Realme 3 Pro – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Realme 3 Pro – Recenzija - Android

Realme je četvrti smartfon brend kineske BBK Electronics grupacije, poznate po brendovima kao što su OnePlus, Vivo i Oppo. Iako izuzev OnePlusa nijedan BBK brend nije službeno dostupan u Hrvatskoj, uređaje je moguće naručiti putem internet trgovina s europskih skladišta, a i Oppo i Vivo i Realme najavili su veće povećanje fokusa na Stari kontinent. […]

Realme je četvrti smartfon brend kineske BBK Electronics grupacije, poznate po brendovima kao što su OnePlus, Vivo i Oppo. Iako izuzev OnePlusa nijedan BBK brend nije službeno dostupan u Hrvatskoj, uređaje je moguće naručiti putem internet trgovina s europskih skladišta, a i Oppo i Vivo i Realme najavili su veće povećanje fokusa na Stari kontinent.

Realme po poslovnoj filozofiji nalikuje Xiaomiju i plasira uređaje s odličnim iznutricama po pristupačnoj cijeni. Na test nam je stigao jedan takav. Riječ je o Realme 3 Pro modelu predstavljenom u travnju ove godine. Iako je Realme nakon njega predstavio još par uređaja većih brojčanih oznaka, Realme 3 Pro i dalje se čini kao zanimljiva kupovina uzimajući u obzir da dolazi sa Snapdragon 710 procesorom i cijenom od nekih 1.800 kuna.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
156,8 x 74,2 x 8,3 mm

Masa
172 grama

Zaslon
6,3″ IPS LCD, 1080 x 2340, 409 ppi, Gorilla Glass 5

SoC
Snapdragon 710

CPU
2 x 2,2 GHz Kyro 360 Gold, 6 x 1,7 GHz Kyro 360 Silver

RAM
4/6 GB

Interna memorija
64/128 GB

Micro SD
Da

Povezivanje
WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth

Otpornost na vodu
Ne

Brzo/bežično punjenje
Da, 20W/Ne

OS
Android 9 Pie/ColorOS 6

Kamera
16 MP f/1.7 1/2.6″, 5MP f/2.4  senzor dubine

Prednja kamera
25 MP, f/2.0 1080p

Baterija
4045 mAh

Cijena
1870 kuna (128 GB model)

Ustupio
Honorbuy

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Uključena zaštitna folija, maska i brzi punjač u pakiranje
Kvaliteta izrade mogla je biti bolja

Hardver i performanse
Stari microUSB utor, nema NFC

Povoljna cijena
Nema ultraširokokutnu ili telefoto kameru

Dizajn, kućište i rukovanje

Realme 3 Pro dolazi u lijepo dizajniranom kućištu izrađenom od plastike. Poleđina ima zanimljiv uzorak na jednom dijelu u obliku slova S ili valova, što ostavlja poprilično zanimljiv dojam kada je uređaj izložen direktnom svjetlu. Poleđina je ispolirana tako da se čini kao da je staklo no nažalost ili na sreću, ovisno o preferencijama, nije staklo. Okvir kućišta također je plastičan, ali mat boje što daje lijep kontrast sa sjajnom poleđinom. Okvir nema neku finu završnu obradu tako da je dosta grubo izveden, posebno na prijelazima s poleđine na okvir i s okvira na zaslon.

S desne strane nalazimo tipku za paljenje, dok na lijevoj strani imamo odvojene tipke za pojačavanje i stišavanje glasnoće, koje su znatno lakše za pronalaženje i „pogađanje“ u odnosu na varijante sa spojenim tipkama. Na toj strani nalazi se i utor za dvije nano SIM kartice i microSD karticu.

Na vrhu uređaja nalazimo samo mikrofon, dok na donjoj strani imamo zvučnik, 3,5mm utor za slušalice, mikrofon te MicroUSB utor za punjenje. Da, riječ je o Micro USB utoru iako smo u 2019. godini, ali Realme kompenzira korištenje starog standarda brzinom punjenja, o čemu će bit govora o sekciji o bateriji.

Na poleđini gore lijevo nalazimo dvostruku kameru s LED bljeskalicom. Horizontalno centriran je senzor otiska prsta, koji je pristojne veličine i super brzog odziva. Na dnu nalazimo vodoravno postavljen Realme logo i birokratske oznake EU certifikata i puno ime proizvođača.

