniraju su made in USA. Samnom se slaže i Marko:
Ova situacija pokazuje osjetljivost centraliziranog sustava koji ovisi o američkim kompanijama, smatram da će ovaj potez ako se ne riješi brzo i efikasno dovesti do fragmentacije i divergencije sustava i da će tržište pronaći druge i decentralizirane modele distribucije softvera.
Naravno, možda vam je sinulo da se Huawei i Kina (ako su zaista toliko bliski), vrlo lako mogu osvetiti na jednostavan način budući da je gotovo sve što koristite napravljeno upravo u Kini, ali stvari nisu baš toliko jednostavne. Marko kaže kako Huawei ovdje svakako izvlači deblji kraj:
Huawei je definitivno u lošijem položaju jer je 100% njegovih telefona na Androidu, dok je Googleu oko 1/5 svih telefona Huawei; vidjet ćemo kako će se Huawei postaviti i daleko je bitnije vidjeti kako će se kineska država postaviti prema ovom događaju. Problem ove situacije je u tome što su korisnici Huaweija (ali i Googlea) kolateralne žrtve, a za razliku od dosadašnjih sukoba koji su bili na relaciji Amerika – Kina, odjednom je u igru ušlo i stotine milijuna korisnika širom svijeta pa je za očekivati i da će barem neke države reagirati na ovu situaciju.
Situacija u kojoj su se našli Huawei korisnici tako nikako nije zavidna, a sigurno ćemo govoriti o padu prodaje uređaja kada ove vijesti dođu do korisnika. Ipak, koliko je ovo zapravo bitno jednoj sasvim prosječnoj osobi u Hrvatskoj?
Ako uzmemo u obzir da se daleko najviše Huawei mobitela u Hrvatskoj prodaje u onom srednjem segmentu, možemo govoriti i o korisnicima koji nemaju toliko potrebe za apsolutno najnovijim sustavom, ažuriranjima i sličnom. Upravo pišući ovaj tekst razgovarao sam s prijateljem koji ima Android 7 na mobitelu i apsolutno ne mari za to – što je situacija u kojoj se nalazi ogroman broj kupaca mobitela. Prosječnom korisniku je za mobitel bitno da radi, fotografira dobro i ima solidnu bateriju, što je nešto s čime se recimo Huawei P30 Pro zaista može hvaliti.
Korisnici koji imaju Huawei ne moraju se bojati i biti uzrujani – radit će sve kao i do sada, samo je izgledno kako nećete dobiti novi Android kada izađe. Ono što će se možda dogoditi jest da će korisnici iz straha prodavati svoje Huawei mobitele. Nekima drugima pak to može biti prilika da zgrabe jeftiniji P30 te iskoriste onu predivnu kameru kada ove godine budu na moru. Ova situacija je i mene čak malo usmjerila prema korištenju Huawei mobitela, makar iz inata.
Zaključno: Politika je prevrtljiva i vidjet ćemo kako će Kina reagirati na ovo, ali nastojim biti pozitivan i nadati se najboljem, čak i ako je moguće da je najbolje doba Huawei mobitela iza nas.
The post Rakar: Korisnici Huaweija i Googlea diljem svijeta postali su kolateralne žrtve borbe Kine i SAD-a appeared first on Netokracija.
20/05/2019 03:38 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti