Realme 5 Pro – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Realme 5 Pro – Recenzija - Android

Kad je Oppo, odnosno njegova krovna tvrka BBK Electronics najavljivao masovniji izlazak na europsko tržište, nismo ni sanjali da će krenuti s Realme brandom, iako je odavno krenula s OnePlusom. Podsjetimo, BBK u svom portfelju drži još i Vivo brand, a Realme će izgleda probiti led u domeni kvalitetnih, a cijenom pristupačnih uređaja. Usput recimo […]

Kad je Oppo, odnosno njegova krovna tvrka BBK Electronics najavljivao masovniji izlazak na europsko tržište, nismo ni sanjali da će krenuti s Realme brandom, iako je odavno krenula s OnePlusom. Podsjetimo, BBK u svom portfelju drži još i Vivo brand, a Realme će izgleda probiti led u domeni kvalitetnih, a cijenom pristupačnih uređaja. Usput recimo da je brand star godinu dana i bilježi nevjerojatno veliki rast.

U ovom tekstu govorimo o modelu Realme Pro 5, uređaju kojeg bismo po specifikacijama inače svrstali u srednje-viši cjenovni razred, no njegova cijena od 1880,15 kuna ga čini pristupačnim iznimno širokom spektru kupaca.

Uz trostruku kameru donosi Snapdragon 712 procesor, 8 GB RAM-a i 128 GB interne memorije, utor za memorijske kartice, veliku 4035 mAh bateriju i podršku za 20W VOOC 3.0 brzo punjenje.

Kako smo se proveli s ovim zanimljivim smartfonom i kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
157 x 74,2 x 8,9 mm

Masa
184 grama

Zaslon
6,3″ IPS LCD, 1080 x 2340, 409 ppi

SoC
Qualcomm Snapdragon 712

CPU
2 x 2,3 GHz Kryo 360 Gold +  6 x 1,7 GHz Kryo 360 Silver

RAM
8 GB

Interna memorija
128 GB

Micro SD
Da

Povezivanje
WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band A-GPS, Bluetooth 5.0

Otpornost na vodu
Ne

Brzo/bežično punjenje
Da, 20W/Ne

OS
Android 9/ColorOS 6.1

Kamera
48MP f/1.8 1/2.0″ PDAF, 8MP f/2.2 ultraširokokutna, 2MP senzor dubine, 2MP makro kamera

Prednja kamera
16 MP, f/2.0 1080p

Baterija
4035 mAh

Cijena
1880,15 kn

Ustupio
mobis.hr

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Zaštitna folija i maska u prodajnom pakiranju
Trenutno nedorečeno sofversko stanje

Atraktivna poleđina
Nema AlwaysOn ili notifikacijski LED

Ima 3,5 mm utor za slušalice i microSD kartice
Nema NFC

 

Dizajn, kućište i ergonomija

U vrijeme kada svi mobiteli maksimalno nalikuju jedan drugom, Realme Pro 5 se ističe po atraktivnoj kombinaciji sjaja na poleđini, koja ga do neke mjere čini posebnim, iako je ostatak dizajna već viđen. Sjaj i prijelazi su toliko jaki da se vide i kroz priloženu zaštitnu maskicu, koju svakako preporučamo da koristite zbog klizavog kućišta.

Sam dizajn je klasičan za prošlu godinu, budući da uređaj dolazi s malenim waterdrop zubom na vrhu zaslona, dok je sama poleđina prekrivena Gorilla Glass 3+ zaštitnim staklom. Između zaslona i poleđine imamo plastični okvir, koji ne ostavlja premium dojam kod držanja u ruci, ali ostavlja dojam robustnosti. Isto tako, plastika bolje propušta elektromagnetske valove od metala, tako da bi i signal na Realmeju 5 Pro trebao biti zadovoljavajuć.

Na desnoj strani nalazimo tipku za otključavanje/zaključavanje uređaja, dok na lijevoj imamo dvije odvojene tipke za pojačavanje i snižavanje glasnoće. Tipke su dovoljno izdignute od površine i solidne na klik, a osobno mi se sviđa što su tipke za kontrolu glasnoće odvojene.