Prednjom stranom dominira 6,3-inčni zaslon sa suzom na vrhu, gdje je smještena prednja kamera, iznad koje je slušalica za pozive. Zaslon je prekriven Gorilla Glass 5 zaštitnim staklon, ali Realme je otišao korak dalje i sa uređajem isporučuje već zalijepljeno zaštitno staklo (screen protector). U pakiranju također dobijete i iznadprosječno debelu silikonsku masku, tako da je Realme 3 Pro u startu zaštićen i spijeda i straga, bez ikakvih dodatnih troškova. Kvaliteta izrade i osjećaj u ruci i nisu premium, pa uključena zaštitna maska zapravo spašava stvar i mnogo je ugodnije korisiti uređaj s njom. U prodajno pakiranje nisu uključene slušalice.

Zaslon

Na Realme 3 Pro uređaju ugrađen je 6,3-inčni FullHD+ zaslon. Zaslon je IPS LCD, a precizna rezolucija je 1080 x 2340 piksela, što daje 409 piksela po inču. Zaslon je sa suzom na vrhu, gdje je smještena prednja kamera, a ispod zaslona prisutna je manja brada. Omjer stranica je 19.5:9, a zaslon je prekriven Gorilla Glass 5 zaštitnim staklom. Deklarirana maksimalna svjetlina je 500 nits, što je dovoljno za uporabu na vanjskom svjetlu. Riječ o pristojnom zaslonu s dobrim oštrinom i prikazonom boja.

Hardver, performanse i povezivost

Realme 3 Pro dolazi s impresivnim hardverom za cjenovni razred. Mozak uređaja čini Qualcomm Snapdragon 710 SoC s procesorom koji se sastoji od 2 Kyro 360 Gold jezgre na 2,2Ghz i 6 Kyro 360 Silver jezgri na 1,7Ghz. Grafički procesor je Adreno 616, a sam Snapdragon 710 izrađen je u 10nm proizvodnom procesu. Testni primjerak došao je sa 6GB radne memorije i 128GB interne memorije. U ponudi su još memorijske konfiguracije 4/64GB i 6/64GB.

Performanse u svakodnevnoj uporabi su besprijekorne i Snapdragon 710 obavlja sve zadaće bez ikakvih problema. Sam ColorOS, o kojem će više riječ biti u sljedećoj sekciji, je dobro optimiziran i u kombinaciji sa Snapdragonom 710 performanse kupce ovog uređaja neće razočarati. Slična je situacija i po pitanju igranja igara, gdje se Ashpalt 9 i novi Call of Duty Mobile vrte bez problema, uz malo zagrijavanje uređaja na području oko senzora otiska prsta, no ništa značajno.

Po pitanju povezivosti, Realme 3 Pro podržava Dual VoLTE, a hvata i sve potrebne LTE pojase (3, 7, 20) za hrvatske operatere. WiFi ide do ac standarda (802.11a/b/g/n/ac), a OS je dovoljno pametan da će vam reći kada ste se spojili na mrežu koja radi na 2,4Ghz, a kada na 5Ghz. Uređaj podržava Bluetooth 5.0 i FM Radio, ali nema NFC.

U uređaj je ugrađen solidni vanjski zvučnik, vjerojatno jedan od boljih u ovoj cjenovnoj klasi. Kvaliteta zvuka zadržana je i na visokoj glasnoći. Po pitanju razgovora, slušalica je pristojne glasnoće, a druga strana nije imala nikakvih problema s razumijevanjem razgovora ni u bučnim uvjetima.

Softver i sučelje

ColorOS 6 na Realmeju 3 Pro većini će biti novitet jer je riječ o Oppovom Android sučelju, a dotični nije aktivno prisutan na hrvatskom tržištu. ColorOS baziran je na Androidu 9 Pie i posjeduje velik broj značajki za personalizaciju uređaja i nekih izrazito korisnih sistemskih značajki. Budući da je riječ o relativno nepoznatom sučelje, u nastavku slijedi nešto veća galerija snimaka zaslona.

27/10/2019 07:00 AM