Na dnu uređaja imamo 3,5mm utor za slušalice, mikrofon, USB Tip C utor za punjenje te vanjski zvučnik. Na vrhu uređaja nalazimo samo još jedan mikrofon za snimanje zvuka u videozapisima i smanjenje pozadinske buke prilikom poziva. Utor za dvije nano SIM kartice i jednu microSD karticu smješten je iznad tipki za kontrolu glasnoće.

Na poleđini nalazimo četverostruki kamera sustav pozicioniran lijevo sa kamerama vertikalno jednom ispod druge. Glavna kamera od 48MP nalazi se na vrhu i okružena je žutim prstenom i oznakom „48MP“, dok ispod nje imamo 8MP ultra širokokutnu kameru, 2MP makro kameru i 2MP senzor dubine. Odmah do njih postavljena je LED bljeskalica, a tu je i senzor za otisak prsta.

Realme 5 Pro ugodno leži u ruci, iako je zbog staklene poleđine klizav. Odlično je što je Realme već uključio zaštitnu masku u prodajnu pakiranje, a na sam zaslon unaprijed je nanesena i dodatna zaštitna folija, koju korisnik može ukloniti, ali i ne mora.

Zaslon

Prednjom stranom uređaja dominira 6,3-inčni zaslon FullHD+ rezolucije (1080 x 2340 piksela). Zaslon je IPS LCD tipa, a prekriven je Gorilla Glass 3+ zaštitnim staklom. Na vrhu zaslona nalazi se suza u kojoj je smještena prednja kamera, što daje omjer stranica od 19,5:9.

Prikaz boja je zadovoljavajuć, a u postavkama je moguće prilagoditi želite li toplije ili hladnije boje na zaslonu. Moguće je postaviti i noćni način rada zaslona za ugodnije korištenje prije sna. Maksimalna svjetlina je oko 500nits, što omogućuje korištenje uređaja i pri direktnom svjetlu bez poteškoća.

Hardver i performanse

Kao uređaj srednjeg cjenovnog ranga, Realme 5 Pro koristi i midrange Qualcommov procesor – Snapdragon 712. Izrađen u 10nm procesu, Snapdragon 712 ima procesor koji se sastoji od dvije Kyro 360 Gold (Cortex A72) jezgre na maksimalnom radnom taktu od 2,3GHz i šest Kyro 360 Silver (Cortex A55) na maksimalnom radnom taktu od 1,7GHz. Testni primjerak došao je sa dovoljnih 8GB radne memorije te 128GB interne memorije, koja je proširiva zahvaljujući utoru za MicroSD kartice.

Snapdragon 712 sposoban je procesor koji svakodnevne zadaće obavlja bez problema, a pogodan je i kod igranja zahtjevnijih igara. Tijekom dvotjednog korištenja par puta bilo je manjih preskakanja animacija i kašnjenja dodira, čemu je više kriv softver koji se nalazi u nekakvoj prijelaznoj fazi, o čemu će više biti rečeno u odjeljku o softveru. Općenito uređaj radi fluidno, bez pregrijavanja i kod dužeg igranja igara, kada temperatura procesora ipak poraste.

Budući da ne koristi materijale koji ometaju propusnost signala, Realme 5 Pro ima odličan prijem kako 4G, tako i ostalih bežičnih načina povezivanja poput Bluetootha ili WiFi-ja. Slušalica prilikom poziva je dovoljne glasnoće, dok nikakve smetnje nisu prijavljene s mojim glasom s druge strane linije. Uređaj, nažalost, nema NFC, što predstavlja ozbiljan problem korisnicima koji već koriste ili žele koristiti Google Pay beskontaktno plaćanje mobilnim uređajem.

Softver

Realme na svojim novijim uređajima isporučuje vlastiti Realme UI, no nešto stariji modeli koji su došli na tržište s Androidom 9 koriste ColorOS, kojeg je uz manje prilagodbe Realme posudio od sestrinskog Oppoa. Tako da Realme 5 Pro koristi Android 9 i ColorOS 6 sučelje.